PALUBA
April 19, 2024, 12:59:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 365259 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #420 on: July 06, 2012, 08:09:12 pm »

A onda samo Elektroničari - Radiotelegrafisti. U boji, za "vladinu" arhivu.  Wink
Ja sam ih od šale zvao "Vezeri". Na slici ih je 12 (dvanaest), fali Kuljača.
Evo slike, a kasnije će mo komentarisati.... laugh

Na prikazanoj slici s lijena na desno:

Stoje Dujić Boško, Beršnak Anton, Basta Rade, Branisavljević Đorđe, Cerovac Ljubiša, Beronja Vladimir, Zdravković Zvonimir.

Čuče  Ćadžić Milan, Banjac Jovo, Šebenik Prvanko, Ančić Milan, Žerdin Ivan.
« Last Edit: July 06, 2012, 08:18:17 pm by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #421 on: July 07, 2012, 07:05:16 am »

негде напред навео сам да Куљача живи на релацији Нови Сад-Ловћенац,"бавио се разним пословима да би могао да пише"стоји у једној бељешки на крају његове збирке Магистрала.објавио је до сада колико ја имам увида:Торањ у Пизи(1 и 2 издање),Писма из Дубовника,Мрмори мора;Прича с Страдуна, Ламентатио над Дубровником.
Сценски су му изведена следећа дела:Ноћ Херцега Стефана,Вријеме Бреме носи,Јарболи среће,Брод среће.
задњи пројекат је био формирање музеја у кући у Ловћенцу.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #422 on: July 07, 2012, 07:59:36 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vrijeme nastanka ove slike:
-Dujić je u Šibeniku
-Beršnak u Puli, U CAOP-u u komandi sektora.
-Basta u Puli
-Beronja u Puli
-Zdravkovković u međuvremenu postao poručnik i radio u Vojnom sudu u Splitu
-Čadžić na Brionima kraj Pule
-Banjac u Splitu
-Šebenik u Puli, regrutnom centru
-Ančić u RRF u Novom sadu
-Žerdin u Splitu, u ATAKU (podmornička i protupodmornička vježbaona)

Druga dvojica su se već odavno demobilisala:
-Branisavljević Đorđe u Subotici
-Cerovac Ljubiša u Puli, radio kao otpravnik vozova na železnici.


Možda će još koji dedalj dodati naš "vlade...", a možda se i neko još pojavi.  Wink





* 08 Vezisti elektronicari.jpg (186.99 KB, 2340x2364 - viewed 221 times.)
« Last Edit: July 07, 2012, 08:16:45 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #423 on: July 07, 2012, 07:09:42 pm »

Nažalost dvijica sa gornje slike
(prva dvojica slijeva - ćuče) Čadžić i Banjac više nisu sa nama. Napustili su nas zauvijek
neposredno odlaskom u mirovinu krajem 90-tih godina. Dva zaista predivna čovjeka.  :'(
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #424 on: July 08, 2012, 07:59:43 am »

I konačno "sedam veličanstvenih"   Wink Elektroničari - Radaristi.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


S lijeva soje:  Stevanović Staniša,Ćopić Vladimir,Šindija Marjan,Cingurovski Kosta
S lijeva čuče: Ćiro Bera,Tomić Branko, Kostić Vinko.


* 09 Radaristi elektronicari.jpg (188.22 KB, 2328x2388 - viewed 246 times.)
Logged
SUBO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 32


« Reply #425 on: July 08, 2012, 09:10:44 am »

XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)


Četrnaesta klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (MTPŠ), započela je školovanje u kasarni Karlo Rojc u Puli. Sa školovanjem je startano 01. septembra 1963 god. Pristiglo je oko 45 pitomaca (tačan broj ovog momenta neznam, ali se nadam da će se to s vremenom iskristalisati), s tim što će nakon prve i drige godine otpasti izvjestan broj, uglavnom zbog nepostignutog uspjeha. Selekcija u tom smislu je bila nemilosrdna što će rezultirati kasnije sa vrlo kvalitetnim starješinskim kadrom. To je ujedno bila i prva klasa sa kojom je to izvedeno u dotadašnjoj praksi te škole.

Na samom početku školovanja izvršena je i dodatna lekarska selekcija u samoj Puli kako bi se pristigli pitomci podijelili i razvrstali u dve specijalnosti, Mašince i Elektroničare. S time su se u okviru klase formirala i dva voda, Mašinci i Elektroničari. Tako će to ostati sve do završetka druge godine kad će se Elektroničari još jednim lekarskim pregledom u Splitu podjeliti na Radio Telegrafiste – Elektroničare i Elektroničare – Radariste. Takvom podjelom i konačnim obrazovanjem klasa će završiti školovanje krajem sedmog mjeseca 1966 god, a pitomci će steći status Starješine JRM s činom Vodnika.

Po mojoj računici (ako je vrijeme nije nagrizlo . ) u čin vodnika proizvedeno je 18 Mašinaca, 13 Radiotelegrafista i 7 Elektroničara Radarske specijalnosti.

Formiranjem klase na čelo iste kao Klasni starješina postavljen je Kapetan prve klase Pavičević koji će klasu voditi prvu i drugu god. Treću god. preuzeće Kapetan prve klase Mate Andrijašević te je kao takvu i dovesti do kraja školovanja.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dva prizora kasarne Karlo Rojc. Slike su novijeg datuma. U naše doba plato ispred kasarne nije bio asfaltiran. Bio je obični makadam – šljunak. Nije bilo ni zelenog travnjaka na slici desno. Natukli smo se po tom makadamu strojevog koraka kilometrima.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na gornjoj slici je grupna slika kompletne klase. Slikana ja danom polaganja Zakletve. Svi pitomci su u klasičnoj  mornarskoj bijeloj ljetnoj uniformi. I klasičnim vojničkim opasačem. Zakletva se polagala nakon mjesec dana boravka u školi. Do tog dana nisu imali pravo ni izlaska u grad niti su kao takvi pojedinačno mogli dobiti bilo kakvo oružje. Tek polaganjem Zakletve svak je dobio vlastito naoružanje koje mu je ostalo do kraja školovanja i o njemu je morao voditi računa.

Lijevo na slici su dva desetara. Ima ih po još koji među masom. To su ustvari isto pitomci iz starije klase koji su dodjeljeni kao takvi našoj klasi tokom prve godine da nas vode i usmjeravaju van prepodnevnog vremena kad starješine nisu bile u kasarni. Istovremeno oni su i spavali sa nama u našim sobama. Na slici se vidi da imaju drukčiju uniformu, “kaki pitomačku”, koju smo mi nazivali pogrdno “poštarska”. I opasači su im bili drugačiji – pitomački.  Mi smo je dobili tek početkom narednog ljetnog perioda.  

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #426 on: July 08, 2012, 05:35:30 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Od  momenta završetka školovanja i preuzimanja prvih dužnosti kao starješine, pa do nastanka prethodne slike (septembar 1986 god), život sedmorice Elektroničara  - Radarista se dobrano promjenio. Uglavnom svi su se konačno kurtalisali OROST-a i Flote i kao takvi dobili nove dužnosti na kopnu. Svi su završili razno razna doškolovanja i preuzeli nove dužnosti.

-   Stevanović Staniša ( prvi slijeva-stoji) završio vanredno fakultet, unapređen u poručnika i tad je bio sa službom u okviru Šibenskog sektora. Živio je u Šibeniku.

-   Ćopić Vladimir (drugi s lijeva-stoji), završio doškolovanje i specijalizaciju za digitalno računarske sisteme u MEZ-u i u Švedskoj. Bio na dužnosti tehničkog lica u komandi Pulskog sektoru za sistem KIS Stina Jadran. Živio u Puli.

-   Šindija Marjan (trći s lijeva-stoji), poslije službe na podmornicama, iskrcao se i preuzeo dužnost na sistemu KUNG (sistemi za unišanjenje i kalibraciju raznih sistema na brodovima tipa VPBR). Isti su bili u okviru baze Lora. Živio je u Splitu.

-   Cingurovski Kosta (četvrti u redu-stoji), završio vanredno fakultet, unapređen u čin poručnika i tada bio u svojstvu tehničkog lica na Prevlaci u Boki. Živio u Herceg Novom.

-   Kostić Vinko (prvi s desna-čuči), specijalizacijom na ruskim sistemima za upravljanje ART vatrom i višegodišnjim boravkom na tim sistemima u Floti, iskrcao se i dobio mjesto u kabinetu Školskog centra u Lori, gde je i radio u to doba. Živio je u Splitu.

-   Tomić Branko, (u sredini čuči), do tog doba uveliko je radi u MEZ-u kao specijalista za održavanje Ruski radara za upravljanje ART vatrom. U međuvremenu završio je i specijalizaciju u Americi za održavanje u rukovanje radarskim sistemom Falkon.

-   Ćiro Bera. Iskrcao se iz Flote još 1980 god. Potavljen je na formacijsko mjesto u okviru komande VPO. Radno mjesto je u to vrijeme imao u MEZ-u u Lori. U međuvremenu završio je prekvalifikaciju u doškolovanje za digitalno-računarske sisteme. Deo specijalizacije je stekao i u Švedskom Philips-u u Stoholmu.

Eto, to smo mi ti momci iz odjelenja 143, poslije 20 godina službe, Elektroničari – Radaristi XIV klase. Još uvijek smo svi živi, bogu hvala..





* 09 Radaristi elektronicari.jpg (188.22 KB, 2328x2388 - viewed 211 times.)

* Diploma 2.jpg (392.49 KB, 1996x1455 - viewed 172 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #427 on: July 08, 2012, 07:50:00 pm »

 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #428 on: July 08, 2012, 07:57:17 pm »


Ma gde si ti, boga ti poljubim. Bez tebe sam k'o bez desne ruke. Nevolim sam da vodim temu, pa to ti je.
Dođe mi odma da je svu izbrišem. Sreća što nemam moderatorske mogućnosti, inače bi je sorio kad
sam sam, načisto.. Grin
Kao što vidiš pojavio se i neki "SUBO". Nešto je hteo čovjek, jedno vrijeme dugo čitao i ode.
Da nije neki naš.. Huh?
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #429 on: July 08, 2012, 08:07:07 pm »

познао сам  птицу,Миливој.послао сам му п.п. али неодговара,савата ћу га.мало сам се бацио на север Бачке и ту имам слабу везу тако да више читам,сутра се враћам у Н.С па ће ваљда нешто бити боље.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #430 on: July 08, 2012, 08:13:22 pm »

познао сам  птицу,Миливој.послао сам му п.п. али неодговара,савата ћу га.мало сам се бацио на север Бачке и ту имам слабу везу тако да више читам,сутра се враћам у Н.С па ће ваљда нешто бити боље.
Ajde da ne trošimo "resurse" Palube bez veze. Da li imaš mošda svoju ili bilo čiju diplomu o završetku pitomačke škole.
Kad smo završili svak je dobio diplomu. Ja svoju nažalost sam zauvijek izgubio. Ako imaš bilo čiju molio bi sken i sliku.
Da se vidi kako je to tada bilo.... Wink
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #431 on: July 08, 2012, 08:18:13 pm »

имам сигурно, сам да се сетим где је,селио сам се у други стан тако да је то још по неким кутијама
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #432 on: July 08, 2012, 09:33:29 pm »

imam ja
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #433 on: July 08, 2012, 10:17:37 pm »

imam ja
Ma bravo druže moj. Mogao bi prvom prilikom da nas obraduješ. Mogla bi i ona iz Jarfale, pride.. Cool
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #434 on: July 09, 2012, 07:23:37 am »

A onda poslije postrojavanja i ostalog uz službenu ceromoniju, te poslije
raznoraznog grupašenja  Grin u smislu slikanja malo opuštenog  ćaskanja
u krugu Školskog centra u Lori. Još uvijek je 27. septembar mjesec 1986 godina.

Jedna sa našim četnim starješinom iz pitomačkih dana Petrovićem Todorom
zas I klase. Bio je predivan čovjek.. Wink



* 10 Toso cetni i ostali.jpg (148.29 KB, 2292x2352 - viewed 175 times.)
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.