PALUBA
March 28, 2024, 11:19:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: VES, amblemi, uniforme  (Read 23498 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ziza.zile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« on: May 13, 2012, 10:40:27 pm »

par sati sam proveo u citanju foruma i koliko su mi neke stvari jasne toliko neke nisu. mozda tyrenutno imam previse haoticnih informacija.
posto sam novi, sve pohvale za vas koji ste se toliko posvetili informisanju o ovim zanimljiv temama.
a sad malo pomoci i edukacije  laugh

koje sve jedinice imaju svoje ambleme?
 kobre iako su dio garde nose svoje ambleme!?
da li se sada na uniforme pored amblema nedje dodaje oznaka vojne osposobljenosti (tipa bolnicar u nekoj brigadi)....
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1 on: May 13, 2012, 11:20:13 pm »

Kobre su specijalni bataljon vojne policije, a ne garde.

Što se oznaka tiče, nisam siguran da li sam te dobro razumeo, ali viđao sam da neki oficiri nose npr. padobranski znak iako nisu pripadnici spec. brigade, nego na osnovu toga što su prošli padobransku obuku. Da li si na to mislio?

Što se posebnih oznaka tiče, mogao bih da ti navedem neke, ali nadam se da će ti neko drugi napisati sve, da ja nešto ne propustim.
Logged
ziza.zile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #2 on: May 14, 2012, 03:09:45 pm »



cini mi se da sam negde procito da je bataljon kobri u sastavu garde usli.
a oznake... da i to sto si naveo. to je glupost jer ako sam proso obuku policije a kasnije se prebacio recimo kao kerovodja pa necu valjda nositi znak sluzbe ciji nisam pripadnik.

kod mene su u jedinici VP su bili vozaci koji su dobili znak bez dodatne obuke za VP, a recimo da ode policajac kao vozac znak mu sigurno nece ostati na kosulju.
ovo me je konkrentno interesovalo: vezisti imaju svoj amblem, VP svoj. ako ode vezista u jedinice VP koji ce znak da nosi? veza ili VP?
Logged
ziza.zile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #3 on: May 14, 2012, 03:24:38 pm »

http://www.vs.rs/index.php?content=2305d709-f735-102b-bdc2-a0672172d7df
ovdje su amblemi kopnene vojske
e evo i ovdje sto me zbunjuje
specijalna brigada ima svoj amblem a u njen sastav su 63 i 72 koje takodje imaju svoje ambleme?
koje ambleme koriste pripadnici ove brigade?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #4 on: May 14, 2012, 04:18:35 pm »

Ukoliko su amblemi bataljona donošenjem ovih amblema čiji si link ostavio stavljeni van snage, onda bi trebali da nose amblem brigade. Ako su ostali zvanični amblemi bataljona kao amblemi nižih jedinica, onda nose ambleme bataljona.

E sad pitanje je šta je zvanično usvojeno?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5 on: May 14, 2012, 07:12:06 pm »

Овако:

- "Кобре" имају службени назив "Батаљон војне полиције специјалне намене". Непосредно су потчињени Управи војне полиције Војске Србије. Раније су били батаљон у саставу гарде, али су пре две-три године издвојени из тог састава;
- Амблем јединице нема везе са ВЕС (војноевиденцијском специјалношћу) или родо, тј службом. Када, на пример, везиста или санитетлија дође у јединицу војне полиције (или неке бригаде) на рукаву униформе ће носити амблем војне полиције (или те бригаде); официри и подофицири ће на реверима и даље носити ознаку "свог" основног рода или службе (везе, санитетске службе); већина јединица је интерродовског састава па је то нормално.
- Ознака овлашћеног службеног лица војне полиције је значка која је носи на грудима. Њу носе само овлашћена службена лица војне полиције, а не сви припадници војне полиције. Овлашћена службена лица војне полиције су само официри и подофицир.
- У специјалној бригади ВС "свој" амблем имају припадници сваког батаљона (63.падобранског, ПТ батаљона, 72.ид батаљона). Изнад сваког "батаљонског" амблема  у полукругу стоји натпис "специјална бригада"; припадници специјалне бригаде изван батаљона (у команди, самосталним јединицама, логистици и сл.) носе "општи" амблем специјалне бригаде.
Logged
ziza.zile
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #6 on: May 14, 2012, 07:59:01 pm »


mislim da jos uvjek postoji jedan bataljon ili vod vp koji je direktno pod komandom generalstaba, nemislim na protiv teroristicki bataljon koji je takodje u specijalnoj brigadi. mada nisam siguran.
e ovo si mi bas lijepo rasclanio i objasnio oko nosenja oznaka.
sto se tice vesa znam i ja da nema veze sa amblemima ali nikada nisam vidio nekog pripadnika vojske da nosi te posebne oznake svojih sluzbi ili rodova na reveru. interesuju me izgledi tih oznaka ali samo onih koji se danas koriste. za vrijeme JNA je bilo nekih oznaka i to je bilo pa proslo.
i jos ovo u gardi ima jos uvjek VP i to 25 bataljon. napravicu jedan sematski prikaz pa cu objaviti.
napravio sam za ratno vazduhoplovstvo ali je prevelika slika pa nemogu je okaciti
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #7 on: May 14, 2012, 08:02:43 pm »

Na reveru službenih uniformi nose se oznake roda - službe, istovetne onima iz doba JNA.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #8 on: March 23, 2022, 05:15:45 pm »

Na reveru službenih uniformi nose se oznake roda - službe, istovetne onima iz doba JNA.

Ima li neka slika toga kako se nose ves oznake
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #9 on: March 23, 2022, 06:27:17 pm »

Na reveru službenih uniformi nose se oznake roda - službe, istovetne onima iz doba JNA.

Ima li neka slika toga kako se nose ves oznake

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Artiljerac, prema oznaci na reveru uniforme.


* images4.contentexchange.me.jpg (10.08 KB, 400x209 - viewed 101 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #10 on: March 23, 2022, 07:32:16 pm »

Hvala. A kako se nose, ako se upće nose tada, kad na okovratniku već postoji neka druga oznaka
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #11 on: March 23, 2022, 11:05:32 pm »

Na koju drugu oznaku misliš?
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #12 on: March 24, 2022, 03:44:41 am »

Na ove npr.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hv-odora-sluzbena-ljetna-slika-70982542.jpg (38.29 KB, 460x690 - viewed 7 times.)

* 609-razvojodora-3.jpg (350.51 KB, 750x1120 - viewed 1 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #13 on: March 24, 2022, 03:49:33 am »

Ili npr. ova
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cc34afcb1d1a80323a24.jpeg (39.77 KB, 747x421 - viewed 1 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #14 on: March 25, 2022, 06:34:03 pm »

Quote
Ima li neka slika toga kako se nose ves oznake

То нису изнаке ВЕС (војноевиденцијске специјалности) већ рода или службе. Сваки род и служба имају више, па и више десетина ВЕС-ти.

Не знам за коју војску питаш, када као пример постављаш ознаке на рукавима? Ако мислиш на ЈНА, онда тих ознака није било, осим код падобранаца и поморске пешадије. У Војсци Србије је другачије, на рукавима се носи амблем Војске Србије (на једном рукаву) и амблем јединице у којој официр, подофицир, војник службује (на другом рукаву).
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.