PALUBA
March 29, 2024, 06:30:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Formacije VPO - Vojno pomorski sektori (VPS)  (Read 71955 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #30 on: July 09, 2012, 09:13:48 pm »

Школа КОС-а у Каштелима. Нема зезања! Wink
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #31 on: July 10, 2012, 06:24:32 pm »

Kakvo je vreme tada bilo nije smelo biti zezanja ! pravilo pravilo
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #32 on: September 05, 2012, 06:39:41 pm »

9. vojnopomorski sektor

- komanda VPS (Kumbor)
- kontraobaveštajna grupa (Kumbor)
- 9. četa ABHo
- 472. brigada mornaričke pešadije (Trebinje)
- 107. obalska artiljerijska grupa (Trebinje)
- 171. obalska artiljerijska grupa (Mljet-Šipan)
- 140. pokretni obalski raketni divizion (Radovići)
- 86. laki artiljerijski divizion PVO (Radovići)
- 9. mešoviti divizion desantnih brodova (Kumbor)
- 9. odred popisnih minolovaca (Kumbor)
- 9. mornarički inžinjerijski odred za podvodna dejstva (Kumbor)
- 204. obalski raketni divizion (Radovići)
- 9. četa obalske službe osmatranja i javljanja (Kumbor)
- 16. granični mornarički odred (Kumbor)
- 130. inžinjerijski bataljon (Radovići)
- 9. bataljon veze (Kumbor)
- 9.sanitetski bataljon (Meljine)
- 9. automobilska četa (Kumbor)
- Centar za automatsku obradu podataka (Kumbor)
- 367. mornarička pozadinska baza (Kumbor)


Kojim je raketama bio naoružan 140. pokretni obalski raketni divizion? Znamo da je sistem Rubež bio raspoređen u 201-205 ord, dali je ovo možda bila komandna ili pozadinska jedinica za opsluživanje ORD?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #33 on: September 05, 2012, 07:27:53 pm »

Koliko se sećam, JRM nije posedovala nijedan drugi obalski raketni sistem površina-površina osim Rubeža. Natuknice Lazanskog o sistemu Redut sa raketama P6 ili P35, u pojedinim novinskim člancima jednostavno nisu tačne.
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #34 on: September 07, 2012, 09:49:36 pm »


8. vojnopomorski sektor
 
 - komanda VPS (Šibenik)
 - kontraobaveštajna grupa (Šibenik)
 - 8. četa ABHO (Šibenik)
 - 8. četa vojne policije (Šibenik)
 - 11. proleterska brigada mornaričke pešadije
 - Vojno-pomorsko uporište Lastovo
 - Vojno-pomorsko uporište Vis
 - Vojno-pomorsko uporište Korčula
 - 118. obalska artiljerijska grupa (Rogoznica)
 - 142. pokretni obalski artiljerijski divizion (Kruščica)
 - 269. laki artiljerijski divizion PVO (Sinj)
 - 270. laki artiljerijski divizion PVO (Ploče)
 - 323. laki artiljerijski divizion PVO (Šibenik)
 - 410. laki artiljerijski divizion PVO (Divulje)
 - 8. mešoviti divizion desantnih brodova (Šibenik)
 - 8. odred popisnih minolovaca (Zlarin)
 - 8. mornarički inžinjerijski odred za podvodna dejstva (Šibenik)
 - 202. obalski raketni divizion (Vis)
 - 203. obalski raketni divizion (Lastovo)
 - 8. četa obalske službe osamtranja i javljanja (Šibenik)
 - 20. granični mornarički odred (Šibenik)
 - 104. inžinjerijski bataljon (Šibenik)
 - 8. bataljon veze (Šibenik)
 - 100. sanitetska četa (Šibenik)
 - 8. automobilska četa (Šibenik)
 - centar za automatsku obradu podataka (Šibenik)
 - 602. mornarička pozadinska baza (Šibenik)

Koliko se sjećam, kao rezervni oficir (u današnjem prijevodu: pričuvni časnik;) bio sam pomoćnik komandanta na m/b Supetar u 8. odredu popisnih minopolagača, a ne popisnih minolovaca. Popisni minopolagači su bili Jadrolinijini trajekti, a popisnih minolovaca se ne sjećam.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #35 on: September 22, 2013, 09:13:19 am »

Koliko vidim u gornjoj listi se spominje čak pet vojno-pomorskih uporišta (VPU) - Molat, Lošinj, Vis, Lastovo i Korčula.

Nisam znao za Molat i Korčulu, dosad su se gotov uvijek spominjala samo tri Lošinj, Vis i Lastovo.

Jedan od susjeda mi je rekao da je on godinama do penzionisanja 1989. svake godine išao na Molat na održavanje sustava
i inspekciju kao predstavnik Pulskog VPS-a. Na Molatu i okolici zna za obalne baterije ali ne može tvrditi da je tamo krajem
osamdesetih Molat imao status VPU-a.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #36 on: September 22, 2013, 10:20:29 am »

Koliko vidim u gornjoj listi se spominje čak pet vojno-pomorskih uporišta (VPU) - Molat, Lošinj, Vis, Lastovo i Korčula.

Nisam znao za Molat i Korčulu, dosad su se gotov uvijek spominjala samo tri Lošinj, Vis i Lastovo.

Jedan od susjeda mi je rekao da je on godinama do penzionisanja 1989. svake godine išao na Molat na održavanje sustava
i inspekciju kao predstavnik Pulskog VPS-a. Na Molatu i okolici zna za obalne baterije ali ne može tvrditi da je tamo krajem
osamdesetih Molat imao status VPU-a.
Molat je pripadao VPS Šibenik.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #37 on: October 11, 2013, 10:19:23 pm »

Школа КОС-а у Каштелима. Нема зезања! Wink
Gdje li je bila smjesena ta skola?
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #38 on: November 21, 2013, 01:22:52 pm »

Koliko vidim u gornjoj listi se spominje čak pet vojno-pomorskih uporišta (VPU) - Molat, Lošinj, Vis, Lastovo i Korčula.

Nisam znao za Molat i Korčulu, dosad su se gotov uvijek spominjala samo tri Lošinj, Vis i Lastovo.

Jedan od susjeda mi je rekao da je on godinama do penzionisanja 1989. svake godine išao na Molat na održavanje sustava
i inspekciju kao predstavnik Pulskog VPS-a. Na Molatu i okolici zna za obalne baterije ali ne može tvrditi da je tamo krajem
osamdesetih Molat imao status VPU-a.
Molat je pripadao VPS Šibenik.
Nije Brodarski, nego 5. VPS Pula. Mi iz 11. GMO (pulski VPS) smo bazirali u Brguljskom zaljevu, a sibenski granicari (20. GMD) u Telascici. Komanda za razvoj VPU Molat je bila u sastavu 5. VPS, kao i baterija na Bonasteru i pokretna baterija 85 mm. Baterija na Istu je takodjer pripadala KzR VPU Molat u sastavu 5. VPS.
Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #39 on: January 10, 2015, 02:31:34 am »

Patak , je li Patak jos ziv ....
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #40 on: January 01, 2020, 01:22:21 pm »

Bi li pjesadijske sastavnice VPSova bile dovoljne za protudesantnu obranu
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #41 on: January 01, 2020, 04:50:12 pm »

Mislim da bi, ali u protiv desantnoj odbrani učestvovali bi sve snage - artiljerija, mornarica, avijacija... ne samo pešadija.
Logged
andy
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #42 on: September 06, 2021, 10:59:13 pm »

Vidim da se je ovdje vodila rasprava o VPU Molat. Kako sam bio u "rezervi" u tom VPU od 1980. pa do X/1988. kada je bila zadnja vojna vježba, mogu dosta pouzdano reći o formaciji tog vojnog uporišta u tim godinama. Sastojalo se je od tri obalske baterije:1) Bonaster 4 topa 88 mm, Ist - 6 topova 88 mm i 3 topa ZIS-3, Premuda- 4 topa 88 mm, 3 topa ZIS 3. Svaka baterija je imala i vod  od 4  njemačka jednocjevna protivavionska topa 20 mm. Također su baterije imale i pješadijski vod, odnosno tada standardnu formaciju OAB. Uporište nije imalo pokretnu bateriju 85 mm, kako je netko napisao, već je imalo protivavionsku bateriju od 12 topova Bofors 40 mm L60 koja je bila na Molatu kao i bataljon mornaričke pješadije tada standardne formacije. Taj bataljon je uveden u formaciju uporišta 1984.g. nakon vježbe Sali i mislim da nije nikada ni aktiviran,a do tada njegovu ulogu je obavljao tzv. Otočki bataljon TO Zadar.Uporište je imalao i pozadinske jedinice:sanitetsko odjeljenje, intedantsko odjeljenje, tehničko odjeljenje, vod veze. Uporište se je nalazilo u sastavu VPS Pula, a na Molatu je samo bila komanda za razvoj sa 20-30 vojnika i nekoliko starješina (mlađih oficira), odnosno na OAB su bila ratna razvojna odjeljenja sa po desetak vojnika i jednim mlađim oficirom. Komandant je bio kapetan korvete, odnosno kasnije kapetan 1 klase pa kapetan koji je bio zadnji komandant komande za razvoj.
Na svakoj vježbi smo uvježbavali obranu od napada brigada "San Marco" ili "San Giorgo". Kada sam jednom rekao da je ovakav tipa uporišta besmislen zbog razvoja preciznog naoružanja koje sve naše topove može izbaciti u kratko vrijeme bez problema, jedan potpukovnik iz komande VPO me je prekinuo i rekao da i za to mi imamo rješenje. Kasnije u pauzi me je pozvao na stranu i u četiri oka mi rekao da nikakvo rješenje nemamo.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #43 on: September 07, 2021, 02:02:28 pm »

Vidim da se je ovdje vodila rasprava o VPU Molat. Kako sam bio u "rezervi" u tom VPU od 1980. pa do X/1988. kada je bila zadnja vojna vježba, mogu dosta pouzdano reći o formaciji tog vojnog uporišta u tim godinama. Sastojalo se je od tri obalske baterije:1) Bonaster 4 topa 88 mm, Ist - 6 topova 88 mm i 3 topa ZIS-3, Premuda- 4 topa 88 mm, 3 topa ZIS 3. Svaka baterija je imala i vod  od 4  njemačka jednocjevna protivavionska topa 20 mm. Također su baterije imale i pješadijski vod, odnosno tada standardnu formaciju OAB. Uporište nije imalo pokretnu bateriju 85 mm, kako je netko napisao, već je imalo protivavionsku bateriju od 12 topova Bofors 40 mm L60 koja je bila na Molatu kao i bataljon mornaričke pješadije tada standardne formacije. Taj bataljon je uveden u formaciju uporišta 1984.g. nakon vježbe Sali i mislim da nije nikada ni aktiviran,a do tada njegovu ulogu je obavljao tzv. Otočki bataljon TO Zadar.Uporište je imalao i pozadinske jedinice:sanitetsko odjeljenje, intedantsko odjeljenje, tehničko odjeljenje, vod veze. Uporište se je nalazilo u sastavu VPS Pula, a na Molatu je samo bila komanda za razvoj sa 20-30 vojnika i nekoliko starješina (mlađih oficira), odnosno na OAB su bila ratna razvojna odjeljenja sa po desetak vojnika i jednim mlađim oficirom. Komandant je bio kapetan korvete, odnosno kasnije kapetan 1 klase pa kapetan koji je bio zadnji komandant komande za razvoj.
Na svakoj vježbi smo uvježbavali obranu od napada brigada "San Marco" ili "San Giorgo". Kada sam jednom rekao da je ovakav tipa uporišta besmislen zbog razvoja preciznog naoružanja koje sve naše topove može izbaciti u kratko vrijeme bez problema, jedan potpukovnik iz komande VPO me je prekinuo i rekao da i za to mi imamo rješenje. Kasnije u pauzi me je pozvao na stranu i u četiri oka mi rekao da nikakvo rješenje nemamo.


Bog Andy. Super si ovo opisao za VPU Molat.
Ono za bateriju topova 85 mm sam ja napisao, jer sam jednom u uvali Jazi vidio tu bateriju od 4 topa. Bilo mi je cudno da je tamo, jer otok u to vrijeme nije pruzao neke komunikacijske mogucnosti. To je bilo u tijeku jedne vjezbe. Mozda su topovi bili dovuceni iz rezerve ili sa druge lokacije. To ti ne mogu tocno reci. Ali da su topovi tamo bili, jesu. To znam, jer sam art-raketni VES :-).
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.