PALUBA
April 16, 2024, 11:27:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 76   Go Down
  Print  
Author Topic: XIV klasa Mornaričko Tehničke Podoficirske Škole (1963-1966 g.)  (Read 365063 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #750 on: November 22, 2012, 06:52:31 pm »

Први по рангу у класи
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aj, ja.... Mogao si malo našeg Milivoja i "umiti", a ne ovako da je crven ko indijanac. Pix....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Subotić Milivoje, mašinac. Starešinsku karijeru proveo na minolovcima u Pločama, a poslije u RRF.
Kasniji godina promjenio VES. Završio za radiotelegrafistu i u tome fax-u ostao do ispunjenja
obaveze od 10 godina prema JRM, nakon čega se demobilisao..... Wink


* subo 1.jpg (130.19 KB, 1024x685 - viewed 177 times.)
« Last Edit: November 22, 2012, 06:58:00 pm by ORIĆAREB » Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #751 on: November 22, 2012, 08:18:49 pm »

Први по рангу у класи
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aj, ja.... Mogao si malo našeg Milivoja i "umiti", a ne ovako da je crven ko indijanac. Pix....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Subotić Milivoje, mašinac. Starešinsku karijeru proveo na minolovcima u Pločama, a poslije u RRF.
Kasniji godina promjenio VES. Završio za radiotelegrafistu i u tome fax-u ostao do ispunjenja
obaveze od 10 godina prema JRM, nakon čega se demobilisao..... Wink
умити,да га само видиш неумивеног,овде је супер..
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #752 on: November 22, 2012, 08:27:31 pm »

Verovatno bi nas većinu trebalo ofarbati....
Logged
SUBO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 32


« Reply #753 on: November 22, 2012, 10:12:05 pm »

Kakav bi ti bio da si prvi  po rangu, a tek Janjo, od kog sam ja
prepisivo.
Logged
SUBO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 32


« Reply #754 on: November 22, 2012, 10:21:04 pm »

Jedno dešavanje iz RRF-a, kad sam došo bila žabokrečina,
a oni se sprdaju, zar još ima vodnika u JRM.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #755 on: November 23, 2012, 12:36:21 pm »

из наше класе дванаест наших колега определило се за службу на подморницама.овде видимо једну мању групу пред почетак курса,првог који је организован у оквиру МТШЦ. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
горњи ред:Станковић,Бранисављевић,Баста
чуче:Огар,Бањац

Podmorničari

Godina je 1966, proleće. Mi 14-esta klsa pitomaca još nekoliko mjeseci pa pred završetkom. Naravno jedva čekamo da dođe taj dan. Nije nama bilo ni do para ni do posebne potrebe za radom, najlogičnije u tim godinama, želeli smo da se kurtališemo knjige. Kao i sva djeca i učenici – đaci na ovom svijetu.

Nismo nešto posebno ni znali o radnim mjestima i poslovima koji nas čekaju. Uostalom nismo mogli ni da biramo, sve da smo i htjeli. Pretpostavljeni su tu bili odlučujući. Oni su znali kakvi smo pojediničano, čemu smo skloni, šta možemo.

Jedno pre podne, prekinu se nastavno zanimanje, skupiše nas sve, kompletnu klasu u salu za sastanke. Posjedasmo, klasni starešina uze riječ.
- Drugovi pitomci, imam za vas prijatno iznaneđenje. U centar su pristigli drugovi iz jedinice Podmornica. Tu je nekoliko drugova komadanata iz te jedinice. Malo će sa nama popričati o podmorničarskom životu. Objasniće vam o čemu se radi, kakv je život na podmornicama, koja je razlika te službe u odnosu na ostale službe i brodove i tome slično......i tako nam još toga kao uvod nadrobi poprilično.
- A sad će oni doći u salu da malo popričaju sa vama i budite na visini kao inače, te slobodno pitajte šta vas interesuje.

I nakon toga izađe iz sale, a netom poslije koji minut uđe sa pridošlim gostima. Mi naravno ustadosmo, oni se smjestiše ispred nas, nih 5-6 ofićira iz podmorničarske jedinice. Sve sami kbb, kap freg i tome slično. Inače u to vreme jedinica podmornica je bila smještena na Katarini u Puli. Najstariji uze riječ. Poče da obrazlaže i prikazuje sve moguće o podmornicama i životu i radu na istima. I tako nas je pilo jedno pola sata, da bi jednog momenta izrazio želju kako bi voleli s našim završetkom školovanja da se većina nas priključi njihovoj jedinici i započne službu na podmornicama. Naravno tu pade i tumačenje nečega što pali kod većine mladi ljudi.
- Svi koji rade na podmornicama imaju veća primanja, imaju veći radni staž, imaju podmorničarski dodatak, idu na skijanje zimi, itd, itd....

 Zamisli i skijanje. Primamljive mogućnosti. Svi slušamo, a ja razmišljam mojom seljačkom glavom: ''Majkumu, kad sve to nude, tim ljudima za vrijeme te službe, tu mora da ima neki vrag, koji nije tek takav svakodnevan. Mora to biti u najmanju ruku pa opasno'' , itd.... I tako ja tad iako dječarac, a radilo se o dobrovoljnoj stvari u sebi skontam da to nije za mene i da se okanem toga. Naravno taj razgovor je ostavio svoga traga te se dosta mojih kolega – klasića kasnije opredjelilo i prijavilo za službu u dotičnu jedinicu tj. podmornice. Uspješno ih je primljeno na podmornice 11-12 (tako nešto) završivši podmorničarski kurs te su u toj jedinici boravili godinama. Rijetki i čitav radni vijek.

Šta oću da kažem. Ne da sam ja bio pametniji i obratno, nego samo oću da objasnim jedno dječje promišljanje o vrlo ozbiljnim životnim opredeljenjima i putešvesijama.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Naši klasići koji su se opredjelili za službu na podmornicama.



* Podmornicari iz 14-ste klase.JPG (354.31 KB, 2826x2130 - viewed 192 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #756 on: November 23, 2012, 06:08:30 pm »

Дванаест нас је пријавило жељу да служи на подморницама.након завршетка школовања и повратка са годишњег одмора јавили смо се у МТШЦ(овај пут као новопечене старешине)на 1 курс подморничарства организован у оквиру Школе.курсу је присуствовало 6 официра и 28 подофицира који су дошли из јединица и установа РМ.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #757 on: November 23, 2012, 07:00:36 pm »

Дванаест нас је пријавило жељу да служи на подморницама.након завршетка школовања и повратка са годишњег одмора јавили смо се у МТШЦ(овај пут као новопечене старешине)на 1 курс подморничарства организован у оквиру Школе.курсу је присуствовало 6 официра и 28 подофицира који су дошли из јединица и установа РМ.

Reci mi, klaso, koji je to dvanaesti. Po slici ja sam uspio prepoznati 11 drugara. Koji je dvanaesti?
Može li malo o tom kursu. Koliko je trajao, pretpostavljam da je neko i otpao. Prvenstveni uslov
da bi se uspjelo, bio je zdravstvena sposobnost za podmorničara. Može li malo o tome..... laugh
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #758 on: November 23, 2012, 07:34:19 pm »

Дванаести је био Стево Зорић-машинац,већ смо спомињали овде да смо са њим изгубили доста рано везу.сви наши покушаји да га пронађемо остали су безуспешни.
На курс ми смо дошли након завршеног годишњег одмора.тројица колега бродараца дошли су  из Дивуља,остали у пристигли са бродова Флоте а двојица официра са Бриона.подразумевало се да смо сви прошли специјалистички преглед у ВБ Сплит.ми смо на преглед ишли из школе негде у шестом месецу.курс је трајао око 6 месеци.пра три месеца били смо Школском центру а касније у Дивизиону подморница.док смо били у Школском центру тежиште је било на следећим предметима:
Опште подморничарство
Опис подморнице
Спасавање подморничара
Инжињериска обука
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #759 on: November 23, 2012, 07:41:23 pm »

за време обуке у јединици тежиште је било на практичном упознавању подморнице и њених система зависно од специјализације(ВЕС-а).
полагало се пред комисијом и на крају добијало диплома о завршеном курсу.
након тога смо распоређени у посаде подморница-ја сам добио П811.за самосталну дужност мотористе полагао сам након пар месеци:
добио сам задатак да припремим главне моторе за упућивање;одвели су ме у прамац(торпедни одсек),погасли сву расвету,завезали очи,пореметили све системе;горива,расхладне воде,уља;вртили пар пута у круг и пустили да у тим условима спремим леви мотор за погон.подморницу смо познавали у душу тако да се све могло урадити опипом.углавном положио сам.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #760 on: November 23, 2012, 07:43:35 pm »

примање дипломе након завршетка курса
диплому предаје представник МШЦ,до њега Кузевски Панчо у то време К-дант 88ДП и Бранко Лаличић К-дант П812


* 1207.jpg (83.91 KB, 1024x710 - viewed 130 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #761 on: November 23, 2012, 07:47:23 pm »

строј курсиста на завршној церемонији доделе диплома:


* 1208.jpg (74.76 KB, 1024x730 - viewed 128 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #762 on: November 23, 2012, 08:05:17 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сведочанство о завршеном курсу


* 1236.jpg (93.7 KB, 665x1024 - viewed 159 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #763 on: November 23, 2012, 08:05:58 pm »

Bravo majstore. Tako se to radi. Nisi ni svjestan koliki deo istorije
si nam otrgo od zaborava......
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #764 on: November 23, 2012, 08:13:56 pm »

пуно тога се позаборављало,нисмо свесни колико је нужно водити некакве прибелешке да се касније потсетимо на историју;јер ово је већ историја- још мало па 50 година.
Logged
Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 76   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.