PALUBA
April 19, 2024, 11:40:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 472454 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #690 on: December 24, 2012, 05:28:47 pm »

Ovo su camci od 15 metara. Za obalsku strazu i za SAR treba nesto ozbiljnije tj nesto sto moze da se izbori sa tezim morem.

U svakom slucaju svaka nabavka novih plovila je za pohvalu.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #691 on: December 24, 2012, 06:07:25 pm »

Ovo su camci od 15 metara. Za obalsku strazu i za SAR treba nesto ozbiljnije tj nesto sto moze da se izbori sa tezim morem.

U svakom slucaju svaka nabavka novih plovila je za pohvalu.
Nijesu čamci,jer je dužina 15 metara
Po zakonu o moru,spadaju u "javna plovila".
Pojektni zadatak je bio jasan,a parametrri dovoljno govore,širina preko svega 4,40m,pogon:dva dizel motora od 588 kW,superkavitirajući propulzori koji se ugrađuju na projektovane max.brzine >40 čvorova.Baš me interesuje da li će se na probnoj vožnji postići ovaj projektovani zadatak o max.brzini.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #692 on: December 24, 2012, 07:02:10 pm »


General Grahovac je to sto je izjavio prepisao iz jedne studije koju je narucila tadasnja Vlada SCG o tome kako prenamjeniti postojece resurse RM u skladu s novim sigurnsosni i drugim potrebama.
Nista od vizionarstva doticnog, samo preambicioznost= lutanja i potrebna kolicina prisutnsoti u medijima za koje ipak nesto treba reci.
Posto je puno kukurikao, vladar mu je to pravo ukinuo tako da je i on otpjevao svoj labudji pjev.

Nemaga,  Cheesy nestao u vidu magle.  Wink
Još ponekad kukurikne, ali ga niko ne čuje.
Tipični primjer velikog ništa.. Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #693 on: December 24, 2012, 07:07:02 pm »


Nijesu čamci,jer je dužina 15 metara
Po zakonu o moru,spadaju u "javna plovila".
Pojektni zadatak je bio jasan,a parametrri dovoljno govore,širina preko svega 4,40m,pogon:dva dizel motora od 588 kW,superkavitirajući propulzori koji se ugrađuju na projektovane max.brzine >40 čvorova.Baš me interesuje da li će se na probnoj vožnji postići ovaj projektovani zadatak o max.brzini.

Živi bili pa vidjeli. Više od 40 Čv.. Huh?
Nešto mi konstrukciona izvedba i ne obećava tako nešto, pogotovo
izvedba nadgrađa. No vidjećemo, ako i htjednu objaviti takvo što... Undecided
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #694 on: December 24, 2012, 07:18:57 pm »

Sad i Arnesson propeleri (superkavitirajući). Maksimalnu brzinu broda ne određuje nadgrađe i šta ti ja znam (mada iznad 30 čv., ili grubo rečeno 60km/h vazdušni otpor znatno raste), već hidrodinamička forma trupa. Danas se na tom polju mnogo napredovalo. Ovi PČ su mali da nose RIB čamce, pa se moraju osloniti na sopstvenu brzinu u presretanju prekršioca. Kad bi Crnogorci znali šta i sa ovim brzim barkama da rade, one bi mogle biti dobra osnova za razvoj obalske straže.
« Last Edit: December 24, 2012, 07:25:35 pm by kumbor » Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #695 on: December 24, 2012, 07:21:47 pm »

šverca i kriminala, kao i popunjavanje budžeta i socijalnih fondova iz dobiti od istog.
krajnje nekorektntan politički post
A što se tiče max brzine,kao što rekoh,vidjećemo informacije sa probne vožnje,ako postignu,čestitka konstruktoru i brodograditelju.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #696 on: December 24, 2012, 07:26:37 pm »

Svojom rukom obrisan kompromitujući deo posta.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #697 on: December 24, 2012, 08:18:13 pm »

........ Maksimalnu brzinu broda ne određuje nadgrađe i šta ti ja znam (mada iznad 30 čv., ili grubo rečeno 60km/h vazdušni otpor znatno raste), već hidrodinamička forma trupa.

Mogli bi o ovom i da raspravljamo naširoko, ali neka ti bude. Samo onaj koji je godinam bio na
brzim brodovima zna šta znači na brodu, što se tiče brzine i najmanji krivi detalj.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #698 on: December 24, 2012, 09:00:58 pm »


 Pri brzini od 60.km.h Ispruži ruku kroz prozor auta sa raširenim prstima ( normalno nasuprot smeru vožnje) videćeš koji otpor stvara a onda skupi ruku u pesnicu. Razlika? Mislim da sam prosto objasnio. Nadgrađe uporedi s šakom.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #699 on: December 24, 2012, 09:54:08 pm »

Kod 40čv vjetar je oko 26kg/m2. Možda je to nekom zanemarivo.
Kod glisera nakon postizanja uvjeta glisiranja, dolazi do porasta otpora uglavnom zbog trenja, induciranog otpora i otpora zraka.
« Last Edit: December 24, 2012, 10:24:53 pm by ML » Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #700 on: January 01, 2013, 04:18:53 pm »

http://www.radiodux.me/naslovnica/2680-suradnja-luke-kotor-i-mornarice-cg
U prevodu - nemaju ih gdje vezati nakon sto je Vojska morala predati Azerbejdzancima Kumbor, pa daj sto das....
MO  raspisao  je tender za remont ČM-33 i mj Milena.Technomarine Tivat dobilo je tender za mj Milena.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #701 on: January 10, 2013, 12:13:07 pm »

........ Maksimalnu brzinu broda ne određuje nadgrađe i šta ti ja znam (mada iznad 30 čv., ili grubo rečeno 60km/h vazdušni otpor znatno raste), već hidrodinamička forma trupa.

Mogli bi o ovom i da raspravljamo naširoko, ali neka ti bude. Samo onaj koji je godinam bio na
brzim brodovima zna šta znači na brodu, što se tiče brzine i najmanji krivi detalj.
Ćiro,pošto si dosta vremena proveo na brzim brodovima,oće li moći ovaj da postigne 40 čvorova.Sa probne vožnje

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Tw7nion0Iz8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: January 10, 2013, 07:16:12 pm by SOLARIS 1972, Reason: yotube tagovi » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #702 on: January 10, 2013, 12:41:45 pm »

........ Maksimalnu brzinu broda ne određuje nadgrađe i šta ti ja znam (mada iznad 30 čv., ili grubo rečeno 60km/h vazdušni otpor znatno raste), već hidrodinamička forma trupa.

Mogli bi o ovom i da raspravljamo naširoko, ali neka ti bude. Samo onaj koji je godinam bio na
brzim brodovima zna šta znači na brodu, što se tiče brzine i najmanji krivi detalj.

Nije samo krivi detalj, kako kaže Ćiro, u konstrukciji,  nego i njegovo održavanje. Kad se samo sjetim, javljanja iz mašine, "smanji brzinu", previsoka je temperatura ispušnih plinova..... Slabo očiščem kingston ili  koja školjka više na podvodnom dijelu itd, pored konstrukcije utječe na svako čvor.

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #703 on: January 10, 2013, 01:38:42 pm »

Obalska straža i treba da ima dužnost da sprečava šverc i kriminal svih vrsta na teritorijalnom moru.
Tu ne vidim ništa politički nekorektno.

Samo pitanje je kome sve može da zasmeta obalska straža dobro opremljena,obučena i spremna na izazov da vrši svoju dužnost.

A da je toga bilo podosta u poslednjih 20-tak godina, verovatno da jeste.

Sigurno ima onih sa palube koji su se osećali frustrirano vršeći pod zastavom RM svoju dužnost pod pritiskom razno-raznih političkih korektnosti iz raznih pravaca interesovanja.

Glasine iz tih vremena su govorile da se svemu i svačemu moralo žmuriti a sve navodno iz viših političkih interesa.

Pa dođosmo do situacije da je od preko 100 brodova (lična slobodna procena) bivše JRM pod patronatom  C.Gore u njenom vlasništvu i nekakvoj operativnoj upotrebi ostalo plovila na prste jedne ruke a o rasprodatim i upropašćenim brodograditeljskim i remontnim kapacitetima da i ne pričamo.
I sad bi kao na pomen ovog novog projekta trebali na teme da padnemo.

Dokle ćemo izbegavati da stvari nazivamo pravim imenima da se neko ne bi osetio uvređenim a pod maskom političke korektnosti?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #704 on: January 10, 2013, 07:14:15 pm »

Ćiro,pošto si dosta vremena proveo na brzim brodovima,oće li moći ovaj da postigne 40 čvorova.Sa probne vožnje


Nezahvalno je biti prorok. Nikakvi tehnički detalji mi nisu poznati. Po vanjskom uzgledu, kako ranije i rekoh,
neobećavami da je to i moguće. Ali pričekajmo.
Uostalom, nije sva kavaliteta u ekstremnoj brzini. Potrebno je puno toga da bi brod u službi kakva je policija
na moru, zadovoljio. Svako mu dobro, ako ispuni zahtjevna očekivanja..... Wink
Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.