PALUBA
March 28, 2024, 04:38:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Pravilo pozdravljanja,počasni stroj i tome slično  (Read 20870 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #15 on: October 24, 2012, 08:27:54 pm »

Najbolje se nauči kad ti odbiju 10% od plaće.Svi tad nose kape, pozdravljaju starijeg, ne zakašnjavaju na podizanje zastave. Sjećam se i tih vremena.
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #16 on: October 24, 2012, 08:45:57 pm »

@Dzumba ne vidim sta se pronalazis?!?!? Ako sebe svrstavas u takve to je drugo...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #17 on: October 24, 2012, 08:56:51 pm »

Ја само реагујем на твоје поимање културе, јер и поздрављање је (међусобно јављање и ословљавање)  део културе, војничке, грађанске као и сваке друге.
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #18 on: October 24, 2012, 09:10:05 pm »

Slazem se. Verovatno ti nije palo na pamet kolike su to gluposti, ali nije ni bitno. Svako ima pravo na svoje misljenje. Stojim iza svega sto sam rekao, kao i ti verovatno. Ne vredi dalje raspravljati o tome jer misljenja su nam definitivno razlicita.
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #19 on: October 24, 2012, 09:22:53 pm »

Ја сам изледа целу своју каријеру у војсци био "ретард". Тражио сам од војника и старешина да поздрављају старије.  И вероватно сам био још већи "ретард" што сам свакоме отпоздравио када ме је поздравио а још већи ретард јер сам сваког који то није урадио и опоменуо.

Нисам то тражио само зато што је то војнички ред, пропис, већ што то "налаже" и грађанска култура - да млађи први поздрави старијег. Млади комшија поздрави старијег. Отвори врата излаза из зграде и прво пропусти даме и старије, устане када се са неким рукује, сачека да старији први пружи руку при упознавању или руковању и сл.  Бити пристојан и поштовати ред данас очигледно није баш пожељно.

Нису ту проблем војници. Официр (старешине) увек већи проблем. На јендној настави (курсу) пред пензионисање, где сам стицајем околности био најстрији слушалац (и по чину и по годинама), на сред предавања зазвони мобилни телефон једном капетану, такође слушаоцу. И он се "мртав ладан" јавља и започиње разговор. Наставници, цивилном лицу, видим да је непријатно али не прекида капетана. Устанем ја као прави "ретард" и кажем бесно, баш овако. "Слуша бре ти, како те није срамота, ометаш професорку и ту изиграваш неког мангупа. Излази напоље, сместа." Изађе капетан. Непријата тишина. Настваница ми са олакшањем каже: "баш вам хвала".


Potpuno podržavam (ne ovo "retard",nego dzumbin stav po pitanju pozdravljanja). Pozdravljanje je i u civilu doista stvar opće kulture, a kamoli u vojsci. Imam neki čip u glavi, pa još uvijek zapazim nepravilnosti kad u rukovanju muškarac ženi prvi pruži ruku, ili kad meni moji studenti prvi pruže ruku kad dođu po potpis. Nikad im to ne kažem, samo mi se nekako upali lampica da nešto ne valja.

Neki dan je u mojoj firmi bio časnik (natporučnik) HV. Mlad dečko, očito pametan i sposoban, ali mi je nekako smetalo što ima bradu (iako kratku), bez obzira što je u HV dozvoljena i civilne cipele na odoru (uniformu).

Istina je, znači, da su nam u ŠRO RM ugradli čip u glavu, koji radi bez greške već 25 god laugh
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #20 on: October 24, 2012, 09:28:48 pm »

@Dzumba ne vidim sta se pronalazis?!?!? Ako sebe svrstavas u takve to je drugo...
Nisi ti služio "pravu" vojsku već bio par meseci odsutan od kuće. Grin
Eh da si video baš gde je Džumba radio, pozdravljao se i razvodnik nekoliko puta dnevno, a o pozdravljanju starešina neću ni da pominjem.
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #21 on: October 24, 2012, 09:36:09 pm »

Ne nego sam radio tamo...i previse dugo za mene. Izneo sam svoje misljenje, ponovo kazem, ako nisam trebao tako kazite. To sto sam rekao to i mislim i ne pravim od toga nauku. A sad ako biste me izvinuli Wink Imam i pametnija posla Smiley
Pozdrav za @Broker-a
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #22 on: October 24, 2012, 10:00:54 pm »

Ја, морам признати, и сада опоменем млађе, па и старије, који када уђу у канцеларију (радим у цивилној фирми) и не кажу "добар дан". Старијима се то апсолутно не дешава. Неким млађима, да. Наравно да то није потребно сваки пут понављати (рећи "добар дан") већ је довољно то урадити први пут када се уђе или види старији колега. Ако је рећи добар дан колеги ( а то је истоветно војничком поздраву) нешто лоше, онда сам ја "на другој страни барикаде" у односу на младог колегу "Дизастр2".

У сваком систему влада неке ред оличен у правилима. Можда нека правила нису добра. Ако нису морају и могу се мењати. Али, док се не промене важе. То је основно правило које одржава систем. Ако нема правила и свако ради по своме онда имамо "ентропију система". Закони термодинамике важе и за људске системе.

А за младог колегу "Дистра2" једна чињеница коју је требао знати када је дошао у војску. Износим врло поједностављено: Војска је кастинска организација. Ту нема равноправних. Постоји строга хијерахија где је увек "паметнији" онај са вишим чином. Одлуке се морају доносити одмах и сад и може их доносити само један. Треба и мора да косултује друге, али само он, тај "један" одлучује. Боља је и најгора одлука донета на време, него она која касни. И, колега "Дистар2", то функционише на сличан начин хиљадама година. У време совјетске Октобарске револуције револуционари су увели "равноправност" у војску. Старешине су се "бирале" на зборовима војника. Укинути су чинови.... И... све су вратили на старо, посебно током Другог светског рата. Не би победили да нису.

Такође, бићи слободан да колеги препоручим да још једном (или једном ако није) прочита народну јуначку песму: "Краљевић Марко и Муса кесаџија". У тој песми Марко је у Султановим затвору. Дознавши да Муса прави проблеме по царству Султан моли Марка да оде и савлада Мусу. Марко то прихвата и после добрих припрема (цеђења суве дреновине) одлази и уз помоћ виле Равијојле победи Мусу и помогне Султану. Зашто Марко помаже Султану, који га је и бацио у затвор? Зар није нормално да буде на Мусиној страни? То га и Муса пита када му изађе на мегдан. Муса му предлаже да заједно "робе" и пљачкају и боре се против Султана. Марко не пристаје већ помаже Султано? Зашто? Одговор је једноставан. И најгора власт, као што је Султанва, против које се Марко (бар у песмама) бори, је боља од најбољег безвлашћа (систем где нема правила) за које се бори Муса.
Logged
sakota79
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 76


« Reply #23 on: October 24, 2012, 10:02:51 pm »

A ljudi, nema potrebe za vakim divanom, pa pročitajte šta je "Nesreća" ustvari rekao. Da, treba pozdraviti- kraj priče. Ali problem je što su ti koje treba pozdravljati možda malo pali u očima tih mladjih generacija koje nisu služile "pravu" vojsku. Evo samo čekaju te nove generacije da dođu, a kad dođu... trt, daj one matore što nam nisu baš po volji. Kako da taj koji je juče došao u vojsku ozbiljno shvati istu , prve se starešine pajtaju i nazivaju po nadimcima? Nije ti Paja, Mile, ili već ko, komandir  već Gdin- dodajući čin. Pa treba pozdraviti tog Paju, Mileta ili Žileta a pokazalo se da se ne razume u svoj posao, ili ima neke skečeve vezane za upotrebu alkohola, pa je ispao smešan. Poštuj sebe pa će te i drugi poštovati. Dakle Generale, mani se roncanja po vojničkim ormarićima. I strojeve obuke negde gotovo da i nema.
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #24 on: October 24, 2012, 10:10:00 pm »

Auuu @Dzumba, pa ja rekoh da ne pravim nauku a ti ma upropasti nacisto! Cheesy
Slusaj, svaka tebi cast. Verujem da si bio najbolji oficir na celom svetu i da si PS-ovac za medalju, ali mani mene da davis sa tim. Izneo sam samo svoje misljenje, nista vise.
Znam ja vrlo dobro kako vojska funkcionise. Nije meni nikad bilo tesko da pozdravim staresinu. Niko me nije opominjao za to. Samo kazem da su to gluposti. Ujutru jednom i cao. Da masem jednom te istom staresini ceo dan je glupost. A neki to i traze namerno. Jos veca je glupost da se oko toga nabedjujemo
Kolege nismo jer u vojsci vise ne radim. Neki sa foruma znaju i zasto. @Rocker me je video donekle kakav sam vojnik nek on proceni da ne bude da ja nesto blebecem ovde.
PS znam, a znam i sta mi je smetalo. Moje misljenje sam izneo i toliko. Jel bi mogao sad uvazeni "kolega" oficiru da zaobices ovog "vojnika" sa tim "pozdravljanjem" molicu.
Unapred zahvalan.

P.S. Ako treba u tri primerka nije problem Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #25 on: October 24, 2012, 10:20:00 pm »

Ипак смо колеге. Ни ја не радим више у војсци и пишемо заједно на овом форуму. И наравно, поштујем твоје право да мислиш о свему овде тако како што мислиш. Као и ја.

Да, Сакота, управу си. Недициплина у војсци увек потиче од старешина, односно њихова недисциплина је већи проблем. И, ако се оно "Генерале" односи на мене, то нисам био, а још мање сам сада.
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #26 on: October 24, 2012, 10:21:38 pm »

Za ovo se slazemo. A i lepo si napisao. Van kapije je drug, unutra je sef. Razlika je ogromna!
Logged
sakota79
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 76


« Reply #27 on: October 24, 2012, 10:59:06 pm »

Ипак смо колеге. Ни ја не радим више у војсци и пишемо заједно на овом форуму. И наравно, поштујем твоје право да мислиш о свему овде тако како што мислиш. Као и ја.

Да, Сакота, управу си. Недициплина у војсци увек потиче од старешина, односно њихова недисциплина је већи проблем. И, ако се оно "Генерале" односи на мене, то нисам био, а још мање сам сада.
Ne, nije se odnosilo na vas. Taj još "drma trupama".
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #28 on: October 24, 2012, 11:53:49 pm »

Po mom skomnom mišljenju, Nenad je bio odličan i vojnik i drug (donošenje cigara pre nego sam mogao da izađem van kasarne nikad neću zaboraviti  ). Ali mislim da ne pričamo ovde ni o kome ponaosob, već o pravilu pozdravljanja i šta je tu dobro, a šta eventualno suvišno. Po onome što sam ja mogao da primetim, profesionalna vojska ipak ima drukčiji tretman. To mi je i razumljivo, jer mnogi od tih ljudi godinama rade i provode dane zajedno, a ne retko se i privatno druže. Koliko god možda obe strane želele da sačuvaju profesionalni vojnički odnos u međusobnoj komunikaciji, mišljenja sam da je to kud i kamo teže nego kada je u pitanju regrutni sastav. I meni su starešine (sem možda 2-3 koji su bili "sistemska greška" i bruka za starešinski kadar) uvek govorile da ih ne pozdravljam svaki čas, sem ako nema ostale vojske u blizini i to ako je više vojnika pristuno. Naravno, to se nije desilo odmah, već kad su me dobro upoznali. Nije meni nikad bilo teško i nikad nisam bio opomenut ni zbog toga, niti zbog ičega drugog, ali mi je jasno da formalnosti ponekad dosade ljudima, naročito kada za njima nema naročite potrebe. Niti su te starešine bile nešto popustljivije prema meni, niti sam se ja "opustio" zbog tog i još nekih detalja koji su mi bili dozvoljeni, a koji nisu ostalima (bar ne većini). Shvatio sam to ne kao privilegiju, nego kao situaciju koja po svojoj prirodi prosto zahteva malo manje formalnosti (sve vezano za računare je bilo moj posao, od pravljenja spiskova vojnika za vikend/izlazak u grad, pa do raznih spiskova opreme i naoružanja po magacinima i još svašta drugo). Ipak, u obraćanju starešini ama baš nikad nisam započeo rečenicu bez "Gospodine (čin)", iako je možda u dužem razgovoru to izgledalo pomalo rogobatno.

P.S. Da se odmah ogradim zbog ovih 2-3 starešine koje sam nazvao "sistemskom greškom". Nisam to uradio zbog pozdravljanja, niti zbog nekog mog ličnog konflikta sa njima, naprotiv, ni oni nisu imali nikakve primedbe na mene, niti su mi išta zamerali. Znali su čak i da me pohvale. To sam napisao zbog izrazite disproporcije njih u odnosu na ostale starešine, koje su uživale poštovanje i autoritet kod vojske, iako su neki od njih bili daleko stroži i "nezgodniji" u nekim situacijama. Ali koliko god neko trenirao i školovao se da bude vojnik, ipak smo svi prvo ljudi pa sve ostalo. Kod nekoga mane izbiju u prvi plan umesto vojničkih kvaliteta, pa mi je zato razumljivo ovo što je Nenad napisao, iako se ne bih složio da su svi koji insistiraju na strogom poštovanju PS-a zaslužili navedeni epitet. Ima i strogih "formalista" koji su "mekši" prema vojsci i pre će izaći u susret oko nekih stvari, iako će formalno zameriti i opomenuti za svaku sitnicu koja nije na svom mestu.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #29 on: October 25, 2012, 08:24:59 am »

Dzumba,
sa iste smo strane barikade.

Danas svima uopšte fali poštovanja i obzira prema drugima.Poštovanja prema godinama,položaju,hijararhiji,znanju,obrazovanju.....itd.
A sve to i ne čudi sa obzirom da nas unazad 20-tak godina uče da ništa ničega nije važno osim možda "sopstvene zadnjice" i da se sve svodi na poštovanje ličnih materijalnih dobara ili "tuđih" ako postoje uslovi da se delimično prenesu i u sopstveni džep u postupku tzv. "oparivanja".

I ono što se ne shvata je da, prava i ozbiljna vojska nije dobrovoljno pevačko društvo a i u njemu se ipak zna ko kosi a ko vodu nosi i zašto.

Mnoge stvari u vojsci deluju anahrone i suvišne.Ali kada bi se bolje poznavala istorija,tradicijia,simbolika i kultura kao i osnovni postulati funkcionisanja sistema vojske, shvatilo bi se da ipak propisana pravila ponašanja, imaju određenu važnost i značenje.

Da ne navodim niz funkcija komandovanja koji su sa nekim simbolima u vezi: Jednostarešinstvo,Subordinacija.......itd.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.