PALUBA
March 29, 2024, 12:04:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 470301 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #765 on: May 24, 2013, 08:46:16 pm »

Quote
U stvari ja i neznam za koji se VPBR te turbulentne 1990 remont radio .Sjećam se da je kupola bila demontirana i iz dva dijela pa su mene poslali da najlonom i izolir trakom zaštiim neke sprave na boku kupole -valjda zbog vlage .

VPBR-32. Tom prilikom su topovi i sabotirani, što se ustanovilo tek nekih godinu i više dana nakon toga, kad se posle sukoba 1991. prašina malo slegla. Za vreme događaja o kojima nepričamo, VPBR-32 je u par navrata pokušao dejstvovati iz svojih topova 76mm, i svaki put bi dolazilo do zastoja, nakon 2-3 ispaljene granate. 1992. u  Tivtu je izvršena defektaža topova, i (sad ako se dobro sećam, kako su pričali) opruge automata koje izbacuju praznu čauru su bile namerno skraćene, tako da nakon ispaljene granate, automat puni cev novom granatom, pre nego što se izbaci čaura prethodnog metka.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #766 on: May 24, 2013, 08:50:01 pm »


i majka mi je uvijek pričala o prekrasnoj prirodi i ljudima.
Ukratko...iako nema veze sa VPBR-ovima priroda devastirana pretjeranom urbanizacijom, ljudi se iskvarili kao sjekutici sestogodisnjaka (jedinca) sa 4 tetke koje mu svakodnevno kupuju milka cokoladu
(Od pionirovih i krasovih proizvoda zubi se ne kvare... Grin )
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #767 on: May 24, 2013, 09:19:51 pm »

Бљуст, немој молим те да кукаш због Сомбора laugh. И ја сам тамо службовао (1980-1984.). Леп град, добри људи.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #768 on: May 24, 2013, 10:42:25 pm »

Evo za bljusta ako mu sto znaci....
VPBR 33 tehnicki ispravan lise pomocnih motora od kojih niti jedan ne radi, ceka da mu se ugrade novi (polovni ali malo korsteni) pomocni motori sa VPBR 31. Na 33 su ispravni i funkcionalni SVI senzori i oruzni sistemi, ali nema vise operativnih raketa RZ-13 i P-22. VPBR 34 povremeno plovi, ali na njemu oruzni sistemi i senzori nisu svi operativni -Osa-M poodavno, sonar takodje....
Kao sto su Ti vec ranije rekli, VPBR 31 je prodat kjednoj albanskoj firmi kao sekundarna sirovina i trebalo bi ubrzo da bude otegljen iz Boke na rezanje u Albaniju ili u Tursku.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #769 on: May 25, 2013, 12:27:17 am »

Znao sam ja da su ona prva -off ,zato su me zanimala ova dva druga.Priznaćete ,jako malo ,gotovo nimalo slika.Volio bih vidjeti detalja a toga nema,zašto pa nije ovo vojna tajna.Kao što ste  vidli ,ja sam slikavao i lipe i jadne stvari ,pa neka pojedincima ove druge služe na čast ,iman ja još,a nisam ih ni štedio u tekstovima .
Jako me brige što su mi zemljaci  , ko ih šiša.
Nije sve u lovi ,eno ona slika sa zahrđalom palubom ,mogli su barem ofarbati taj dio -par kila boje i onda zajednička slika.To može priuštiti i mornarica Bangladeša.
Iz ovoga šta vi kažete nije sve tako crno ,lova je problem ,ali i volja je važna ,još kad se skupi  ekipa ili par pojedinaca ,napravi se nešto -eto to sa pomoćnim motorima ,ako ništa drugo  djelovi se" presele ",usput ih malo  srede.Neka barem topovi valjaju i motori.

Al opet ,nezgodno je to ,veliki su to brodovi a Crna Gora nije velika i nema puno stanovnika ,ni novaca ,ko zna što će dalje biti sa njima,najgore  je ne raditi ništa i čekati -šta čekati ?Možda bi bilo pametno jedan dovesti potpuno u red i redovito održavati ,makar na štetu drugoga?To je neka moja ideja ,ja bih to primjenio i u lori(neka ima malo ,ali neka sve valja ,ako se pritom pojavi višak kadra -zna se di završava višak) ,to je samo razmišljanje i nesvatajte ga ozbiljno.


Urbanizacija obale mi je i te kako poznata i što je kraj lipši ,ona je zastupljenija.Tu su se istakle naše općinske ili ako oćete opštinske vlasti-isti su .Korumpirani,neradnici  ....
Sombor je dobar i bio mi je neobičan taj grad i taj ravničarski kraj ,ali svejedno bi radije to ljeto proveo u boki-ne na ljetovanju nego na radu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #770 on: May 25, 2013, 01:14:40 pm »

Quote
U stvari ja i neznam za koji se VPBR te turbulentne 1990 remont radio .Sjećam se da je kupola bila demontirana i iz dva dijela pa su mene poslali da najlonom i izolir trakom zaštiim neke sprave na boku kupole -valjda zbog vlage .

VPBR-32. Tom prilikom su topovi i sabotirani, što se ustanovilo tek nekih godinu i više dana nakon toga, kad se posle sukoba 1991. prašina malo slegla. Za vreme događaja o kojima nepričamo, VPBR-32 je u par navrata pokušao dejstvovati iz svojih topova 76mm, i svaki put bi dolazilo do zastoja, nakon 2-3 ispaljene granate. 1992. u  Tivtu je izvršena defektaža topova, i (sad ako se dobro sećam, kako su pričali) opruge automata koje izbacuju praznu čauru su bile namerno skraćene, tako da nakon ispaljene granate, automat puni cev novom granatom, pre nego što se izbaci čaura prethodnog metka.

Mislim da je ova priča negdje po forumu demantirana ali dobro.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #771 on: May 25, 2013, 01:16:03 pm »

Inače sam mišljenja da bi za CG bilo najbolje da ove brodove dobro sredi i proda dok su još koliko toliko u voznom stanju.

poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #772 on: May 25, 2013, 01:29:03 pm »

Inače sam mišljenja da bi za CG bilo najbolje da ove brodove dobro sredi i proda dok su još koliko toliko u voznom stanju.

poz.

Bojim se da bi cena remonta pojela profit od prodaje. U vojsci koja broji nekih do 2500 ljudi, ne može se imati ljudstva i za KoV, i za ViPVO i za mornaricu. Sama raketna fregata traži malo veću posadu, a to ljudstvo bi svako od komandanata jedinica hteo da ugradi u svoju formaciju. Em nemaš ljudstvo, em nemaš remontne kapacitete... prodaj ga bud zašto, neka trune kod drugog.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #773 on: May 25, 2013, 01:42:22 pm »

ma i oni ce u staro gvozdje sto posto , nema ova "mornarica" strucnih ljudi koji bi se brinuli o brodovima !
pa ce placati druge drzave da nam cuvaju more isto ko sto placaju za nebo !
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #774 on: May 25, 2013, 01:43:35 pm »

Inače se ne volim mješat u susjedne priče ali evo kako ja to zamišljam.

- brod se sredi u pomorskom smislu. ( trup, pogon, navigacija i sl. )
- skine se kompletno raketno naoružanje.
- ostali sistemi se dovedu u vozno stanje .

Daš ga na prodaju pa šta bude.

poz
« Last Edit: May 25, 2013, 03:22:17 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #775 on: May 25, 2013, 05:42:25 pm »

Ma mogli bi se ti brodovi srediti samo da se oce drzava malo zauzeti , i jedan drzat u bar a drugi u zelenici(i tako je luka konstantno prazna) , pa ruzno je da Crna Gora nema mornaricu ! a ove ostale brodove treba rasprodat , i kupiti dve polovne topovnjace i dva tri manja broda ! to bi moglo biti sasvim dovoljno za sve uslove na nasem moru !
ali izgleda da je nama najveci problem kadar koji bi tu radio jer nema puno strucnih ljudi a i nema se para !
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #776 on: May 25, 2013, 07:02:11 pm »

Evo ja još malo ovom,Crna Gora je zemlja sa otvorenim morem i treba da ima barem jedan brod ovoliki .
Neki su već i sugerirali ,primjer 33 bi se sredio (nisu mi jasni ti pomoćni motori -da sva tri pocrkaju -ali eto ima alternativa -polovni u dobrom stanju),samo treba raditi .Meni su poznati radovi u makini ,i previše ,znam ja kad se veliki el .motor ili generator ,demontira -treba paranak (nadam se da znate šta je to ,još toplije se nadam da ga nikad niste držali u ruci) da ga digne ,pa drugi da ga povuče ,pa prvi popuštaš ,drugi stežeš ,na kraju prvi oslobodiš ,pa preseliš na treču točku i tako teret seliš u znoju jedno par sati do tehnološkog otvora.Da vidite kad na topovnjačama ,uklone taj otvor -stotine vijaka.
Glavno je da ima šta da se stavi .
Prema lanserima na oba netreba biti sentimentalan -ulkoniti sve na oba.
Ostalo treba biti u funkciji.

Jedan se proda ,nešto se mora zaraditi još ako se brod sredi i ušminka ,a lova se usmjeri u onog drugog .(Održava se ,nedozvoljava se da mu paluba zahrđa kao na ono drugom.)

Neka nema raketa ,ako je ostalo u redu ,to je i dalje najjači brod na istočnom Jadranu ,šta mu je konkurencija -oni nosači kutija u lori?

Volio bih još slika ,kao što rekoh ,one dvije što je postavio kolega marinero su prekrasne,ona sa sutonom bez komentara.Mene zanimaju ovi brodovi ,jer da je sudbina bila drugačija bio bih na njima ne samo jednom -da je sudbina htjela .
Strani brodovi me ne zanimaju previše,to mi je nedostupno ,mene ne zanimaju nedostupne stvari,npr.auti -one terenčine .Meni je lipše viditi dobro održavanog fiću ili stojadina u kojeg se razumim ,nego terensku plastičnu mrcinu.

Gliseri me isto ne zanimaju :plastični ili gumeni -svejedno -to je za MUP.
Dobro je da se ova tema drži stvarnosti i ne zatrpava nekakvim dosadnim objavama i komunikejima ili kako se to već zove.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #777 on: May 25, 2013, 07:30:21 pm »

Jačina mornarice zavisi od ekonomske moći države. U slučaju Crne Gore, bojim se da je maksimum kvalitetna obalska straža. Sve preko toga je osudjeno na propast.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #778 on: May 25, 2013, 07:37:23 pm »

Sve je moguce rijesiti, a lose stanje sva tri pomocna motora puno govori. Mislim da CG ne zasluzuje, sa stanovistva pomorske tradicije, drzati takav brod, vrijeme je to pokazalo.
Biti ce skoro, kao u slucaju snijega, poziv NATO-u da pomogne u savladavanju elemntarne nepogode, ali pomoc nije pozeljna u vidu lopata.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #779 on: June 02, 2013, 08:18:14 pm »

http://www.vijesti.me/vijesti/mornarica-ponovo-jase-clanak-131509
Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.