PALUBA
April 23, 2024, 02:05:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 365788 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #285 on: June 05, 2012, 08:58:35 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
да ли познаш овог лика.сликано 04.12.1965 у Пули,за ову и још неке опљачкао сам Ћоа

 Huh? Huh?
Ma zamisli šta mi radi taj Ćop. Sudeći po slici, mali i ne obećava previše. Grin

Ali uzvraćam na taj podli udarac.  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 029 Copic pitomac.jpg (33.35 KB, 756x1056 - viewed 260 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #286 on: June 05, 2012, 09:13:31 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prekrasna slika. Ma vidi samo koja sportska oprema. I teren igrališta.
Engleska trava.  Grin

Nebi mogao da procjenim o kakvom se timu radi, ali sudeći po izgledu utakmica je bila iscrpljujuća.
Kombinacija sportskih vještina pojedinaca je od supermena pa do sportskih antitalenata svjetskog
nivoa.  Cool

Gornji red: Beršnak, Cingur, Beronja, Basta.
Sjede: Žerdin, Beli, Banjac.


* IMG_0021.jpg (341.22 KB, 966x679 - viewed 269 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #287 on: June 06, 2012, 06:54:05 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stevanović Staniša.

Poreklom iz Srbije. "Vlade.." će valjda naći u arhivi tačno odakle je. Slikano na Zlatnim stijenama kraj Pule.
Jedan od sedmorice radarista. San mu je bio konstruisati radar bez predajnika, samo prijemom radarske energije
drugih radara. Stime se nosio čak i za vrijeme NATO bombardovanja.
Starješinsku karijeru započeo na OROST-u na otoku VIS. Kasniji godina vanredno završio u građanstvu , mislim neki
od fakulteta iz domena politikanstva. Unapređen u čin oficira i kasniji godina bio predavač u Vojnim Školskim centrima.
Mislim da živi u Beogradu..

"Vlado.." dopuni ako znaš još šta... Wink  


* 025 Stevanovic Stanisa 1965.jpg (64.27 KB, 683x1080 - viewed 239 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #288 on: June 06, 2012, 10:50:48 am »

Станиша је из Јелашнице код Сурдулице,како Ћиро рече прва станица јављања након унапређења био је Шибеник ВП 9999.И онда правац ОРОС Вис.Данас живи у Београду,нисмо се скоро видели али и то ћемо надокнадити.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #289 on: June 06, 2012, 11:04:58 am »

Станиша је из Јелашнице код Сурдулице,како Ћиро рече прва станица јављања након унапређења био је Шибеник ВП 9999.И онда правац ОРОС Вис.Данас живи у Београду,нисмо се скоро видели али и то ћемо надокнадити.
Znači od Surdulice. 
Ma ko će sve popamtiti. Da, ostalo je logično jer je OROST na Visu bio u sklopu uporišta Vis koje je bilo pod
sektorom Šibenik.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #290 on: June 06, 2012, 12:04:56 pm »

нај веселије са тим нашим јављањем на прву дужност било је то што у наредби пише јавити се у Сплит ВП 2073(Суботић,Пешевски,Петровић);када се јавише Команда их проследи у Плоче.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #291 on: June 06, 2012, 12:50:22 pm »

нај веселије са тим нашим јављањем на прву дужност било је то што у наредби пише јавити се у Сплит ВП 2073(Суботић,Пешевски,Петровић);када се јавише Команда их проследи у Плоче.



A jbg.. pravilo, nekom veselo, nekom u vražju babu. Ali takva vremena bila. Potpisalo se bilo na 10 (deset) godina obaveze i moglo se
svakako. Međutim tu se radilo prvenstveno o stvarnim potrebama Mornarice. I moram priznati, pratilo se stvarno stanje pojedinca.
Po završetku dobijeni razrez potreba koji je došao u Školski centar, dolazio je iz komandi sektora i komande Flote. I zato je to
tako ispadalo. Tek kad si došao u komandu sektora saznao si gde trebaš ići.
Sa mladim starešinama je vrlo riskantno. Bez obzira na karakteristike iz škole, trebalo se tek praktično provjeriti u jedinicama.
Naprimjer, ja sam završio na Brijunima, Kostić na ŠB Galeb-u, a Tomić na Mavrijanu iznad Ulcinja. A potom poslije nekoliko mjeseci
praćenja i analiza sva trojica smo se našla na doškolovanju u Divuljama za Rusku tehniku. Znači nije to tek tako bilo diletantski
kad se radilo o ozbiljnim stvarima....
Nije se tu radilo o našim željama, najmanje se tu o tome vodilo računa, nego o potrebi Mornarice i ispravnim izborom svakog
pojedinca koji je kasnije trebao opravdati postavljenje na dotično mjesto.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #292 on: June 06, 2012, 05:48:16 pm »

види класо слажем се у потпуности са тобом,кадра је фалило.имамо допис где Команда Дивизиона патролаца изражава жељу да већи број свршени старешина из наше класе дође код њих на службу.што због квалитета који је показан на стажирању код њих  тако и због потребе јединице.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #293 on: June 06, 2012, 09:28:01 pm »

види класо слажем се у потпуности са тобом,кадра је фалило.имамо допис где Команда Дивизиона патролаца изражава жељу да већи број свршени старешина из наше класе дође код њих на службу.што због квалитета који је показан на стажирању код њих  тако и због потребе јединице.
Kad pominješ stažiranje, znam da smo išli na takvo nešto. Kao kroz maglu čini mi se da smo mi elektroničari bili neko vrijeme na
starim razaračima. Konkretno ja na Učki. Nešto čak po nekim naznakama mi radaristi na OROST-u Muzilu.
Ali stvarno mi je to toliko blijedo k'o da si mi spužvom izbrisao. Vražje godine... Undecided
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #294 on: June 07, 2012, 05:23:46 am »

  ,сети се,сети се
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #295 on: June 07, 2012, 07:02:46 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ево ти нешто да имаш писати,не знам да ли је била у теми ако јесте с бриши је. Roll Eyes


* Fotografija1745.jpg (86.6 KB, 1024x729 - viewed 215 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #296 on: June 07, 2012, 07:47:13 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ево ти нешто да имаш писати,не знам да ли је била у теми ако јесте с бриши је. Roll Eyes
Ihh..., prilično loša slika, pih. A i ova je vjerovatno za vrijeme logorovanja. Djeluje baš kao da su učesnici u pravom
logoru.. Grin
Nema se nešto posebno reći. Jedino u srednjem redu skroz lijevo mislim da je pokojni Števanja, a skroz desno Cero.
Ostali su već poznate face...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #297 on: June 07, 2012, 07:52:24 am »

Radaristi

Dolaskom u pitomce, od svih pristiglih odabrana  su ljekarskim pregledom 26 – torica i formiran vod Elektroničara. Vod se formacijski vodio kao “Vod 142”. Tokom školovanja već sa završetkom druge godine od navedenog broja školovanje su napustila 6 – torica tako da je vod ostao na 20 pitomaca – Elektroničara.

Tokom prve dvije godine vod 142 od stručni predmeta izučavao je Osnovi elektronike, Osnovi elektrotehnike i el.brodske uređaje, Merenje u elektronici i jednim dijelom uvod u Impulsnu tehniku, Radio uređaje i  Podvodne uređaje. Ostali predmeti su bili vojne prirode ,a i oni opšteg obrazovanja.

Negde drugom polovinom druge godine školovanja, ljudstvo voda 142, ponovo je podvrgnuto specijalističkom ljekarskom pregledu nakon kojeg su odvojena 7 – rica pitomaca i oformljeno “odjeljenje 143” – Radaristi Elektroničari. Oni će tokom treće godine odvojeno slušati nastavu primjerenu njihovoj užoj specijalizaciji.

Radaristi, “odjeljena 143”, ostatak školovanja od stručni predmeta posebno će posvetiti pažnju i izučavati  Impulsnu tehniku i Radarske uređaje, Radarsku navigaciju, Radiorelejne veze i RR uređaje te Obalsku službu osmatranja i javljanja.  

Elementarni predmet, Impulsnu tehniku i Radarske uređaje, predavao je kap Jolakovski Ljuben, i teoretski i praktični deo. Upoređujući ga sa nekim drugim predavačima koje sam kasniji godina bio u prilici slušati, mislim da je bio solidan predavač. Falilo mu je pa da bude savršen, pretpostavljam to, jer je bio Makedonac pa kao takvom jezik na kome se održavala nastava nije mu bio maternji. Ali u svakom slučaju ličnost za pamćenje jer je bio krajnje korektan i volio je nas pitomce.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  
Radarski kabinet je bio na petom spratu zgrade (na vrhu), velik i prostran.  Unutra su bili instalirani svi radari koji su se koristili
u to doba u JRM, Decca  1216, 1226, CR, SG-6B. Čak smo izučavali i OAR koji je tek bio uveden u operativu. Tu smo mogli satima i
danima nas sedmorica visiti na njima te izučavati iste uz praktične potrebne radnje i servisiranje. Kasniji godina se to pokazalo kao
vrlo ispravan pravac u školovanju i obuci jer smo se tokom službe u tome snalazili što no se kaže k'o “riba u vodi”.  

Sva ta tehnika koju smo izučavali i koja je do tada bila u upotrebi u JRM bila je  na nivou Elektronski lampi (cijevi).  Tek u drugoj godini bili smo prva generacija koja je počela tada izučavati i tranzistorsku  tehnologiju koju nam je predavao kap. Vukosavljević Vule.

Netom dve godine kasnije 1967 dolaskom prvih Raketnih i Torpednih čamaca  iz Rusije saznaćemo i mati priliku izučavati primjenu tranzistorske tehnologije u radarima koje su Rusi primjenili još polovinom pedesetih godina.  Šta ćeš, mali i sitni, pa moraš čekati svoj red…..

Evo i nas sedmorice Radarista skupa, nakon punih dvadeset godina službe. Malo smo se popunili, ali još uvijek vitki (po NATO standardu…  Grin ) i bogu hvala i dan danas još uvijek živi. I svaki sa svojom dječurlijom. Nisu nam mogli ni radari ništa.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stoje s lijeva:

Stevanović Staniša, živi u Beogradu.
Ćopić Vladimir, živi u Kucuri, Vojvodina.
Šindija Marjan, živi u Splitu
Cingurovski Kosta, živi u Herceg Novom i povremeno u Ohridu.


Čuče s lijeva:

Ćiro, živi u Herceg Novom.
Tomić Branko, živi u Splitu.
Kostić Vinko, živi u Nišu.


I spravom i časno uživamo svi u našoj skromnoj mirovini/penziji..  


* Radarski kabinet.JPG (160.26 KB, 1312x704 - viewed 227 times.)

* 09 Radaristi elektronicari.jpg (188.22 KB, 2328x2388 - viewed 186 times.)
« Last Edit: June 07, 2012, 08:10:21 am by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #298 on: June 07, 2012, 09:50:59 am »

 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #299 on: June 09, 2012, 06:51:25 am »

Jedna neobična. Čista gomila. Dječja posla. Svi su elektroničari. Nažalost vrlo malo imam
slika mašinaca. Iako smo bili skupa ipak nas je uža specijalizacija razdvajala.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Svi su radiotelegrafisti, osim Kostića koji je na vrhu ekipe. Valjda je trenirao za zvanje budućeg
radariste  Grin , osmatrača. Nažalost dvojica iz ove ekipe više i nisu među živima.
Drugi odozdo je Vujačić, napustio je pitomce krajem druge godine. Bio je jedini sa teritorije
Crne Gore. Karakterno je prilično bio prgav i lako se upuštao u kavgu.


* 013 U parku 1965.jpg (62 KB, 672x1014 - viewed 187 times.)
« Last Edit: June 09, 2012, 07:17:34 am by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.