PALUBA
March 28, 2024, 11:44:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače klase "Kralj" HRM  (Read 168498 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #195 on: April 15, 2015, 10:02:43 am »

Jel to ide na Zapadnu obalu, povodom otvaranja sajma Croatia boat show?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #196 on: April 15, 2015, 10:06:08 am »

Da, mislim obać sutra malo vidit šta ima od hostesa i brodova Smiley
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #197 on: October 26, 2015, 02:49:09 pm »

Broj 485 | 22.10.2015

Najduža minuta u životu...

"Moram priznati da je to bila najduža minuta u mojem životu," kaže poručnica Maja Matković, inače voditeljica Oružnog brodskog odreda, koja je na nedavno održanoj vježbi Združena snaga 15 u akvatoriju Dugog otoka izvršila ispaljivanje rakete RBS 15 s raketne topovnjače "Kralj Dmitar Zvonimir"...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U sklopu nedavno održane najveće vojne vježbe u mirnodopskom vremenu Združena snaga 15, Hrvatska ratna mornarica izvršila je u akvatoriju Dugog otoka ispaljivanje rakete RBS 15 s raketne topovnjače "Kralj Dmitar Zvonimir". Raketa je ispaljena na udaljenost od 26 kilometara, a vrijeme njezina leta iznosilo je minutu i 24 sekunde. Ispalila ju je poručnica Maja Matković, raketno-topnička časnica HRM-a. "Moram vam priznati da je to bila najduža minuta u mojem životu," kaže poručnica Maja, inače voditeljica Oružnog brodskog odreda. "Svi su slavili, a ja nisam još bila sigurna što se događa i nisam uopće stigla vidjeti tu svoju raketu kako je pogodila cilj jer sam odmah nakon ispaljenja prve pripremala drugu ako prva ne pogodi cilj. Imala sam toliko tih tipki koje sam morala stiskati i pripremati. Na brodu je vladalo opće oduševljenje, a meni je na kraju ostalo da sve to vidim na snimci," prisjeća se još uvijek pod dojmom. Kaže kako su svi bili svjesni koliko je bitno uspješno lansiranje. Iako su bili izvrsno uvježbani, vježba je jedno, a stvarno ispaljivanje nešto sasvim drugo. Takva je raketa zadnji put s broda, i to s druge raketne topovnjače, ispaljena prije 21 godinu. Tijekom uvježbavanja napravili su sve testove sustava za upravljanje paljbom. "Sve je bilo ispravno, ali dok ne ispalite pravu raketu nikad ne možete reći da je sto posto ispravno. To što smo znali da ćemo prvi put s ovog broda ispaliti raketu svima nam je bila dodatna motivacija. Svi smo zbog te zadaće i priprema koje su joj prethodile naučili puno više nego što bismo inače naučili. Pokazalo se da su vježbe jako bitne."

To što je napravila i jest, po svim brodskim rasporedima, njezin posao. Praćenje cilja, unošenje podataka, određivanje logike rada… "Da se razumijemo, zapovjednikova je zadnja. On je taj koji daje zapovijed za lansiranje. Kad je izdao zapovijed, stisnula sam tipku, pomolila se, doslovno rekla: 'Molim te, iziđi iz prve.' Bogu hvala, odradili smo to iz prve." Odmah nakon lansiranja rakete krenuli su u topnički boj što je bila njezina sljedeća zadaća. Tijekom topničkog gađanja kao zapovjednica topnika koordinirala je sve aktivnosti. Gađalo se lokalno i daljinski. "Tek nam je idućeg dana bilo jasno kako je to velika stvar za Mornaricu, za sve nas koji ovdje radimo. Zapovjednik je," ističe, "imao povjerenja u posadu. Nije nam stvarao nikakav dodatni stres. Vjerovao je u nas i pustio nas da radimo svoj posao. Upravo se u takvim situacijama vidi kakav je tko. Svima nam je bio moralna vertikala."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] poručnica Maja Matković, raketno-topnička časnica HRM-a

Kaže kako je oduvijek htjela biti topnik. "Što god tko mislio, Mornarica je izrazito topnička i raketna grana i ovdje mogu doista raditi u struci," kaže.

Danas dvadesetpetogodišnja Maja pristupila je Oružanim snagama s 18 godina u sklopu projekta Kadet. "Ići u vojsku učinila mi se jako dobra opcija, dinamičan, izazovan, stalan posao. Uvijek me privlačio rad s ljudima i tehnikom. Konkretan posao." Školovala se kao kadet, studirala u Splitu nautiku, završila časničku izobrazbu i onda na brod.

Na "Dmitru Zvonimiru" je dvije godine. Prethodno je zanat pekla na drugoj topovnjači. O topovima ju je, kaže, najviše naučio stožerni narednik Miroslav Števanja na čemu će mu uvijek biti zahvalna, kao i poručniku bojnog broda Srđanu Biliću od kojeg je učila raketni dio, ali i o radu s ljudima. "Za dobro funkcioniranje i uspješno odrađivanje zadaća ključna je posada. Ako imate dobru posadu i ljude koji žele raditi onda sve funkcionira. Ako su ljudi takvi da jedni drugima ne žele pomoći onda to nije dobro. Nitko ne može sam."

Raketa je ispaljivana u plovidbi u uvjetima loše i smanjene vidljivosti. Trebalo je dosta truda za otkrivanje mete, ali to je odrađeno vrhunski zahvaljujući navigatorima. "To je ono što želim naglasiti. Bitno je da svi dobro funkcioniramo. Strojari koji održavaju motore, navigatori, radaristi... Svi kao cjelina moramo dati svoj doprinos. Da nema svih tih ljudi, njihova truda i zalaganja svega ovog ne bi bilo. Svaka moja ili bilo čija i najmanja pogreška u konačnici bi mogla napraviti veliku štetu."

Poručnica Maja je iz Slavonije, iz Feričanaca, iako je naglasak nimalo ne odaje. "To je zbog dugog vremena provedenog u Dalmaciji, a i otac mi je iz Dalmacije tako da je ovo svojevrstan povratak mojim korijenima."

Napominje i kako su na brodu u najvećem broju mladi mornari, dočasnici i časnici. No, ne zaboravlja spomenuti koliko su baš njima, mladim ljudima, važni iskustvo i znanje starijih pripadnika HRM-a. "Nitko ovamo nije došao da sve zna. Moramo imati nekog tko će nas uvesti u posao, a poslije je na nama hoćemo li to znanje dalje razvijati, koliko i u kojem smjeru. Bitno je raditi s mladim ljudima," kaže Maja koja već obučava svoju nasljednicu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na moru je dosad provela najviše dva tjedna u komadu, na ovom brodu desetak dana. "Naše su plovidbe kraće, ali intenzivne. U pravilu isplovimo noću i to su plovdibe na kojima cijelo vrijeme traje borbena uzbuna. Znači, kad isplovimo cijelo vrijeme 'fingiramo ratnu situaciju'. Bavimo se uvježbavanjem raketnog, topničkog boja, uvježbavamo topnike i to uvijek nastojimo maksimalno odraditi tako da plovidbe znaju biti vrlo zahtjevne." Višednevne plovidbe ne padaju joj teško. Iskreno, kaže, očekivala je da će biti teže. "Dok sam bila kadet bili smo na terenima tako da smo naviknuli biti odsutni od obitelji. Ljudima koji dođu iz civilstva to je puno veći šok, a nama je samo nastavak onog što smo i očekivali."

Ističe nužnost neprekidnog učenja i stalnog usavršavanja: "Za mene posao ne prestaje nakon završetka radnog vremena. To je posao koji se radi od 0 do 24. Ne možete doći doma, skinuti odoru i reći: 'To je to.' To mi dosad nije pošlo za rukom. Što će biti u budućnosti ne znam, ali sad se tako ponašam i tako doživljavam i radim svoj posao."

Kao zapovjednica na poslu, priznaje, dosta forsira svoje ljude, nekad se i ljute na nju, ali u konačnici svi dobro funkcioniraju. Radni dan nastoji učiniti što dinamičnijim. "Što više radimo, mislim da smo svi zadovoljniji. Nema slobodnog vremena za prazne priče i svi mnogo bolje funkcioniramo." Ističe nužnost korektnog odnosa prema drugima: "Moramo razumjeti i da svatko ima probleme doma i ne treba ići glavom kroza zid. Treba znati stati, razmisliti i donijeti prave odluke."

Priznaje kako nije očekivala tako važnu zadaću tako brzo u svojoj karijeri. Ona, kao uostalom i svi na brodu, vjeruje da do sljedećeg lansiranja RBS 15 neće tako dugo čekati.

I dalje se vidi u ovom području. "Imam tek 25 godina i još dosta vremena pred sobom, a zapovjednici su ti koji će vidjeti i donijeti odluke o tome što i kako dalje."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
O karijeri:
Ovaj posao ne bih mijenjala ni za što. Kad sam bila na fakultetu, nudili su mi prelazak u civilstvo, ali nisam pristala. Moja je odluka bila da budem vojnik i od toga ni u jednom trenutku nije bilo odstupanja. Ne želim uopće razmišljati o drugim opcijama.

O novcu kao motivu za vojni poziv:
Pristupiti oružanim snagama zbog novca nije dobro, to ne valja i to se odmah vidi. Novac jednostavno ne može biti motiv. Trebate biti sto posto u poslu koji radite. Ono što se ne radi s pravom voljom uglavnom ne završi dobro

Kako kao mlada časnica uspostavljate autoritet:
Ponekad morate biti jako čvrsti, znati se postaviti. Pokažete li neku slabost ljudi će to iskoristiti. Tako je svugdje. Sve malo-pomalo dođe na svoje.

Zapovjednica broda ili sudjelovanje u nekoj međunarodnoj misiji?
Teško pitanje. Ovamo sam u prvom redu došla zato da radim u svojoj struci. Biti zapovjednik broda nešto je što može doći u nekoj slijednoj liniji. Iskreno, zapovjednik broda jako je težak posao i nitko od nas ne može znati je li ili nije za to, nevezano za spol, godine... Puno ljudi može naučiti upravljati brodom, ali upravljati ljudima u ovom je poslu najteže.

U neku od misija naravno da bih voljela ići, ali tomu još nisam ni blizu.

Dosta ste realni u svojim razmišljanjima...
Pa jesam, tako je kako je.

Imam dojam da ne želite preskočiti niti jednu stepenicu u razvoju?
Tako je. Sve ima svoje. Ići korak po korak jedini je način da shvatite ljude. Počela sam kao najobičniji vojnik, kadet. Iskustvo koje tako steknete poslije je od velike pomoći. Onima koji u vojsku dođu izravno iz civilstva, koji nisu odrastali vojnički, teže je shvatiti da nije sve baš tako jednostavno. Zato sve treba proći i sve ima svoje zašto. Ako preskačemo neke stepenice sami sebi ne radimo uslugu. Svako neznanje na kraju ispliva.

Slobodno vrijeme:
Bavim se trčanjem. Najdraže mi je natjecanje za najboljeg vojnika 2014. kad sam bila prva u ženskoj kategoriji i 28. u ukupnoj konkurenciji. U jednom sam se dijelu bila izgubila tako da sam pretrčala dosta kilometara više nego ostali i to s 30 kg opreme i puškom na leđima. Kad nešto želite uvijek nađete vremena. Sve je stvar izbora, hoćete li svoje slobodno vrijeme provesti u kafiću ili ići trčati na Marjan. Bavim se planinarstvom, brdskim trkama, trčanjem na duge pruge. Svaki mi je dan isplaniran. Nema praznog hoda.

O tjelesnoj spremnosti:
Vojnik treba biti fizički spreman. Ne treba biti Rambo, ali mora zadovoljiti neke kriterije. Onima koji nisu u dobroj kondiciji teško pada nespavanje i razni drugi napori jer im tijelo nije naviknulo na neku određenu patnju.

O dodatnom obrazovanju:
I to je opet osobni odabir. Uz posao studiram i forenziku. Na četvrtoj sam godini. Želim dok sam mlada odraditi, naučiti i steći što više iskustva tako da poslije ne žalim ni za čim.

Umorite li se kad?
Zasad još nisam, ali rekli su mi da će biti teže kad prijeđem tridesetu.


Leida Parlov, Snimio Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik


* 485-rbs-2.jpg (419.85 KB, 750x398 - viewed 204 times.)

* 485-rbs-3.jpg (489.34 KB, 750x499 - viewed 191 times.)

* 485-rbs-4.jpg (491.42 KB, 750x526 - viewed 177 times.)

* 485-rbs-1.jpg (460.67 KB, 750x524 - viewed 170 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #198 on: October 26, 2015, 02:59:42 pm »


Najduža minuta u životu...


Baš sam pokvaren.. Grin Grin Grin


Inače čestitke celoj posadi, a i "pozadincima" koje volimo da zaboravimo nad uspešno izvedenim gađanjem.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #199 on: October 26, 2015, 03:22:01 pm »

Iskrene čestitke posadi, a posebno mladoj poručnici! Bravo!!!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #200 on: October 26, 2015, 09:22:17 pm »

Što kaže Bozo: prilikom ovakvih događaja svi zaborave na logistiku.

Radio sam dugi niz godina u raketnoj bazi - u jedinici koja je bila namenjena za održavanje, bojevu pripremu i dotur protivbrodskih raketa do gađača.
Ne bih da vagam težinu zadataka jednih ili drugih - ali mislim da je posada raketne baze i u ovom slučaju odradilia isto tako težak i odgovoran posao, kao posada broda gađača.
Poručnica je samo poslednja karika u lancu .....


Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #201 on: November 05, 2015, 11:04:44 am »

Dimi jutros ko Golf duja na ložu Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (854.49 KB, 2560x1600 - viewed 232 times.)

* 2.jpg (847.71 KB, 2560x1600 - viewed 208 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #202 on: November 05, 2015, 11:14:22 am »

Samo neka piči milo mi je da i ovi starci još mogu da ga zašilje.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #203 on: November 05, 2015, 01:50:53 pm »

Što kaže Bozo: prilikom ovakvih događaja svi zaborave na logistiku.

Radio sam dugi niz godina u raketnoj bazi - u jedinici koja je bila namenjena za održavanje, bojevu pripremu i dotur protivbrodskih raketa do gađača.
Ne bih da vagam težinu zadataka jednih ili drugih - ali mislim da je posada raketne baze i u ovom slučaju odradilia isto tako težak i odgovoran posao, kao posada broda gađača.
Poručnica je samo poslednja karika u lancu .....




Притисла дугме ко дете на сеги мастерс. Други су морали да расатаве и саставе ракету, наточе гориво у њу, да пазе да им не одлети у ваздух...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #204 on: November 05, 2015, 02:07:26 pm »

Još sam zaboravio dodati na svoju misao: na kraju takvih vežbi u bivšoj JRM nikada lovorike nije dobijala posada raketne baze ili druge logistike koja je organizovala gađanja iz raznih oružja, već su priznanja uvek (i baš uvek) dodeljivana samo operativnim jedinicama, koje su izvele gađanje (da li brodovi, da li SOPL, da li topdžije - nebitno).
Meni je to jako smetalo!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #205 on: November 05, 2015, 02:10:13 pm »

Nije baš tako, Torpedo, nemojmo nikoga omalovažavati. Za ispaljenje rakete potrebna je karika, i svaki deo je važan.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #206 on: November 05, 2015, 02:17:26 pm »

Никога ја не омаловажам само сам се стилски изразио. Јасно је мени и да она сноси одговорност приликом лансирања пројектила и да мора да изврши одређене провере, али далеко више мука од ње и целе посаде брода су имали људи који су покушавали да оспособе застареле ракете за које више не могу да се нађу резервни делови.

Иста прича је и са другим зехничким службама како у КОВ тако и у РВ и ПВО. Сви хвале пилоте, али нико не спомиње људе који раде у ВТР на аеродромима на -20 и +40 степени сваки дан како би ти авиони летели у свим условима. Новине, телевизија, историјски уџбеници памте само снајперисте, тенкисте и сл., а нико се не пита ко је и како направио и заменио електронске цеви на радару, како је оспособљен бродски мотор и сл.

Тај ланац има много више карика него што ти мислиш да ја знам...
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #207 on: November 05, 2015, 02:57:38 pm »

@torpedo011

Đaba ti sav trud ako ne znaš gdje treba pritisnuti da dođe do ekplozije  Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #208 on: November 05, 2015, 08:49:04 pm »

@torpedo011

Đaba ti sav trud ako ne znaš gdje treba pritisnuti da dođe do ekplozije  Grin

A džaba je svako pritiskanje dugmadi, ako posada logističke baze ne izvrši zadatak onako kako treba!

Ne omalovažavam ničiji posao. Svako je podjednako važan u tom lancu dejstvovanja - ali sam hteo samo istaći činjenicu da tehničare niko nikada ne spominje, niti su ikada bili spominjani!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #209 on: November 05, 2015, 09:15:44 pm »

Dobro sad, poručnica korvete Maja Matković je dobila svojih 5 minuta u medijima kao mlada časnica koja je izvršila prvo ispaljenje protubrodske rakete RBS-15B sa RTOP-12 "Kralj Dmitar Zvonimir" i prvo ispaljenje sa neke hrvatske RTOP nakon gotovo punu 21 godinu. K tome, fizički je iznimno spremna pa je sudjelovala i u zahtjevnom natjecanju za naspremnijeg pripadnika OS RH - Prvi za Hrvatski i bila najbolja među ženama i pritom bolja od mnogih muških kolega iz Hrvatske i partnerskih zemalja. Na koncu, uz službu u HRM, studira Forenziku, uz ranije završenu nautiku. Časnica za primjer, dovoljan razlog da dobije prostor u Hrvatskom vojniku.

A što se ostalog tiče, svakako ste u pravu. Ona nije ni jedina ni najbitnija u cijelom lancu. I treba odati priznanje onima koji održavaju rakete i koji su ih vratili u život, pripadnicima Satnije za održavanje raketnog naoružanja HRM itd.

O ljudima koji su najzaslužniji za povratak u život ovih raketa prije par mjeseci objavljena je reportaža u Jutarnjem listu, ali mislim samo u tiskanom izdanju. Na Palubi se mogu naći i neke slike skenirane iz te reportaže.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.