PALUBA
April 23, 2024, 04:45:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 472796 times)
 
0 Members and 8 Guests are viewing this topic.
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #165 on: March 01, 2010, 11:05:22 pm »

Crnoj gori, kao i Hrvatskoj ne treba nista vise od dobro opremljene i pokretljive obalne straze sa zracnom komponentom. To je ono sto je nazalost netko drugi predvidio za nas, netko ko kroji neki novi svjetski poredak a svi znate tko.
Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Albanija, sadasnje i buduca clanica NATO-a su "male" zemlje clanice i od njih se ne ocekuje znacajna uloga u smislu jacanja pomorske sile NATO saveza.
Dapace, ocekuje se samo da izgrade obalne straze sposobne za kontrolu svog akvatorija, kontrolu granice, borbe protiv krijumcarenja itd. Samo to. Udarna snaga NATO saveza su ipak neke druge ratne mornarice, koje bi naravno preuzele glavnu ulogu u slucaju otvorenog konflikta, bilo kad i bilo gdje.
Naravno, NATO nema nista protiv da npr. Hrvatska sagradi nosac aviona i stavi ga na raspolaganje savezu medjutim problem nas "malih" drzava je uvijek financiranje i tako ce biti i u buducnosti.
Spustimo se na zemlju, mi smo minorne drzavice i ako koja u buducnosti i kupi ili sagradi koju fregatu, bit ce to opet vise za sminku, (mozda malo sudjelovanja u nekim mirovnim operacijama) vise stvar tradicije i ponosa nego stvarne takticke i borbene uporabljivosti tog broda.
Zrakoplovstvo je odavno "potopilo" ratnu mornaricu - ovakvu o kakvoj mi pricamo u HR, SLO i CG.
Ali to je vec druga tema...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #166 on: March 01, 2010, 11:39:40 pm »

E, sad je već nešto jasnije.

Naravno, da je bilo para, možda nekome ne bi bilo muka da misli, pa i smisli viziju za mornaricu. U svakoj dubokoj ekonomskoj krizi, da ne govorimo kad se "lome" države, mornarica prva strada.
Upravo zato što su mine relativno ekonomične, a beskrajno "isplative" kad prigusti, treba ih čuvati i razvijati moguće planove njihove upotrebe.

Nisam ni pomislio da je 1999. trebalo postavljati minska polja, to bi tek bilo suludo! Zamislite da je nekome sinulo da izvrši miniranje - e onda bi nas stvarno naterali da posle sami sve komisijski uništimo da ne ostane ni jedne jedine mine u skladištima, da razminiramo more o svom trošku, da plaćamo odštete za svako eventualno slučajno naletanje na zaostalu minu u sledećih 20 godina ... ne smem ni da pomislim. Možda bi zabranili Crnoj Gori da koristi bojlere veće od kuhinjskih, i to samo sa plastičnim kazanom. A i Sheveningen bi se obradovao novim gostima.

Nije RM SRJ/SCG na nivou Pasdarana koji poseju mine po Ormuzu pa postave ceo svet na glavu.

A nije ni Velika plaža u Ulcinju baš Normandija, pa niko nije planirao da se tamo 1999. desantira.
Zamislite da jeste ... posle bi pravili spektakl sa Bredom Pitom "Najduža noć" ili "Pesak Ade Bojane"!

Drago bi mi bilo da određena količina savremenih mina ostane u upotrebi. I Amerikanci prebacuju težište sa okeanskog ratovanja na "littoral", ili priobalna dejstva, mada je strategija "flota protiv obale" uvek bila neizvesna i često pogubna za brodove.
U takvim uslovima, minska i protivminska dejstva samo dobijaju još više na značaju, koji je ionako ogroman.
A to, što juče ili danas nema mesta upotrebi mina, to što su susedi pristojni i niko iz daleka nema nameru da dođe i napadne s mora, ne mora da znači ništa za neko sutrašnje vreme. Svet je takav da se vrlo brzo situacija može promeniti - i to na način koji niko ne može danas predvideti. Misliti današnjim danom opasno je i skupo može da košta sutra. A para nema pa nema.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #167 on: March 02, 2010, 07:56:23 am »

E, sad je već nešto jasnije.


Kumbor, drago mi je da je sad malo jasnije.

Pozdrav!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #168 on: March 02, 2010, 10:16:55 am »

Minsko oruzje CG i nije bas najpotrebnije sigurno ne u kolicinama koje se cuvalo.

Eventualno za miniranje ulaza u boku i prilaza velikoj plazi (u nekim teoretskim razmatranjima desantnog iskrcavanja).

'99 bi jednino imalo smisla minirati otranska vrata a to nije bilo izvodljivo - mozda sa P ali one nemaju dovoljan kapacitet za takav posa a i celi otrant je bio dobro pokriven i avijacijom i brodovima tako da je RM uradila najbolju stvar i ostla na vezu zasticena Milovim pacifizmom.

Jos da nije bilo par genijalaca koji su sa topovnjaca na vezu u Barskoj luci povremeno ispitivali koliko visoko moze da odleti granata 57mm.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #169 on: March 02, 2010, 02:17:13 pm »

Ljudi, morate shvatiti da je svaka diskusija na ovu temu suvišna!

U CG više nema upotrebljivih morskih mina - sve je razoružano i čeka uništenje. Mine sa TNT su odavno delaborisane, jer se čisti TNT mogao iskoristiti kao privredni eksploziv.
Mine sa eksplozivnim mešavinama (TNT+RDX+Al) su onesposobljene na taj način što su im inicijalna sredstva uništena, a minske posude sa eksplozivnim punjenjem još uvek leže u skladištima i na otvorenom prosotru jer nadležni ne znaju šta će sa njima.
Ameri su dali određenu svotu novca da se svo minsko oružje delaboriše, međutim, taj novac je izgleda otišao u ''kumovske'' ruke, bez da je posao priveden kraju.
Sad više nema ko da daje pare, a ostalo je puuuuno nedelaborisanih mina ......
Šta će biti sa ostatkom nedelaborisanih mina? Veliko je pitanje.
U glavnom, Pristan, Opatovo i okolina su još uvek veliko bure baruta i potencijalno veoma opasna područja, posebno leti kada su šumski požari aktuelni! U tom periodu samo BOG čuva Hercegnovsku rivijeru od velike opasnosti.
Sva sreća što široke narodne mase ne znaju celu istinu o ovom problemu!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #170 on: March 02, 2010, 02:37:06 pm »

@lovac

Posto sam laik za eksplozive interesuje me zasto se ove mesavine ne mogu koristiti pod odredjenim uslovima u privredi?

Da li je suve nestabilan ili ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #171 on: March 02, 2010, 02:41:44 pm »

I da me neko ne shvati da sam poklonik lika i dela gos. Djukanovica - NISAM.

Samo sam hteo da kazem da RM nije ima sta da trazi '99 osim da se brani i da brani teritoriju (PVO).
« Last Edit: March 02, 2010, 02:52:58 pm by pvanja » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #172 on: March 02, 2010, 02:54:36 pm »

I da me neko neshvati da sam poklonik lika i dela gos. Djukanovica - NISAM.

Samo sam hteo da kazem da RM nije ima sta da trazi '99 osim da se brani i da brani teritoriju.

Ne shvatam poentu tvog posta, @pvanja. Kakve veze u ovoj temi sad ima RM sa tim čovekom? Šta je to RM `99 tražila osim što je branila suverenitet SRJ?

U to vreme sam bio PKPo u 17. FOPS i ne sećam se da smo imali drugih briga osim kako da spasimo brodove od uništenja i ako možemo efikasno dejstvujemo po neprijatelju.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #173 on: March 02, 2010, 03:21:00 pm »

spomenuo sam da je RM stito Djukanovic sa svojim "pacifizmom" inace bi se NATO pozabavio malo detaljnije sa RM.

ne znam Boro da li znas du su sa topovnjaca znali da pripucaju po NATO avionima koji su ih preletali iako su dobro znali da su suvise visoko a i po koja strela je znala da bude ispaljena.

po meni je to je bilo nerezonski.

cela ova prica je u kontekstu da nije bilo ni govora o upotrebi RM 99 u bilo kom kontekstu osim PVO flote i luka bazrinaja a ni za to nije bilo previse potrebe jer osim napada na osmatracke radare NATO ignorisao RM naravno zbog politike.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #174 on: March 02, 2010, 03:29:09 pm »

Sad mi je jasno, međutim, smatram da je RM više štitilo to što nije ugrožavala snage NATO, nego taj čovek sa svojim "pacifizmom".

Jednom prilikom su dve fregate pregrejale motore u Boki i dobile borbenu uzbunu, čak i signal "pripremi brod za borbu i plovljenje" (večeras se nalazim sa čovekom koji je izdao to naređenje pa ću još jednom proveriti podatak). Pouzdano, prema izveštaju naših radio-izviđača, NATO brodovi su okrenuli u kurs 220 ili 270 (prema Otrantu i  Italiji) i udaljili se punom brzinom od pozicija na kojima su bili.

Da se tako nastavilo, da su fregate na primer isplovile prema njima, ne bi oni više štedeli Mornaricu bez obzira na sve "pacifizme". Ali, to je već domen "šta bi bilo da je bilo" - hvala bogu da nije bilo!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #175 on: March 02, 2010, 03:33:39 pm »

Upravo tako, @Boro.

Isto tako, @pvanja, genijalcima bih nazvao prije svega one koji su nam krojili kapu sve te godine. A one momke na topovnjačama koji su gađali iz luke bih nazvao vojnicima tj. mornarima koji su vršili svoju dužnost. Jer... gađanje BPL topom 57 mm nije ni šenlučenje, ni glupiranje, ni izživljavanje, već normalno borbeno dejstvo. To nije bilo ni provociranje. Provokacija bi bila da su svi ti brodovi izašli na more u "obračun" sa agresorom. Da su Amerikanci htijeli da potope brodove to bi i uradili bez obzira na Đukanovića ili bilo šta drugo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #176 on: March 02, 2010, 03:39:28 pm »

@Rasho, drago mi je da razmišljamo na sličan način!  Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #177 on: March 02, 2010, 04:02:20 pm »

NATO da je otkrio bilo koji brod na otvorenom moru dejstvovao bi po njemu bez ustezanja i to najverovatnije avijacijom (mada i brodovima i podmornicama ili u kombinaciji sta im je najprikladije u datom momentu).
Boro ti znas kakava je bila PVO brodova fregata (dok je bilo ostrva to nije bio toliki probme uvke je mogao da se postavi neki kub ili sl. kao PVO kisobran za flotu, ali u CG). Nisam defetisa ali jednostavno nase F ne bi imale sanse.
Ovo sa nato brodovima bi pre moglo da se tumaci kao provociranje, merenje vremena reakcije i navlacenje nasih brodova na otvoreno more radi efikasnijeg dejstva po njima.

Jedi razlog zasto su "ignorisali" RM je politicke prirode jer im je Milo tada bio "saveznik" i nisu hteli da unistavaju infrastrukturu, eventualno civilne zrtve i da okrecu javnost protiv Mila.

@rasho
kako nije senlucenje kad avioni lete na cc 10.000 metara ?
Koliki je efikasni domet Boforsak 57mm po visini?
Takodje ispaljivanje strele-2m na avione na istoj visini nije senlucenje ?

(da ne kazem da na 100m odatle setaliste puno ljudi - dobro za ovo je kriva politika)

dobro prava rec bi bila hrabrenje naroda da eto kao nesto se radi (i to je bila politika).
« Last Edit: March 02, 2010, 04:08:07 pm by pvanja » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #178 on: March 02, 2010, 04:50:50 pm »

To što nazivate "šenlučenje" imalo je i svoje rezultate. Oborena je BPL u Boki, sa mola Oko (RToP) i oštećen je (srušio se kasnije kod o. Mljet) Miraž2000 - oboren vatrom iz Boforsa 40 mm sa PČ-175 koji je bio na vezu u l. Zelenika. Pogodak sa patrolca je kasnije pripisan PVO jedinici koja je bila u rejonu strelišta "1.maj" sa objašnjenjem "Kako da objavimo da ste vi oborili sa čamca, a da onolika PVO sa brda ne uradi ništa."
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #179 on: March 02, 2010, 06:24:06 pm »

I da me neko ne shvati da sam poklonik lika i dela gos. Djukanovica - NISAM.

Samo sam hteo da kazem da RM nije ima sta da trazi '99 osim da se brani i da brani teritoriju (PVO).

Ma dobro. Nisi, pvanja, dobro čitao, jer nikome se ne gine bezveze. RM je teritoriju odbranila najbolje tako što nije pokušala da je brani. Dobro je da se niko nije setio da izigrava Leonidu i trista Spartanaca (Termopile). Dosta je jedna Mojkovačka bitka. Svesno žrtvovanje i uzaludna pogibija su sasvim različite stvari. I to ne traži stručno objašnjenje - to je pitanje zdrave glave!

Malo off-topic, ali uloga mokrih starih ćebadi u umanjenju IC odraza tenkovskih motora i topovskih cevi posle opaljenja je svakako za analizu BD protiv SRJ 1999. To valjda zadire u PED. Kakva "Штора", "Арена", "stealth" premazi i profilisanje radi odraza! Mokro ćebe život spasava!
A opet, ne može se raketna fregata kamuflirati u ribaricu nasred mora, kao što ni podmornica ne može izigravati zalutalu tunu. Na moru mokro ćebe ne pomaže, a 33 i 34 npr. nisu nevidljivi.

Zato je bolje što su brodovi RM događaje 1999. proveli na raznim maskirnim ili drugim vezovima.

A ako u CG danas nije ostalo nijedne bojno sposobne mine to samo potvrđuje ono što sam rekao u ranijim postovima. To je kratkovido i opasno. U kriznoj situaciji najskuplje i najpotrebnije je uvek ono čega nema, pa makar to bila "nepotrebna" mina.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.