PALUBA
March 29, 2024, 01:32:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače klase "Kralj" HRM  (Read 168558 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #255 on: November 30, 2018, 09:46:10 pm »

Ukoliko su ti brodovi i dalje perspektivni za HRM, zašto se ne razmišlja o savremenijim zamenskim motorima? 


Rekao bih čak, pošto je u bivšem Škorpiku bila i radionica za remont motora, da je moguće, od bede sa šoldima, čak staviti neke od preostalih M-503. ukoliko je takvih ostalo negde, a u međuvremenu skupljati novce za pravu zamenu na M-504/M-520, ili slične sa većim resursom. Moguće je da bi zamena na druge, zapadne motore, vukla i zamenu reduktora, što dalje otežava situaciju.

Mislim da ne treba ponavljati koja je taktička zamisao ovih brodova, koncept je postavila JRM, a HRM ga baštini dan danas, jednostavno jer je za dugu i obilno razvedenu obalu kakvu ima RH i više nego zadovoljavajući, a samim tim je i motorizacija bila i projektirana, zašto su korišteni sovjetski/ruski motori pri projektiranju je osim cijene i još ponečega činjenica koja se i danas baštini, klasa Kralj je direktni izvadak iz klase Končar.

Remotorizacija nije ne izvediva, ali je ekonomski ne isplativa jer je obiman zahvat koji ne uključuje samo zamjenu motora (kao kad u Yugo 45 ubaciš mašinu iz Z-101), a s druge strane ti brodovi danas imaju 25 godina, a pri kraju zahvata bili bi blizu 30 što ukazuje na činjenicu prije spomenutu da se za 80 % cijene može izgraditi novi brod, a ovi bi imali cca 30.

Usprkos trenutnoj krizi RH još uvijek ima kapacitete da sama može izgraditi brodove u ovakvom tipu klase, e sad ostaje kao i uvijek pitanje krznenih životinjica... Wink

Kao što sam ranije napisao, eventualna remotorizacija ovih topovnjača neminovno uključuje zamjenu praktički cijelog pogonskog postrojenja brodova.

Zamjenski MTU motori su znatno teži i gabaritniji za usporedivu snagu, cca 30-40%, što u skučenom prostoru strojarnice bitno otežava njihovu ugradnju. Tu je nužna i nabava posebnih ZF reduktora koji M504B-2 nema jer kod M504B-2 specijalni reduktor integriran u motor. Novi ZF reduktor s nižim položajem izlaznog vratila povlači za sobom i novi kut nagiba (novih) osovinskih vodova koji bi trebali biti s propelerima promjenjivog uspona krila (CPP KaMeWa) uz nove statvene cijevi i skrok nosače-ležajeve.
 
Nadalje, tu su i novi listovi kormila, novi razni cjevovodi motornih sustava, vodovi ispušnih plinova, ventilacijski sustav strojarnice, novi pult nadzora i upravljanja motorima u strojarnici i na mostu;
Novi pomoćni motori na novim temeljima, dobar dio novog el. razvoda u strojarnici i td i td.

Zbog znatno teže zamjenske propulzije pomaklo bi se težište brodova prema krmi te bi se morao ugrađivati kruti balast na pramcu. To bi dodatno prilično opteretilo i usporilo brod.

Procjenjeni trošak ovakve remotorizacije se približava cijeni novog OOB-a.
MTU su vrlo skupi motori, uz napomenu da ZF reduktor sa specijalnim namjenskim KaMeWa vratilom i CPP-om košta kao i (pre)skupi MTU ako ne i skuplje.

Sve u svemu, remotorizacija bi bila tehnološki riskantan, ne baš lagan i isplativ posao.

P.S. Starost brodova tu nije neki problem. Topovnjače s trupom od Nionikrala bez problema mogu imati životni vijek od 50 godina ako ne i više.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #256 on: December 01, 2018, 08:00:27 pm »

Iz svega što je gore rečeno, može se komotno zaključiti da će kraljevi do kraja svog životnog veka voziti sa postojećim motorima.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #257 on: December 19, 2018, 11:32:47 pm »

Bivsi Komandant HRM, Zdravko Kardum pise o problemima RTOP Kralj a usput i nesto o losem stanju HRM sto se tice kadra.

https://obris.org/hrvatska/trebaju-li-hrvatskoj-raketne-topovnjace-klase-kralj/
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #258 on: December 20, 2018, 12:24:29 pm »

Koristim temu, pa pitanjce
Ima li netko nacrte Boforsa 57, zapravo mi trebaju nacrti kupole , tlocrt, pogled (sprijeda, straga), bok.

Sve nacrte topa, zapravo cijelog broda koje sam našao su u jako malom mjerilu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #259 on: December 20, 2018, 03:03:41 pm »

Bivsi Komandant HRM, Zdravko Kardum pise o problemima RTOP Kralj a usput i nesto o losem stanju HRM sto se tice kadra.

https://obris.org/hrvatska/trebaju-li-hrvatskoj-raketne-topovnjace-klase-kralj/


Vrlo zanimljiv i s obzirom da je Hrvatska članica NATO (a zna se kako se o tom savezu MORA PISATI) i objektivan članak, sa puno zanimljivih detalja.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #260 on: December 20, 2018, 03:24:33 pm »

Koristim temu, pa pitanjce
Ima li netko nacrte Boforsa 57, zapravo mi trebaju nacrti kupole , tlocrt, pogled (sprijeda, straga), bok.

Sve nacrte topa, zapravo cijelog broda koje sam našao su u jako malom mjerilu.



Ne znam kako se kači attachment na PP, pa ipak šaljem ovako. Možda si i našao baš ove slikice, ali , da probamo.


* bofors.jpg (65.46 KB, 600x327 - viewed 67 times.)

* Bofors Mk3.png (112.51 KB, 662x644 - viewed 72 times.)

* t_bofors572_213.jpg (28.14 KB, 400x260 - viewed 770 times.)

* wnsweden_57-70_mk123_cutaway_pic.jpg (37.32 KB, 600x972 - viewed 61 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #261 on: December 20, 2018, 03:33:09 pm »

Ako sam dobro shvatio, autor članka je Kardum Zdravko, moj klasić sa akademije.

Članak zaista iznosi dosta verodostojnih i objektivnih detalja, ali nije mi jasno zašto je u njega upletena velikosrpska agresije i žrtve iz T11.
Očito da je autor još uvek pun mržnje prema nečemu što je prošlo odavno.
Najinteresantnije: autor je svoj vojnički uspon upravo započeo u sistemu koji u članku bez razloga kritikuje.
Naime:
Ako piše o Kraljevima - to je jedna tema.
Ako piše o T11, to je neka sasvim druga tema.
Mišljenja sam da ih ne bi trebalo mešati.

Izvinite, ako sam krenuo u OT! 
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #262 on: December 20, 2018, 09:40:49 pm »

Ako sam dobro shvatio, autor članka je Kardum Zdravko, moj klasić sa akademije.

Članak zaista iznosi dosta verodostojnih i objektivnih detalja, ali nije mi jasno zašto je u njega upletena velikosrpska agresije i žrtve iz T11.
Očito da je autor još uvek pun mržnje prema nečemu što je prošlo odavno.
Najinteresantnije: autor je svoj vojnički uspon upravo započeo u sistemu koji u članku bez razloga kritikuje.
Naime:
Ako piše o Kraljevima - to je jedna tema.
Ako piše o T11, to je neka sasvim druga tema.
Mišljenja sam da ih ne bi trebalo mešati.

Izvinite, ako sam krenuo u OT! 

Dobro, stvarno je skrenuo. Ali samo u jednom stavku. Inače sve što kaže po mome, modernizacija Kralja se ne izplati.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #263 on: December 21, 2018, 10:46:46 pm »

Ne znam kako se kači attachment na PP, pa ipak šaljem ovako. Možda si i našao baš ove slikice, ali , da probamo.

Hvala, ali to je novija varijanta kupole (mislim Mark 3)

Mene zanimaju ove na topovnjači.


« Last Edit: December 22, 2018, 07:08:10 am by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #264 on: December 22, 2018, 11:15:31 am »

Ne znam kako se kači attachment na PP, pa ipak šaljem ovako. Možda si i našao baš ove slikice, ali , da probamo.

Hvala, ali to je novija varijanta kupole (mislim Mark 3)

Mene zanimaju ove na topovnjači.




Razumijem, ali sam našao samo ove!
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #265 on: December 23, 2018, 12:14:15 pm »

Bivsi Komandant HRM, Zdravko Kardum pise o problemima RTOP Kralj a usput i nesto o losem stanju HRM sto se tice kadra.

https://obris.org/hrvatska/trebaju-li-hrvatskoj-raketne-topovnjace-klase-kralj/


Vrlo zanimljiv i s obzirom da je Hrvatska članica NATO (a zna se kako se o tom savezu MORA PISATI) i objektivan članak, sa puno zanimljivih detalja.

Članak je zanimljiv po tome što javno iznosi problem modernizacije KRALJ topovnjača.

U stručnom segmentu imalo bi se tu štošta za dopunit, izmjenit i korigirat.

Očito je da autor snažno zagovara remotorizaciju topovnjača MTU motorima.
Čak i po cjenu otpisa istih, ako se takva zamjena motora ne provede.


P.S.
Životni brograđevni vijek svakog modernog ratnog broda danas iznosi cca 40-50 godina ako ne i više.
I sasvim je normalno da se u tom dugom vremenskom razdoblju brod mora modernizirati i modificirati.

Npr. nosač aviona iz 70-tih koji je danas u aktivnoj službi sigurno nema na sebi originalnu elektroniku te dobar dio ostalih sustava, uređaja i opreme.
U brodskoj eketronici se generalno smatra da zastarjeva za 5-7 godina. Ista postaje teška-nemoguća  za održavanje prestankom proizvodnje njihovih komponenti kod proizvođača, cca svakih 10-15 godina.

Velika modernizacija provede se jednom u životnom vijeku, kroz generalni remont broda. Manje modernizacije i modifikacije 2 puta u velikim remontima, po potrebi i češće.

Modifikacije mogu biti, po svojoj prirodi, taktiče, tehničke i tehnološke.
Tehničke i tehnološke modifikacije načelno možemo, sa stanovišta korisnika, smatrati iznuđenim modifikacijama. U praksi se često razlozi modifikacija prožimaju i preklapaju te ovu podjelu treba uzeti načelno.
Sve u svemu, ukupni troškovi uporabe i održavanja ratnog broda kroz životni vijek znatno premašuju njegovu nabavnu cijenu.

Tako da vlasnik tu cijenu životnih troškova mora kalkulirati onog trenutka kada je planirao nabaviti brod.

Izgleda da kod nas neki vlasnici brodova drže da kupnjom broda prestaju njihove ozbiljne financijske obveze prema njemu. Ko da su kupili kristalnu vazu za cvijeće.
Pa onda dožive šok u susretu s realnošću.

Ne kaže se đžabe u Dalmaciji:
"Vlasnik je samo dvaput sritan s brodon - prvi put kad ga kupi, drugi put kad ga proda!".
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #266 on: December 23, 2018, 09:24:29 pm »

.........................
Razumijem, ali sam našao samo ove!

Hvala na trudu

Ma imam ovo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uz fotografije, a tih ima dosta, bit će dovoljno
Za ovako nešto:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rtop.jpg (96.33 KB, 500x598 - viewed 64 times.)

* 40460765_268405297330579_7472829962135797760_n.jpg (111.48 KB, 800x859 - viewed 59 times.)

* 40570674_685214758528044_1054828222547492864_n.jpg (241.87 KB, 800x600 - viewed 72 times.)

* 726.jpg (116.47 KB, 800x759 - viewed 77 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #267 on: February 16, 2019, 07:39:09 am »

Ima li netko crtez ili nacrt ovih brodova sa Styxima. Bas me zanima kako bi izgledali s njima
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #268 on: February 16, 2019, 09:18:49 am »



Mislim da rakete Termit P/21-22 nisu nikada razmatrane za ove brodove. RBS-15 je u SFRJ stigao mislim 1988, kad je prvi brod još bio na početku gradnje.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #269 on: March 16, 2019, 05:37:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mirnoplov_29072015_v.jpg (160.04 KB, 1200x857 - viewed 61 times.)
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.