PALUBA
March 28, 2024, 10:09:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače klase "Kralj" HRM  (Read 168484 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #285 on: March 25, 2019, 09:21:00 pm »

Mislim da si u krivu, uparena četiri motora imaju istu snagu na 150 okretaja više. Pouzdaniji i jednostavniji pogon, koji se pali pritiskom dugmeta. manje potrošnje, upotrebljiviji, s  tehnički vrhunskom podrskom. Kopca/reduktor u današnje doba nije apsolutno nikakav problem pošto su na svijetu odavno postoje ovakvi pogoni na ovakvim i bržim brodovima .
Aludirao sam na to da bi udarne topovnjače (koje su svakih par godina van stroja..) bile puno više u pogonu kad bi imale pravi pogon. Meni su zvezde izrazito interesantni motori i imao sam prilike u više navrata u Šibeniku proučavat rastavljena i sastavljene motore, imam i neke dijelove doma,a i sami kraljevi mi nisu nepoznati jer su bliski članovi familije radili na projektu ( testni model kralja iz bazena instituta je kod mene doma). Vise puta sam posjetio strojarnice oba broda na više vremena. Zvezde su prošlo svrseno vrijeme kao ali kraljevi kao brodovi nisu.
Ophodnji brod i njegov pogon ...samo ću prokomentirat da su odabrani najgori motori u klasi pošto sam radio na istima s 8 i 12 cilindara (dobri ali ne i odlicni motori) ali iz usmene predaje cat 3516 se ne ugrađuje u europskoj uniji jer niti nema certifikat ispušnih plinova. Iz osobnog 11 godisnjeg iskustva na  mtu 2000 i 4000 serijama je mehanički vrh vrhova inzenjerske perfekcija od Rudolfa Diesela
« Last Edit: March 25, 2019, 09:38:28 pm by mtu » Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #286 on: March 25, 2019, 11:43:53 pm »

Gle...

Uparivanje 4 ista motora na po dvije vanjske osovine s trećim jačim i većim motorom na srednjoj osovini se jednostavno ne radi na ovakvim brodovima. Tako koncipirana propulzija FAC-a mi nije poznata.
Ponavljam, manji brzokretni motori MTU serije 2000 M94 (2450 min-1) imaju i manji resurs do vrlo skupe generalke. Održavanje ukupno 5 motora je po brodu znatno skuplje.

I najbitnije od svega, na ovim brodovima fizički ni u ludilu nije moguće staviti 4 MTU motora umjesto 2 M504B-2 u istu strojarnicu. Doslovno ne mogu gabaritno stati a kamoli biti spojeni na propelerska vratila!
Tako da od svega toga neće biti ništa.

Remotorizacija kraljeva MTU motorima je svojedobno detaljno tehnički razmatrana (BI, MORH, HRM) s više predloženih inačica idejnih rješenja.
Glavni razlog remotorizacije bila je ideja tadašnjeg zapovjednika HRM o prenamjeni topovnjača u ophodne brodove. Promjenom zapovjednika i pokretanjem projekta OOB-a u od toga se u potpunosti odustalo.

Načelno govoreći, ako se ikada bude išlo na zamjenu M504B-2, uzeti će se renomirani svjetski motori koji mogu gabaritno-težinski stati u strojarnice brodova. A brzina kolika bude.
Velika vršna brzina za nanošenje raketnog udara danas nije taktički toliko bitna kao prije 30 i više godina kad su ovi brodovi osnovani i projektirani.

P.S.

Za CAT si u krivu ali to nije ova tema.
« Last Edit: March 26, 2019, 12:08:47 am by bristova » Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #287 on: March 26, 2019, 01:06:38 am »

Gle...

Uparivanje 4 ista motora na po dvije vanjske osovine s trećim jačim i većim motorom na srednjoj osovini se jednostavno ne radi na ovakvim brodovima. Tako koncipirana propulzija FAC-a mi nije poznata.
Ponavljam, manji brzokretni motori MTU serije 2000 M94 (2450 min-1) imaju i manji resurs do vrlo skupe generalke. Održavanje ukupno 5 motora je po brodu znatno skuplje.

I najbitnije od svega, na ovim brodovima fizički ni u ludilu nije moguće staviti 4 MTU motora umjesto 2 M504B-2 u istu strojarnicu. Doslovno ne mogu gabaritno stati a kamoli biti spojeni na propelerska vratila!
Tako da od svega toga neće biti ništa.

Remotorizacija kraljeva MTU motorima je svojedobno detaljno tehnički razmatrana (BI, MORH, HRM) s više predloženih inačica idejnih rješenja.
Glavni razlog remotorizacije bila je ideja tadašnjeg zapovjednika HRM o prenamjeni topovnjača u ophodne brodove. Promjenom zapovjednika i pokretanjem projekta OOB-a u od toga se u potpunosti odustalo.

Načelno govoreći, ako se ikada bude išlo na zamjenu M504B-2, uzeti će se renomirani svjetski motori koji mogu gabaritno-težinski stati u strojarnice brodova. A brzina kolika bude.
Velika vršna brzina za nanošenje raketnog udara danas nije taktički toliko bitna kao prije 30 i više godina kad su ovi brodovi osnovani i projektirani.

P.S.

Za CAT si u krivu ali to nije ova tema.
Ne znam koje si struke i koju pozadinu imaš i na kojim brodovima si radio, ugradjivao i remontovao motore i na kojim sve pogonima si radio i plovio ali mornarica koja ima dvije "udarne" topovnjače koje plove na dvije vježbe i tri praznika i zatim par godina ne plove jer imaju motore kojima radni sati remonta traju više od radnih sati plovidbe trebala bi se zapitati dali biti tvrdoglav i popravljat nešto čiji servis je jedino u Rusiji, ili ugradit motore koji imaju po par servisa u svakoj zemlji unije, čitaj NATO. Ne može mi nitko reć da u trup širine 8m ne stanu četiri motora sirine 1.3m. Za RATNI "udarni" brod koji bi trebao biti spreman 24/7 da su sva tri motora različita i različitog goriva treba biti SPREMAN i SPOSOBAN za plovidbu a ne da ovisi o motorima varšavskog pakta (protivnickog bloka).
CAT 3412, C32, 3516, su katastrofe . Bio, vidio, radio odrzavao (jedva) ,rastavljao


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #288 on: March 26, 2019, 06:03:33 am »

Šta je sa motorima brodova klase Helsinki? Da li bi ti motori mogli, odnosno motori te klase, da se ugrade u Kraljeve?
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #289 on: March 26, 2019, 07:18:32 am »

Mogu rabljeni, isto preteški
Ulovio sam se na raspravu kako izvest pogon koji bi parirao zvezdama u kw/kg i ukupnim performansama
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #290 on: March 26, 2019, 08:00:48 am »

Zar je moguće da nema motora te klase više u proizvodnji?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #291 on: March 26, 2019, 09:31:43 am »

Mogu rabljeni, isto preteški
Ulovio sam se na raspravu kako izvest pogon koji bi parirao zvezdama u kw/kg i ukupnim performansama

A što si se ulovio... nisi pogrešio, sve nas to zanima od nekog iz HRM! RTOP "Helsinki" imaju po tri 16V538TB93 s početka 80ih. Moguće je naći "refurbished", ali 16V su slabi za Kraljeve, koji imaju skoro 50% veći D od Helsinki, a menjati raspored osovina sa 3 na 4, ili sa 3 na 2 sa udvajanjem motora, nisam čuo da se to igde radilo!
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #292 on: March 26, 2019, 10:38:49 am »

Nismo se razumjeli za raspored osovina. On ostaje isti. Da skiciram na brzinu u mjerilu...crveno su siluete zvezda, zeleno mtu2000 ali s uključenom dimenzijom privjesene kopce+zajednička kopca

Naravno da bi bio možda potreban razmještaj ostalih posluznih strojeva
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #293 on: March 26, 2019, 07:52:09 pm »


E, pa ondak dobro! Jedino ne znam da li bi četiri paralelna V2000 baš stala zajedno, ili bi morali ešelonirati ih. Svejedno, ne vem `di su šoldi, penezi, pare...? Nema ih.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #294 on: March 26, 2019, 09:21:02 pm »

Ima love za 4 motora, dvije kopce, nadzorni sistem. Za jedan brod. Dvije zvezde što se izvade koriste se za drugog kralja. Zar nije bila praksa da su na kopnu spremni motori za ugradnju?
Pa do idućeg budžeta sredit će se i drugi kralj.
Ovako su to svabe davno rjesavali , čak interesantnije od deutschland klase
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #295 on: March 26, 2019, 09:54:43 pm »

Ima love za 4 motora, dvije kopce, nadzorni sistem. Za jedan brod. Dvije zvezde što se izvade koriste se za drugog kralja. Zar nije bila praksa da su na kopnu spremni motori za ugradnju?
Pa do idućeg budžeta sredit će se i drugi kralj.
Ovako su to svabe davno rjesavali , čak interesantnije od deutschland klase


Nije izravno vezano, ali u knjizi H.T. Lentona "German warships of WWII", klasa Z51 trebala je imati osam dizela, po 4 na osovinu, ukupno dve.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #296 on: March 26, 2019, 09:58:04 pm »

Ja sam svuda nalazio da su trebali da imaju 6 MAN dvotaktnih V-24 dizela.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #297 on: March 26, 2019, 10:00:19 pm »

Ja sam svuda nalazio da su trebali da imaju 6 MAN dvotaktnih V-24 dizela.

Eh, ne mogu sad da skeniram. Idem da kuntam!
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #298 on: March 27, 2019, 12:08:44 pm »

Za Kraljeve mislim, da nema više svrhe i šanse, da se uradi neka modernizacija. Osim trupa broda, a još i taj nema savremenu formu ostalo ne važi ništa i trebalo bi promjeniti sve. Nekad je bila čak i opcija, da zajedno sa Gripenima dođu i dve korvete Goteborg, vjerovatno ada i to nije više opcija. Pitanje je, ko bi u hrvatskoj i uradio sad neki remont ili modernizaciju. Slovenci Huh? Vjerovatno ovdje skoro nitko nezna, da je slovenački tajkun Šešok kupio Šibenski škver.

https://www.dnevnik.si/1042860585

Inače slovenački brod Triglav sa sličnom veličinom i sa tri motora MTU 4000 snage 2.880 kW dostiže oko 27 čvorova.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #299 on: March 27, 2019, 02:38:14 pm »



Kraljevi, zahvaljujući boljoj formi trupa uz 10% veću snagu piče preko 30čv. - ako su ispravni i mogu dati max okretaje!
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.