PALUBA
April 25, 2024, 11:54:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 473296 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #225 on: March 30, 2010, 05:30:05 pm »

Da, donekle. Korov se u korijenu siječe. Švercere se prije svega zatire na obali prije nego se dokopaju mora, i to ne one stine koji voze one brze glisere nego velike glave koje sjede u udobnim foteljama dok jadnici crnče za njih i drže glave u torbi u gliserima koji nisu ništa drugo nego bombe.

Dok je šverc tog tipa cvjetao svojedobno 90-ih između CG i IT, to vi iz mornarice dobro znate, dogodilo bi se da bi Talijani promašili Boku, magle radi ili čega već, jer im se često o ulazu u Molunat učinilo da su Bokokotorska vrata, pa bi samo "ušetali" u HR morski prostor gdje ih je policija dosta pohvatala.

Ti gliseri, to je ljudi moji strašno: tankali su super uglavnom, pravo je čudo da ti koji su ih vozili nisu ginuli, to su bile hrpe plastificiranih šperploča s vrlo jakim motorima i to je to, osiguranje nikakvo, sklepano na brzinu, pa ako i bude uhvaćen, mali gubitak za "vlasnika".

Svakako, nekima od tih zaplijenjenih glisera kasnije se služila hrvatska pomorska policija nakon što su im modificirani motori tj. nakon što im je sigurnost poboljšana.

Svakako, ti kanali se sijeku puno prije nego dospiju na otvoreno more, tako da su spomenuti gumenjaci sve što CG u ovoj fazi treba.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #226 on: March 30, 2010, 10:04:30 pm »

U drugoj polovini 90-tih, šverc je bio državni posao u CG, i ratna mornarica tu nije mogla ništa. Sva zaplenjena plovila su morala biti predata MUP-u Crne Gore, i gomila tih brzih čamaca je bila vezana u barskoj Marini - dok se prašina ne slegne, a onda ponovo na pučinu. Dešavalo se da jedan isti gliser bude hvatan po nekoliko puta sa istim tovarom. Na kraju je i mornarica digla ruke. Nije se moglo protiv države, a i što trošiti gorivo bez razloga...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #227 on: March 31, 2010, 01:59:55 pm »

@RTOP21 pa u Albaniji se slabo radi na tom secenju sverca a sa Kosova svasta ide ka zapadnoj evropi od cigara, ljudi, belog praha pa do oruzja i eksploziva.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #228 on: March 31, 2010, 04:45:27 pm »

Pvanja
Ne znam kad si zadnji put bio u Albaniji, ja nedavno, na Kosovu doduše nisam ali mogu zamisliti...svakako, oboje je ne crna rupa nego najcrnija rupa.
Tu nema ni zakona ni države ni vlasti tj. to je jedan opći kaos i anarhija u srcu Europe, nered, užas. ne znam koju riječ bih upotrijebio.
Inače, u Albaniju kad sam išao nedavno, ispred Bara sam vidio RF 34, ali je plutala samo, nije nigdje išla.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #229 on: March 31, 2010, 09:19:07 pm »

Najsvežije vesti o aktivnostima CG mornarice. Današnje Podgoričke Vijesti pišu:

Vježba na pučini

Tivat - Fregata 34 Mornarice VCG juče je bila u Boki na redovnoj takozvanoj B-2 obuci, odnosno vožnji tokom koje članovi posade izvode redovnu pomoračku obuku.
Jedan od dva kapitalna broda MCG u poslijepodnevnim satima napravio je krug pred svojom bivšom dugogodišnjom bazom u Tivtu, gdje su ga pozdravili i ribari koji su se tada zatekli na moru. Nakon toga se brod uputio ka Kotorskom zalivu gdje je fregata 34 na sidrištu pred Morinjem provela noć.
Brod pod komandom kapetana fregate Igora Šipića, danas završava dvodnevnu vježbovnu vožnju povratkom u Bar.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #230 on: April 01, 2010, 07:42:19 am »

@RTOP21
Ja nisam skoro bio u Albaniji ali po onome sto su mi priclai stanje je bas tako crna rupa.
Osim toga bilo je par reportaza Italijana i Engleza o Kosovu i Alabaniji. Ovaj englez je tamo uspeo da se tajno poveze sa prodavciam oruzja i da mu bude svasta ponudjeno da kupi. Na kosvu je bez problema mogao da kupi nekoliko kg plasticnog eksploziva i to sve za nedelju dana boravka na Kosovu.

Ma treba ce vremena da se objasni ovima u CG zasta sluzi morarica !
A morace da imaju dva patrolca malo veca to je sigurno (nesto 40-60 metara), mada bi oni (politicari) najvise voleli da se svega rese i da spiskaju pare.

Inace neciji brat je pricino redovan po kazinima u Budvi gde redovno za noc gubi i po 100.000 evra i netrepne. Za to se ima! Necu u politiku mada ovo je vise kriminal a i to nije teme ovog foruma.

@lovac
Lepe vesti da je 34 izasla u voznju. Pretpostavljam da to ima veze sa predstojecom vezbom.

Da li je prica o Turskoj i dalje aktuelna?
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #231 on: April 01, 2010, 03:01:24 pm »

Budući da ja sve gledam kroz prizmu politike jer mi je eto takav profesionalni horoskop, samo da dodam što se tiče Albanije, iako nije tema ali jest za one koji gledaju malo unaprijed, nije potrebna prevelika inteligencija. Dakle, zapad gradi od Tirane do Prištine autocestu, prema tome, sve je jasno, kažem politički gledano.

Toliko to tome.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #232 on: April 01, 2010, 04:27:00 pm »

Pravilnik je o politici ovde neumoljiv - hvala bogu  pravilo
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 987


« Reply #233 on: April 02, 2010, 12:34:50 pm »

Pravilnik je o politici ovde neumoljiv - hvala bogu  pravilo

U pravu si @Pvanja, dakle vratimo se temi!
Logged
sand
mornar
*
Offline Offline

Posts: 49



« Reply #234 on: April 07, 2010, 01:52:09 pm »

Prošlo je dugo vremena, ali mislim da se sećam zastavnika sa leve strane.
Išli smo zajedno na trčanje, čovek je trčao i maratone. Čak sam ga sreo 2000 i neke na Beogradskom maratonu pred cilj Smiley
Nadam se da je to on.

Možda nemaju veze s temom u naslovu, ali ima s par zadnjih postova. Ne prikazuju nešto spektakularno, ali prikazuju duh koji je vladao. Noć u maskirnom vezu, aprila 1999. - mali predah.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Logged
sand
mornar
*
Offline Offline

Posts: 49



« Reply #235 on: April 07, 2010, 01:57:46 pm »

Sećam se od prilike i vodnika koji je oborio BPL, posle je dobio unapređenje. Ne mogu imena da se setim...

To što nazivate "šenlučenje" imalo je i svoje rezultate. Oborena je BPL u Boki, sa mola Oko (RToP) i oštećen je (srušio se kasnije kod o. Mljet) Miraž2000 - oboren vatrom iz Boforsa 40 mm sa PČ-175 koji je bio na vezu u l. Zelenika. Pogodak sa patrolca je kasnije pripisan PVO jedinici koja je bila u rejonu strelišta "1.maj" sa objašnjenjem "Kako da objavimo da ste vi oborili sa čamca, a da onolika PVO sa brda ne uradi ništa."
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #236 on: April 08, 2010, 05:19:18 pm »

Quote
Išli smo zajedno na trčanje, čovek je trčao i maratone. Čak sam ga sreo 2000 i neke na Beogradskom maratonu pred cilj Smiley
Nadam se da je to on.

Jeste.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prvenstvo VJ_resize.jpg (150.33 KB, 800x541 - viewed 216 times.)
Logged
sand
mornar
*
Offline Offline

Posts: 49



« Reply #237 on: April 09, 2010, 12:33:46 pm »

Ee!! Čovek je super lik, zna li neko gde je on? Nadam se da je dobro i da dalje trči. Sramota, zaboravio sam kako se zove...
Igrom slučaja, kada sam se skidao, baš je on bio na prijavnici  Smiley
Mislim da je 99 ovaj dečko sa plavom kosom koji čuči ispod zastavnika pobedio na nekom krosu mornarice u Tivtu.
Bili smo jednom na trčanju od Tivta prema Lepetanima zastavnik on i ja...  Davno je bilo, kroz maglu se sećam.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #238 on: April 09, 2010, 02:57:02 pm »

Flyvefisken Class (SF 300) Multi-Role Vessels, Denmark
https://www.paluba.info/smf/rm/litva-isporuka-posljednjeg-patrolca-klase-flyvefisken-%28standard-flex-300%29/

Evo ovo bi bila prava stvar za CG ( a bogami i za HR mornaricu - bolje od ovih Helsinkija).

Samo da drzava/e hoce da odrese kesu za dva komada.

Jeftine za odrzavanje, modularne (visenamenske), sa dosta kavalitetnom opremom. Verovatno bi se mogle povoljno pazariti kao polovne.

Za obe zemlje bi trebala varijanta za patroliranje ili eventualno u protivminskoj varijanti (ovo zbog eventualnih misijama NATO-a).

NARAVNO OVO JE ZA MASTANJE ALI ETO AKO JE MOGLA LITVANIJA DA UZME 3 KOMADA NIJE TO BAS NEDOSTIZNO.

Evo par likova

Flyvefisken Class (SF 300) Multi-Role Vessels, Denmark
http://www.naval-technology.com/projects/fly/
http://en.wikipedia.org/wiki/Flyvefisken_class_patrol_vessel
http://www.naval-technology.com/projects/fly/specs.html

Evo i par slicica


* fly1.jpg (42.45 KB, 620x248 - viewed 223 times.)

* fly2.jpg (48.28 KB, 400x438 - viewed 231 times.)

* fly3.jpg (43.55 KB, 450x394 - viewed 237 times.)

* fly4.jpg (41.88 KB, 350x411 - viewed 217 times.)

* fly5.jpg (44.91 KB, 500x328 - viewed 191 times.)

* fly6.jpg (43.77 KB, 500x385 - viewed 201 times.)

* fly7.jpg (44.8 KB, 400x427 - viewed 190 times.)

* fly8.jpg (42.43 KB, 350x360 - viewed 195 times.)

* 800px-Danish_HDMS_Viben_(P562).jpg (117.91 KB, 800x571 - viewed 194 times.)

* 800px-P12_Dzukas.jpg (48.33 KB, 800x600 - viewed 197 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #239 on: April 09, 2010, 03:04:56 pm »

Quote
Ee!! Čovek je super lik, zna li neko gde je on? Nadam se da je dobro i da dalje trči. Sramota, zaboravio sam kako se zove...
Igrom slučaja, kada sam se skidao, baš je on bio na prijavnici  Smiley
Mislim da je 99 ovaj dečko sa plavom kosom koji čuči ispod zastavnika pobedio na nekom krosu mornarice u Tivtu.
Bili smo jednom na trčanju od Tivta prema Lepetanima zastavnik on i ja...  Davno je bilo, kroz maglu se sećam.

Pozdrav @sand.

Dobro je, provodi penzionerske dane i doduše mnogo manje trči - ponekad rekreativno. Zove se Ostoja Savić. "Dečko sa plavom kosom" - vod. Pero Čavor. Dugo ga nisam video ni čuo, nadam se da je dobro. Živi u Boki.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.