PALUBA
March 28, 2024, 05:31:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: General Atomics MQ-1 Predator  (Read 12010 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #15 on: June 11, 2016, 05:07:39 pm »

Nekidan malo lutam po GE i naletim na Ali Al Salem Air Base, gledim malo kad ono neki čudni aviončići.
Kad ono ispada dronovi, ja sam mislio da su puno manji a ono komad aviona. Undecided

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.



* pred1.JPG (96.97 KB, 984x791 - viewed 130 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: June 24, 2016, 04:22:09 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
24.06.2016.

Indija namjerava nabaviti 22 američke bespilotne letjelice Guardian

Indijsko Ministarstvo obrane poslalo je zahtjev u SAD za nabavu 22 višenamjenske bespilotne letjelice General Atomics Guardian (mornarička verzija Predator B) za potrebe Indijske ratne mornarice posredstvom programa inozemne vojne prodaje.

Indija ima za cilj kupiti 22 General Atomics Guardian UAV za potrebe Indijske ratne mornarice u patroliranju područjem Indijskog oceana. Službeni izvori navode kako je zahtjev za nabavom dostavljen Uredu za obrambenu suradnju u Veleposlanstvu SAD-a u New Delhiju. Ovaj potez slijedi nakon indijskog ulaska 35-člani Missile Technology Control Regime (MTCR) 6. lipnja. Pismo prihvaćanja zahtjeva moglo bi uslijediti krajem godine, nakon čega će početi pregovori oko cijene, a ugovor o UAV bi mogao biti potpisan negdje 2017-18. Nejasno je, međutim, da li će Indija nabaviti nenaoružanu (obavještajne informacije, nadzor i izviđanje – ISR) ili oružanu verziju letjelice, odnosno i jedno i drugo.


* Predator-B.jpg (144.04 KB, 1746x1164 - viewed 99 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #17 on: March 14, 2017, 06:05:58 pm »

SAD povukao dron "Predator" koji je promijenio način ratovanja

"Dogodi se pat pozicija. U jednom trenutku politički efekt od ubijanja civilnih žrtava nadjača razlog zbog koje je poduzeta akcija"

"Predator" je mrtav. Živio "Reaper". Umirovljenje poznatog drona MQ-1 "Predatora" koji će se povući iz službe u srpnju te će ga zamijeniti puno bolji MQ-9 "Reaper", omogućuje vojnim analitičarima da ponovno ocjene povijest oružja koje je povezano s vrlo niskim troškovima ratovanja te nanošenja velikog broja žrtava neprijatelju, piše Guardian.

"Postoji mišljenje u velikom dijelu američkog političkog sustava da su kampanje bespilotnim letjelicama više-manje jeftine, ali to nije istina", izjavio je Stephen Biddle, visoki dužnosnik za obrambenu politiku u Vijeću za vanjske odnose.

"Bespilotna letjelica General Atomicsa ušla je u upotrebu 1995. godine kao dron za izviđanje RQ-1. 1999. godine, dron je opremljen novim raketama "Hellfire" te je dobio novo ime - MQ-1. Postao je poznat kao "tihi ubojica". Prvi zadatak "Predatora" dogodio se najvjerojatnije u Afganistanu 2002. godine, ali nije korišten sve do 2004. godine kada je "droniran" talibanski vođa Nek Muhammad.

Nakon tog zadatka izvršeno je na stotine sličnih ciljanih pogubljenja, najviše u tajnosti, u Afganistanu, Iraku, Jemenu, Libiji, Siriji i Somaliji.

Prema Uredu za istraživačko novinarstvo, sveukupno se izvršilo 563 udara u Pakistanu, Somaliji i Jemenu tijekom dva mandata Baracka Obame, usporedivši s vladavinom George W. Busha pod kojim je izvršeno "samo" 57 udara. Poginulo je između 384 i 807 civila.

Prema analizi Micah Zenka u Vijeću za vanjske odnose, Donald Trump će, ako ovako nastavi, ostvariti najviše udara. Od njegove inauguracije 2. ožujka, Trump je odobrio najmanje 36 udara u 45 dana - što znači jedan napad dronom svakih 1.25 dana. Kontrasta radi, Zenko je izračunao kako je Obama odobrio jedan udar svakih 5.4 dana.

Trump je odobrio tri "droniranja" u Jemenu, 20., 21. i 22. siječnja, 28. siječnja Navy SEAL postrojba je djelovala u Jemenu; jedan napad se dogodio i u Pakistanu 1. ožujka te više od 30 napada u Jemenu 2.  i 3. ožujka te još jedan 6. ožujka.

Trumpova administracija još mora odrediti svoju politiku prema dronovima. Alyssa Sims iz udruge Nova Amerika izjavila je kako je Busheva administracija vodila politiku "personaliziranih udara" dok je Obamina administracija išla korak dalje te ciljala određene grupacije koje su bile povezane s terorističkim aktivnostima.

"Što se pronicljivije teroristi sakriju od napada, često će biti više civilnih žrtava, a to itekako povećava potencijal regrutacije novih članova", izjavio je Biddle te dodao: "Dogodi se pat pozicija. U jednom trenutku politički efekt od ubijanja civilnih žrtava nadjača razlog zbog koje je poduzeta akcija".

Međutim, navedeni razlozi nisu smanjili popularnost dronova u vojnom sektoru. Američko ratno zrakoplovstvo danas ima više otvorenih pozicija za upravljače dronova nego za bilo koju drugu pilotsku poziciju. S oko 1 000 upravljača dronova, danas su najveća pilotska branša nasuprot 889 pilota transportnih aviona C-17 te 803 pilota koji upravljaju borbenim avionima F-16.

Nakon što je Bijela kuća potvrdila umiješanost američkih specijalnih postrojbi u zauzeću islamskog uporišta u Raqqi prošlog tjedna, fokus na učinkovitost dronova dolazi pod veliku sumnju. Prema Jamesu Lewisu iz Središta za strateške i međunarodne studije, pravi problem s dronovima nije cijena civilnih žrtava već lakoća kojom SAD krši "neovisnost" drugih zemalja. Iako je u većini slučaja Amerikancima dopušteno izvršavati tajne operacije, postoji percepcija javnosti kako SAD može letjeti diljem svijeta te udariti na bilo koga tko ne poštuje međunarodno pravo.

Unatoč slabom naoružanju od 90 kilograma te dosega od 1 600 kilometara, MQ-1 je potpuno promijenio način na koji SAD ratuje",  izjavio je Lewis te dodao: "Svijest o činjenici da se operacije mogu izvršavati s udaljenog mjesta došla je s Predatorom".

Međutim, revolucija drona MQ-1 može se bolje opisati kao korak naprijed u stogodišnjoj želji da se poveća udaljenost između napadača i branitelja. Uz činjenicu da tehnologija bespilotnih letjelica postaje sve normalnija i jeftinija, najveće promjene u ratovanju koje je donio "Predator" će se tek vidjeti.

"MQ-1 i raketa postavljena na njega itekako je promijenio način na koji se SAD bori", izjavio je Lewis te dodao: "To je i dalje tehnologija koja je promijenila način na koji se ljudi bore, a mi više nemamo totalnu prednost".

http://vojnapovijest.vecernji.hr/
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #18 on: March 14, 2017, 06:48:01 pm »


Pa šta je Reaper nego Predator sa boljom opremom i većim izborom naoružanja!? Zmaj je isti, možda je motor jači, krila duža, šta li?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #19 on: March 14, 2017, 10:35:40 pm »

Iako na oko slicni velika je razlika izmedju MQ-1 i MQ-9. MQ-9 je mnogo veca i teza BL 2,2 t nasparam 0,5 t.
MQ-1 ima motor od 115 ks a MQ-9 od 900 ks. Nosivost MQ-9 je oko 1400 kg dok je MQ-1 90 kg.
Otprilie MQ-9 Riper je Predator x2.

Cena MQ-1 oko 4 mil. USD 2011
Cena MQ-2 oko 16.9 mil. USD 2013

U naoruzanju su pored USA i Francuske, Holandije, Velike Britanjije, Spanije, Italjije (MQ-1 i MQ-9) i Turske (MQ-1).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #20 on: March 14, 2017, 10:55:16 pm »


Ee, pa ondak niš`.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #21 on: March 15, 2017, 08:40:10 am »

ova usporedna skica prikazuje razlike :



i tablice:

« Last Edit: March 15, 2017, 08:45:15 am by lEO - ZD » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: October 24, 2020, 02:59:22 pm »

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #23 on: October 24, 2020, 06:39:44 pm »

Ono što je interesantno, jeste da su ove letelice prvi put testirane na našim prostorima u primarnoj, izviđačkoj ulozi, 1995. iznad Bosne. Letovi su lansirani sa severa Albanije, a tom prilikom je oborena najmanje jedna letelica, dok je druga pala zbog navodnog kvara na motoru. Jedna od oborenih letelica je oborena upravo u zoni u kojoj je oboren i američki F-16 dva meseca ranije, što je dodatno dalo krila celom programu jer je izbegnut gubitak pilota i daleko skupljeg aviona od Predatora.
Misije su trajale od jula do novembra 1995. i bile su od velikog značaja za dalji razvoj sistema koji je tada bio još uvek u prototipskoj fazi.

Kasnije su učestvovale i u izviđačkim misijama tokom agresije NATO-a na SRJ 1999. kada je takođe bilo najmanje jedno obaranje, dok su prema američkim izvorima izgubljene još dve letelice, jedna zbog leda na komandnim površinama, a druga iz nepoznatih razloga (domaći mediji navode da je i ova oborena protivavionskom vatrom sa zemlje).

Američka vojska je do 2001. nabavila 60 letelica, a čak trećina je izgubljena u najvećem broju zbog leda i problema u letu nastalih usled loših vremenskih uslova, kao i drugih kvarova, a svega nekoliko ih je izgubljeno usled dejstava neprijateljske PVO. Kako bi unapredili letelice, dodat je sistem protiv leda, motor sa turbo punjačem i naprednija avionika, što je rezultiralo značajnim smanjenjem broja padova usled kvarova i loših vremenskih uslova.
Izvidjanja iznad BiH su vrsena sa tek dovrsene piste na Bracu, Albanija je ipak malo daleko a i rizik je veci jer se mora preci tadasnja SRJ.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #24 on: June 01, 2021, 06:43:27 pm »

Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.