PALUBA
April 23, 2024, 09:04:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: General Atomics MQ-1 Predator  (Read 12078 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: May 01, 2012, 06:49:13 pm »

Iako su ratne mašine obično predstavljale vrhunac tehnologije vremena u kojem su nastale, teško je nabrojati mnogo tehnoloških dostignuća za koje se može reći da su revolucionarno uticale na tehniku vazdušnog ratovanja, i ratovanja uopšte. Jedna od ratnih mašina za koju se svakako može reći da je unela svojevrsnu revoluciju u načinu vođenja modernog rata, jeste bespilotna letelica. Činjenica da je moguće uz minimalan rizik u realnom vremenu otkriti neprijateljske položaje, i videti kroz takozvanu maglu rata (fog of war), je značajno uticala na taktiku i strategiju koja se primenjuje na modernom bojnom polju, a uz opremanje bespilotnih letelica modernim i preciznim naoružanjem, ove letelice su postale i moderni jurišnici koji kažnjavaju svaku grešku protivnika i danas čak ni duboka pozadina ne predstavlja bezbedno mesto na modernom ratištu.

Jedan od karakterističnih predstavnika modernih bespilotnih letelica, i jedna od prvih koja je uvela pojam naoružanih bespilotnih letelica, jeste General Atomics RQ-1 Predator. Jedna od interesantnijih činjenica vezanih za ovu letelicu jeste i ta da je premijeru imala upravo na ovim našim prostorima, gde je doživela prve uspehe i neuspehe o kojima će kasnije biti detaljnije pisano.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kako je sve počelo

Sami počeci daljinski komandovanih vozila, bilo da se kreću po zemlji, vodi ili vazduhu, vezuju se za našpeg naučnika Nikolu Teslu, koji je ejdan od prvih došao na ideju da iskoristi radio talase kako bi upravljao vozilima na velikim daljinama. On je još 1915. imao ideju o stvaranju flote daljinski komandovanih letelica, a prve pokušaje je već naredne 1916. imao A.M.Low sa svojim projektom "Leteća meta", što je bilo ime koje je trebalo da zavara nemce, a pravi cilj projekta je bilo kreiranje daljinski komandovane leteće bombe. Rat je završio pre završetka projekta tako da je ovaj pokušaj ostao na tome, ali istorija je dala novi povod za stvaranje daljinski komandovanih letelica svega 20-ak godina kasnije, početkom drugog svetskog rata. Ipak, brojni pokušaji da se bespilotne letelice iskoriste kao leteće bombe su bili više ili manje neuspešni, najviše zbog nesavršenosti sistema vođenja, kao i zbog potrebe da se za preciznije napade ostvari vizuelni kontakt operatera sa raketom i sa ciljem istovremeno.  
Razvoj bespilotnih letelica posle drugog svetskog rata kretao se u pravcu stvaranja letećih platformi za izviđanje linije fronta i neprijateljske pozadine, a sve kko bi se izbegli gubici pilota iznad neprijateljske teritorije. Problem bio što su snimci bili dostupni tek nakon povratka letelice u bazu, i razvijanja snimaka. Zbog toga su snimci bili stari i po par dana kada konačno stignu do komandanata na terenu, pa su njihove odluke i dalje morale da se oslanjaju i na druge izvore informacija o rasporedu i pokretima neprijateljskih trupa.
Tek razvojem modernijih sistema komunikacije koji su omogućili da se slika direktno prenosi sa bespilotne letelica na ekran operatera, stvorili su uslove da se u realnom vremenu sazna položaj i raspored neprijateljskih jedinica, i da se dejstvuje momentalno u skladu sa dobijenim podacima. Ovo je dramatično povećalo dinamiku ratovanja, a bespilotne letelice su postale jedno od glavnih sredstava svake moderne armije.
Prve moderne bespilotne letelice su napravljene u Izraelu, a korišćene su izuzetno uspešno u Libanskom ratu 1982. kada su ove letelice izuzetno uspešno korišćene u prikupljanju podataka, elektronskom izviđanju i ometanju neprijateljskih radara. Kao posledica korišćenja BPL, ni jedan izraelski pilot nije bio oboren u ovom ratu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo nije prošlo nezapaženo i u drugim armijama sveta, pa su i SAD odmah počeli da eksperimentišu sa njima, pre svih CIA i USAF. Iako su imali različite koncepte tokom narednih desetak godina, ipak su se oslanjali na uvoz iz Izraela, pa su izraleske letelice Pionir korišćene i u Pustinjskoj oluji, uz izuzetan uspeh. Izraelske letelice su uspešno pronalazile i označavale ciljeve za svoje bombardere i artiljeriju, a zabeležen je i jedan slučaj da se iračka jedinica predala bespilotnoj letelici. Prama objašnjenju zarobljenih iračkih vojnika, znali su da nakon letelice dolaze bombe i granate sa američkih brodova i aviona, pa su odlučili da sačuvaju živote predajom.

Kako su bespilotne letelice postale jedno novo i izuzetno profitabilno tržište, i američke firme su počele da traže način da uzmu deo tog kolača. Jedna od prvih takvih firmi je bila Leading Systems, Inc. čiji je vlasnik bio izraelski imigrant Abraham Karen, nekada jedan od glavnih ineženja i dizajnera koji je radio za Izraelsko RV. Njegov projekat bespilotne letelice pod nazivom Amber je privukao pažnju CIA početkom devedesetih, ali je ubrzo upao u finansijske poteškoće, pa je njegovu firmu preuzeo General Atomics i kreirao General Atomics Aeronautical Systems čime su ušli u svet bespilotnih letelica. Prvi zadatak koji su dali Abrahamu Karenu je bio projektovanje novog motora koji bi pogonio postojeću letelicu, koja je preimenovana u GNAT. Naime, ova letelica je, iako dobrih performansi, imala jako bučan motor, pa je glavni cilj bio smanjenje buke, a novi projekat koji je nastao ovim unapređenjem nazvan Predator.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Već 1994. se ovaj projekat pokazao kao izuzetno perspektivan, pa je General Atomics dobio ugovor za razvoj i proizvodnju inicijalnog naprednog koncepta tehnološkog demonstratora (Advanced Concept Technology Demonstration - ACTD). Ova faza razvoja predatora je prema ugovoru trajala od januara 1994 do juna 1996. Tokom ove faze, kupljena su tri sistema od general Atomics-a, što će reći tri zemaljske kontrolne stanice i 12 letelica.
Tokom maja i aprila 1995. letelice su korišćene na manevrima "Roving Sands 1995" u SAD, a kako su se pokazale uspešno, odlučeno je da se letelice testiraju i u realnim uslovima. Sistem Predator ACTD je po prvi put raspoređen van SAD i to upravo na Balkan,tačnije u Albaniju odakle su letelice slate u misije iznad BiH i tadašnje SRJ.

Iako je do početka rata u Avganistanu 2001. USAF nabavio 60 Predatora, 20 ih je izgubljeno uglavnom u nesrećama izazvanim lošim vremenskim uslovima, a pre svega susreli su se sa problemom zaleđivanja krila i komandnih površina.
Kako bi rešili ovaj problem uvedene su određene izmene u samu letelicu. Dodat je sistem za odleđivanje, jači motor sa turbo-punjačem i poboljšana avionika. Ovako unapređen Predator je dobio i novu oznaku, RQ-1B ili MQ-1B za ceo sistem u zavisnosti od toga da li je nenaoružana ili naoružana verzija, dok su same letelice dobile oznake RQ-1L ili MQ-1L.

Ovde bih se još osvrnuo i na sistem označavanja ovih letelica, koji je standardizovan od strane američkog Ministarstva odbrane. Prema njihovom standardu, oznaka R znači Reconnaissance - izviđanje, dok oznaka Q služi za označavanje bespilotnih letelica, odnosno sistema. Broj jedan u oznaci kaže da je u pitanju prvi u seriji bespilotnih sistema. Predserijski Predatori su označeni sa RQ-1A, dok su serijski dobili oznaku RQ-1B, a ovo se odnosi na ceo sistem, dakle komandni centar plus pripadajuće letelice. Same letelice su označene sa RQ-1K predserijska, i RQ-1L serijska letelica. U naoružanoj varijanti, umesto R u oznaci je stavljeno slovo M od reči Multirole - višenamenska.


* mq1_predator.jpg (61.63 KB, 800x533 - viewed 276 times.)

* Scout-UAV.jpg (16.16 KB, 468x311 - viewed 260 times.)

* gnat-750.jpg (62.83 KB, 1014x461 - viewed 282 times.)
« Last Edit: November 19, 2012, 10:49:26 pm by dexy » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1 on: May 01, 2012, 06:50:11 pm »

Predator kao sistem i pojedine komponente

Sistem Predator se sastoji od tri jedinice:
- zemaljske kontrolne stanice,
- sistema za prenos podataka, 
- 4 letelice.

Zemaljska kontrolna stanica je prikolicu dimenzija 30x8x8 fita koja je opremljena pomoćnim izvorom električne energije, kao i sistemom za klimatizaciju. U unutrašnjosti kontejnera se nalaze dve konzole za operatera koji upravlja letelicom, i drugog operatera koji upravlja senzorskom opremom koju letelica nosi i/ili naoružanjem. Pored njih, tu su još i terminali za obradu i analizu podataka, planiranje misije, komunikaciju i kontrolu radara (ukoliko je on instaliran na letelicu). Na stanici se nalazi i uređaj za snimanje svih podataka dobijenih od letelice, jer takav uređaj nije instaliran na samoj letelici. Električnu energiju stanica dobija ili iz lokalne mreže, ili pomoću dva generatora od po 35kW.  Cela stanica se može transportovati pomoću aviona C-130.
Pored ove mobilne stanice, postoji i stacionarna kakve su smeštene u vazduhoplovne baze u SAD iz kojih se vode operacije u Avganistanu i drugim područjima iznad kojih lete Predatori.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zemaljska stanica kontroliše jednu letelicu, putem radio signala prilikom poletanja i sletanja dok je letelica u zoni optičke vidljivosti zemaljske stanice, a kada napusti tu zonu, kontrola se vrši putem satelitskog linka. Najčešće posada koja putuje zajedno sa opremom izvrši poletanje, a zatim obavesti komandu da je letelica u vazduhu i spremna za primopredaju komande, zatim se operateri iz baze u SADuloguju u sistem i preuzmu kontrolu putem satelitskog linka. U početku korišćenja Predatora postojalo je kašnjenje između zadavanja komande operatera i izvršenja komande same letelice, zbog nesavršenosti satelitske veze, pa je zato prilikom poletanja i sletanja morao biti korišćen radio link sa zemaljske stanice koja je smeštena pored poletno sletne staze. Od 2000. godine taj problem je rešen, tako da je od tada moguće kontrolisati letelicu u realnom vremenu i bez kašnjenja signala sa bilo koje tačke na planeti, čime je prestala potreba da zemaljska kontrolna stanica bude transportovana u zonu upotrebe Predatora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Samo radno mesto pilota i operatera izgleda kao radni sto sa više računarskih monitora, džojstikom i tastaturom. U suštini, ne razlikuje se mnogo od računarskog stola većine zaljubljenika u simulacije letenja širom sveta. Pilot dobija prikaz slike sa kolor kamere koja se nalazi u nosu letelice, kao i podatke o parametrima leta sa senzora koji se nalaze na samoj letelici. Njegov “kopilot”, odnosno operater optoelektronskim sistemima za izviđanje i naoružanjem ima slično radon mesto i smešten je desno od pilota, kao što je i uobičajeno za borbene avione. 
Ono u čemu se razlikuje kabina Predatora u odnosu na kabinu pravog borbenog aviona, jeste u tastaturi, preko koje se zadaje većina komandi, naročito dok je uključen autopilot, a to je veći deo vremena leta. Ovo se nikako ne sviđa pilotima i imaju velike pritužbe na ovakav system. Oni bi radije da imaju komande kakve postoje na borbenim avionima, jer ne mogu da se naviknu na ovakav istem komandovanja putem tastature.
Još jedna velika zamerka je na upravljanju letelicom, naročito u kritičnim fazama leta – poletanju i sletanju. Naime, u ovim fazama leta, avioni poput F-16 drugačije reaguju na komande jer njihov računar odmah po izvlačenju stajnog trapa menja režim rada pilotske palice kako bi se pomeranje upravljačkih površina usporilo. Kod Predatora ove promene nema, a kako je letelica i inače teška za sletanje, i kako piloti nemaju nikakav fizički osećaj ponašanja letelice, često se dešavaju udesi prilikom sletanja, pa i poletanja. Zapravo ovi udesi su do sada naneli daleko veće gubitke Predatorima od protivničke PVO.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* GCS.jpg (45.69 KB, 640x419 - viewed 260 times.)

* fig6-1.gif (23.57 KB, 946x576 - viewed 275 times.)

* 800px-MQ-1_Predator_controls_2007-08-07.jpg (111.57 KB, 800x521 - viewed 176 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: May 01, 2012, 06:50:48 pm »

Pored zemaljske kontrolne stanice se nalazi i sistem za distribuciju podataka putem satelita. Njegova uloga je da obezbedi komunikaciju između zemaljske kontrolne stanice sa letelicom, kao i da sve podatke koje operateri dobijaju od letelice prosledi krajnjim korisnicima, a to su najčešće komanda u Pentagonu i/ili Lengliju, kao i vojnicima na terenu kojima su te informacije i najpotrebnije. Slike i video se prenose u realnom vremenu, tako da vojnici na terenu imaju direktan pristup onome što snima kamera ili radar Predatora. Sistem se nalazi na američkom vojnom terencu, popularnom Hameru, i na njemu se nalazi oprema za satelitsku komunikaciju sa 14 kanala uz maksimalnu brzinu protoka do 1.5Mbit/s, i dve antene prečnika 2.4m i 6.1m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvobitno je korišćen sistem AN/TSQ-190(V) Trojan SPIRIT II, ali je on kasnije zamenjen modernijim pod nazivom "Predator Primary Satellite Link". Zahvaljujući novom sistemu komunikacije nestao je lag što je omogućilo direktnu kontrolu letelice iz udaljenog centra putem satelita i prilikom poletanja i sletanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TROJAN SPIRIT II.gif (14.93 KB, 350x308 - viewed 175 times.)

* Predator Primary Satellite Link_s.jpg (183.39 KB, 600x409 - viewed 199 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: May 01, 2012, 06:51:34 pm »

Letelica RQ-1/MQ-1 je srednjekrilac sa krilima velike vitkosti i repom u obliku obrnutog slova “V”. Motor Rotax 914 koji pogoni Predatore je četvorocilindrični benzinski motor sa turbo punjačem snage 115KS, a kao pogonsko gorivo može da koristi bezolovni benzin od 90 oktana, ali USAF koristi 100 oktansko gorivo tipa 100LL Avgas. Ovaj motor je izuzetno tih i zahvaljujući njemu letelicu je jako teško uočiti sa zemlje, tako da je meta koju Predator prati najčešće toga potpuno nesvesna. Mala potrošnja daje Predatoru izuzetnu autonomiju, koja prelazi 20h.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Strukturu letelice čini 92% kompozita, pre svega materijala baziranih na ugljeničnim vlaknima, kao i kevlaru. Interesantno je da je i stajni trap napravljen od ugljeničnih vlakana. Aluminijum je korišćen za okvire i rebra ali je oplata skoro kompletno kompozitna, izuzev napadnih ivica krila i repa koje su od titanijuma. Ove površine koje su od titanijuma na sebi imaju i mikroskopske otvore kroz koje se ispušta etilen glikol, kao deo sistema protiv zaleđivanja. Ovaj sistem nemaju sve letelice, što ima veliki uticaj na njihovu opreativnu sposobnost, a deo gubitaka Predatora je izazvan upravo nepostojanjem ovog sistema gde su letelice gubile sposobnost upokretanja komandnih površinama usled stvaranja leda na njima. Predserijski avioni nisu imali sistem protiv zaleđivanja, da bi oni u serijskoj verziji bili obavezni deo opreme (postoji podatak da MQ verzije nemaju sistem protiv zaleđivanja, ali je ovo teško potvrditi iz drugih izvora).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trup letelice je tako dizajniran da se u njega smešta sva potrebna elektronska oprema za letenje, izviđanje, ali i za označavanje ciljeva drugim naoružanim platformama. Najvažniji i najupečatljiviji element optoelektronske opreme čini AN/AAS-52, napredni multispektralni sistem namenjen detekciji, praćenju i označavanju ciljeva. U pitanju je „lopta“ koja se nalazi ispod nosa letelice i u kojoj je smeštena kamera koja radi u vidljivom i infracrvenom delu spektra, laserski daljinomer i obeleživač ciljeva. Zbog specifičnog izgleda ovog dela opreme koji podseća na loptu, operateri često u žargonu kažu da je cilj svake misije dovesti loptu iznad cilja, odnosno doleteti Predatora u rejon cilja kako bi isti bio uočen, praćen i eventualno uništen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Gornji deo nosnog dela trupa je specifičnog oblika zbog potrebe da se u njega smesti antena za satelitsku komunikaciju, dok je donji nosni deo predviđen za smeštanje radarske antene (za verzije koje imaju radar).
Pored elektronske opreme, u trupu su smeštena i dva gumirana tanka za smeštaj 405l goriva (prednji kapaciteta 246l i zadnji kapaciteta 159l).

Nakon pojedinih izviđačkih misija u Avganistanu i drugim mestima pomoću RQ-1 Predatora, kada su zbog nedostatka ili udaljenosti borbenih aviona propuštene prilike da se unište veoma vredne mete, ubrzani su testovi kojima je dokazano da Predatori mogu biti veoma dobre platforme za lansiranje laserski vođenih raketa AGM-114 Hellfire. 2002. godine je službeni naziv RQ-1 promenjen u MQ-1 i od tada su Predatori to postali i bukvalno. Ne samo da su zahvaljujući sofisticiranim senzorima bili u mogućnosti da otkriju metu, već su dobili i oružje kojim mogu da je unište.


* 914b.jpg (29.19 KB, 400x297 - viewed 617 times.)

* Materijali.jpg (24.66 KB, 290x392 - viewed 188 times.)

* Raytheon.jpg (57.3 KB, 450x523 - viewed 170 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #4 on: May 01, 2012, 06:52:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osnovne karakteristike letelice

    Dužina: 8.22 m
    Razmah krila: 14.8 m; MQ-1B Block 10/15: 16.84 m
    Visina: 2.1 m
    Površina krila: 11.5 m²
    Masa prazan: 512 kg
    Maksimalna polenta masa: 1,020 kg
    Pogon: 1 × Rotax 914F četvorocilindrični sa turbopunjačem, 115 KS (86 kW)

Performance

    Maxksimalna brzina: 217 km/h
    Brzina krstarenja: 130–165 km/h
    Minimalna brzina: oko 100 km/h (u zavisnosti od mase letelice)
    Dolet: 1,100 km
    Autonomija: 24 h
    Plafon leta: 7,620 m

Naoružanje

  2 podvesne tačke

    2 × AGM-114 Hellfire (MQ-1B)
    4 × AIM-92 Stinger (MQ-1B)
    6 × Griffin (rakete zemlja-vazduh)


* MQ-1B_3view.jpg (311.03 KB, 2824x1285 - viewed 207 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #5 on: May 01, 2012, 07:11:24 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cisto da se ne pomisli....


* predator u mv.jpg (74.08 KB, 1024x680 - viewed 207 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #6 on: May 01, 2012, 07:15:56 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osnovne karakteristike letelice
    Dužina: 8.22 m

Čestitam..
Odličan prilog.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #7 on: May 01, 2012, 07:32:24 pm »

Ono što je interesantno, jeste da su ove letelice prvi put testirane na našim prostorima u primarnoj, izviđačkoj ulozi, 1995. iznad Bosne. Letovi su lansirani sa severa Albanije, a tom prilikom je oborena najmanje jedna letelica, dok je druga pala zbog navodnog kvara na motoru. Jedna od oborenih letelica je oborena upravo u zoni u kojoj je oboren i američki F-16 dva meseca ranije, što je dodatno dalo krila celom programu jer je izbegnut gubitak pilota i daleko skupljeg aviona od Predatora.
Misije su trajale od jula do novembra 1995. i bile su od velikog značaja za dalji razvoj sistema koji je tada bio još uvek u prototipskoj fazi.

Kasnije su učestvovale i u izviđačkim misijama tokom agresije NATO-a na SRJ 1999. kada je takođe bilo najmanje jedno obaranje, dok su prema američkim izvorima izgubljene još dve letelice, jedna zbog leda na komandnim površinama, a druga iz nepoznatih razloga (domaći mediji navode da je i ova oborena protivavionskom vatrom sa zemlje).

Američka vojska je do 2001. nabavila 60 letelica, a čak trećina je izgubljena u najvećem broju zbog leda i problema u letu nastalih usled loših vremenskih uslova, kao i drugih kvarova, a svega nekoliko ih je izgubljeno usled dejstava neprijateljske PVO. Kako bi unapredili letelice, dodat je sistem protiv leda, motor sa turbo punjačem i naprednija avionika, što je rezultiralo značajnim smanjenjem broja padova usled kvarova i loših vremenskih uslova.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: May 23, 2014, 05:09:12 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

General Atomics potpisao sporazum sa Rohde & Schwarz za UAS Reaper

Datum objave:
23.05.2014

General Atomics je potpisao ugovor sa njemačkom tvrtkom Rohde & Schwarz ( RS) za integraciju njemačke elektronike i radio komunikacijskih sustava kontrole zračnog prometa na bespilotnom sustavu Predator B (Reaper ), objavljeno je sredinom ovog tjedna. " Mi i dalje integriramo njemačke i europske komunikacijske sustave u naše letjelice i tako osiguravamo usklađenost sa standardima plovidbenosti," priopćila je tvrtka General Atomics. GA je dodao kako će dva radio uređaja biti postavljena u letjelici uz mogućnost još dva u zemaljskoj upravljačkoj postaji. Napori se temelje na uređajima njemačke tvrtke tipa M66000A (VHF / UHF M3AR linija).



* article-gallery-big-1400836053_559.jpg (32.65 KB, 578x398 - viewed 184 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: July 11, 2014, 02:20:54 pm »

Vir: Defender  hr
http://www.defender.hr/

Predator XP premijerno poletio za potrebe izvoza
 
Datum objave:
10.07.2014

General Atomics Aeronautical Systems uspješno je obavio prvi let bespilotne letjelice Predator XP koja će se moći izvoziti u treće zemlje. Nova letjelica je odradila "besprijekornih" 35min u zraku 27. lipnja, rekao je izvor iz industrije. Podrazumijeva se da će tvrtka nastaviti sa punom proizvodnjom, u očekivanju novih međunarodnih narudžbi kupaca.

Naime, sustav je izveden iz MQ-1 Predatora koji je u službi SAD-a, Italije, Maroka i Turske. Druga generacija Predatora, MQ-9 Predator B/Reaper, poznat je kao bespilotni ubojica na području Afganistana i Pakistana kojeg koriste brojne NATO zemlje.

XP je dizajniran da bude izuzet od ograničenja obuhvaćenih međunarodnom regulativom o prometu naoružanjem. To znači da će se izvoziti u "čistoj" nenaoružanoj konfiguraciji, što znači širenje potencijalnih kupaca aviona na zemlje u Latinskoj Americi i na Bliskom istoku.

U veljači 2013. bilo je naznaka kako bi Ujedinjeni Arapski Emirati bili prvi kupac za Predator XP, u vrijednosti 197 milijuna USD.



* article-gallery-big-1404992330_151.jpg (27.79 KB, 640x452 - viewed 168 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #10 on: August 07, 2014, 05:24:52 pm »

Kompanija General Atomics Aeronautical Systems je objavila da je prvi let bespilotne letelice Predator XP izveden 27. juna. Let u trajanju od 35 minuta je izveden iz novog test centra na poligonu Juma u Arizoni. Zasnovan na verziji RQ-1A, Predator XP ima trostruku avioniku, sistem automatskog poletanja i sletanja, višenamenski radar Lynx, optoelektronski video sistem visoke rezulacije, moderniji sistem – softver za analizu snimljenog materijala, automatski sitem indentifikacije plovila i efikasniji sistem propulzije.

Kompanija je 17-18. jula završila i prvu fazu letnih testiranja bespilotne letelice Predator B Extended Range (ER).  Letelicu pored dodatnih tankova goriva odlikuje i novi sistem napajanja goriva, kao i sistem ubrizgavanja alkohola i vode koji skraćuje pistu potrebnu za uzletanje letelice. Ovaj sistem ubrizgava mešavinu alkohola i vode u uvodnike vazduha, što momentalno hladi mešavinu goriva i vazduha i za rezultat ima veću gustinu vazduha u usisu i povećanje snage motora.Pored skraćivanja dužine poletne staze, ovaj sistem omogućava i poletanje sa aerdroma na višim nadmorskim visinama, nošenje većeg tereta, povećanje performansi i iskorišćenja goriva. Autonomija ove letelice iznosi 35 časova, što je za 8 časova više u odnosu na raniju autonomiju leta.

General Atomics je saopštio da će u toku sledeće godine biti reaalizovani ostali testovi, kao i da će za potrebe američkih oružaniih snaga biti proizvedeno 38 letelica ovog tipa. Jedan od ciljeva programa ER (Extended Range) letelice je i zamena krila raspona 20 m novim krilom raspona 24 metara, kao i izrada izviđačke verzije koja će imati autonomiju od 42 časova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Letelica sa dodatnim rezervoarima goriva


* PredB_FuelPods_2014_mockup.jpg (97.26 KB, 1200x690 - viewed 177 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #11 on: June 18, 2015, 10:31:05 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Italija naručila simulatore za UAS Predator

Datum objave:
18.06.2015

Kanadski CAE i američki General Atomics Aeronautical Systems Inc će zajednički razviti sustav obuke za talijanske bespilotne letjelice Predator. Objavila je to talijanska Uprava za zrakoplovno naoružanje i plovidbenost tijekom održavanja međunarodnog zrakoplovnog sajma Paris Air Show 2015.

"Naš Predator je dokaz kako je u stanju pružiti talijanskom zrakoplovstvu agilne i fleksibilne ISR sposobnosti te očekujemo da će se i ova platformu koristiti u tu svrhu", rekao je dužnosnik talijanskog ratnog zrakoplovstva. "Visoko kvalificirane i dobro obučene posade trebamo da u potpunosti iskoriste svoje sposobnosti, a naš novi sustav obuke će nam omogućiti da koristimo siguran i isplativ virtualni trening kako bi se bolje pripremile za operacije.

"Osim toga, planiramo razviti talijansko središte izvrsnosti za bespilotne sustave, prvo za obuku u europskoj regiji te ćemo pozvati buduće korisnike iz savezničkih zemalja da se zajednički uvježbavamo u našem objektu"

Italija je naručila Predator još 2008. godine kroz program FMS - četiri letjelice i četiri zemaljske postaje. Sljedeće godine naručena su još dva dodatna sustava.


* article-gallery-big-1434611849_308.jpg (58.37 KB, 618x381 - viewed 149 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: August 18, 2015, 01:43:28 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Bespilotna letjelica MQ-1 Predator odlazi u mirovinu 2018.

Datum objave:
18.08.2015

Daljinski upravljan zrakoplov koji je uveo revoluciju na području naoržanih bespilotnih letjelica, General Atomics Aeronautical Systems MQ-10, krenut će u otpis tijekom 2018.godine, nakon više od dva desetljeća službe, priopćilo je američko ratno zrakoplovstvo.

MQ-1 je planiran za umirovljenje dolaskom većeg i sposobnijeg General Atomics MQ-9 Reaper u 2007.godini, ali je potražnja za obavještajnim prikupljanjem podataka, nadzorom i izviđanjem te napadima na ciljeve u zonama sukoba, zadržala Predator do danas.

Sada je zrakoplovstvo postavilo 2018. kao krajnji datum za završetak operacija sa MQ-1 koji će tada biti odbačen, ali zemaljske stanice i ostali predmeti biti će prenamjenjeni za potporu MQ-9.


* article-gallery-big-1439886851_486.jpg (36.73 KB, 800x600 - viewed 145 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #13 on: January 22, 2016, 12:53:33 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
22.01.2016.

Rekordan broj palih bespilotnih letjelica Reaper u 2015. godini
 
Rekordan broj bespilotnih letjelica Američkog ratnog zrakoplovstva (USAF) tipa MQ-9 Reaper u 2015. godini se srušio zbog elektroničkih problema. General Atomics MQ-9 Reaper, ranije zvan Predator B, koristi se u različitim misijama od strane američkih oružanih snaga i njihovih saveznika. Prije svega, riječ je o obavještajnim misijama, misijama nadzora i izviđanja kao i operacijama protiv islamske države.  The Washington Post izvještava kako je 20 letjelica Reaper  uništeno ili je pretrpjelo najmanje 2 milijuna USD štete tijekom 2015. godine. Dokumenti dobiveni temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama govore kako su mnoge letjelice pretrpjele nagle električne kvarove zbog čega je došlo do pada.


* 7414675214_1046c56e26_b.jpg (30.3 KB, 735x336 - viewed 147 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: May 03, 2016, 11:58:36 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
03.05.2016.

Velika Britanija nabavlja napredni Predator B

Britansko Ministarstvo obrane nabavit će 20 naprednih Predator B besposadnih letjelica od SAD-a za oko 606 milijuna američkih dolara. Nabava Predatora, također znanih kao MQ-9 Reaper, bit će provedena po ugovoru koji stupa na snagu u rujnu.

Novi Predatori iz General Atomicsa zamijenit će postojeću flotu od deset naoružanih Predatora a moći će letjeti skoro duplo duže i nositi viže naoružanja i senzora. Po izvoru iz Telegrapha, novi Predatori moći će letjeti gotovo dva dana, a nova računala omogućit će im da lete u lošim vremenskim uvjetima i prežive udare munja i sudare sa pticama.

Kraljevsko Ratno Zrakoplovstvo (RAF) će Predatore B koristiti pod nazivom Protector.


* PredB_FuelPods_2014_mockup.jpg (61.89 KB, 1068x712 - viewed 143 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.