PALUBA
April 17, 2024, 12:23:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 472260 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #975 on: October 08, 2014, 08:04:12 am »

Za sada ovaj topik može da ima naziv "ono što se zove MCG". A videćemo kako će biti po planovima. Lično bih voleo da
postoji neka ozbiljna i organizovana mornarica na tom delu Jadrana i nadam se da će se to dogoditi.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #976 on: October 08, 2014, 08:41:30 am »

Za sada ovaj topik može da ima naziv "ono što se zove MCG". A videćemo kako će biti po planovima. Lično bih voleo da
postoji neka ozbiljna i organizovana mornarica na tom delu Jadrana i nadam se da će se to dogoditi.

Oće, oće, kako da ne, kad na vrbi rodi grožđe.

Pomenu se ranije kako će uskoro biti dokovano čak 5 brodova. Pa šta. Odkad se dokovani brodovi smatraju nečim
posebnim u smisli ubojitosti. Kakva je to Mornarica, nema raketa, torpeda, nema čime zaprečiti more, nema
podmornica, ko, zna u kakvom je stanju artiljerija itd, itd....To niko na svijetu ne naziva RATNOM MORNARICOM.

Svim pripadnicima Vojske Crne Gore čestitam praznik.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #977 on: October 08, 2014, 08:54:44 am »

Posoji li u cg obrazovanje oficirskog kadra za dužnosti na moru?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #978 on: October 08, 2014, 09:27:13 am »

Posoji li u cg obrazovanje oficirskog kadra za dužnosti na moru?

Ne, koliko ja znam. Ustvari i nemaju nikakav oblik vojnih ustanova u smislu obrazovanja.
Ono što im kao treba školuju u stranim državama. E sad, ...ma bolje ne reći ništa više.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #979 on: October 08, 2014, 02:10:29 pm »

Za sada ovaj topik može da ima naziv "ono što se zove MCG". A videćemo kako će biti po planovima. Lično bih voleo da
postoji neka ozbiljna i organizovana mornarica na tom delu Jadrana i nadam se da će se to dogoditi.

Oće, oće, kako da ne, kad na vrbi rodi grožđe.

Pomenu se ranije kako će uskoro biti dokovano čak 5 brodova. Pa šta. Odkad se dokovani brodovi smatraju nečim
posebnim u smisli ubojitosti. Kakva je to Mornarica, nema raketa, torpeda, nema čime zaprečiti more, nema
podmornica, ko, zna u kakvom je stanju artiljerija itd, itd....To niko na svijetu ne naziva RATNOM MORNARICOM.

Svim pripadnicima Vojske Crne Gore čestitam praznik.

Ćiro, slažem se ja sa Tobom i sve to zaista jadno djeluje kada se poredi sa JRM,čak i sa RM VJ -VSCG. Ipak, u odnosu na "dno dna" koje je Mornarica u CG dotakla za vrijeme mandata prethodnog komandanta, kbb RB, ovo sada što se dešava je ipak pomak na bolje. Ne toliko zbog naglo promijenjene svijesti ili naglo stečene dobre volje krugova odlučivanja u vrhu države, koliko zbog napora koje ulaže aktuelni k-dant i njegovi prvi saradnici. Treba ih podržati, ako ništa drugo, makar zbog toga što se ta šaka jada brodova ipak još nije potopila od neodržavanja već se koliko-toliko održava i vozi. Evo VRPB 33 je "vraćen u život", uskoro bi trebao da ima i bojevo art gađanje, VPRB 34 ima operativno art.naoružanje, a obje fregate bi brzo trebale na dok."Jadran" je u generalnom remontu koji ide kilavo i sa zakasnjenjem, ali ipak ide i u taj brod se trenutno ulaze vise nego sto se u njega ulozilo u zadnjih 10-12 godina. U život se vraća i PO 91,napravljen je projekat rekonstrukcije dvije RTOP u patrolne brodove, Pomorski odred je dobio novoobučene protivminske ronioce i novu opremu za detekciju NUBS, nešto se ipak događa..... Da je malo, jeste, ali kakve su mogućnosti i prvenstveno (ne)svijest države o potrebi imanja RM, ovo je maksimum mogućeg za sada.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #980 on: October 08, 2014, 02:24:26 pm »


Koliko se zna, RTOP će biti remontovane radi prodaje u Afriku?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #981 on: October 08, 2014, 02:29:24 pm »

Ne, ove dvije sto za sada ostaju, bi trebale biti remontovane i djelimicno rekonstruisane u OPV i to u slucaju da se prethodno nadje kupac za VPBR-ove. Jedna od preostale dvije RTOP (401) je vec prodata, a vjerovatno ce to ubrzo biti slucaj i sa drugom (404).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #982 on: October 08, 2014, 02:40:50 pm »

Milose, operatvno je ipak nesto vise brodova od toga..... Vidjeces za nekoliko mjeseci ukoliko sve bude islo po planu, kako ce to izgledati. Priprema se dokovanje pet vecih brodova.

Kome, zašto i za koje pare?

A što se tiče promene svesti u CG mornarici - od toga nema ništa dok se ne promeni odnos države prema mornarici, a većinu komandnog kadra, većinu oficirskog i podoficirskog kadra treba pod hitno penzionisati ili dati im otkaz.
Dolazim često u kontakt sa tim ljudima - i na žalost, mnogi brukaju uniformu koju nose.
Sve u svemu, imam jako loše mišljenje o ljudstvu CG mornarice. Čast izuzecima, kojih naravno ima!
« Last Edit: October 08, 2014, 02:47:32 pm by lovac » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #983 on: October 08, 2014, 02:48:52 pm »

Ćiro, slažem se ja sa Tobom i sve to zaista jadno djeluje kada se poredi sa JRM,čak i sa RM VJ -VSCG. Ipak, u odnosu na "dno dna" koje je Mornarica u CG dotakla za vrijeme mandata prethodnog komandanta, kbb RB, ovo sada što se dešava je ipak pomak na bolje. Ne toliko zbog naglo promijenjene svijesti ili naglo stečene dobre volje krugova odlučivanja u vrhu države, koliko zbog napora koje ulaže aktuelni k-dant i njegovi prvi saradnici. Treba ih podržati, ako ništa drugo, makar zbog toga što se ta šaka jada brodova ipak još nije potopila od neodržavanja već se koliko-toliko održava i vozi. Evo VRPB 33 je "vraćen u život", uskoro bi trebao da ima i bojevo art gađanje, VPRB 34 ima operativno art.naoružanje, a obje fregate bi brzo trebale na dok."Jadran" je u generalnom remontu koji ide kilavo i sa zakasnjenjem, ali ipak ide i u taj brod se trenutno ulaze vise nego sto se u njega ulozilo u zadnjih 10-12 godina. U život se vraća i PO 91,napravljen je projekat rekonstrukcije dvije RTOP u patrolne brodove, Pomorski odred je dobio novoobučene protivminske ronioce i novu opremu za detekciju NUBS, nešto se ipak događa..... Da je malo, jeste, ali kakve su mogućnosti i prvenstveno (ne)svijest države o potrebi imanja RM, ovo je maksimum mogućeg za sada.

"marinero" druže, slažem se ja sa svim ovim navedenim. I duboko poštujem ljudstvo RM CG znajući s kakvim nevoljama i
nedaćama se kobeljaju. Oni jadni pokušavaju na sve moguće načine da prežive i zbog toga im se divim.
Ali, nemožemo ipak u svemu tome zanemariti jednu stvar, a to su oni parametri koji Ratnu Mornaricu čine Ratnom i bojevo spremnom.

Isto važi i za HRM, iako je ona u puno boljem smislu održavana. Ali nema ono što j čini bojevom. 

Ni jedna ni druga nemaju čime eleminisati potencijalnog neprijatelja. I zato, izem ti takvu rabotu.. :'(
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #984 on: October 08, 2014, 02:49:15 pm »

MCG prvo treba da realno prizna sebi šta joj treba od brodova, kakva organizacija i td. Ali bi to možda raspršilo nečije admiralske snove. Da li CG treba jednostavnu obalsku stražu i neku vrstu odreda za spasavanje, s obzirom na borbena dejstva koja bi vodila u nekom eventualnom sukobu?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #985 on: October 08, 2014, 02:51:07 pm »

Ćiro, HRM je koliko znam, potpisala ugovor za remont određene količine RBS-15, pa će izgleda veoma brzo ponovno biti RATNA mornarica....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #986 on: October 08, 2014, 02:52:38 pm »

Ćiro, HRM je koliko znam, potpisala ugovor za remont određene količine RBS-15, pa će izgleda veoma brzo ponovno biti RATNA mornarica....

Vidjećemo, ako, ako.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #987 on: October 08, 2014, 03:06:12 pm »

Ćiro, HRM je koliko znam, potpisala ugovor za remont određene količine RBS-15, pa će izgleda veoma brzo ponovno biti RATNA mornarica....

Vidjećemo, ako, ako.

Čemu uvijek kad Hrvatska nešto napravi, radi ili potpisuje ugovore o nabavci bude "ako ako, vidjet ćemo"  jel PZH 2000 , RBS-15 ili nešto treće nije važno? stručnjaci iz Švedske su već više puta bili u HR ove godine i vršili su procjenu stanja raketa, odredile su se rakete za remont i on uskoro kreće, taj je ugovor već potpisan. Da ja tako uvijek pišem u stilu, ako, ako na temama o drugim vojskama i potencijalnim nabavkama mislim da bi me neki za glavu skratili kao provokatora, a ima toga puno.

Usput, za bolje upućene, kakvo je situacija u vezi protubrodskih raketa SS-N-22 Styx za potrebe Kotora ??

Također, bilo je rečeno da Kotor sada više neće imati PZO rakete tipa OSA integrirane u brod. Taj bi problem CG trebala riješiti, dobila bi puno na ukupnom potencijalu broda i njegovoj samozaštiti. Vjerujem da se takve rakete mogu nabaviti i za povoljne pare , ako ne nove, barem rabljene. Na području bivšeg SSSR-a postoje velike zalihe tih raketa, ne moraju nužno biti najnaprednije rakete za OSU najnovije generacije.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #988 on: October 08, 2014, 03:15:27 pm »

Ćiro, HRM je koliko znam, potpisala ugovor za remont određene količine RBS-15, pa će izgleda veoma brzo ponovno biti RATNA mornarica....

Vidjećemo, ako, ako.

Čemu uvijek kad Hrvatska nešto napravi, radi ili potpisuje ugovore o nabavci bude "ako ako, vidjet ćemo"  jel PZH 2000 , RBS-15 ili nešto treće nije važno? stručnjaci iz Švedske su već više puta bili u HR ove godine i vršili su procjenu stanja raketa, odredile su se rakete za remont i on uskoro kreće, taj je ugovor već potpisan. Da ja tako uvijek pišem u stilu, ako, ako na temama o drugim vojskama i potencijalnim nabavkama mislim da bi me neki za glavu skratili kao provokatora, a ima toga puno.

"Bojniče", nema potrebe da pjeniš. Nikog ja ne provociram, nego se držim realnosti. Prvo skoči, pa kaži hopppp....
Kakve to veze ima sa tim da je nešto bojevo spremno ili ne, a tek će se posao realizirati. Kad se rakete remontuju, predaju
HRM i kad se verificira posao remonta ispaljivanjem jedne ili dve onda mi se javi. Do tada, veži te se uz kraj....

To ti važi i za te tvoje PZH2000.  Wink
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #989 on: October 08, 2014, 04:15:13 pm »

Ej Ćiro,
ima Hrvatska danas potencijala za obranu svog mora. Prije dvadesetak godina nismo ni štap od metle imali.
Logged
Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 25 queries.