PALUBA
March 29, 2024, 11:59:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 470299 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #120 on: January 23, 2010, 09:13:37 pm »

Eh ljudi moji, na sta smo spali. Sad Sad
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #121 on: January 23, 2010, 09:18:57 pm »

Dok ima zanesenjaka, lako je sa brodovima.. problem je kad nema više zanesenjaka...

LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #122 on: January 23, 2010, 09:23:36 pm »

Eh ljudi moji, na sta smo spali. Sad Sad

Trpe, šta se može, to je neumitni tok istorije. I mnogo veće, jače i slavnije države, carstva i imperije su otišle u istoriju, a sa njima i njihove vojske i mornarice.

@Božo

Dobro Božo kaže, zato smo mi tu, da mladi saznaju i da ne zaborave. Neka ostane barem istorija!
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #123 on: January 24, 2010, 10:35:21 am »

Meni je, da ponovim pa zaključim, najviše žao crnogorskih "Mirni" da nije bilo političke mudrosti u CG pa da presijeku i kažu "ustupamo ih natrag HR jer njima trebaju". Time bi skinulo s dnevnog reda puno toga što sad stoji neriješeno. Ali eto...

Na tim brodovima sam često bio od sredine 90-ih po prirodi posla, pa su mi "prirasle" srcu.

Ima jedna fotografija dvije "Mirne" jedna do druge uslikana na Mljetu tamo 1998. negdje, tad sam ja bio na njima (ne na slici), mislim da je pod postom "Mirna".
Bila je vježba u pitanju...

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #124 on: January 24, 2010, 07:38:13 pm »

RTOP21, svi mi na Balkanu imamo da žalimo zbog mnogo krupnijih stvari u zadnjih 110 godina, šta ćeš, igralo se kako su ludaci svirali.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #125 on: January 25, 2010, 06:03:21 am »

Inače imam pitanje za stručnjaka za "Mirnu", to će vjerojatno biti uvaženi Rade, ako nisam pogriješio što stavljam po ovu temu, pa neka on premjesti na post o "Mirnama".

Naime, opazio sam da, kada je nekoliko nas bilo na gornjoj palubi, iznad komandog mosta, dakle vanjskoj, posada bi nam tražila da se spustimo dolje niže ako bi nas bilo više od
desetak gore, u uvjetima kad je more bilo nemirnije, a zbog stabilnosti tj. manjeg ljuljanja.

Budući da ja nisam bio član posade u uniformi nego u civilu po službenoj dužnosti, zanima me je li "Mirna" bila nestabilan brod po mišljenju stručnijih jer ja nisam osjetio neko veće ljuljanje po moru npr. oko 3, nikako 4, recimo oko 3?

To mi nikada nisu tražili na npr. RTOP 21, iako sam volio biti gore jer mi je bilo impresivno kad se "podigne" onako u punom gasu. Još pogotovo u početku dok je imala stare ruske raketne kontejnere, od kada su stavljeni ovi sa švedskim raketama, izgleda "mršavo", manje impresivno, manje moćno, naravno to je samo impesija a ne realna udarna moć.

Inače, komandni most u smislu prostora je na RTOP 11 i 12, puno kvalitetnije organiziran nego na RTOP 21...

Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #126 on: February 03, 2010, 03:40:05 pm »

Istorijski dan!
RF 33 juce i danas je isplovio na prvu operativnu voznju poslije vise od dvije godine (posljednji put plovio je 16.januara 2008) radio prebaziranja iz Tivta u Bar.
Obje RF i PR-41 su juce popodne isplovile iz Bara, vozili su nekoliko sati, radili uobicajenu obuku ali i manevrisanje pomorskog sastava i komunikaciju po NATo standardima, da bi se sinoc usidrili u zalivu Traste. Tu su proveli noc, a rano jutrs su ponovno isplovili i nakon nekoliko sati na moru popodne pristali u Bar.
 Evo fotki rano jutros snimljenih u Trastama. RF 33 je bio usidren odmah blizu bivseg vojnog odmaralista u Bigovi, RF 34 nesto malo dalje prema sredini zaliva, a PR 41 u uvali Oblatna. Na ove druge dvije se vidi RF 33 u u prvom planu.
Inace, na 33 nije ispravan niti jedan od tri pomocna motora pa je voznja napravljena sa strujom iz agregata postavljenoig na palubi! Grin


* DSC08372.JPG (176.39 KB, 800x600 - viewed 291 times.)

* DSC08375.JPG (236.73 KB, 800x600 - viewed 295 times.)

* DSC08406.JPG (200.03 KB, 800x600 - viewed 288 times.)

* DSC08410.JPG (204.63 KB, 800x600 - viewed 303 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #127 on: February 03, 2010, 04:05:43 pm »

Ovo je lepa i dobra vest ... Hvala na ovoj informaciji marinero 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #128 on: February 03, 2010, 04:14:49 pm »

@marinero

Odlicne vesti i lepe slike.

Jako ih je lepo videti u svom prirodnom ambijentu.

Da li mozda znas da li su uspeli kompletirati dve posade ili... (sad bi trebalo da im je posada dosta manja nema potrebe za raketasima)

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #129 on: February 03, 2010, 05:03:49 pm »

Dugo ih nismo videli zajedno na moru. Lepe vesti!  Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #130 on: February 03, 2010, 05:26:24 pm »

Ovo mi puni srce, samo napred.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #131 on: February 03, 2010, 08:36:46 pm »

E, znao sam da ce vam se ovo dopasti momci!
Kompletirati dvije posade za RF sada nije problem jer vise nema potrebe za osobljem koje je opsluzivalo Osu M, P-22 i RBU, a i cetiri topovnjace su izasle iz upotrebe, pa i sa njim ima kadra dovoljno da se naprave dvije posade za RF. Vidjecemo sto ce dalje biti, hoce li drzava napokon odrijesiti kesu i remontovati kako treba opva dva broda.... Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #132 on: February 03, 2010, 08:38:35 pm »

Marinero, hvala!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #133 on: February 04, 2010, 06:54:15 pm »

Prilažem članak iz današnjih dnevnih novina ''Vijesti''.
Odnosi se na jučerašnju prekjučerašnju plovidbu RF-33 i RF-34. Čini mi se da u trenutnoj situaciji i besparici u CG i trenutnom stanju u CG mornarici taj događaj ima veoma veliki značaj.
Pravi razlog za pokretanje ta dva broda je enigma - bar za sada? Da li pokret RF-33 i RF-34 treba tumačiti kao predznak buđenja i povratka CG mornarice? Ako je tako, onda je neko od zemalja sponora odrešio kesu.....
Ako isplovljavanje ova dva broda posmatramo čisto kao ''svakodnevnu'' vežbovnu aktivnost mornarice - to se ne uklapa u trenutno finansijsko stanje CG vojske!
Videćemo, vreme će sigurno pokazati prave razloge zašto su RF-33 i RF-34 posle višegodišnje pauze isplovili na pučinu.........

''Tivat - Nakon višegodišnje pauze, dva kapitalna ratna broda Mornarice VCG - raketne fregate RF 33 i RF 34, juče i prekjuče zajedno su isplovile na vježbovno krstarenje teritorijalnim morem Crne Gore.
Fregata 33 „Kotor“ pod komandom kapetana fregate Milenka Katića i fregata 34 pod komandom kapetana fregate Igora Šipića, u pratnji remorkera PR-41 „Orada“ kojim komanduje poručnik korvete Vladimir Todorović, prekjuče su isplovile iz Bara, a sinoć su se usidrile u zalivu Trašte.
Ratni brodovi odavde su juče ujutro, nakon noći provedene na sidrištu, ponovo isplovili na takozvanu B-2 vježbovnu vožnju i oko podne vratili su se u Bar.
Tokom plovidbe, brodovi i posade uvježbavali su uobičajene pomorske radnje, manevrisanje, signalizaciju i komunikaciju po NATO standardima.
To je bila i prva operativna vožnja fregate 33 „Kotor“ nakon 16. januara 2008. kada je isplovila iz svoje dotadašnje baze u Tivtu za novu u Baru.
Mornarica VCG označila je 2006. „Kotor“ viškom i izbacila ga iz operativne upotrebe, pa je taj ratni brod godinama propadao napušten na vezu u Tivtu. Nakon što je u ljeto 2008. donijeta odluka da se „Kotor“ ponovo vrati u sastav MCG, na brod je vraćena posada koja je pod komandom kapetana fegate Katića uspjela da „u život vrati“ već gotovo otpisani desetak miliona eura vrijedan ratni brod.
Mornarica VCG planirala je da fregatu „Kotor“ i njenog blizanca RF 34, rekonstruiše u takozvane OPV, odnosno of-šor patrolne brodove i sa njima se uključi u međunarodni sistem kontrole voda južnog Jadrana i Otranta, odnosno druge međunarodne i NATO operacije na moru.
Do sada međutim, prvenstveno zbog nedostatka novca i odugovlačenja sa usvajanjem ključnih dokumenata, poput strategijskog pregleda odbrane, ta namjera još nije realizovana, a dva kapitalna ratna broda MVCG ostala su u neizmijenjenom obliku.
Fregata 34 je 2007. plovila u Grčku gdje je taj ratni brod predstavljao MVCG u združenoj pomorskoj vježbi zemalja Jadransko-jonske inicijative “ADRION LIVEX 07”.
U međuvremenu, iako nije dokovan već desetak godina niti je u posljednjih pet godina imao ijedan uobičajeni remont, „Kotor“ je, isključivo zalaganjem posade i uz minimalna ulaganja države, ponovo vraćen na more.
Ta fregata, koju su čelnici Vojske i Ministarstva odbrane svojevremeno otpisali, danas je borbeno sposobniji brod od svog blizanca RF 34 koji nikada nije ni izlazio iz flotne liste MCG.''
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #134 on: February 04, 2010, 09:15:05 pm »

Čuo sam da je kf Katić Milenko u penziji, a on komanduje fregatom! Baš mi je drago za njega. I za Šipića sam pretpostavljao da je penzionisan, i to pogrešno.Za kaznu ništa neću pretpostavljati niti slušati ćakule nedelju dana.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.