PALUBA
April 23, 2024, 08:51:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 472818 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #30 on: October 09, 2008, 09:32:41 pm »

Susreo sam Jadran 1997 kad su prosli Gibraltar. Isli za portugal na slicnu manifestaciju, i razgovarao sa nekoliko oficira na mostu Jadrana u tom momentu. Drago mi je kad vidim nekog od nasih po moru. a posebno Jadran.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #31 on: October 09, 2008, 09:46:44 pm »

To je bilo 1998. godine, u okviru učešća na Expo 98 - "Okeani, zaostvaština za budućnost"...
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #32 on: November 29, 2008, 12:02:30 pm »

     Ovi ostaci ostataka nekadašnjih udarnih pomorskih snaga izgledaju pomalo jadno. Posebno kad se zna da su dodatno obogaljeni i razoružani, naime u svojim nazivima više nemaju odrednicu "raketni", krilate rakete prodate, rakete za Osa-M sistem uništene, čak ni S-2M nemaju. CG je napravila veliko postignuće... od tih brodova je napravila najveće barkase na svijetu. Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #33 on: November 29, 2008, 03:51:23 pm »

Rekoh ja negde drugde da se spremaju da naprave milijarderske jahte od njih , procitao sam na tom forumu da se spremaju da stave platvorme za helikoptere na njih.
Bice odlicne jate od njih , barem ce opet ploviti.  marinero
« Last Edit: November 29, 2008, 04:17:18 pm by trpe grozni » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #34 on: February 22, 2009, 04:44:28 pm »

Bojim se da je veći pritisak na Crnu Goru iz vana da drži mornaricu u kakvoj-takvoj formi, negoli što se Crna Gora trudi i dugoročno planira bilo kakva ulaganja u taj vid svojih OS. Kada govorim o pritiscima s vana, tu se pre svega mislim da Italiju, koja je oduvek smatrala nedopustivom ekspanziju bilo kakve pomorske sile s druge strane Jadrana, a najbolji način za to je da ne dozvole da nadziranje Jadrana vrši samo jedna zemlja (u sadašnjem slučaju - Hrvatska). Doduše, kako stoje stvari s HRM i njihovom obalskom stražom, nemaju se čega ni plašiti. Hrvati iako imaju najbolje predispozicije, još uvek nemaju čime da nadziru ni vlastitu obalu, a kamoli da učestvuju u nekim ozbiljnijim međunarodnim projektima. U Crnoj Gori stvari stoje obrnuto - brodovi još uvek postoje, iako ubrzano propadaju. To kako izgledaju gledano s vana nije nikakav pokazatelj. Primera radi - protivavionski raketni sistem SA-4 na oba VPBR-a je već godinama van funkcije, jer remont nije urađen najmanje 10 godina. Neki brodovi su ofarbani, ali sem najnosnovnijeg, većina uređaja i sistema na njima je van fukcije. Drugi veliki problem u "mornaričkoj bazi"  je kadar. Crna Gora više ne školuje kadar za ratnu mornaricu ni u jednoj specijalnosti. Ovo malo ljudi što je ostalo je ispod svakog minimuma. Kada je VPBR-34 išao u Grčku pod CG zastavom, jedva su sa svih brodova skupili minimalan broj članova posade. Na kraju, kako je rekao Rade - kompletna logistika mornarice CG je sada u rukama privatnika (brodogradilište Bijela), što znači da svaki remont znači prvo uplatiti keš na račun brodogradilišta, koje naposletku, i može da odbije posao, ako nije dovoljno unosan. Ovako gledano - mornarica kao sistem u CG nema nikakve predispozicije za opstanak. Verovatno će se transformisati u malenu obalsku stražu sa 1-2 granična PČ i par malih brzih čamaca, možda i nekim helikopterom i to je to. Topovnjače, VPBR-ovi, PO, DBM i ostali relikti prijašnje ratne mornarice su završili

svoju karijeru. Samo čekamo da se to ozvaniči.

Upravo citam, da ce  jednu podmornicu kupit (kao muzejski eksponat) Slovenija. Postavit ce ju u vojnom muzeju u Pivki. Drustvo "podmornicara" bivše JRM je jako aktivno i uspjeli su.




« Last Edit: February 22, 2009, 04:45:58 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #35 on: February 22, 2009, 04:46:27 pm »

Po jednu malu podmornicu dobiće sve zemlje Ex-SFRJ sem Makedonije i Bosne... bar tako kažu Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #36 on: February 22, 2009, 09:23:29 pm »

I mi je dobijamo... Grin?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: February 22, 2009, 09:33:14 pm »

Će je metu u Muzej Nauke i tehnike Wink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #38 on: February 22, 2009, 09:35:53 pm »

Što tamo?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: February 22, 2009, 09:42:47 pm »

Jerbo nemamo muzej mornarice a tamo ima sekcija koja pokriva to....a u njih i ima mesta da je ture Cheesy
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #40 on: February 23, 2009, 01:08:16 am »

Evo potvrde ove vesti:

Quote
Crna Gora: Podmornice na poklon
23. februar 2009. | 01:08 | Izvor: FoNet
Split -- Načelnik crnogorskog generalštaba izjavio je da će mornarica Crne Gore, nakon Slovenije, po jednu malu podmornicu tipa Tisa pokloniti Hrvatskoj i Srbiji.

"Imamo četiri podmornice istog tipa i dobronamerno želimo da one postanu muzejski eksponati. O tome smo razgovarali s predstavnicima udruženja podmorničara u Srbiji i Sloveniji, a nedavno i s predstavnicima Hrvatske vojske", rekao je Dragan Samardžić u Tivtu, a prenosi Slobodna Dalmacija.

"Ideja je da četiri države dobiju po jednu takvu podmornicu tako da bi podmornica oznake 911, odnosno Tisa, ostala u Tivtu i budućem Nautičkom muzeju Porto Montenegra, dok bi po jednu poslali u Beograd, te u Sloveniju i Hrvatsku", dodao je viceadmiral Samardžić.

Osamdesetih godina prošlog veka za Jugoslovensku mornaricu izgrađeno je ukupno šest podmornica klase Tisa dužine 18,8 i širine 2,7 metra, te visine 3,4 metra.

Puni im je deplasman 87,6 tona, a vojni stručnjaci bivše Jugoslovenske mornarice ističu da su namenski građene da "u slučaju rata mogu do obale Italije prevesti podmorske diverzante kako bi tamo tajno položili manja minska polja".
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #41 on: July 17, 2009, 11:50:59 am »

Pošto su sve rasprodali , ostaje CG mornarici da raspisuje tender za svako farbanje broda. Samo da neurade kao što je jedno brodogradilište dalo  Ciginoj firmi posao jer je bio najpovoljniji. Posle obavljenih radova u roku , javi on da je brod završen. Dolazi komisija za preuzimanje broda. Brod lepo ofarban , da nemože lepše . Obilazi komisija brod , kad ono sa druge strane nije ni taknuto ,sve zarđalo kao prije. Pobogu Cigo šta je ovo-pitaju ga . Pa lepo piše u ugovoru da sam ja sa jedne a vi sa druge strane !!??
Logged
Tiva
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #42 on: October 16, 2009, 09:18:08 pm »

Drugari, 2005. godine sam imao tu "cast" da plovim sa komandantom mornacice CG (kbb Bulatovicem). Kada sam mu pokazao kursni nacrt, pre polaska na krstarenje, rekao je da nista ne valja, jer se "ucrtani kursevi ne vide dobro". Po izlasku iz Boke, na moru -1, taj isti je pao u krevet. Tada me je bilo jasno zasto je otisao u podmornicare.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #43 on: October 17, 2009, 09:45:05 am »

Drugari, 2005. godine sam imao tu "cast" da plovim sa komandantom mornacice CG (kbb Bulatovicem). Kada sam mu pokazao kursni nacrt, pre polaska na krstarenje, rekao je da nista ne valja, jer se "ucrtani kursevi ne vide dobro". Po izlasku iz Boke, na moru -1, taj isti je pao u krevet. Tada me je bilo jasno zasto je otisao u podmornicare.

Tivo, a šta je bilo kad smo se vraćali iz Portsmuta, u La Manšu i Biskaju, 4 dana i 5 noći orkana? Gde je onda bio i on i neki drugi "morski vukovi"? Bilo nas je koji smo povraćali ali držali svoje smene, a i onih druge vrste... Pozdrav!
Logged
Tiva
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #44 on: October 31, 2009, 09:48:11 am »

Boro to nisam ni hteo da pominjem. Znas kroz sta smo prosli i svaki dalji komentar o "morskim vukovima" i "pomorcima" je suvisan.

Nesto drugo htedoh da pomenem. Procitao sam ovde neke komentare o mornarici CG i vidim da se prica kako ce se kupiti topovnjace od Francuza... Koliko znam (a znam sigurno) u opremanje mornarice CG i nabavke novih brodova aktivno je ukljucena Holandija. Ne radi se ni o topovnjacama ni nekim vecim brodovima vec o malim patrolcima koji ce biti deo Obalske straze. Bili su zainteresovani da modernizuju satre PC ali kada su videli u kakvom su stanju preostali brodovi preracunali se i videli da je jeftinije da naprave 2-3 broda. Cuo sam da ce brodovi biti napravljeni u Holandiji i da je cena jednog negde oko 170 miliona evra.
Takodje, Holandija nista ne radi za dzabe, pa su pozvali (ili ce uputiti poziv) da s/b Jadran ucestvuje na regati u Amsterdamu sledece godine. Mozda ce i platiti deo remontnih radova (mislim da je Jadran usao u remont) da bi se radovi zavrsili, samo da vide brod na toj manifestaciji.
Inace ista ta Holandija je ucestvovala u opremanje Obalske straze Albanije i delom Hrvatske. Ako gresim neka me neko ispravi
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.