PALUBA
March 29, 2024, 07:36:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 363702 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #555 on: August 05, 2012, 10:57:27 am »

Malo je bilo onih, koji su dobili iskrcanje, a da nisu imali rješenje od VVLK (više vojno ljekarske komisije). A to što si napisao oko problema odnosa u porodici, slažem se. Poslije puno godina ukrcanja, trebalo se je svaki put navikavat na zajednički život. Naše porodice imale su ustaljen tok života, (škola, ko šta radi po kući, odlazak u prodavnice, odlazak djece na vanškolske aktivnosti....), i kad ti tako baneš poslije mjesec dana (ponekad i više) kući, sve poremetiš.....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #556 on: August 05, 2012, 11:40:04 am »

Kad smo već kod službe na ukrcanju da još i ja malo "zasolim", kroz lični primjer.

Počeo sam sa ukrcnjem 1967 godine. I to nisam direktno iz škole, nego sa OROST-a Brijuni po potrebi službe.
I proveo sam trinaest puni godina na TČ/RTOP brodovima. Mene je privlačila tehnika i vjerovano bi ostao još
dugo na brodovima da sam se samo ja pitao.

Ali 1980 morao sam se iskrcati po naređenju, po potrebi službe. Niko me ništa nije pitao. I još samnom jedan
kolega sa TČ-jca i jedan sa RČ-jca. Isto tako, nikad nisu tražili iskrcanje. Poslije toga, desetine i desetine poznatih kolega
pitali su me kako sam uspio da se iskrcam, a njima nikako to ne uspijeva. Nikoga nisam mogao uvjeriti da to nije
bilo po mojoj želji i da nisam imao ni strica niti bilo koga drugog u generlštabu. Ljudska posla.. Roll Eyes

Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #557 on: August 05, 2012, 02:16:09 pm »

покренута је машинерија и поступак предаје дужности и раздужења опреме  завршен је раздужењем личног наоружања:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* IMG_0006.jpg (153.32 KB, 814x768 - viewed 234 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #558 on: August 05, 2012, 05:13:30 pm »

на крају стиже завршно решење:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0004.jpg (116.16 KB, 828x768 - viewed 217 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #559 on: August 06, 2012, 07:42:47 am »

на крају стиже завршно решење:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Odlično klaso. Primjer dokumenata koji su upravo nedostajali u temi.
Baš mi je drago da si ih se sjetio postaviti. Ovo su inače bili standardni dukumenti i procedura
kod penzionisanja u JRM i JNA. Ovakvu proceduru morao je proći svaki starješina prilikom bilo
prevremenonog, bilo redovnog penzionisanja.  Wink
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #560 on: August 06, 2012, 02:24:08 pm »

најлепша Вам хвала на похвалама али то и много обавезује angel

Ako je suditi prema onome sta je ovdje prikazano, ubijedjen sam da ce ispasti kako valja.

Nego, vidih da niko iz klase nije isao na Akademiju, a tek je jedan odlucio da nastavi vise skolovanje da bi dobio visi oficirski cin i ostao u OS. Da li je to bilo sistemski ograniceno, ili nije bili ambicija ili nesto trece?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #561 on: August 06, 2012, 02:40:17 pm »

Ako je suditi prema onome sta je ovdje prikazano, ubijedjen sam da ce ispasti kako valja.

Nego, vidih da niko iz klase nije isao na Akademiju, a tek je jedan odlucio da nastavi vise skolovanje da bi dobio visi oficirski cin i ostao u OS. Da li je to bilo sistemski ograniceno, ili nije bili ambicija ili nesto trece?

Prvo, hvala na interesovanju.  Wink

Ostalo nisi baš pažljivo čitao, trojica su naknadnim školovanjem privatnom linijom postali oficiri. Cingurovski, završivši nešto
oko ekonomije, Stevanović, završivši nešto oko politološki nauka i Zdravković, završivši prava.

O ostalom bi bio u pravu. Tih godina (60-desetih) bilo je sistemsko ograničenje odlaska u Akademiju aktivnih vojnih lica.
Samo su primali iz građanstva. Da je postojala mogućnost, bar trećina moje klase prešla bi ponovo u klupe. Nažalost ili na sreću,
sistem se branio jer smo mu mi trebali, a imalo je dovoljno kandidata iz građanstva.

Koju godinu kasnije, postojala je mogućnost odlaska u Akademiju aktivnih vojni lica, ali mi smo bili već prestari.

Kad smo već kod toga, ja sam poslije godine dana službe tražio molbom mogućnost odlaska u Akademiju. Bilo mi je odobreno
od relevantnih faktora uz uslov da idem na Vojno pomorski smjer. Pošto sam ja bio Tehničko lice, smjer Elektrotehnike, nisam hteo da
mjenjam Ves ni po koju cijenu i tako je svo angažovanje u tom smislu propalo. Poslije svega i bolje.....
« Last Edit: August 06, 2012, 02:53:56 pm by ORIĆAREB » Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #562 on: August 06, 2012, 02:58:10 pm »

Da, nisam se bas trudio da pamtima imena i zivotne puteve, ali sam primjetio da niju puno "izganjalo" oficirsku karijeru.

Hvala na odgovoru.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #563 on: August 07, 2012, 10:45:40 am »

нешто се нисмо много интересовали за каријеру.радили смо свој део посла на броду и у јединици најбоље што смо умели.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #564 on: August 07, 2012, 10:49:58 am »

тако одох ја у пензију илити мировину и добих прве "велике" пензионерске новце:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0005.jpg (184.84 KB, 726x1024 - viewed 187 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #565 on: August 07, 2012, 12:36:35 pm »

Kad smo već kod službe na ukrcanju da još i ja malo "zasolim", kroz lični primjer.

Počeo sam sa ukrcnjem 1967 godine. I to nisam direktno iz škole, nego sa OROST-a Brijuni po potrebi službe.


Prvo se izvinjavam svima sto ovo pokrecem ovde, jer nije u duhu teme, ali mi nemojte zameriti! Jedna kratka molba za ORIĆAREB.

Vidim da pominjete Brione i OROSt, kako sam i ja deo svoje vojnicke karijere proveo takodje na Tegetu, doduse dosta posle Vas (1979-1983, dok se 139.gbrmp nije preformirala u 139.brmp i komanda sa pristapskim jedinicama preselila na Katarinu) molio bih vas, ako se secate, pomenete ljude koji su u to vreme sa vama bili na OROSt-u. Pomonjete Cingurovskog, mislim da je u pitanju greska i da se covek zove Cingulovski Kosta, jer sam ja 1979.g. istog zatekao na Brionima i u to vreme je bio referent TSl u organu pozadine k-de brigade.

Pozdrav svima, i jos jednom se izvinjavam!

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #566 on: August 07, 2012, 01:42:17 pm »

Kad smo već kod službe na ukrcanju da još i ja malo "zasolim", kroz lični primjer.

Počeo sam sa ukrcnjem 1967 godine. I to nisam direktno iz škole, nego sa OROST-a Brijuni po potrebi službe.


Prvo se izvinjavam svima sto ovo pokrecem ovde, jer nije u duhu teme, ali mi nemojte zameriti! Jedna kratka molba za ORIĆAREB.

Vidim da pominjete Brione i OROSt, kako sam i ja deo svoje vojnicke karijere proveo takodje na Tegetu, doduse dosta posle Vas (1979-1983, dok se 139.gbrmp nije preformirala u 139.brmp i komanda sa pristapskim jedinicama preselila na Katarinu) molio bih vas, ako se secate, pomenete ljude koji su u to vreme sa vama bili na OROSt-u. Pomonjete Cingurovskog, mislim da je u pitanju greska i da se covek zove Cingulovski Kosta, jer sam ja 1979.g. istog zatekao na Brionima i u to vreme je bio referent TSl u organu pozadine k-de brigade.

Pozdrav svima, i jos jednom se izvinjavam!

Drago mi je da ste se javili.  
Da bio sam kako kažeš gore na Tegetu, u to vrijeme radarskoj stanici. Ali nije tu bila samo radarska stanica, tu je bila i jedinica veze, a
i Dežurni operativni oficir. To je bilo krajem 1966 god. Već krajem te godine ja sam otišao odatle za Divulje. Samnom su tad gore bili i
moje kolege, Čadžić Milan (veza) i Kosta Cingurovski (radari).  Ostali su bili sve stari zastavnici i jedan pbb također stariji po godinama.
Sumnjam da si ih susreo za vrijeme tvog boravka, jer su sigurno već bili u penziji. I nesjećam se više imena, ko bi se toga više sjetio.

Što se tiče Cingurovskog, radi se o istom čovjeku. Ali problem je što i on sam jedno vrijeme nije znao zapravo šta je korektno.
Stvarno u spisku piše "Cingulovski". Mi smo ga u pitomcima oslovljavali sa "Cingurovski", a neki kažu da su još uvijek sa tog područja
odakle je rodom tad ustvari bili "Cingurov" i td.
Bilo kako bilo radi se o istom licu i našem dragom drugaru. Zvali smo ga i Kole, i Cingur......u svakom slučaju i danas mi je živ i zdrav i
ovde je od mene daleko dvesta metara..  Wink


Evo nas dva drugara iz doba pitomaca
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izgleda da je stvarno vrijeme da mu tražim Rodni list, nema više zajebancije.. Grin


* 040 Sa Kostom 1965.jpg (54.16 KB, 1483x950 - viewed 181 times.)
« Last Edit: August 07, 2012, 01:50:18 pm by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #567 on: August 07, 2012, 05:49:30 pm »

cinguloski kosta            
naum            
12051948 ohrid            
poljoprivrednik            
makedonac makedonija            
22305 el.radarista   

ово је из Главне књиге 14 класе Grin
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #568 on: August 07, 2012, 06:06:58 pm »

cinguloski kosta            
naum            
12051948 ohrid            
poljoprivrednik            
makedonac makedonija            
22305 el.radarista   

ово је из Главне књиге 14 класе Grin

Hvala na podacima, eto i ja sam pogresio. Ja sam napisao Cingulovski Kosta, a Vlade021 me je ispravio prezime je Cinguloski. Hvala u svakom slucaju.
OREBICEV ti si u pravu na Tegetu je bila i jedinica veze. U moje vreme (1979.g.) to se zvalo ceta veze i OSOJ. Ja sam bio tada k-dir voda veze (inace sam KoV-vezista) dok je k-dir voda OSOJ bio zIk Blagoje Micunovic, k-dir cv i OSOJ je pio por.b.b. Stevan Kostov. Bila je to jaka ceta (u svom sastavu imala je 14 staresina, iz sva tri vida).Zast. Cadzic je  u to vreme bio ref.op.poslova u 5.bv u kasarni Premantura. Posle je otisao u penziju i ziveo je u Puli.

Pozdrav i hvala na odgovoru.

Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #569 on: August 07, 2012, 07:06:53 pm »

cinguloski kosta            
naum            
12051948 ohrid            
poljoprivrednik            
makedonac makedonija            
22305 el.radarista   

ово је из Главне књиге 14 класе Grin

Hvala na podacima, eto i ja sam pogresio. Ja sam napisao Cingulovski Kosta, a Vlade021 me je ispravio prezime je Cinguloski. Hvala u svakom slucaju.
OREBICEV ti si u pravu na Tegetu je bila i jedinica veze. U moje vreme (1979.g.) to se zvalo ceta veze i OSOJ. Ja sam bio tada k-dir voda veze (inace sam KoV-vezista) dok je k-dir voda OSOJ bio zIk Blagoje Micunovic, k-dir cv i OSOJ je pio por.b.b. Stevan Kostov. Bila je to jaka ceta (u svom sastavu imala je 14 staresina, iz sva tri vida).Zast. Cadzic je  u to vreme bio ref.op.poslova u 5.bv u kasarni Premantura. Posle je otisao u penziju i ziveo je u Puli.

Pozdrav i hvala na odgovoru.


да ли ти је познато да је у то време са вама био Милош Мандарић.
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.