PALUBA
April 26, 2024, 08:10:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 473621 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #90 on: January 20, 2010, 04:17:46 pm »

Kao i o svemu ostalome u životu, o "Jadranu" će odlučiti politika. Sve ostalo su samo nagađanja i hipoteze.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #91 on: January 20, 2010, 04:33:06 pm »

Quote
Od cijele flote "vrući krumpir" jest jedino "Jadran" od kojega se zasigurno neće odustati no po koju cijenu.

šb "Jadran" je jedini plovni objekat nekadašnje zajedničke flote koji formalno-pravno nema nikakvog osnova da bude predmet sukcesije. Izgrađen je novcem dobrotvornih priloga građana Kraljevine Jugoslavije i ratnih reparacije koje su naplaćene od Nemačke na račun uloge Srbije u I svetskom ratu. Do izbijanja II sv. rata, matična luka "Jadrana" je bila Boka Kotorska, tj. Tivat. Nakon rata, Jadran je iz temelja obnovljen u Tivtu i RMTZ "Sava Kovačević" bio je sve do pre 2 godine kada je prestao da postoji njegova glavna remontna baza, u kojoj su obavljeni svi remonti i rekonstrukcije tog broda u ovih 70 godina. Ako je ključ sukcesije novac izdvojen za gradnju i održavanje nekog objekta - gradnju Jadrana nisu finansirali Hrvatski poreski obveznici, a održavanje su opet najviše finansirali crnogorski poreski obveznici, jer se ustanova kojoj je povereno održavanje, sa celokupnim tehničkim kadrom, infrastrukturom i opremom, nalazila u Crnoj Gori. Diskutabila je jedino matična luka nakon II sv. rata - Split. Jadran je bazirao tamo gde i jedinica u čiji je sastav uvršten nakon rata - Odred Školskih Brodova JRM.

Jadran nebi trebao da bude sporan. Ali, s obzirom na nezaintereosvanost Crne Gore za negovu sudbinu i još više - za ulaganje u taj brod, sve je moguće... Posedovati takav brod je velika čast, ali i obaveza, koja iziskuje i velika finansijska sredstva, a Milo Britva baš i nema sluha da dreši kesu na takve stvari.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #92 on: January 20, 2010, 04:39:26 pm »

Izgledna je opcija da će "Jadran" biti dio nekakve nove "Jadranske straže" kako god se ona bude zvala. Baza će mu svakako biti Split a hrvatska brodogradilišta će se brinuti o održavanju. Služit će za razliku od danas - obuci mornara ratnih mornarica i Crne Gore i Hrvatske i Slovenije, jednog dana kada CG uđe u NATO. A zašto ne i mornara Srbije ako se i ona pridruži NATO paktu, što će najvjerojatnije morati ako želi i u EU.
Prema tome, najvažnije u svemu jest da "Jadran" služi svrsi a ne da glumi modnu pistu za kojekakve događaje nedostojne njegove palube.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #93 on: January 20, 2010, 05:24:47 pm »

Svakako je sadašnja funkcija i uloga šb "Jadran" nedostojna njegovog pedigrea i tradicije koju reprezentuje. Ako bi se obistinio scenario koji ti navodiš, sumnjam da će se te tradicije iko držati. Naprotiv, siguran sam da će se marginalizovati i nipodoštavati. Taj brod je simbol jugoslovenskog patriotizma, izgrađen je na inicijativu ljudi i udruženja čije se fundamentalni prinicipi kose sa svime na čemu počiva danas Hrvatska Ratna Mornarica i siguran sam da u slučaju transfera Jadrana u Hrvatsku doći i do negiranja istorijskih činjenica o brodu koji je izgrađen sa velikom željom i trudom da bude simbol nečega čega više, na nečiju žalost ili pak sreću, nema. To negiranje obično započinje brusilicom - odsecanjem ćiriličnog natpisa imena broda, koje na njemu stoji od porinuća.

Mislim da niko više nema mentalni kapacitet da Jadran sačuva onakvim kakav je bio svih ovih decenija. Pošto i sam neće ploviti doveka, jer svaka stvar ima svoje granice primene, možda ga je bolje konzervirati sada dok izgleda očuvano i dobro održavano, i pretvoriti u muzej. Mislim da je novi nautički muzej u Porto Montenegro, na mestu nekadašnjeg remontnog zavoda, idealno mesto za to. Tu je prvi put pristao u svoju domovinu, tu je prvi put velikodušno dočekan, tu je devastiran i uništen nakon II sv. rata ponovo vraćen u život, bio bi red da tu jednog dana zauvek baci sidro i bude sačuvan kao nemi svedok jednog sna, koji se nije obestinio.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #94 on: January 20, 2010, 06:39:09 pm »

Lijepo kažeš FF, međutim brod svakako treba osloboditi ideologije i privesti svrsi. Brod treba biti učilište 21. stoljeća, a ne utočište ideologija 19. i 20. stoljeća koje očito nisu uspjele.
O neuspjelim ideologijama pozabavit će se literatura i povijesničari, a brod treba prepustiti mladim ljudima koji se obučavaju za pomorstvo, da živi "punim jedrima". Šteta bi bilo da brod u ime propale ideje mora i sam propasti na nekom mrtvom vezu.

Zato sam mišljenja da će "Jadran" ploviti još jako dugo a na zadovoljstvo svih, a ne samo nekih.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #95 on: January 20, 2010, 07:01:01 pm »

To bi bilo idealno, po meni utopistički, ali da ne širim pesimizam ...

Svaki brod ima svoju namenu, ali nema svaki brod tako značajnu i dugu tradiciju. Raskid s takvom tradicijom, negiranje i nipodoštavanje nečega što nije samo školski brod, već i kulturno dobro, zvanično pod zaštitom države, nije dobro. A bojim se da ovo svojatanje Jadrana vodi upravo u tom smeru - negiranju njegove istorije i njegovih obeležja koja ga čine onim  što je bio svo ovo vreme.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #96 on: January 20, 2010, 08:03:40 pm »

FF i RTOP21, hajde da ne idemo previše u off topic...

Predlažem da pustimo tu priču, neka odluči politika ili ko god već, nije bitno, mi nećemo sigurno, zato hajde da se bavimo onim što je tema Palube...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #97 on: January 20, 2010, 08:30:06 pm »

napolitanke soko štark, piva valjevska i bipova, pepermint bomboni, apa cola, imalin, ikom, ćufta s lećom to je palubarska tema ako niste znali. Izvan kruga šampite i krempite pa u kino........
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #98 on: January 20, 2010, 08:32:27 pm »

U pravu si druže Brodarski! Bolje to nego visoka politika!

Imam mali poklončić za tebe i još neke kolege sa Palube:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* grb sfrj.jpg (10.27 KB, 120x125 - viewed 387 times.)
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #99 on: January 21, 2010, 06:50:58 am »

Bože dragi, ne vidim da se dogodilo ikakvo omalovažavanje ičega, samo razgovaramo o mogućnostima.

Nakon što živim u hrvatskom kapitalizmu evo već 19 godina, i to onom s prilično okrutnim licem, ja se ne zavaravam odavno već u mnogim stvarima u životu, pa tako i po pitanju "Jadrana". Zaključit ću ovo s time da se zavarava svatko tko misli da će stanje ostati ovakvo kakvo je sada jer je to predragocjen brod.

Vrijeme će pokazati jesam li bio u pravu.

A za popis prehrambenih namirnica iz JNA, dodajem i "Euroblok" kojega smo svi voljeli.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #100 on: January 21, 2010, 08:00:23 am »

FF i RTOP21, hajde da ne idemo previše u off topic...

Predlažem da pustimo tu priču, neka odluči politika ili ko god već, nije bitno, mi nećemo sigurno, zato hajde da se bavimo onim što je tema Palube...

RTOP21, kao što ponovo vidiš u mom postu, nisam ni rekao da si ikoga omalovažavao, samo sam rekao da pustimo politici da radi svoj a mi da radiomo svoj posao - da ne idemo u off...
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #101 on: January 21, 2010, 04:39:55 pm »

Evo da ja dam doprinos vracanju na osnovnu temu...
 RF 33 je u ovom trenutku (vjerovali ili ne) borbeno sposobniji brod od RF 34 jer je na njemu sve, ali bas sve od naoruzanja potpuno OPERATIVNO! Radi cak i lanser za Osu-M, jedini problem je sto je istekao resurs raketa koje jos stoje u skladistima na obali. Rade cak i laseri za P-22, jedini problem je opet pitanje da li ima raketa sa neisteklim resursom. Posada koja je na brodu je cak uspjela da popravi i Sperry ziroistabilizator koji je 10 godina bio van funkcije tako da su i topovi sada stabilizirani i mogu bez problema pratiti zadani cilj bez obzira na valjanje broda, Svi, ali bas svi elektronski senzori na brodu su takodje ispravni i operativni sto nije slucaj na RF 34 gdje ne radi npr nisanski radar za Osu-M. Na RF 33 jedino nije ispravan PEL i to zbog nekog manjeg kvara u predajnom dijelu.....
Jedina stvar koja u ovom trenutku nedostaje na RF 33 su ispravni i pouzdani pomocni motori (brod je prije dvije godine iz Tivta isplovio i u Bar uplovio) koristeci struju iz onog groznog agregata postavljenog na palubi. Procjena je da uz oko milion eura ulaganja u nabavku dva nova pomocna motora i remont jednog od postojecih, te dokovanje i farbanje RF 33 moze bey problema sluziti jos najmanje 10 do 15 godina. Pitanje je medjutim politike da li ce se to i ostvariti.
Inace, RTOP 21, ne bih se sa tobom slozio da su RF 33 i RF 34 gomila zeljeza, jer su to brodovi ako ne bolji, a ono makar na nivou RTOP klase "Helsinki" sto se kvaliteta opreme i naoruzanja tice, a u odnosu na "Helsinkije" koj je HRM kupila, kod ova dva broda jos nije "potroseno" ni 30 posto njihovih tehnoloskih resursa. Dakle, milsim da su ova dva broda odlicna za ono sto CG ceka kao buduceg clana NATO, a to je kontrola pomorskog saobracaja u Otrantu, te da se za pare koje treba uloziti u njihov remont, ne moze kupiti nikakav iole ozbiljniji polovni PBR sa zapada, osim nekih potpuno rasklimatanih i zastarjelih zardjalih kada koje su odavno odradile svoje.....
PVanja, drago mi je sto kacis i neke moje fotografije vec objavljene na avijacijabexgranica@com, ali bi mogao navesti njihov izvor....
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #102 on: January 21, 2010, 04:45:53 pm »

Evo ga RF 33 u Baru, a za FF-a i obavjestenje da je netacno da je RF 34 u zadnje dvije godine vozio samo jednom. Bilo je najmanje 5-6 voznji, a brod povremeno svrati i do Kotora....



* Copy of DSC05370.JPG (214.69 KB, 800x600 - viewed 241 times.)

* Copy of DSC05371.JPG (221.35 KB, 800x600 - viewed 256 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #103 on: January 21, 2010, 05:15:33 pm »

@marinero

Sorry za fotke ali imam ih jako mnogo skinutih i ako nisu potpisane tesko je voditi evidenciju.

Najbolje bi bilo da ih potpises, ja izbegavam da ih crop-ujem slike i da skidam potpise bas da bi se znao izvor slika.

Osim toga trebalo je da ih vec ovde okacis Smiley

Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #104 on: January 21, 2010, 05:20:51 pm »

Vjerovatno, ali su slike iz 2007 kada je RF 34 isao i vracao se sa Adrion livex-a u Grckoj, a tada nisam bio clan palube. Jedino je jedna fotka na kojoj su specijalci na krmenoj palubi RF 34 svjezija tj. iz 2009-te, ali sam nju zaboravio da ranije postiram na ovom forumu. Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 25 queries.