PALUBA
April 25, 2024, 05:30:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 473366 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #150 on: February 22, 2010, 11:40:28 am »

Svemu ovome bih dodao i skorasnje sjecenje preostalih PA topova Bofors 40mm u CG.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #151 on: February 22, 2010, 11:44:51 am »

@suponik

Koje boforse seku L70 ili viskove koji su skinuti sa brodova ?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #152 on: February 22, 2010, 11:45:35 am »

To nije ništa čudno. CG je u kolu NATO bratovštine i kao svi pridruženi članovi osjeća se sigurnijom. Kad bude punopravni član imati će svoje zadaće. Sada radi po naputku NATO-a i kad te obveze ispuni dobit će pohvale i snažni signal potpore.
Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #153 on: February 22, 2010, 12:02:37 pm »

http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2010-02-20&id=179995
Evo,na ovoj slici se ne vidi bas najboje,ali bih rekao da je L-70 u pitanju?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #154 on: February 22, 2010, 12:13:59 pm »

Kako su krenuli u CG, vojska i policija ce biti slabije naoruzani od malo veceg sela u CG Smiley

Ko zna problematiku kolicine ilegalnog oruzja u CG zna o cemu pricam.

Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #155 on: February 22, 2010, 12:22:28 pm »

Ovo su mozda ti Turski brodovi-korvete:
http://en.wikipedia.org/wiki/B_class_corvette
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #156 on: February 22, 2010, 03:47:49 pm »

http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2010-02-20&id=179995
Evo,na ovoj slici se ne vidi bas najboje,ali bih rekao da je L-70 u pitanju?

Prije će biti da je D-60 u pitanju. Ako uporedite dužinu cijevi i visinu ljudi na slici primjetićete da je cijev prekratka da bi bila L-70.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #157 on: February 22, 2010, 11:48:29 pm »

Dve korvete u turskom naoruzanju

Ovo je Francuska korveta koju su turci kupili
http://www.turkishnavy.net/avisoe.htm

Ovo je nova turska korveta - koja bi bila primerena potrebama CG ali nesto sumljam da ce ovo dati CG posto su ovo novi brodovi - prvi ce uci u upotrebu 2011

http://www.turkishnavy.net/milgeme.htm

Mislim da nijedan od ova dva broda nece uci u upotrebu u CG jer su otprilike slicnih generalnih karakteriskika kao i F klase Kotor.

Ako CG nesto i dobije to bi po meni mozda bio neki od ovih patrolnih brodova u Turskom arsenalu

http://www.turkishnavy.net/yildize.htm

ili nesto novije

http://www.turkishnavy.net/kilice.htm
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #158 on: February 27, 2010, 11:07:03 pm »

Dve korvete u turskom naoruzanju

Ovo je Francuska korveta koju su turci kupili
http://www.turkishnavy.net/avisoe.htm

Ovo je nova turska korveta - koja bi bila primerena potrebama CG ali nesto sumljam da ce ovo dati CG posto su ovo novi brodovi - prvi ce uci u upotrebu 2011

http://www.turkishnavy.net/milgeme.htm

Mislim da nijedan od ova dva broda nece uci u upotrebu u CG jer su otprilike slicnih generalnih karakteriskika kao i F klase Kotor.

Ako CG nesto i dobije to bi po meni mozda bio neki od ovih patrolnih brodova u Turskom arsenalu

http://www.turkishnavy.net/yildize.htm

ili nesto novije

http://www.turkishnavy.net/kilice.htm
Nemoj pvanja, ozbiljni smo ljudi!

CG Mornarica nema ni novca, ni ljudi, ni mogućnosti za održavanje bilo kakvih ozbiljnih plovnih jedinica. U tom smislu, mogućnost prodaje fregata Turskoj (ili bilo kom drugom) pametno je rešenje dok se ti brodovi ne pretvore u hrpu zarđalog lima, pa podju na eksere.
Crna Gora ne zna šta da radi ni sa PR41 i LDI18, a kamoli sa ozbiljnim borbenim brodovima. Da imaju ikakvog osećaja za more ne bi Mamula izgledala kako izgleda, već bi od nje zgrtali pare. I ne bi Budva bila vrhunac turizma.

Šteta je što nisu na Mirnama zamenili nepouzdane i neekonomične Pielstick motore na na neke slabije, a pouzdane, modernizovali opremu - i eto odličnih brodova za nadzor državne granice. Ali nisu. Valjda na tome niko ne bi mogao zaraditi, pa zato nisu.
Zato su kupili polovan gliser i uz slavlje ga u Budvi predali na upotrebu. Rekoše na TV nešto kao da Mirne ionako ne valjaju ništa, ali da je zato polovan gliser čudo tehnike i baš ono što im treba.

Crna Gora nema isključivu ekonomsku zonu, već samo pojas teritorijalnih voda od 12 nautičkih milja. Obala je nerazuđena i nema ostrva. Pogledajte na kartu, pa vidite kolika je dužina obalne linije. Pogledajte sa kime Crna Gora ima morsku granicu.
Kakva, bre, mornarica, kakvi brodovi? Kome to treba?!
Što se tiče prodaje fregata Turskoj, mislim da bi to bio pravi potez. Italijanima ne trebaju, jer imaju svojih koliko im treba. Turci su ozbiljni ljudi i znaju šta će s tim brodovima da rade. Turska je strategijski veoma važna za NATO, pouzdana je i ima vekovno iskustvo na ovim prostorima. 
A to šta bi Crna Gora dobila zauzvrat... nikakvi "brodovi" (ships) ne dolaze u obzir, možda "čamci" (boats, crafts), dakle nešto oko 100-300 tona deplasmana (Otrant je to!), nikako više - i nikako ne novi. A zašto uopšte bilo kakva plovila u zamenu? Zašto ne neka trgovina, investicija u hotele, vodovod, kanalizaciju, ili makar par kontejnera anadolskih pomidora - da podele sirotinji?

- Zašto?
- Zato!

MALO ISTORIJE I ZDRAVOG RAZUMA
- Kada je Crna Gora 1878. na Berlinskom kongresu dobila izlaz na more od Haj-Nehaja do Ulcinja, NIJE DOBILA PRAVO DA IMA BILO KAKVU MORNARICU, već samo finansijsku i policijsku službu na moru.
- Kada je 1913. godine odred Srpske vojske izbio kod Lješa na obalu današnje Albanije, velike sile su ljubazno zamolile Srbiju da sama povuče vojsku - da je ne bi oterali silom.
- Kraljevini SHS je Rapalskim ugovorom 1921. jedva dopušteno da ima neku mornaricu. U podeli Austrougarske flote od onolike sile dobili smo 8 pristojnih torpiljarki, ostalo je bio otpad. Čudo je da je do 1941. urađeno i ono što je urađeno.
- Da nije SFRJ bila to što jeste, ne bi bilo ni JRM, ni ovog foruma, niti bismo mi imali o čemu da diskutujemo i da se družimo.
- Današna Hrvatska ima mornaricu samo zato jer bi bilo sramota da je nema. Treba makar simbolično nadzirati onoliku obalu (neće valjda to da rade Talijani), a može i NATO-u da zatreba za ne daj bože...
- Istorija pokazuje da je južni deo istočnog Jadrana nepouzdan. Ko zna kome može da padne na pamet da se ušeta u Boku. Ruski kadeti su se školovali u Perastu u 18. stoleću, a admirali Ušakov i Senjavin su odatle vojevali sa Napoleonovom Francuskom.
- Ima ko će da nadzire Otrant - Italijani su tu, 100 milja preko mora, a punta Oštro pripada onom kome pripada.
- Zemlja u kojoj je more konstanta državne politike može da dopusti sebi da i tri puta u jednom veku ostane bez flote pa da je izgradi ponovo. Ruska država je najbolji primer. Zato je mornarica današnje Rusije preživela slom Sovjetskog Saveza i ima ozbiljnu perspektivu.
- Mornarica prati promenu državne politike, pa je zato Royal Navy od nekadašnje globalne sile danas postala tvorevina koja kontroliše zapadne prilaze Britanskim ostrvima i deo Severnog mora, dakle jedan mali deo Atlantika. Ništa više, i ništa manje.
- Interes Crne Gore za more ograničava se danas brčkanjem na plaži i Lukom Bar, mada je devedesetih godina trgovina specifičnom akciznom robom preko mora spasla državu od propasti i nahranila mnoga usta, a naročito neka od njih. Ne vidim gde je tu mesto ikakve mornarice kao vida oružanih snaga. Neki brodići sa plavim rotacionim svetlom i piturani u belo su svakako potrebni, kao i nekoliko brzih RIB čamaca za specijalce. Naravno, obavezno pučinski remorker i ploveća dizalica.
Minsko zaprečavanje bi moglo da reši problem odbrane obale. Naravno, to ne dolazi u obzir.
Lovac je u svojim postovima izuzetno dobro prikazao morske mine i diverzantska sredstva. Toliko dobro je to uradio da mi je savršeno jasno zašto je Crna Gora likvidirala minsko mornaričko oružje. Bila je lepo zamoljena sa određenog mesta da se otarasi tih gluposti. Opasno je to. Može neko da nastrada. 

Crnoj Gori mornarica nije potrebna. Ima ta država preča posla.

Nadam se da nikoga nisam uvredio.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #159 on: February 28, 2010, 08:33:26 am »

Sjajno, čestitam što je netko napisao istinu!

I samo dodatak: da je ostala SFRJ, ili FRJ (nakon izbora u kojima je nestalo ono "S = socijalistička) i koja bi danas bila u EU i NATO odavno, dakle, da je ostala utopijska FRJ,
također bi se dogodilo slično - ex. JRM bi u onom obliku nestala/prestala i svela bi se na solidnu obalnu stražu.

Kao državljanin RH, želim reći da sam sretan što je JRM imala toliko žicom ograđenih sjajnih lokacija na hrvatskoj obali, jer su tako do danas ostale prirodne oaze, skoro netaknute (naravno ako ih
sadašnja vlast ne "raskući").

Ne znam tko je bio na Lastovu u posljednje vrijeme, ali reći ću Vam da tko je JRM-nostalgičar može slobodno otići i prošetati po napuštenim kasarnama i osjetiti "dah" JRM: uniforme sa crvenom zvijezdom
razbacane su i dalje po spavaonicama, podovi su puni knjižica i brošura "literature" o SKJ, partiji, kongresima itd., vojnički restoran iznad Ubla i dalje kao da čeka vojnike, riva u Pasaduru samo čeka RČ da se privežu kao nekad...sve je netaknuto, parole su i dalje na zidovima vojničkih baraka...jedino je sve obraslo u travu...

Odlutao sam od teme ali to je to. Te vojarne su sad objekti HRM. Da je i dalje JRM utopijske FRJ, vjerujem da bi bilo slično...

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #160 on: February 28, 2010, 03:16:57 pm »


Minsko zaprečavanje bi moglo da reši problem odbrane obale. Naravno, to ne dolazi u obzir.
Lovac je u svojim postovima izuzetno dobro prikazao morske mine i diverzantska sredstva. Toliko dobro je to uradio da mi je savršeno jasno zašto je Crna Gora likvidirala minsko mornaričko oružje. Bila je lepo zamoljena sa određenog mesta da se otarasi tih gluposti. Opasno je to. Može neko da nastrada.  

Crnoj Gori mornarica nije potrebna. Ima ta država preča posla.

Nadam se da nikoga nisam uvredio.


Kumbor, hvala na lepoj analizi. Sa većinom tvojih stavova se slažem, sa nekima baš i ne kao bivši mornarički oficir, ali to je sada i tako manje bitno. Po narodnoj "da je moja baba bila muško, zvala bi se Duško" ili "šta bi bilo da je bilo" moglo bi se razviti na stotine nedokazivih hipoteza.

Ono što želim da dopunim, samo radi istine, u tvom postu je sledeće:

Nije Crna Gora kako ti kažeš "lepo zamoljena" da uništi minsko oružje, nego je delaborisanje i uništavanje morskih mina počelo minimalno tri godine pre raspada DZ SCG. Pouzdano to znam jer sam kao član mnogih komisija u proseku jednom mesečno putovao u Crnu Goru po tom poslu. DZ SCG  nije niko "zamolio" da to uradi (lično ne verujem da je to bilo potrebno ni u slučaju Crne Gore), već je minsko oružje oglašeno viškom na osnovu strateške procene tadašnjeg vojnog vrha, uključujući i vrh Ratne mornarice. I ovo pouzdano znam, jer sam dosta sati prosedeo na sastancima i analizama koji su imali ovu temu kao jednu od tačaka dnevnog reda.

Ljudi, zašto mi uvek mislimo da mora neko sa strane, pa još sa batinom, da nas "lepo zamoli" da uradimo nešto pametno? Imamo mi svoje domaće pameti i za izvoz, što dokazuje stalni odliv kadrova sa ovih prostora na Zapad.

I ja se nadam da nisam tebe uvredio. Pozdrav!
« Last Edit: February 28, 2010, 03:24:41 pm by Boro Prodanic » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #161 on: March 01, 2010, 09:56:53 pm »

Zdravo Boro, ovo već traži diskusiju...

Koliko znam, do razlaza DZ Srbija i Crna Gora usvojena su tri osnovna dokumenta koji se tiču vojske: Strategija odbrane državne zajednice Srbija i Crna Gora, Bela knjiga odbrane i Osnove reforme sistema odbrane. Formirani su Odbor za koordinaciju reforme u Ministarstvu odbrane i Fond za reformu odbrane. Planirani su Vojna doktrina i Strateški pregled odbrane, ali nikada nisu doneti. Ne znam koliko bi bilo za ovaj forum interesantno da negde nadjemo te dokumente pa da ih prodiskutujemo sa stanovišta RM. Ne bih rekao da bismo našli nešto što već ne znamo, znamo i kako se cela priča neslavno završila, a nije bilo u periodu 1992.-2006. nekih krupnih događaja vojne istorije za koje bi doktrinarna analiza bila od značaja.
Prosto ne mogu da verujem da je neko mogao da minsko oružje proglasni nepotrebnim - jer ako se nešto proglasi za višak onda je to nepotrebno, neperspektivno ili to predstavlja politički čin (važan za unutrašnju ili spoljnu politiku).
Dvadeset godina trunu brodovi sa neispravnim motorima, mehanizmima, oružjem i elektronikom. Sve to vreme postoji neka posada, koja prima neku platu, plaća se neko održavanje, neko gorivo, nešto se pere, čisti, kucka, pitura, proverava, pokušava popraviti i šta ti ja znam. S vremena na vreme se poneki brod odveže radi kratke vožnje, koja takođe košta. Sve to vreme je obala praktično nezaštićena, a nemogućnost da se u postojećem stanju izvrše zadaci odbrane na bilo koji način, svakom profesionalcu je valjda bila jasna.
Dobro je da 1999. mornaricu niko nije terao u borbena dejstva, pa niko nije uludo poginuo.
To vreme nije iskorišćeno da se organizuje normalna obalska straža sa jasnim zadacima nadzora obale i obuke ljudstva za neko buduće vreme, a da se težište odbrane na moru baci na minska (i protivminska) dejstva.
Nisam ni pomorac ni MT stručnjak, ali mi je jasno da je mina strašno oružje. Minsko oružje može biti defanzivno ili ofanzivno, zavisi samo gde se i čime postavljaju mine - pred svojom ili tuđom obalom, skriveno ili otkriveno, gromoglasno ili u tišini, sve u zavisnosti šta se želi postići. Mine su takođe jeftine, ne traže veliku infrastrukturu (u odnosu na druga sredstva), može se zameniti eksploziv i mina svakojako modernizovati. Mine se mogu postaviti i sa specijalizovanog broda ili sa bilo čega što ima plovnost i mogućnost kretanja, a može i iz vazduha. Protivminska dejstva i uklanjanje mina su sa druge strane izuzetno teška rabota, a nekad i nemoguća. Da ne govorimo koliko je sve to skupo.
Najviše što minsko oružje traži to je planiranje, veština u postavljanju i sistem uklanjanja, a pre svega razumevanje cilja zbog čega bi se sve to radilo. U SRJ i u Crnoj Gori bilo je ljudi, bilo je mina i bilo je sredstava za postavljanje. Nije izgleda bilo planiranja i nije bilo ideje i cilja. Uostalom, sve je to, po mom mišljenju, važilo na žalost i za državu u celini, pa je tako i završila.
Ne dolazi mi do mozga zašto je minsko oružje likvidirano, to mi je potpuno nerazumljivo. Ako se to ne podaje razumnom objašnjenju - naravno da čoveku pada na pamet da je neko sa strane savetovao takav postupak. Ako nije, e onda aferim! Džaba svih zvučnih visokih dokumenata o "strategijama", "osnovama", "odborima", "belih knjiga" itd., itd.! Ali stvarno mi nije jasno!
Uostalom, mnogo je u vojnoj istoriji sličnih promašaja ili bar nerazumljivih odluka.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #162 on: March 01, 2010, 10:11:44 pm »

 "... a nije bilo u periodu 1992.-2006. nekih krupnih događaja vojne istorije za koje bi doktrinarna analiza bila od značaja."

Ispravka, period 24.03. - 09.06.1999. je izuzetan događaj. Tu je mnogo šta za izučavanje - bez trunke cinizma. Najbolje za RM je što je ostala praktično borbeno neaktivna. I to je dostignuće.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #163 on: March 01, 2010, 10:22:38 pm »

Pozdrav Kumbor!

Možda nisam bio precizan - niko nije SVE mine proglasio viškom. Treba imati u vidu količinu mina koje su se stekle u Boki u odnosu na dužinu obalne linije i površinu teritorijalnog mora DZ SCG.

Koliko god jeftino i efikasno bilo, i minsko, kao i svako drugo oružje, vremenom zastareva i biva prevaziđeno. Delaborisanje je normalno počelo od najstarijih tipova mina.

Iskustvo iz 1999-e, ako se analizira, pokazuje da bi miniranje mora, da je izvršeno (a moglo se izvršiti da je tako odlučeno) bilo potpuno beskorisno (a ko bi nakon toga tek razminirao Jadransko more? Videli bi mi šta su muke Sizifove!). Ako se pogleda taktika najmoćnije sile - udari sa distance, sa što manje rizika za ljude, gubici koje su Ameri imali od mina u Vijetnamu i Koreji su samo istorijske činjenice.

Sa druge strane, koji drugi eventualni neprijatelj bi mogao pokušati prodor pomorskim snagama kroz obalno more DZ SCG? Vrlo ih je malo bilo, i nisu imali potrebne pomorske efektive.

Dakle, u pravu si potpuno, morska mina jeste jeftino i efikasno oružje, koje se lako postavlja a teško uklanja. Međutim, nije potrebna baš svakoj zemlji koja ima izlaz na more. Da bi bilo pametno imati mine, moraš imati i neprijatelje kojima ćeš minama zaprečiti prolaz, a DZ SCG takve neprijatelje nije imala, barem po procenama nadležnih u to vreme.
« Last Edit: March 01, 2010, 11:09:39 pm by Boro Prodanic » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #164 on: March 01, 2010, 10:26:57 pm »

Kumbor, slažem se sa tvojom diskusijom - ona je potpuno validna u nekom ''normalnom'' okruženju.
Pod normalnim okruženjem se smatra da svaka zemlja ima (među svojim susedima) prijatelje - saveznike, istomišljenike, neutralne komšije, neistomišljenike i neprijatelje.
Oružje i vojska je potrebna za odvraćanje neistomišljenika i neprijatelja i borbu protiv neprijatelja.

Kada je CG krenula putem samostalnosti i kada je kao krajni rezultat tog puta proglašena nezavisna Crna Gora, političko rukovodstvo te države je ''obznanilo'' da CG nema neprijatelja!

Sad sledi logičan zaključak: ako država CG nema neprijatelja, šta će joj onda vojska, šta će joj oružje? I zbog tog razloga je mnogo toga oglašeno suvišnim i rashodovano.

Naravno, ove političke priče o tome da država nema neprijatelja nisu ništa drugo no prazne priče za šupljoglavu masu.
Glavni razlog za brisanje mornarice je neimanje para!

Da li je CG rukovodstvo u pravu kada tvrdi da CG nema neprijatelja - vreme će sigurno pokazati, kad - tad.
Lično - voleo bih da su ovi sadašnji naši rukovodioci tako dobri vizionari kakvim se prikazuju.......   
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.