PALUBA
April 19, 2024, 10:17:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 365305 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #525 on: July 26, 2012, 12:48:52 pm »

"ZDRAVKOVIĆ Milosava ZVONIMIR
Radio je u vojnom tužilaštvu JRM u Splitu. Povlačenjem JRM u Boku prelazi i Zvonimir u Tivat. Radi u novoosnovanom Vojnom tužilaštvu u Tivtu, smještenom u zgradi doma JNA sve do polovine 90-tih godina. Potom se demobiliše, napušta Mornaricu i otvara advokatsku kancelariju u Beogradu."
1992 године прелази са службом у Подгорицу где и даље обавља дужност заменика војног "тужибабе(како сам каже).пензионише се 31.12.1994 године у чину кап.1 класе,у агресији НАТО-а узима активно учешће у одбрани земље и том приликом унапређен је у чин мајора.

 

Bravo, odlična nadopuna. Bravo za našeg Zdravišu... Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #526 on: July 26, 2012, 07:31:47 pm »


 Momci, obradili smo već nekoliko puta " samoopaljenje" pramčanog topa na RČ. Jeste, pokojni Cojka iz Komande 17. BTČ je ranjen tom prilikom. Ništa strašno, par gelera u d..... meso. Moj Kum Miki Mihjlović, Tomić Mile, ja, I Đorđević Dragan smo pre toga sedeli na palubi s njima u društvu i u momentu opaljenja smo se baš vraćali na TČ.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #527 on: July 26, 2012, 07:48:07 pm »


 Momci, obradili smo već nekoliko puta " samoopaljenje" pramčanog topa na RČ. Jeste, pokojni Cojka iz Komande 17. BTČ je ranjen tom prilikom. Ništa strašno, par gelera u d..... meso. Moj Kum Miki Mihjlović, Tomić Mile, ja, I Đorđević Dragan smo pre toga sedeli na palubi s njima u društvu i u momentu opaljenja smo se baš vraćali na TČ.
Kako kažu ovi "turbo momci"  na Forumu: Haaa, ha,,,. Eto neznam ni to reći,  Undecided , mora da vas je bilo prpa. Koji je prije zalego.. Grin

Malo da se šalimo "kile...". Naveli smo taj slučaj jer se radi o našem kolegi klasnom drugu, Janjaninu. Sudbina pa to ti je, dobro je
prošlo, mogao je izgubiti i glavu,
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #528 on: July 26, 2012, 08:01:48 pm »


 Da ne ulazimo u razloge,  desilo se, ne ponovilo se. A da je bilo . . . . . , bilo je!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #529 on: July 27, 2012, 08:31:27 am »

Balkanski cunami, 1991 godina

Godina je 1991. Počinje raspad zajedničke države. Nastupa Balkanski cunami. Tragedije nije pošteđena ni naša klasa. U tim događajima preostale aktivne starešine, gledajući pojedinačno, svak donosi svoju vlastitu odluku i izbor. JRM se drugom polovinom 1991 godine povlači na područje Boke kotorske.

Ploče,


MARINOVIĆ Petra FRANE


MARINOVIĆ Petra FRANE
Marinović Frane po mojim saznanjima bio je sa službom u Pločama (Kardeljevo) tokom 1991 god. Sredinom te godine napustio je JRM. Mislim da se kasnije nije angažovao u bilo kakvim vojnim snagama. ''vlade..'' će možda nešto i dodati.


Boka,

CINGULOVSKI Nauma KOSTA
PETROVIĆ Ilije MILE




CINGULOVSKI Nauma KOSTA
Kostu Cingurovskog ratna situacija 1991 god. zatekla je na službi u Lepetanima kraj Tivta u Boki kotorskoj. Nastavio je normalno sa službom, ali je prvom prilikom negde 1992-93 god iskoristio mogućnost i otišao u prevremenu penziju.


PETROVIĆ Ilije MILE
Petrović Mile je sa službom bio u Lepetanima, skladištu JRM kraj Tivta. Na tom mjestu ostao je sve do sticanja prava na mirovinu, kad je i završio sa vojničkom karijerom i redovno otišao u penziju negde pred kraj 90-tih godina.



Skoplje,

PEŠEVSKI Georga VANČO


PEŠEVSKI Georga VANČO
Peševski Vančo je sa službom bio u Skoplju u godini raspada države. Osamostaljenjem Makedonije, ostao je i dalje u Skoplju. Ostale detalje neznam. Možda će ''vlade..'' ipak šta dodati.


Novi Sad,


ANČIĆ Đoke MILAN
ĐURIĆ Danila VASO
OGAR Miloša VLADE
STANKOVIĆ Miloša IVAN



Sve kolege na službi u Novom Sadu za vrijeme 1991 god i dalje su ostale u službi. S vremenom su kako koji i otišli u mirovinu.
Tačne godine završetka aktivne službe prepuštam ''vladi..'' da to obrazloži.

« Last Edit: July 27, 2012, 08:49:11 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #530 on: July 28, 2012, 10:40:11 am »

Aktivne starješine poslije 1991 godine,


1.    ANČIĆ Đoke MILAN, -  sa službom u Novom Sadu
2.    BANJAC Milana JOVAN, -  sa službom u Tivtu
3.    BERA Zorke ĆIRO, -  sa službom u Tivtu
4.    CINGULOVSKI Nauma KOSTA, -  sa službom u Lepetanima
5.    ĆOPIĆ Lazara VLADIMIR, -  sa službom u Kumboru
6.    ČADŽIĆ Ljubomira MILAN, -  sa službom u Tivtu
7.    ĐURIĆ Danila VASO, -  sa službom u Novom Sadu
8.    JANJANIN Petra DRAGAN, -  sa službom u Tivtu
9.    OGAR Miloša VLADE, -  sa službom u Novom Sadu
10.   PETROVIĆ Ilije MILE, -  sa službom u Lepetanima
11.   STEVANOVIĆ Jovana STANISA, -  sa službom u Beogradu
12.   STANKOVIĆ Miloša IVAN, -  sa službom u Novom Sadu
13.   ZDRAVKOVIĆ Milosava ZVONIMIR, -  sa službom u Tivtu


Da rezimiramo stanje klase završetkom 1991 god, raspadom Jugoslavije i preseljenjem JRM na područje Boke kotorske.

Od primljenih 51 – nog  pitomca u školu 1963 godine, završilo je i proizvedeno u aktivne starješine 38 – osmorica god. 1966. U razdoblju od unapređenja pa do početka 1992 god, uključivši i događaje koji su se zbili tokom 1991 god. stanje aktivnih starješina naše klase svelo se na brojku 13 (trinaest). Najviše ih je napustilo JRM odlukom o preseljenju JRM na područje Boke. Valja ovom prilikom naglasiti da se niko iz klase nakon toga nije više uključivao u bilo kakvi oblik novonastali vojni organizacija na području Ex Yugoslavije.

Preostala 13 – estorica obavljala su svoje dužnosti časno i tokom naredne decenije, kako koji je sticao uslove, olazio je u  penziju. Zadnji aktivni* od kompletne klase koji je definitivno i sa tim završio je zas I klase Bera Ćiro otišavši u penziju 31 decembra 2002 godine. (Ostao je duže kao aktivan, nego inače, i preko 7 god, zbog potrebe službe).


* Nisam uspio doznati datum odlaska u penziju Stevanović Staniše, tako da postoji i mogućnost da je i on taj koji je ipak zadnji aktivni starješina klase.
« Last Edit: July 28, 2012, 10:55:31 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #531 on: July 29, 2012, 08:15:08 am »

Eto drugari moji, iz moje XIV (četrnaeste) klase. Toliko od mene po ovoj temi. Pokrenuo sam je
da bi neke stvari otrgao od zaborava. Ja nemam ovog momenta više šta reći po tom pitanju.
Ostalo neka s vremenom nadograde ostali. Nadam se da će "vlade.." pridodati nešto fotografija sa
susreta nakon 40 godina od unapređenja. Nažalost ja nisam tome prisustvovao iz opravdani razloga.

Ovom prilikom se duboko zahvaljujem forumu Paluba za ustupljeno mjesto i prostor. Nadam se da smo
i kroz ovu temu bar malo evocirajući stvarni život jedne klase, istovremeno doprinijeli i vrednoti Palube
kao i jednom istorijskom dokumentu budućnosti koji tretira daleke prošlosti.

Pozdravljam Vas sviju (mislim na moje drugare iz klase) ma gde bili na ovom svijetu. Znam samo jedno,
da ste dobri i pošteni ljudi i drugovi. Da smo se mi pitali i današnji svijet bi bio puno bolji i ljepši.
Da ste mi zdravo i živo..    marinero


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ciro 2012 godina..jpg (114.78 KB, 700x836 - viewed 207 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #532 on: July 29, 2012, 06:08:27 pm »

 
Bravo Ćiro, naravno i svima koji su sudjelovali u postavjanju ove teme. Pitomački život će biti sada malo poznatiji, ali sve to treba postaviti u vrijeme kad se je to događalo. Standard pitomaca je bio na dosta visokom nivou, a vojno školstvo je pratilo civilno, pa tražilo i više nego od civila. Znači, nije "morao" svaki završiti vojnu školu. U vojnu školu nisu dolazili samo kandidati, jer "drugdje" nisu uspjeli. Koliko su nas naučili naši nadređeni i kako smo radili, neka zaključi svako sam. Večinu pripadnike klase sam i sam poznavao a i radio sa nima.
Za neke smo bili dobri (pripadnici JRM i JNA), za neke smo krivi za sve, pa i za T11. Ljudi su uvjek bili ljudi!
Još jedan put svaka čast autorima!
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #533 on: July 29, 2012, 08:13:32 pm »

још мало ћемо се позабавити нашом класом,обрадићемо прославу 40-годишњицу а затим и 45-годишњицу ,мало сам у гужви па ће морати мало причекати али
 све то обрадиће се.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #534 on: July 29, 2012, 08:27:51 pm »

још мало ћемо се позабавити нашом класом,обрадићемо прославу 40-годишњицу а затим и 45-годишњицу ,мало сам у гужви па ће морати мало причекати али
 све то обрадиће се.

Znaš onu "...gde ja stadoh ti produži".  Polako kad u'vatiš vremena. Imaš čast, završnica pripada tebi..  Wink
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #535 on: July 30, 2012, 08:49:16 am »

Ћиро заједничким снагама привешћемо ово крају. Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #536 on: July 30, 2012, 09:45:44 am »

Ћиро заједничким снагама привешћемо ово крају. Wink
Ma nema frke. Naravno. Moram priznati da i ja raspolažem sa mnogo slika sa obilježavanja 40-desetogodišnjice klase,
ali nema smisla i nebi bilo korektno od mene da vodim to kad si ti bio organizator toga i direktni učesnik. Ja ću da
pripomognem sa strane. Zajednički smo jači, toga smo se držali čitav život i tako su nas učili... Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #537 on: August 01, 2012, 10:54:43 pm »

ČEstitke svima autorima teme. I za mene, koji nisam bio tamo, zanimljivo je čtivo, i daje pogled u nešto, što knjige i TT podatci ne raskrivaju.

Bravo momci!

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #538 on: August 02, 2012, 09:01:49 am »

ČEstitke svima autorima teme. I za mene, koji nisam bio tamo, zanimljivo je čtivo, i daje pogled u nešto, što knjige i TT podatci ne raskrivaju.

Bravo momci!


Hvala "Boža..". Otprilike, to smo i htejeli sa temom. Kao obično, dosta toga moglo je i bolje. Sada smo malo stali, da "uhvatimo zraka",
ali će mo nastaviti da bi se konačno zaokružilo. Ima nas još nešto malo iznemoglih staraca ( svaki preko 64 godine) pa da to
dokusurimo, prije nego što i sami budemo dokusureni.  Grin
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #539 on: August 02, 2012, 09:20:33 am »

како је Ћиро рекао хватамо зрака оли ти арије па да кренемо даље.сусрет поводом 30 година од завршетка школовања нисмо успели одржати и обавити онако како доликује једном јубилеју.још увек су се осећале последице дешавања ,90-тих година.наша мала група у Новом Саду увек би нашла времена да се састане и подсети на време проведено у школи.тих година стигли су Јањанин и Ћопић тако да нас је већ био приличан број и почело се размишљати о окупљању на нивоу класе.проблем су нам биле адресе пошто се скоро све променило.доста људи променило је место боравка и требало је кренути изпочетка.полазна тачка био је списак са адресама који је био у употреби за окупљање у Сплиту. pravilo
Logged
Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.