PALUBA
April 25, 2024, 08:58:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Lično formacijsko naoružanje oficira.  (Read 2432 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« on: May 29, 2012, 12:52:30 pm »

Neka me neko ispravi ako grešim.
U JNA lično formacijsko naoružanje oficira i podoficira "nižih oficira" bili su prvo pištolji M57 pa potom M70 i kasnije u VJ CZ-99.
Bilo je predviđeno da svaki oficir-podoficir na službi u trupi duži lično naoružanje bez obzira na položaj i dužnost nisam siguran da se to odnosilo i na oficire koji su bili na dužnostima u ustanovama JNA i SSNO.Pištolj kao lično naoružanje imao je još uloga osim osnovne odbrambene: potvrđivao je status i autoritet oficira u odnosu na potčinjene i mogao se smatrati simbolom oficirske časti u posebnim situacijama.
Koliko se sećam ovo pravilo duženja ličnog naoružanja oficira-podoficira se najviše poštovalo u JNA a potom se postepeno skoro potpuno izgubilo da li iz razloga nedostatka sredstava ili možda što je neko smatrao da je baš praktično da oficiri svugde sa sobom vukljaju AP. Čini mi se da sam na snimku poslednje vojne parade održane u Leskovcu pre neki mesec video oficire u stroju bez pištolja (osim onog u zastavnom vodu) koji su predvodili ešelone vojnika sa puškama.Zna li  neko da nam kaže kakva je trenutna praksa u VS i da li je novo PS regulisalo ovo pitanje. Sličnu temu bi možda trebalo pokrenuti vezano za tip formacijskog naoružanja pripadnika logistike,saniteta ili posada tenkovskih, artiljerijskih,raketnih jedinica i vozila.Nekad je u JNA bilo predviđeno da oni budu naoružani automatskim pištoljima  zastavin "Škorpion" ali mislim da osim pojedinih ovakvih jedinica ni tad ovo nije potpuno uvedeno.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.