PALUBA
March 29, 2024, 11:13:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Treba li Srbiji podmornica muzejski eksponat  (Read 20600 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: May 26, 2012, 11:08:07 am »

Treba li Srbiji podmornica muzejski eksponat


26.05.2012


Troškovi transporta „vučnim vozom” oko 20.000 evra. – „Gvožđurija” ili važno istorijsko svedočanstvo



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Treba li Srbiji podmornica, kao muzejski eksponat, čiji bi transport bio plaćen novcem iz budžeta? Ministarstvo odbrane prihvatilo je poklon Crne Gore – džepnu podmornicu tip 911 klase „Una”, težine oko 100 tona, koju bi trebalo prevesti u bazu Rečne flotile u Novom Sadu gde bi bila izložena. Nezvanična procena Udruženja „Podmorničar” iz Beograda, koje godinama nastoji da jedna podmornica kao eksponat bude sačuvana u Srbiji, jeste da bi transport podmornice specijalnim kamionom („vučnim vozom”) koštao oko 20.000 evra.

– Mislim da je u ovom slučaju „skuplja dara nego mera”. Ne treba nam ta gvožđurija. Imala sam priliku da obiđem mornaričku bazu u Norfolku u SAD. Tamo se nalaze isluženi nosači aviona, Amerikanci ne znaju šta će sa njima jer je i sečenje u staro gvožđe skupo. A Srbija da uvozi rashodovanu podmornicu!? Ministarstvu odbrane bi bilo bolje da za te pare uskladi sa realnošću svoje „kosovocentrične” strateške dokumente – smatra Jelena Milić, izvršna direktorka Centra za evroatlantske studije.

Vojni analitičar Aleksandar Radić ima suprotno mišljenje – smatra je da je trošak transporta mali u odnosu na istorijski značaj te podmornice za Srbiju.

– Poštovanje tradicije nije fraza. Decenijama su ljudi iz Srbije služili u mornarici, pa i na podmornicama. Upravo je podmornica koju smo dobili u najvećoj meri proizvedena u Srbiji. Njeni segmenti su proizvod „Prve petoletke”,

„Trepče”, „Severa” i drugih fabrika iz Srbije i Republike Srpske. Ta podmornica je priznanje našoj pameti i industriji. Slovenci su transport svoje podmornice iz Crne Gore organizovali na državnom nivou, ponosni na taj deo istorije, a mi smo skloni uništavanju svedočanstava iz svoje prošlosti – konstatuje Radić. 

Programski direktor „Transparentnosti Srbija” Nemanja Nenadić kaže da se, sa aspekta legalnosti trošenja novca iz budžeta, ne bi mogla komentarisati namera Ministarstva odbrane osim ako bi se prekršila propisana procedura.

– Ako je tačno da bi takav transport koštao oko 20.000 evra, onda bi morali da sprovedu postupak nabavke male vrednosti i da ga javno oglase. Morali bi da prikupe tri ponude, osim u slučaju da se samo jedna firma bavi takvim transportom – tada bi se ušlo u postupak pregovaranja. A da li nam treba podmornica kao muzejski eksponat, to je druga priča, kao kada bismo polemisali da li treba kupiti neku sliku Van Goga ili ne treba – kaže Nenadić.   

Nekadašnja jugoslovenska podmornička flotila, koja je bila aktivna u periodu između 1928. i 2005. godine, svoje postojanje završila je u Crnoj Gori. Ova država je u turističkom kompleksu Porto Montenegro kao eksponate izložila jednu veliku i jednu džepnu podmornicu, po jednu od tri takve male podmornice je poklonila Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji a ostatak flotile je prodat kao staro gvožđe.

Slovenija je svoju podmornicu preuzela i izložila u Pivki. Hrvatska, kojoj je inače 1991. godine posle povlačenja JNA ostala jedna džepna podmornica koja je danas eksponat, odbila je da preuzme crnogorski poklon jer smatra da je i to tema za sukcesiju, podelu nasleđa bivše Jugoslavije među bivšim republikama.


Izvor:Politika


* Podmornica-1.jpg (53.65 KB, 468x351 - viewed 256 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: May 26, 2012, 11:17:36 am »


Hrvatska, kojoj je inače 1991. godine posle povlačenja JNA ostala jedna džepna podmornica koja je danas eksponat.

Izložbe radnog naslova "kako se skuplja ruzina"   Cool
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2 on: May 26, 2012, 11:21:39 am »

Skuplja dara nego mera. Pazi bogati.  Na isti način se uopšte ne isplati npr. rekonstruisati Narodni muzej u Beogradu, ionako je deset godina zatvoren i biće još toliko. Evroatlantske studije, integracije, itd, opet istorija počinje od nas i samo od nas. Pre toga ništa nije vredelo, ništa nije postojalo, kakve podmornice, kakvi bakrači. Treba uskladiti strategijske dokumente sa NATO standardima, a to što idemo bez gaća, nikom ništa, to je po NATO standardu. 20.000EUR nije malo, ali opet je manje od npr. samo jedne Škode Superb. Za komad istorije. Naše, sopstvene.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3 on: May 26, 2012, 11:26:24 am »

– Mislim da je u ovom slučaju „skuplja dara nego mera”. Ne treba nam ta gvožđurija. Imala sam priliku da obiđem mornaričku bazu u Norfolku u SAD. Tamo se nalaze isluženi nosači aviona, Amerikanci ne znaju šta će sa njima jer je i sečenje u staro gvožđe skupo. A Srbija da uvozi rashodovanu podmornicu!? Ministarstvu odbrane bi bilo bolje da za te pare uskladi sa realnošću svoje „kosovocentrične” strateške dokumente – smatra Jelena Milić, izvršna direktorka Centra za evroatlantske studije.


Cek samo  da se Ciro pojavi na forumu recice joj u svom maniru  Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: May 26, 2012, 11:28:40 am »

Skuplja dara nego mera. Pazi bogati.  Na isti način se uopšte ne isplati npr. rekonstruisati Narodni muzej u Beogradu, ionako je deset godina zatvoren i biće još toliko. Evroatlantske studije, integracije, itd, opet istorija počinje od nas i samo od nas. Pre toga ništa nije vredelo, ništa nije postojalo, kakve podmornice, kakvi bakrači. Treba uskladiti strategijske dokumente sa NATO standardima, a to što idemo bez gaća, nikom ništa, to je po NATO standardu. 20.000EUR nije malo, ali opet je manje od npr. samo jedne Škode Superb. Za komad istorije. Naše, sopstvene.
Upravo tako. Upravo tako...   A tu Jelenu, upoznajte je brate sa nekim mornarčinom, ima posle da samo cvrkuće. Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #5 on: May 26, 2012, 11:29:48 am »

Imao sam priliku da u u Portsmutu u Engleskoj razgledam brod Warrior, star oko 150 godina i Nelsonov komandni brod Victory (od drveta), star više od 200 godina, oba u besprekornom stanju.

Pametniji od mene je rekao da je "narod koji ne pamti svoju istoriju osuđen da je ponavlja".

O kvalifikovanosti gospođe Milić koja kaže da je "skuplja Dara nego mera" ne bih trošio reči. Neke stavri ne mogu da se mere vrednosti u novcu, postoje i druge vrednosti, ne samo novac i profit.
« Last Edit: May 26, 2012, 12:04:38 pm by Boro Prodanic » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #6 on: May 26, 2012, 11:31:07 am »

Čim pojedinac ne može da omasti brke oko nečega, odmah je to skupo, nepotrebno i sl. Koliko beše platiše za onaj sajt za Dulićevo ministarstvo?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #7 on: May 26, 2012, 11:50:30 am »

To je ova,pa ako neko ima zelju i hrabrost .......


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Jelena_Milic_foto_Marko_Djurica.jpg (270.01 KB, 728x1024 - viewed 237 times.)

* 11.jpg (19.93 KB, 640x360 - viewed 234 times.)

* photo-ekonomija-berze-bane-razno27-jelena_milic_u_h_975311986.jpg (22.25 KB, 640x344 - viewed 230 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #8 on: May 26, 2012, 11:51:41 am »

Daleko bilo...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: May 26, 2012, 11:52:40 am »

Quote
Cek samo  da se Ciro pojavi na forumu recice joj u svom maniru  Grin

Nebi o stanju u Srbiji jer nisam u toku, ali sigurno ima gluposti na kamare.

Šveđani imaju jedan muzejski eksponat, "VASA SHIP", brod još iz doba pojave prvih topova. Kralj kod gradnje naredio da se
dodaje i dodaje i taj nesretnik nije ni odmakao pola milje i prevrnuo se i buć u more. Unazad četrdesetak godina jedva su ga
izvadili, stavili u halu kao eksponat. Imao sam čast da to "čudo" vidim lično početkom 80-tih u Štoholmu. Šaka jada, preostala
drvenarija. Ali Šveđani ga tetoše, pustu lovu daju za održavanje temparature, vlage, razne zaštite drveta i bog te pita šta ne.
Glupi Šveđani nikako da pitaju Jelenu za savjet.. Grin

A ona meni tu neki NATO i " „kosovocentrični” strateški dokumenti "..... Angry ...babu uz tarabu.

Trebalo bi sročiti kakvo protestno pismo i javno ga uputiti toj "intelektualki".   Huh?
« Last Edit: May 26, 2012, 12:01:06 pm by ORIĆAREB » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #10 on: May 26, 2012, 11:55:52 am »

A da na  http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Treba-li-Srbiji-podmornica-muzejski-eksponat.sr.html napišemo svi po komentar. Da napadnemo glupost sa svih strana.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #11 on: May 26, 2012, 11:59:01 am »

Još jutros sam napisao, ali izgleda da ga nisu odobrili.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #12 on: May 26, 2012, 12:00:49 pm »

O gospođi sam danas prvi put nešto pročitao, ima sina , kčerku, kuče i mače, muž se ne spominje, znači ste strane je na izvolte.
Ja bi na sve opise nadodao još, da je sklona lupanju gluposti.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #13 on: May 26, 2012, 12:13:08 pm »

A da na  http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Treba-li-Srbiji-podmornica-muzejski-eksponat.sr.html napišemo svi po komentar. Da napadnemo glupost sa svih strana.

Poslao ja komentar ali ga nema među ostalim komentarima, možda prvo treba da prođe cenzuru?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #14 on: May 26, 2012, 12:14:58 pm »

Poslao komentar
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.