PALUBA
April 16, 2024, 02:45:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 472220 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #255 on: April 19, 2010, 11:33:31 am »

Za težko more imaš  Pučinski remorker PR-41. Duplo veči depasman, brzina 12 čvorova dosta velika za spasavanje nekog broda, a  potera nekih švercera u oluji neče ni biti  potrebna.

Pučinski remoker PR41 te 4 patrolna čamca u klasi Minrna je više nego dovoljno za potrebe Crne gore u smislu obalne straže.

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #256 on: April 19, 2010, 11:47:22 am »

Nema tog švercerskog glisera koji neće probiti štićenu granicu. To su pravi bolidi.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #257 on: April 19, 2010, 11:54:58 am »

Znam kakvi su vidio sam ih više puta kad idu preko Otranta, čamci za trke i vire dvije glave sa skafanderom, a gledo sam jih i kada ukrcavaju robu sa broda matice u Draču, to je bilo još kada je bila stara Albanija, ali oni su imali i podršku vlasti pa su nama zaključali na brodu radio stanicu i ostali smo samo na VHF vezi.
A što se tiče remorkera sigurno je sposobniji od turskih brodova samo ga je treba dodatno opremit.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #258 on: April 25, 2010, 09:42:44 pm »

        Pozdrav za sve.Pitanje ,ako neko zna i hoće da odgovori!Igor Šipić o kome je bilo reči je 90_ih bio k_dant torpednog čamca???Da li smem da pitam za pojedince koji su devedesetih bili na ukrcanju u 17 btč ?Interesuje me par pojedinaca ako neko zna gde su sada i šta rade?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #259 on: April 26, 2010, 06:23:07 am »

Jesete, koliko ja znam kf Igor Sipic je pocetkom 90-tih bio na TC. Kbb Veselin Kovacevic koji je takodje bio na TC danas je u penziji i angazovan je kao strucni savjetnik u Granicnoj pomorskoj policiji CG.
Logged
sand
mornar
*
Offline Offline

Posts: 49



« Reply #260 on: April 26, 2010, 08:34:17 am »

Evo jedan stari Politikin clanak iz 2007:

Potop mornarice Crne Gore
Nekada moćna jugoslovenska flota ubrzano se rasprodaje zajedno sa kasarnama i ostalom vojnom imovinom

Nekada moćna jugoslovenska flota (Foto Ž. Komnenović)
Tivat – Pored prodaje nekretnina, najunosniji posao u Crnoj Gori je rasprodaja vojne imovine. Ostatak ostataka nekadašnje Ratne mornarice JNA, SRJ, SCG, a danas mornaričke baze VCG dospeo je u žižu interesovanja afričkih kupaca naoružanja i vojne opreme, ali i predstavnika svetskog džet-seta, koji žele da na prostoru nekadašnjih kasarni grade atraktivne hotele.
Prodaja viška brodova i raketnog naoružanja Egiptu teče po dogovorenoj dinamici. Uz molitvu sa komandnih mostova posvećenu Alahu, tri raketna čamca "osa 1" Ratne mornarice Egipta isplovila su pre nekoliko dana iz Mornaričko-tehničkog remontnog zavoda "Sava Kovačević". Pre četiri meseca iz Tivta su za Egipat već otišla dva identična ratna broda koji su nekada plovili u floti Ratne mornarice Jugoslavije. Svih pet zastarelih "osa" pre tri godine posredstvom beogradske firme "Cofis", Ministarstvo odbrane SCG prodalo je Egiptu, koji je uz te brodove kupio i sedam obalskih protivbrodskih raketnih sistema "rubež-E" i nekoliko desetina protivbrodskih raketa tipa P-21 i P-22. Uz to, Egipćanima je prodato i mnogo rezervnih delova i prateće opreme, kao i specijalna vozila za tehničku podršku sistemima "rubež-E". Tu nije kraj, jer je pod velom "postupka poverljive prodaje" preko firmi "Jugoimport SDPR" i "Cofis" Ministarstvo odbrane CG za prodaju, prema nezvaničnim saznanjima, sada ponudilo preostala sredstva i brodove, osim jedrenjaka "Jadran", raketne fregate 34 i topovnjača 405 i 406.
Na dokovima tivatskog "Arsenala" koji će 30. juna preuzeti kanadski biznismen Peter Munk, sada čekaju četiri raketne fregate 31, 32, 33 i 34, desantni minopolagač DBM 21, četiri raketne topovnjače, dva velika remorkera, pet diverzantskih podmornica oznaka 911, 912, 913, 915 i 916, tri velike podmornice 821, 831 i 832, pomoćni transportni brod PO-91, pomoćni transportni vodonosac PV 17, dva tankera, hidrografska barkasa BH 12, školska barkasa BŠ 22, dve obične barkase, dva lučka remorkera, dva desantna splava, plovna lučka dizalica LDI 18 i dve jedrilice "elan 43". Jedrenjak "Jadran" vojnopomorski stručnjaci nazivaju "ikebanom", jer se više ne koristi za obuku pomorskih oficira, već za statiranje u promotivnim spotovima i reprezentativna krstarenja Bokom.
Kasarna "Milan Spasić" u Radovićima, u kojoj je bila stacionirana prošle godine rasformirana 108. brigada obalske odbrane naoružana već pomenutim "rubežima", ispražnjena je i u skladu sa odlukom Vlade Crne Gore čeka svog novog vlasnika i "turističku valorizaciju". Naoružanje i oprema iz ove kasarne i "Arsenala", koji je kanadski milijarder kupio za 3,2 miliona evra, svakodnevno se prenosi u vojni pogon na Opatovu. Nestao je i Hidrografski institut ratne mornarice u Lepetanima, kao i mornarički opitni centar koji je postao deo Tehničkog opitnog centra Vojske Srbije. Ranije je rasformirana 88. flotila podmornica. Veći deo starešinskog kadra je penzionisan ili je zatražio prekomandu u ustanove i jedinice Vojske Srbije.
Ministarstvo odbrane Crne Gore je odmah nakon ukidanja vojne obaveze iz upotrebe izbacilo raketno, torpedno naoružanje i morske mine, a sedište mornaričke baze u Kumboru proglašeno je "neperspektivnim" za Vojsku Crne Gore. S obzirom na to da je iz Podgorice najavljeno premeštanje baze u Bar, u bivšoj kasarni "Orjenski bataljon" u toku je selidba vojne imovine, opreme i naoružanja. Lokalitet u Kumboru već je definisan kao mesto na kome je predviđena izgradnja "turističkih kapaciteta", a u crnogorskoj štampi se kao zainteresovani kupci pominju američke teniserke Serena i Venus Vilijams koje bi u Kumboru gradile "superluksuzan teniski kamp".
Internom naredbom komande mornaričke baze vojnicima i starešinama je zabranjena bilo kakva komunikacija sa novinarima zbog sve većih povika na novu praksu "postupka poverljive prodaje" kojom se bez znanja javnosti prodaju brodovi, naoružanje, oprema i ogromne zemljišne parcele. Za Centar vojnomedicinskih ustanova Meljine tendersku dokumentaciju otkupile su londonska kompanija "Belfairs menad

Izvor:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/t28363.lt.html&usg=__0MfRqyF3CoGgHJetgyuuFLPkh8U=&h
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #261 on: April 27, 2010, 12:38:47 pm »

Jesete, koliko ja znam kf Igor Sipic je pocetkom 90-tih bio na TC. Kbb Veselin Kovacevic koji je takodje bio na TC danas je u penziji i angazovan je kao strucni savjetnik u Granicnoj pomorskoj policiji CG.
   
   Da li znaš šta je sa ostalim starešinama koji su bili u 17.btč a koji su ostali u C.G.? Vesko je bio komandant diviziona TČ 90-tih.Kada su remontovani RČ bio sam dole u SAKO kao kooperant brodomonter u TOLE. Sada je Tole u  Novom Bečeju kupio brodogradilište i radi pod Izvornim imenom MCI.Mala digresija.Ako nekog to uopšte interesuje???
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #262 on: May 30, 2010, 07:32:56 pm »

Njemci stigli u posjetu...
Tekst iz jucerasnjih novina.

FREGATA EMDEN U BARU
LOVCI NA PIRATE STIGLI U CRNU GORU


BAR-Za razliku od starih filmova,  moderni pirati nemaju drvene noge i poveze preko jednog oka, veoma su mladi i nadasve veoma motivisani za ono što rade. Najveći njihov brod nije duži od osam metara dužine, idu i do 1300 milja od obale u potrazi za plijenom-nezaštićenim trgovačkim brodovima. Moj lični osjećaj  je –svi su oni iz Somalije, iz velikog siromaštva, i u pirateriji vide šansu za zaradu, razmišljaju u stilu “ili umrijeti gladan ili biti pirat”. Treba da se fokusiramo na Somaliju,  da poboljšamo uslove života tamo, ali,  to nije posao mornarice-ovim riječima kapetan fregate Ulrih Brozovski, zapovjednik njemačke fregate “Emden” opisuje protivnika svoje posade u proteklih šest mjeseci.
    Na povratku u matičnu luku Vilhelmshafen, nakon uspješnog dejstva u misiji EU “Atalanta”-suzbijanja piraterije na Rogu Afrike, “Emden” je juče uplovio u Bar u neslužbenu trodnevnu posjetu, kao prvi njemački ratni brod koji pristaje na gatove pod Volujicom ne samo u ovom vijeku. 
- Znamo da je ovo bila veoma važna misija, i kući se vraćamo uvjereni da smo u njoj bili uspješni. Po povratku kući, brod ide na remont. Na moru smo najduže bez prekida u ovoj misiji bili 37 dana, a pirate kojima smo oduzimali oružje i potapali brodove nijesmo hapsili jer ih nijesmo hvatali u trenutku napada. Najveći izazov sa kojim smo se tamo susretali bio je taj što nijedna zemlja neće da ih primi i da im sudi. Pri povratku u Evropu, nadali smo se boljem vremenu u Baru, ali, nakon četiri  mjeseci vreline i velike vlage u Somaliji, ni ovo nije loše-našalio se vidno osunčani njemački zapovjednik na račun oblačnog i na momente kišnog dana pod Rumijom. 
   Zamjenik komandanta Mornarice VCG kapetan bojnog broda Željko Hercegovac naveo je da je ovo istorijska posjeta njemačkog ratnog broda, i podsjetio da dvije vojske već uspješno sarađuju, jer je naša jedinica u misiji ISAAF u Avganistanu u sektoru pod njemačkom komandom. Ističući da će uskoro tri naša mornarička oficira biti ukrcani na NATO brod i otploviti za Somaliju, kapetan Hercegovac je dodao da će  Brozovski danas održati predavanje oficirima Generalštaba i Mornarice VCG, što će doprinijeti boljoj pripremi naših oficira za učešće u misiji “Atalanta”.
-Presretanje vršimo helikopterom koji ispali mitraljeski rafal upozorenja  ispred piratske grupe u kojoj su obično tri čamca sa ukupno 12 pirata. Kad im se primaknemo, spuštamo naš “bording-tim” koji im prvo oduzima oružje-“kalašnjikove” i ručne bacače RPG, a potom detaljno pregleda čamce i fotografiše sve detalje ali i pirate, da  bi smo ih uporedili sa postojećom bazom podataka. Dešava se da iz drugog i trećeg čamca počnu da bacaju  oružje u vodu dok radimo u vodećem čamcu. U tri akcije smo zaplijenili šest čamaca od kojih smo potopili  pet, a ovaj šesti vodimo sa sobom u Njemačku kao dokaz-priča kapetan korvete Dirk Misler dok pokazuje šest metara dug sivo-plavi piratski čamac na palubi “Emdena”.
Odmah pored, još jedan svojevrsni “suvenir” iz Somalije, takođe dokazni materijal-osam motora skinutih sa piratskih čamaca.  Sagovornik “Vijesti” je inače pravo dijete Mornarice-Mislerov otac je služio kao upravitelj stroja takođe na “Emdenu” na koji je Dirk prvi put kročio sa deset godina!
-U akcijama smo presreli ukupno 35 pirata ali ih nijesmo zadržali jer tada nijesu napadali kargo brodove. Kada ih razoružamo, potrpamo ih po 12 u najveće čamce u grupi, takozvane vejlere sa vanbrodskim motorima, damo im goriva koliko im treba do kopna, i puštamo-kaže 37-godišnji kapetan korvete koji na pitanje  koliko je teško biti u ovakvoj misiji uz osmjeh odgovara “ teško je samo najmlađima kad se odvoje od kuće, ali se i oni brzo naviknu”. 
   Zapovjendik fregate Brozovski napominje da broj pirata raste, te da je  borba protiv njih komplikovana  jer je zona odgovornosti ogromna-preko pet miliona kvadratnih kilometara-dok patrolira 30-35 ratnih brodova, “i  visok je rizik od napada”.
-Preporučujemo trgovačkim brodovima da se sami čuvaju, tako što će postavljati blende i bodljikavu žicu na obode, te da plove rutama na kojima su naši  brodovi. Svi oni koji se drže naših savjeta prolaze bez problema, ovi drugi upadaju u njih-kaže Brozovski kojeg je sa saradnicima juče primio predsjednik Opštine Bar Žarko Pavićević .
Tom prilikom razmijenjena su prigodna znamenja grada i broda, a gradonačelnik je njemačkoj posadi poželio da dođe u Bar i turističkim povodom. Ambasador NJemačke u Crnoj Gori  Peter Plate i i zapovjednik Brozovski priredili su sinoć prijem na fregati za predstavnike javnog i političkog života i Vojske Crne Gore. Iz Ministarstva odbrane su objavili da  istovremeno u posjeti Crnoj Gori boravi  državni sekretar Ministarstva odbrane NJemačke Tomas Kosendej.
   

“Emden” je jedna od osam fregata  klase “Bremen” koju zovu kičmom njemačke Mornarice. Prvenstvena namjena joj je borba protiv podmornica,a potom i aviona i brodova.  U upotrebi od oktobra 1983, “Emden” je duga 130, široka 14,5 metara sa gazom šest metara, težine 3.950 tona. Pokreću je dva dizel-motora od po 5.200 KS, dvije gasne turbine od po 25.000 KS koji joj daju maksimalnu brzinu 30 čvorova. Bez dopune goriva “Emden” brzinom od 17 čvorova plovi 4.000 nautičkih milja. Posadu čine 202 oficira i mornara, te 20-člani  tim koji opslužuje dva protivpodmornička helikoptera “SiLinks”. U arsenalu su  joj osmocjevni lanser protivavionskih raketa “Si sperou”, dva četvorocjevna lansera za protivbrodski “Harpun”, top “Oto Melara” 76mm, dva RAM lansera protivavionskih raketa, dva dvocjevna lansera protivpodmorničkih  torpeda i dva višenamjenska topa “Mauzer” 27mm.

Radomir Petrić


Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #263 on: May 30, 2010, 07:36:12 pm »

Evo i par fotki...



* Copy of u barskoj luci.jpg (80.09 KB, 800x565 - viewed 283 times.)

* Copy of Bar.jpg (83.94 KB, 800x532 - viewed 297 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #264 on: June 15, 2010, 09:06:54 pm »

Današnje Podgoričke Vijesti donose članak o poseti brodova Turske RM u Baru

Vježbe na moru
PET TURSKIH RATNIH BRODOVA UPLOVILO U BARSKE VODE
Bar - Grupa od pet turskih ratnih brodova uplovila je juče u trodnevnu posjetu Baru. Ovim povodom, u Opštini Bar primljena je turska delegacija u kojoj su bili kontraadmiral Ismail Tajlan, komandant Južne grupe brodova Mornarice Turske i ambasadorka Turske u Crnoj Gori Emine Birgen Kesoglu.
Ambasadorka Kesoglu je tom prilikom domaćinima iz lokalne samouprave istakla da su odnosi Crne Gore i Turske na najvišem nivou, te da ova posjeta to dodatno potvrđuje, dok je kontraadmiral Tajlan izvijestio da u ovoj pomorskoj misiji učestvuju četiri fregate i jedan pomoćni brod, sa oko hiljadu članova posade.
“Pored zajedničkih vojnih vježbi koje organizujemo sa našim partnerima na Mediteranu, Mornarica Turske takođe obilazi i luke prijateljskih mornarica u cilju jačanja saradnje i razmjene iskustava. U Baru ćemo obučavati pripadnike Mornarice VCG na kopnu i na otvorenom moru. Nadam se da će nakon ove posjete odnosi između naše dvije mornarice nastaviti dalje da se razvijaju”, kazao je Tajlan.

Predsjednik Opštine Bar Žarko Pavićević predstavio je gostima Bar i izrazio nadu da će pripadnici turske mornarice tokom posjete moći da se upoznaju sa brojnim kulturno-istorijskim spomenicima “te da se uvjere u tradicionalno gostoprimstvo Barana”.
“Nadam se da ćete za vrijeme vašeg boravka u Baru steći nove prijatelje i da će i to biti jedan od razloga da nas ponovo posjetite”, kazao je Pavićević.
Zamjenik komandanta Mornarice VCG kapetan bojnog broda Željko Hercegovac, koji je bio na ovom sastanku sa izvršnim direktorom AD Luka Bar Slobom Pajovićem, kazao je da je ovo do sada najveća posjeta vojnih brodova Vojsci Crne Gore.
“Ovu posjetu ćemo iskoristiti za unapređivanje bilateralne saradnje i za razmjenu iskustava u izvođenju zadataka na moru”, rekao je Hercegovac.
Logged
Svarun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #265 on: June 26, 2010, 06:55:27 pm »

Da li netko ima sliku PO 91, 92 ili 93. Službovao sam na PO 93 do 91 godine.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #266 on: June 26, 2010, 07:09:37 pm »

Da li netko ima sliku PO 91, 92 ili 93. Službovao sam na PO 93 do 91 godine.

O "peojkama" postoji cela tema...
https://www.paluba.info/smf/brodovi-jrm/visenamenski-pomocni-brod-tipa-po-91/
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #267 on: June 26, 2010, 08:31:06 pm »

Novosti iz CG mornarice stižu putem današnjih podgoričkih Vijesti - koliko je do sada bilo ponuda i kombinacija ..? Da li je ovo definitivno ili će biti još nekih ''novina''.
Jedini zaključak koji se može izvući iz dosadašnje kombinatorike nadležnih u CG vojsci da se traži brod koji ne zahteva održavanje ....

Dva patrolna broda umjesto fregata
MINISTARSTVO ODBRANE DEFINITIVNO „PRELOMILO“ DA MORNARICU CRNE GORE SVEDE NA OBALSKU STRAŽU

Tivat - Ministarstvo odbrane Crne Gore pred odlukom je da suštinski ukine Mornaricu Vojske Crne Gore (MCG) i u praksi je svede na Obalsku stražu. Iako to još niko od najviših crnogorskih odbrambenih i vojnih zvaničnika nije javno rekao, MCG će praktično postati Obalska straža, ako se realizuje najnoviji plan koji predviđa prodaju dvije raketne fregate tipa „Kotor“, koji su glavni kapitalni brodovi MCG, kao i još nekih plovila koja su u međuvremenu povučena iz operativne upotrebe. Naime, Ministarstvo odbrane u poodmaklim je pregovorima da raketne fregate (u međuvremenu kod nas preimenovane u patrolne brodove) RF-33 „Kotor“ i RF-34 „Pula“ proda Bangladešu. U taj aranžman uključena je i prodaja četiri raketne topovnjače tipa 401 i eventualno pomoćnih brodova PN-27 i PO-91. Čitav posao trebalo bi da bude odrađen preko Turske gdje bi se naši ratni i pomoćni brodovi generalno remontovali prije isporuke Bangladešu čiji su visoki vojni zvaničnici u nekoliko navrata do sada obilazili brodove MCG na vezu u luci Bar i sagledali njihovo stanje. U zamjenu za brodove koji bi se nakon remonta u Turskoj uputili ka jugoistočnoj Aziji, MCG bi dobila generalni remont i rekonstrukciju školskog broda – jedrenjaka „Jadran“ u Turskoj, kao i dva nova manja patrolna broda tipa SNR- SAR 42 kakve gradi tursko brodogradilište „Istanbul Shipyard“ a koji predstavljaju tipična plovila Obalske straže, a ne Mornarice. Na taj način naše Ministarstvo odbrane bi praktično ukinulo Mornaricu, iako je taj dio Vojske Crne Gore do sada daleko najviše uradio na međunarodnoj vojnoj saradnji i dostizanju interoperabilnosti sa snagama NATO.

Zvaničnici Ministarstva odbrane su se do sada na pitanja kako će izgledati konačna formacija, sastav, naoružanje i oprema MCG, kao i da li se definitivno odustalo od svojevremeno proklamovane namjere da se dvije fregate tipa „Kotor“ rekonstruišu u patrolne brodove otvorenog mora (OPV), odgovarali da će to definisati SDR, koji bi trebalo da bude gotov u narednih mjesec-dva. Rekonstrukcija fregata u OPV podrazumijevala je skidanje raketnog naoružanja sa brodova i ugradnju platformi za slijetanje helikoptera. Procijenjena cijena rekonstrukcije iznosila je oko milion dolara po brodu, čime bi MCG dobila dva prilično moderna i adekvatna ratna broda za zadatke koje očekuje u kolektivnom sistemu bezbjednosti sa NATO, odnosno patroliranje i kontrolu Južnog Jadrana, Otranta i možda dijela Mediterana.
Inače, Crna Gora već četiri godine radi na izradi SDR i u međuvremenu bukvalno razbacuje svoje ograničene raspoložive ljudske, materijalne i finansijske resurse u jedinicama Vojske, svako malo mijenjajući stateška opredjeljenja kada su u pitanju kapitalni objekti. To je najuočljivije na slučaju dviju raketnih fregatae klase „Kotor“ koji su kapitalni brodovi MCG, a od kojih je jedna i to RF-33 „Kotor“ čim je Crna Gora 2006. preuzela Mornaricu, izbačena iz operativne upotrebe uz objašnjenje da će glavninu crnogorskih pomorskih snaga činiti preostala RF-34 „Pula“ i dvije raketne topovnjače tipa 401. Nakon toga, neko u vojnom vrhu je uspio da činovnicima Ministarstva odbrane objasni činjenicu da se sa dvije male topovnjače deplasmana po 240 tona ne može patrolirati uzburkanim otvorenim morem u Otrantskom tjesnacu, pa je 2007. donesena odluka o vraćanju RF-33 u operativnu upotrebu. Posada broda uz minimalna finansijska ulaganja države uspjela je da revitalizuje „Kotor“ i taj već otpisani ratni brod vrijedan desetak miliona eura „vrati u život“, tako da je RF-33 prije pet mjeseci čak prvi put nakon višegodišnje pauze, isplovila na jednu vježbovnu vožnju.

Stručnjaci upućeni u ovu problematiku do sada su u više navrata upozoravali državni i vojni vrh da je za Crnu Goru najbolje i ujedno najjeftinije rješenje da zadrži fregate klase „Kotor“, na njih postavi helikopterske platforme i zamijeni problematične pomoćne motore na tim 90-metarskim plovilima od po 1.200 tona, čime bi dobila odlične patrolne brodove, sposobne i za duža međunarodna krstaranja i misije i u udaljenim vodama, poput aktuelne „EU NAVFOR ATALANTA“ međunarodne misije borbe protiv pirata u Adenskom zalivu. Ovo tim prije, jer su brodovi klase „Kotor“ građeni krajem osamdesetih, još uvijek relativno mladi, a njihovi tehnički resursi su utrošeni manje od 30 odsto.
Svi ti argumenti izgleda, nisu bili dovoljno ubjedljivi za čelnike Ministarstva odbrane i Vojske, pa ćemo u zamjenu za gotovo čitave efektive MCG, najvjerovatnije dobiti dva mala patrolca iz Turske sa čime će naša Mornarica biti definitivno ograničena samo na naše teritorijalne vode, bez mogućnosti da kontroliše Otrant i južni Jadran o čemu je bilo priče sa partnerima iz NATO-a, dok je u opciji bila pregradnja fregata u OPV.
Inače, brodovi tipa SNR- SAR 42, dugi su 42, široki 8,1, a gaz im iznosi 2,5 metara. Ovi brzi patrolni čamci deplasmana 255 tona, naoružani su sa jednim dvocijevnim topom kalibra 40 mm, a maksimalnom brzinom od 26 čvorova pogone ih dva dizel-motora ukupne snage 4.200 kW. Sa punim tankovima goriva i uz ekonomsku brzinu od 12 čvorova, mogu preploviti do 1.800 milja, a u posebnom spremištu ispod palube na krmenom dijelu broda, SNR- SAR 42 nosi brzi tzv. RHIB čamac za spasilačke i ostale intervencije na moru. Inače, osnovna namjena ovih brodova je spasavanje i traganje na otvorenom moru, a mogu se koristiti i za patroliranje, protivteroristička i protivpiratska dejstva, pratnju trgovačkih brodova, zaštitu obalnih i of-šor instalacija, sprečavanje krijumčarenja na moru, te nadzor nad teritorijalnim morem i sprovođenje kontrola na moru. Četiri gotovo identična patrolna čamca u sastav svoje Obalne straže nedavno je uvrstila i Albanija.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #268 on: June 26, 2010, 11:52:04 pm »

Iznenadjujuce dobar tekst koji pogadja sustinu problema.

Retko kad novinari pogode sustinu ovako dobro.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #269 on: June 27, 2010, 01:07:57 pm »

Ма нема ту шта да се погађа. Морнарица и бродови су скупа работа (као и авијација) а корист је "скривена", не види се одмах. Црна Гора у време СЦГ и ДЗ СЦГ није хтела да финансира морнарицу, посебно у време СЦГ, чак и да је могла. Тада је Морнарицу (као и Војску) са 98% финансирала Србија. Не може и неће ни сада када је њена. Схвата је као наслеђени баласт. И нема пара. Осим туризма других прихода из којих би се финансирала држава, па и Морнарица нема. Објективно и не треба јој. Јесте да је морнарица та која јој може одржавати и јачати углед и на неки начин приближити НАТО-у, али од тога се не живи.Биће примљена у НАТО и овако и онако због политичких интереса "Великог брата" а апсолутно не због војне снаге или могуће користи НАТО од војске ЦГ. Морнарица Црне Горе ће опстати само ако нађе финансијера.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.