PALUBA
March 28, 2024, 06:33:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače klase "Kralj" HRM  (Read 168526 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #60 on: May 13, 2012, 02:41:59 pm »

Quote
Doplov:1700 nm pri 18 čv900 nm

Da li se ovde kod navođenja TT podataka za RTOP-11 za doplov (Doplov:1700 nm pri 18 čv) radi o grešci
ili ja nešto nerazumijem...?

Ako se i radi o grešci, nije moja. Naime, u Hrvatskom vojniku, izašlom nakon vježbe Posejdon 1994. godine u popratnom tekstu koji opisuje tehniku korištenu u vježbi stoji da RTOP-11 ima doplov od 1500 nm pri stalnoj brzini od 20 čv. Državna Agencija Alan, koja se bavi prodajom i izvozom naoružanja i vojne opreme, u svom web katalogu ističe doplov od 1700 nm pri brzini od 18 čv. Isti podatak prenosi i Jane's Fighting ships 2004-2005.
Wikipedia, pak, navodeći Hrvatski vojnik i ugašeni MORH-ov tjednik "Obrana" kao izvore, ističe doplov RTOP-12 od 900 nm, za koji sam pretpostavio da se odnosi na plovidbu optimalnim brzinama 32 - 34 čv, odnosno 32,8 čv.

Inače, motori "Kraljeva" ne dozvoljavaju dužu vožnju pri manjim brzinama, tako da su rečeni doplovi samo teoretski, odnosno u praksi vjerojatno neostvarivi jer se riskira zaribavanje motora. Nisam stručnjak, to je samo moje razmišljanje.

Ma nekaže tebi "leute" niko ništa, niti ti zamjera. Obrada tvoje teme je čisto teoretska od materijala prikupljenih sa raznih izvora.
I to je u redu. Ti si prikazao ono što si našao u literaturi.
Ali kad se upoređuju R-11 i R-12 sa istim pogonom i skoro istim parametrima broda prikaz doplova je čudan. Slični brodovi i slični pogoni
barataju sa doplovom oko 800-900 Nm, a sad odjednom iz iste porodice R-11 sa 1700Nm. Mislim da tu ipak nešto nije korektno
prikazano...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #61 on: May 13, 2012, 06:31:04 pm »

Ma razumijem ja tebe Ćiro, nisam ni mislio da mi što zamjeraš. Nesrazmjer vrijednosti je očit, ali šta da se radi. Tako stoji u literaturi. Zato sam i napisao prethodni post, da se vidi da nije moja greška u tipkanju (jer takve su greške česte i lako moguće) već da se radi o padacima koji stoje u navedenim izvorima. Vjerujem da će se s vremenom i ova priča razjasniti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #62 on: May 13, 2012, 06:56:50 pm »

Barba, ako se ne varam Tonči Vidan je bio i prvi zapovjednik RTOP-11 ili griješim?

Točno, tada pbb Tonči Vidan je bio prvi zapovjednik RTop 11. Zna li netko gdje je sada?

Nije li prvi zapovjednik bio Robert Hranj?

Hm, dakle Tonči Vidan ili Robert Hranj pitanje je sad.

Robert Hranj je inače polovinom prošle godine (2011.) promaknut u čin komodora. Među ostalim bio je načelnik Službe za NATO i PzM i obnašatelj dužnosti pomoćnika ministra obrane za obrambenu politiku, a u trenutku promaknuća zamjenik vojnog predstavnika RH pri NATO-u u Bruxellesu. Smatra se jednim od sposobnijih i najškolovanijih visokih časnika, ali nažalost, unatoč kvalitetama i perspektivnosti jako dugo nije napredovao (navodno je bio u nemilosti bivšeg načelnika GS OSRH, generala Lucića).
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #63 on: May 14, 2012, 12:35:59 pm »


Barba, ako se ne varam Tonči Vidan je bio i prvi zapovjednik RTOP-11 ili griješim?


Točno, tada pbb Tonči Vidan je bio prvi zapovjednik RTop 11. Zna li netko gdje je sada?


Nije li prvi zapovjednik bio Robert Hranj?


Robert Hranj je bio prvi zapovjednik Rtop 21 "Sibenik".
Poslije je otisao u vojne izaslanike. Sto sada radi nije mi poznato. Sigurno je to bio najperspektivniji casnik HRM uz Daria Matiku.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #64 on: May 14, 2012, 12:37:46 pm »

Barba, ako se ne varam Tonči Vidan je bio i prvi zapovjednik RTOP-11 ili griješim?

Točno, tada pbb Tonči Vidan je bio prvi zapovjednik RTop 11. Zna li netko gdje je sada?

Nije li prvi zapovjednik bio Robert Hranj?

Hm, dakle Tonči Vidan ili Robert Hranj pitanje je sad.

Robert Hranj je inače polovinom prošle godine (2011.) promaknut u čin komodora. Među ostalim bio je načelnik Službe za NATO i PzM i obnašatelj dužnosti pomoćnika ministra obrane za obrambenu politiku, a u trenutku promaknuća zamjenik vojnog predstavnika RH pri NATO-u u Bruxellesu. Smatra se jednim od sposobnijih i najškolovanijih visokih časnika, ali nažalost, unatoč kvalitetama i perspektivnosti jako dugo nije napredovao (navodno je bio u nemilosti bivšeg načelnika GS OSRH, generala Lucića).
Eto sad znamo i to. Bogu hvala da se napokon cijeni i kvalitet :-).
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #65 on: May 14, 2012, 01:28:41 pm »

Robert Hranj je bio prvi zapovjednik Rtop 21 "Sibenik".
Poslije je otisao u vojne izaslanike. Sto sada radi nije mi poznato. Sigurno je to bio najperspektivniji casnik HRM uz Daria Matiku.

Dakle, Robert Hranj je bio prvi zapovjednik RTOP-21 "Šibenik" (u kojem činu?), a poslije njega na to mjesto dolazi Predrag Stipanović koji je zapovjedao "Šibenikom" pri njegovom jedinom raketnom gađanju sa RBS-15 na međuvidovskoj vježbi HRM i HRZ I PZO "Posejdon '94".
Moram provjerit u kojem je činu bio tada, ali danas, u činu kapetana bojnoga broda, Predrag Stipanović obnaša dužnost načelnika stožera Zapovjedništva HRM-a.

A pbb Tonči Vidan je, po svemu sudeći, ipak bio prvi zapovjednik RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV". Gdje je danas još uvijek nismo odgonetnuli?

Dario Matika, da li se misli na brigadira, prof. dr. sc. Daria Matiku, ravnatelja Instituta za istraživanje i razvoj obrambenih sustava (IROS). Rođen u Puli 1961., Završio vojnu gimnaziju i Mornaričku vojnu akademiju (tehnički smjer). Služio u Mornaričkoj bazi u Puli, a potom od 1986. u Brodarskom institutu u Zagrebu, 1991.  završio vojnu specijalizaciju - Pirotehničar, specijalist za podvodne mine. Magistrirao je vojno-tehničke znanosti (1991.), a doktorirao iz područja automatskog upravljanja procesima (elektrotehnika) 1996. Završio je i Vojno-diplomatsku školu i školu Peacekeeping Operations u Beču. Obnašao je dužnosti načelnika službe u Upravi za obavještajno-analitičke prosudbe i Obavještajno-sigurnosnoj upravi. Bio je član Upravnog vijeća Instituta "Ruđer Bošković" i predavao u Ratnoj školi OS RH "Ban Josip Jelačić". Predaje i na doktorskom studiju pomorstva i Tehničkom fakultetu na Sveučilištu u Rijeci. Autor je niza znanstvenih i stručnih članaka. A od 2005. ravnatelj MORH-ovog Instituta za istraživanje i razvoj obrambenih sustava.
Logged
kiska
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


Zar se stvarno mora plovit? ..MORA..


« Reply #66 on: May 14, 2012, 04:47:46 pm »

Zadnje što ja znam o R. Hranju je da je bio vojni izaslanik pri NATO-u u činu KBB-a prije 2-3 godine teda je tada bio i na čelu odjela MORH-a za pristupanje NATO-u
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #67 on: May 16, 2012, 01:37:29 pm »

Robert Hranj je bio prvi zapovjednik Rtop 21 "Sibenik".
Poslije je otisao u vojne izaslanike. Sto sada radi nije mi poznato. Sigurno je to bio najperspektivniji casnik HRM uz Daria Matiku.

Dakle, Robert Hranj je bio prvi zapovjednik RTOP-21 "Šibenik" (u kojem činu?), a poslije njega na to mjesto dolazi Predrag Stipanović koji je zapovjedao "Šibenikom" pri njegovom jedinom raketnom gađanju sa RBS-15 na međuvidovskoj vježbi HRM i HRZ I PZO "Posejdon '94".
Moram provjerit u kojem je činu bio tada, ali danas, u činu kapetana bojnoga broda, Predrag Stipanović obnaša dužnost načelnika stožera Zapovjedništva HRM-a.

A pbb Tonči Vidan je, po svemu sudeći, ipak bio prvi zapovjednik RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV". Gdje je danas još uvijek nismo odgonetnuli?

Dario Matika, da li se misli na brigadira, prof. dr. sc. Daria Matiku, ravnatelja Instituta za istraživanje i razvoj obrambenih sustava (IROS). Rođen u Puli 1961., Završio vojnu gimnaziju i Mornaričku vojnu akademiju (tehnički smjer). Služio u Mornaričkoj bazi u Puli, a potom od 1986. u Brodarskom institutu u Zagrebu, 1991.  završio vojnu specijalizaciju - Pirotehničar, specijalist za podvodne mine. Magistrirao je vojno-tehničke znanosti (1991.), a doktorirao iz područja automatskog upravljanja procesima (elektrotehnika) 1996. Završio je i Vojno-diplomatsku školu i školu Peacekeeping Operations u Beču. Obnašao je dužnosti načelnika službe u Upravi za obavještajno-analitičke prosudbe i Obavještajno-sigurnosnoj upravi. Bio je član Upravnog vijeća Instituta "Ruđer Bošković" i predavao u Ratnoj školi OS RH "Ban Josip Jelačić". Predaje i na doktorskom studiju pomorstva i Tehničkom fakultetu na Sveučilištu u Rijeci. Autor je niza znanstvenih i stručnih članaka. A od 2005. ravnatelj MORH-ovog Instituta za istraživanje i razvoj obrambenih sustava.
Pbb Tonči Vidan je sigurno bio prvi zapovjednik RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV".
Robert Hranj (36. klasa MVA) je izasao iz JRM u cinu porucnika fregate. Kao zapovjednikn Rtop 21 nije imao cin, jer tada u HV i HRM nismo jos bili privedeni u adekvatne cinove HV.
Cinovi su prevedeni zapovijedi F. Tudjmana od 28.05.1992. Do tada si bio "zapovjednik ovoga ili onoga" i nosio neke smijesne oznake. Neki ce to sigurno naci.
Npr. Zapovjednik brigade, zapovjednik satnije, itd...
Predrag Stipanović (37. klasa MVA) je, mislim, bio zamjenik Robertu Hranju na Rtop 21. Iz JRM je izasau u cinu porucnika fregate.
Dario Matika je 35. klasa MVA tehnicki smjer i 7. klasa Vojne gimnazije "Ivo lola Ribar" u Zagrebu. Akademiju je diplomirao zajedno sa Hranjom 1985. godine, jer su tehnicari studirali 10 semestara a pomorci 8 semestara.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #68 on: May 20, 2012, 07:58:49 pm »

Obično su fotke izvana ili u plovidbi. Ovih par prikazuje utrobu, dočasničku sobu, sanitarije i BOC. Brod je dosta komforan u odnosu na brodove kojih se sjećam. Jedino mi fali prava kantina...


* pk1.JPG (363.21 KB, 1600x1200 - viewed 244 times.)

* pk2.JPG (368.23 KB, 1600x1200 - viewed 204 times.)

* pk3.JPG (373.85 KB, 1600x1200 - viewed 229 times.)

* pk4.JPG (425 KB, 1600x1200 - viewed 239 times.)

* pk5.JPG (399.02 KB, 1600x1200 - viewed 233 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #69 on: May 20, 2012, 08:05:38 pm »

Kad usporedim malu kabinu na TČ sa ovim na slici, mogu zavidit na prostoru, da o sanitarijama ne govorim.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #70 on: May 20, 2012, 08:17:24 pm »


 Tako je duje! Kad sam prešao na RTOP video sam šta znači komfor, i u smeštaju i u opremi. Mada, čini mi se da je slikana isto mala kabina na Rtop. Ako je ostao isti raspored? Na levom boku, do pregrade mornarskog prostora a iza salona Podoficira.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #71 on: May 20, 2012, 09:12:05 pm »

Obično su fotke izvana ili u plovidbi. Ovih par prikazuje utrobu, dočasničku sobu, sanitarije i BOC. Brod je dosta komforan u odnosu na brodove kojih se sjećam. Jedino mi fali prava kantina...
Lijepe slike, čestitam. U principu, pošto sam ja službovao na RTOP-404 još davne 1978 god, ovde nevidim ništa posebno.
Slično na već tada našim topovnjačama.

Iluzorno je to uspoređivati sa RČ-TČ brodovoma projektiranim i tehnološki opremljenim iz davnih početni 60-tih godina.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #72 on: May 20, 2012, 09:45:07 pm »

Obično su fotke izvana ili u plovidbi. Ovih par prikazuje utrobu, dočasničku sobu, sanitarije i BOC. Brod je dosta komforan u odnosu na brodove kojih se sjećam. Jedino mi fali prava kantina...
Lijepe slike, čestitam. U principu, pošto sam ja službovao na RTOP-404 još davne 1978 god, ovde nevidim ništa posebno.
Slično na već tada našim topovnjačama.

Iluzorno je to uspoređivati sa RČ-TČ brodovoma projektiranim i tehnološki opremljenim iz davnih početni 60-tih godina.
Osim toga, RČ i TČ nisu bili projektovani da se na njima stalno boravi. U RM SSSR posada je spavala i hranila se na obali, a ne na brodu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #73 on: May 20, 2012, 10:06:54 pm »

Quote
Osim toga, RČ i TČ nisu bili projektovani da se na njima stalno boravi. U RM SSSR posada je spavala i hranila se na obali, a ne na brodu.

Upravo tako. I kod nas je to u suštini bilo tako i koristila se svaka prilika ako je bilo moguće
koristiti smještaj na kopnu. Ali ko će udovoljiti lijenčinama... Grin
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #74 on: May 21, 2012, 01:12:53 pm »


Pbb Tonči Vidan je sigurno bio prvi zapovjednik RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV".


Evo i slike pbb Tončia Vidana, prvog zapovjednika RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pbbvidan.JPG (244.92 KB, 1077x706 - viewed 343 times.)
« Last Edit: May 21, 2012, 01:19:26 pm by leut » Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.