PALUBA
March 29, 2024, 05:57:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 470267 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #15 on: September 25, 2008, 12:13:35 pm »

Još uvek nezvanično, ali čeka se zvanična potvrda: izgleda da je Vlada CG donela odluku da se otarasi oba VPBR-a i sve 4 RTOP. Za topovnjače je zainteresovan Sudan (Sudanci su već bili u Baru i pregledali brodove). Problem je samo što je ta zemlja na crnoj listi USA, tako da je moguće očekivati otpor s te strane. VPBR-33 i VPBR-34 će najverovatnije put Pakistana. Planira se nabavka dva polovna patrolna broda sa zapada kao zamena.

Dali to znači definitivan odlazak u istoriju remek-dela ex-Jugoslovenske brodogradnje, znaćemo vrlo uskoro.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #16 on: September 25, 2008, 12:17:41 pm »

Sudanci su svojevremeno bili zainteresovani i za Mirne, već je sve kao bilo dogovoreno, ali je sudanska delegacija u povratku nastradala.
Neki su već pravili spiskove ko će ići u ekipu za obuku Sudanaca...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #17 on: September 25, 2008, 12:34:53 pm »

Sudan je inače odranije tradicionalni kupac na ovim prostorima, svega što je staro i polovno. Higginsi, MTOP, stari PBR-ovi ... sve je to završavalo u Sudanu u vreme stare Jugoslavije, a prve generacije oficira sudanske RM obučavane su upravo u SFRJ, tamo početkom 70-tih godina.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #18 on: September 25, 2008, 12:53:31 pm »

  Па нешто ће морати да имају, а не тако давно се причало и о двије италијанске фрегате које би требало да замијене ВПБР.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #19 on: September 25, 2008, 01:14:25 pm »

Korvete su bile u pitanju. Navodno, sada su francuski brodovi u igri. Naravno, stari brodovi, remontovani i ogoljeni do nivoa koji zadovoljava potrebe obalske straže.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #20 on: September 25, 2008, 03:26:11 pm »

Quote
Осим шездесеточлане посаде коју предводи капетан корвете Предраг Супић

        Је ли ово довољно људи да развију сва једра на броду?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #21 on: September 25, 2008, 03:28:30 pm »

Dovoljno je. Sasvim...
« Last Edit: September 25, 2008, 03:37:21 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #22 on: October 06, 2008, 11:12:39 am »

Како је умрла једна флота
------------------------------
Бродови су као људи, рађају се и бивају крштени уз шампањац. Живе, неки постане и славан, али и умиру као људи. Достојанствено, или тужно
 
Аутор Бранислав Кнежевић

Сат времена вожње на југ и дочекала ме је ситна кишица у Бару. Да није било домаћина не знам како бих уопште и пронашао зграду Команде морнарице Црне Горе. Јер, зграда је у оквиру стамбеног блока, у приземљу су продавнице, фризерски салон, кафић и тек једна мала стаклена врата, на којима је залепљена налепница са сидром, указује да је ту смештена Команда морнарице која је још остала од оне некадашње Ратне морнарице бивше СФРЈ.

Капетан бојног брода Рајко Булатовић, командант Морнарице Црне Горе, прима ме у свом кабинету. Мој стари познаник и пријатељ, подморничар са великим искуством који је прошао све официрске дужности и командовао скоро свим подморницама које су биле на флотној листи. Висок, витак и аристократских манира, прави подморничар чијег се лика и дела не би постиделе ни подморничке флоте САД и Велике Британије. Био је недавно на неком скупу НАТО-а и упустио се у разговор са једним немачким адмиралом, који је почетком деведесетих командовао немачком фрегатом у поморској блокади територијалних вода СР Југославије.

„Знате, имали смо тада контакт са једном подморницом која је дошла у подводној вожњи из правца југословенских територијалних вода. На сонарима на фрегати смо је прво лоцирали, па смо је онда убрзо изгубили. Нестала је попут духа, морали смо да подигнемо хеликоптер са наше фрегате да је он опет лоцира. Ту смо изгубили око сат времена. Када смо је коначно нашли, била је изашла изван југословенских територијалних вода и била је тачно под углом од 90 степени у односу на нашу фрегату. За подморницу је то најбоља позиција за гађање торпедима и морам да вам признам да се ја као командант немачке фрегате у том часу нисам осећао баш најпријатније. Били смо дебела непомична мета за југословенску подморницу, њен подводни положај у односу на мој брод била је претећа порука, а ја нисам знао који лудак командује том подморницом. Могао је мирно да лансира торпеда, удаљеност је била мала и ја сада вероватно не бих разговарао са вама. Но, са хеликоптера су нам јавили да се подморница полако удаљује у правцу југословенских територијалних вода.”

„Тај луди командант подморнице, господине адмирале, био сам управо ја. Била је то југословенска подморница класе ’Херој’, а тешко сте ме лоцирали јер сам користио термалне разлике у слојевима мора. Наравно, имао сам вас на нишану захваљујући акустици, али били сте ипак изван наших територијалних вода”, одговорио му је Булатовић.

„И да сам био унутар ваших вода, не бисте ваљда лансирали торпеда”, био је згранут Немац.
„Бих, ја сам професионали подморничар!”
У то име попили су виски. Мој пријатељ Рајко Булатовић. Подморнички гроф.
У луци Бар нема више подморница. Ратна морнарица ЦГ користи део луке да ту смести оно што још од бродова није продато, или изрезано у старо гвожђе.

Две ракетне фрегате РФ-33 „Котор” и РФ-34 „Пула” везане једна уз другу. Истина РФ-34 „Пула” одавно није „Пула”, али од 1992. никако да јој пронађу ново име. Са друге стране гата по две везане ракетне топовњаче, мало даље По-91 и танкер за воду. Делови палуба и оплате црвене се од рђе, боја отпада. На једној фрегати недостаје једно сидро, испало и нису могли да га нађу. Нигде морнара на палубама, кухиње на бродовима не раде, пола просторија је закључано. Као да су то уклети бродови из неких давних времена, када је Југославија имала више од 100 ратних бродова и на Јадрану била моћнија од Италије. Остало је само неколико бродова и понеко од људи.

На РФ-34 дочекује ме командант, Хрват, његов заменик Македонац, а помоћник Мађар. Остали су верни својој првој заклетви. Сви без станова и са неизвесном перспективом.

Сипи кишица између бродова попут измаглице, море мирно као уље, понеки галеб тужно кликћући надлети остатке умрле флоте.

Бродови су као људи, рађају се и бивају крштени уз шампањац, живе и понеки постане и славан. И умиру као људи. Достојанствено, или тужно.


Мирослав Лазански 
[објављено: 06/10/2008]  "Политика"
Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #23 on: October 06, 2008, 12:56:59 pm »

Како је умрла једна флота
------------------------------
На једној фрегати недостаје једно сидро, испало и нису могли да га нађу.


Čisto radi tačnosti navoda.

Sidro nedostaje na RF 33, i izgubila ga je još osamdesetih godina prilikom sidrenja ispred Rijeke.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #24 on: October 06, 2008, 01:47:40 pm »

Quote
"И да сам био унутар ваших вода, не бисте ваљда лансирали торпеда”, био је згранут Немац.
„Бих, ја сам професионали подморничар!”

Bi do mojega! E moj Lažanski!!! 
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #25 on: October 06, 2008, 02:14:55 pm »

Bi do mojega! E moj Lažanski!!! 

 Grin
Ja se ne bih baš kačio sa crtama iz vojske, naročito tim koji su pretekli iz JNA Wink


подморничар са великим искуством који је прошао све официрске дужности и командовао скоро свим подморницама које су биле на флотној листи

A ovde izgleda kao da se radi o Marku Ramijusu, kapetanu "Crvenog oktobra" lično Smiley
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #26 on: October 06, 2008, 02:49:07 pm »

Ovako - u RM 90-tih bilo je i interesantnih likova, koji su trenucima lične inspiracije bili kadri uraditi svakave ludosti. Ali R. Bulatović sigurno nije bio jedan od njih. Rajko je uvek kroz karijeru napredovao linijom manjeg otpora, i imao je sreće da mu se sve okolnosti dobro poređaju. Na tome mu se sigurno nema šta ozbiljno zameriti, ali - Rajku Bulatoviću sigurno ni na kraj pameti nikada nebi palo da pritiskom na dugme bude taj koji će započeti novi rat. Možda je on i rekao to što Lazanski tvrdi da je rekao nemačkom admiralu, nebi li se malo našalio, ali - da bi potopio NATO fregatu da je bila milju ili dve bliže obali - nebi, pa da je imao zicer, jer jednostavno, ni jedan komandant, a posebno Rajko, nebi smeo izdati takvu naredbu koja bi značila bukvalni početak rata s NATO - ne bez prethodne konsultacije sa KRM, GŠ i državnim vrhom - za šta u tom momentu nije imao ni tehničkih mogućnosti, ni vremena.

Lazanski te priče uvek romantizuje do besvesti, i na kraju totalno van konteksta.
« Last Edit: October 06, 2008, 02:51:34 pm by FF » Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #27 on: October 06, 2008, 04:55:48 pm »

Ovako - u RM 90-tih bilo je i interesantnih likova, koji su trenucima lične inspiracije bili kadri uraditi svakave ludosti. Ali R. Bulatović sigurno nije bio jedan od njih. Rajko je uvek kroz karijeru napredovao linijom manjeg otpora, i imao je sreće da mu se sve okolnosti dobro poređaju. Na tome mu se sigurno nema šta ozbiljno zameriti, ali - Rajku Bulatoviću sigurno ni na kraj pameti nikada nebi palo da pritiskom na dugme bude taj koji će započeti novi rat. Možda je on i rekao to što Lazanski tvrdi da je rekao nemačkom admiralu, nebi li se malo našalio, ali - da bi potopio NATO fregatu da je bila milju ili dve bliže obali - nebi, pa da je imao zicer, jer jednostavno, ni jedan komandant, a posebno Rajko, nebi smeo izdati takvu naredbu koja bi značila bukvalni početak rata s NATO - ne bez prethodne konsultacije sa KRM, GŠ i državnim vrhom - za šta u tom momentu nije imao ni tehničkih mogućnosti, ni vremena.

Lazanski te priče uvek romantizuje do besvesti, i na kraju totalno van konteksta.

Ono što jes, jes. Da je umjesro Rajka u pitanju ludi Milosava povjerovao bi u priču, Možda bih je progutao i kao vjerovatnu da je u pitanju Crvelin, ali sa čika Rajkom u glavnoj ulozi ostaje u kategoriji lovačko-ribolovačko-podmorničarsklih priča.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #28 on: October 09, 2008, 10:47:50 am »

      
Пловећи испред градске плаже Барселонета у Барселони, од луке Порт Велл до Порт Форума, са 25 једрењака и стотинак локалних крсташа и једрилица, школски брод Морнарице Црне Горе «Јадран» предводио је параду поводом отварања Свјетског конгреса заштите животне средине, који се одржава од 05. до 09. октобра.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Током вечерњих сати, на пристаништу у самом центру Барселоне, на палуби црногорског једрењака приређен је коктел поводом седамдесетпетогодишњице брода. Коктелу су присуствовали министар туризма Предраг Ненезић, помоћник министра одбране Драшкао Јовановић, шеф владине Канцеларије за одрживи развој Љубиша Перовић, као и предсједник и директор Међународне организације за очување природе, шеф регионалне канцеларије УНЕСЦО-а за Европу, директор Центра за заштиту националних паркова Европе, директор Фонда за заштиту дивље природе Медитерана, команданти и скипери једрењака учесника «Пловидбе за Барселону» и организатори Свјетског конгреса за очување природе.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Окупљене госте поздравио је командант «Јадрана» капетан корвете Предраг Супић, а потом су им се обратили и министар туризма и помоћник министра одбране за политику одбране. Пријем су, поред представника црногорских медија, пропратили шпанска и њемачка телевизија.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


У току данашњег дана на палуби «Јадрана» одржана је и презентација биодиверзитета Црне Горе којој је присуствовао велики број учесника Свјетског конгреса за очување природе.

Црногорски једрењак ће од данас бити отворен за обилазак грађанима Барселоне и бројним туристима.


* 1.jpg (175.67 KB, 640x427 - viewed 237 times.)

* 2.jpg (247.49 KB, 640x427 - viewed 218 times.)

* 3.jpg (324.76 KB, 640x459 - viewed 235 times.)

* 4.jpg (329.77 KB, 640x427 - viewed 241 times.)
« Last Edit: February 22, 2014, 12:42:15 pm by Рашо » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #29 on: October 09, 2008, 11:52:10 am »

'bemti - kol'ka zastava, mogu je zategnuti kao dopunsko jedro. 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 24 queries.