PALUBA
March 29, 2024, 04:39:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Klasifikacija brodova u JRM  (Read 16705 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« on: April 01, 2013, 11:43:12 pm »

Drage kolege!

Tražio sam i tražio ovih dana po Palubi temu, i nisam je našao, pa pretpostavljam da je nema.

Već neko me vreme kopka, a ne mogu naći odgovor kako je u JRM bila vršena klasifikacija brodova. Svi spominjemo u temama "klase" brodova, a nešto nisam siguran da je baš takva klasifikacija postojala, jer pretpostavljam da mi na forumu polazimo od anglosaksonske klasifikacije, koja poznaje tipove brodova, koji se dele na pojedine klase.
Da li su se brodovi delili na vrste, a vrste na tipove, serije, itd? Da li je je i u kom značenju korišćen termin klasa, i uopšte, kakva je tačno bila klasifikacija. O ovome bi mogli znati Boro i drugi koji su bili aktivni pomorski oficiri!

Ovim sam hteo da otvorim novu temu, posvećenu ovom pitanju.
« Last Edit: April 02, 2013, 12:17:16 am by Рашо » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: April 02, 2013, 09:06:13 am »

Ako si mislio na ovo:

Razarači, VPBR/Fregate, Korvete, Topovnjače, Raketne topovnjače, Raketni čamci, Torpedni čamci, Patrolni brodovi, Patrolni čamci, Minopolagači, Minolovci, Desantni brodovi, Desantno jurišni čamci, Pomoćni brodovi...
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #2 on: April 02, 2013, 09:12:13 am »

To su vrste brodova. U svakoj vrsti mogu postojati klase. To je serija brodova po jednom projektu (koji se obično mijenjao i usavršavao) jer je klasa građena godinama. Obično je situacija bila takva da je prvi brod u klasi bio najmoderniji i sa najviše dječjih bolesti, naknadno su na slijedećima to ispravljali, a zadnji brod u klasi, makar najbolji, već je bio zastario.
Npr, minolovci su vrsta broda, a klase su tip Sirius, tip Ham, tip 117, tip 111, tip 101 itd.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3 on: April 02, 2013, 12:21:17 pm »

Mislim naravno na ovo što je napisao Minolovac. Klasifikacija brodova po prihvaćenoj zvaničnoj terminologiji JRM. (Kakva je podela, na vrste/tipove, ili vrste/klase, ili modele, itd).
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4 on: August 17, 2016, 08:37:23 pm »

Према Употреби ратне морнарице из 1975. године морнаричке снаге су се делиле на поморске снаге (ПС) и обалске снаге. Поморске снаге су се састојале из ударних поморских снага (УПС) и обласких поморских снага (ОПС).

Бродови који су припадали УПС су се делили на: ракетне чамце (РЧ), торпедне чамце (ТЧ), ракетне топовњаче (РТОП), патролне бродове одговарајуће намене (ПБР), подморнице и веће бродове наоружане артиљеријским и ракетним наоружањем.

Бродови који су припадали ОПС су се делили на: патролне бродове ограничене намене (ПБР), патролне чамце (ПЧ), миноловце (МЛ), минополагаче (М), десантне јуришне чамце (ДЈЧ), противподморничке хеликоптере (ППдХе) и ронилачке јединице.

У књизи пише да су то устаљени називи у свакодневној пракси.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #5 on: August 17, 2016, 09:53:07 pm »

Da napišem nešta po sjećanju i ako znam da to ne mora biti niti vredno,niti tačno.
U školi smo imali predmet mislim da se zvao Ratna mornarica.Predavao nam je Kalinjin Ivo.Izvrstan znalac i historije i pomorstava.Međutim,koliko se sjećam niti on nam nije naveo jasnu kvalifikaciju ili tipove brodova.Mislim da se radi o više parametara koji to određuju.Morali smo znati podjelu na pr.bojni brodovi,krstarice,razarači itd.koliko se sjećam osnovno je bio deplasman a iza toga namjena ili naoružanje.Međutim i tu je dolazilo do zbrke jer su Njemci u WWII pravili i džepne BB,ili kod podmornica također koje su se delile na velike,srednje i male i opet neki su imali i džepne.
Da napomenem,naš Mališan bi pripadao džepnoj podmornici.Naravno da on nije naše gradnje.Ali negdje sam naveo na forumu da je on za mene podmornica(jer ima torpeda dok se diverzanske male podmornice tako i zovu diverzantske).Da ne bude zabune kod podmornica je bila i podjela na ronilice i podmornice no da o tome ne pišem ovdje.
Isto tako kod nas su postojali razarači (Eskortni)Triglav,Učka itd.,i "pravi" Pula i Kotor te kasnije Split,koji su neki svrstavali i u laku krstaricu (valjda zbog većeg deplasmana ili naoružanja ne sjećam se).Koliko sam zapamtio mislim da je osnovna namjena bila PP.Sjećam se da su oni imali taj pramčani dio duplo dno zbog "gaženja" podmornice i normalno dosta PP oružja.Pošto su imali i artiljeriju i većeg kalibra,sigurno da su imali i kombinovanu namjenu.
Dakle,veoma bi bilo lijepo znati sigurnu podjelu ali mislim da se to nije kod nas znalo a vjerujem niti u inozemstvu,nego se određivao klasa-tip sa više parametara od deplasmana,oružja i namjene.
Možda bi ovdje trebalo navesti i nešta za druge manje brodove,patrolce koji su recimo pored namjene patroliranja imali i PP pa i druge namjene.
Torpedni čamci i tu imate kod nas zabunu.Recimo Huginsi su pregrađivani u topovnjače koje po deplasmanu i niz drugih osobina,nisu bile kao nekadašnje topovnjače.Raketni čamci,iz samog naziva se vidi,da je tu presudno naoružanje(rakete) ali su bili naoružani i drugim oružjem.
Dakle,precizna podjela je nejasna ali se iz naziva i gdje je svrstan može vidjeti gdje pripada i ako bi bilo mnogo jasnije da je se išlo na osnovu jednog ili dva faktora.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #6 on: August 20, 2016, 07:23:20 am »

Da dodam zbog jasnoće moje razmišljanje u predhodnom postu.
Kod određivanja gdje određeni ratni brod pripada,veliki utjecaj je imala i i predhodna podjela,i ako se radilo modernizaciji(poboljšanju,prenamjeni itd.)jer ga je trebalo negdje svrstati.Na pr.raketna fregata ili sl.i sigurno da se tu vodilo računa o specifičnim osobinama ali i predhodnoj podjeli.Kako objasniti ovo RAKETNA jer imate i manje veće brodove pa i P sa tim naoružanjem.
Također,javljale su se i nove podjele na pr.P i po pogonu (nukl. reaktor,dizl.el.,gorive ćelije itd.).Sve ovo je izazivalo složenost pri razvrstavanju jer se razlikovalo od predhodne podjele u koju se trabelo "uklopiti".Mislim da se ovo odnosi i na druge djelove OS,jer na pr.i u vazduhoplovstu imate sličnu "zbrku".
Poz.
  
« Last Edit: August 20, 2016, 07:28:43 am by Karlo » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #7 on: August 20, 2016, 08:54:54 pm »

Klasifikacija savremenih ratnih brodova u svetskim mornaricama veoma je diskutabilna u današnje vreme.

Nekada (napr.WWII) se na osnovu istisnine i ugrađenog naoružanja tačno znalo kojoj kategoriji rathih brodova pripada određeni brod.

Danas je naoružanje brodova toliko šaroliko, a ipak svekoliko upotrebljivo, da čak i mali brodovi mogu imati strateško naoružanje, što je nekada bila privilegija samo bojnih brodova i nosača aviona.

Napr. u današnjim mornaricama postoje ''razarači'' istisnine blizu 10.000 t, što bi ih nekada svrstavalo u teške krstarice, a da ne spomenem arsenal koji je ugrađen na njih, i njihove borbene potencijale. Isto tako postoje krstarice od 20.000 i više tona, a dobro znamo da je takva tonaža nekada bila privilegija bojnih krstaša (i džepnih bojnih brodova).

Tako da nekadašnja klasifikacija brodova (bojni brod, teška - laka krstarica, razarač, kroveta ...) više nije upotrebljiva u praksi.

U JRM, gde su u novije doba (do T11) u naoružanje uvođeni novi brodovi, klasifikacija je vršena nalik svetskoj. Mada, i tu je bilo ''odokativnih'' dodeljivanja klase.
Napr. prema osnovnoj nameni RČ i RTOP su bili praktično isti brodovi (osim što su ovi zadnji bili moderniji i imali su nešto jači top), ipak su se zvali drugačije.
Zatim, koniji u izvornoj varijanti su nosili kategoriju VPBR, a kasnije su preimenovani u RF.

Sve u svemu, bez striktnih propisanih karakteristika, tražilo se adekvatan naziv za određenu grupu brodova, pa je to postalo opšteprihvaćeno.

 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #8 on: August 21, 2016, 09:42:55 pm »

Проект 1159 је по совјетској класификацији патролни брод, сторожевой корабль док је према источнонемачкој класификацији обални одбрамбени брод, Kustenschutzschiff. Према депласману и наоружању може да се сврста у лаку фрегату док по намени може да буде патролни брод већег доплова и већих димензија способан да трпи јаче море. Тактика примене овог брода у ЈРМ говори у прилог томе да се могао користити и као фрегата и као патролни брод.



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #9 on: August 22, 2016, 07:42:20 pm »

Тактика примене овог брода у ЈРМ говори у прилог томе да се могао користити и као фрегата и као патролни брод.


Da, do ugradnje protivbrodskih raketa, to je bio patrolni brod, sa jakim PPd naoružanjem. Nakon ugradnje protivbrodskih raketa postale su fregate.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 24 queries.