PALUBA
March 19, 2024, 08:30:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji auto imate i vozite,a koji bi hteli da imate?  (Read 137850 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #315 on: January 28, 2017, 01:33:05 pm »

Gledamo na jugiča/stojadina kao kola za dušu, ne kao ni prva ni druga kola u familiji.

Verovatno bi u BG prošlo da ima taksista, koji voze 101 ili jugota. Svakako da je ko iz tvornice, ali bi mogli da to monetiziraju bar sa slo turistima.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #316 on: January 28, 2017, 04:07:07 pm »

Izgleda, da smo pronašli novu tržišnu nišu-Retrotaxi. I ja sam imao pre nekih sedam godina priliku provozati se manjim ukrajinskim gradom zimi sa puno snega, noći u Ladi 2105, punoj "normalizovanih" oficira. "Normalizacija" bila je postignuta sa 650g votke po glavi, izuzev mene. Ja nisam pio, a ni vozio. Nezaboravno.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #317 on: January 28, 2017, 06:42:53 pm »

Ja sam pre par godina na izložbi "živeo život" prvi put u životu sjeo u tristaća. I bio oduševljen ko malo dete, vozio bih ga kući odmah Grin. Do tog momenta kad sam sedeo ko u fotelji, savjesan da je to bio t.zv. YU-Mercedes, mislio sam si oanko, kako su pisali za taj auto. Sa manama već u konstrukciji a pored originala još lošija kvaliteta izrade CZ. Onda sam počeo malo promatrat Wartburga. Još jedan "fenomen" od auta. Pročitao sam usporedni test Golfa 1 sa W 353. Golf ko Golf, ništa spektakularno ali pristojan auto. Wartburg....napisali su, da ide kako kod mu se čini. Na komande vozača odziva se po svoje, volan nije precizan, mehanika podvozja je nestabilna.  A sa druge strane slušao sam neke priče sa naših prostora, kako je vožnja u njemu bila udobna. Pa onda sam si rekao, kad bih imao mogućnosti da probam ovo. A pazi sad: vozio sam Porsche Boxter, probao ga je i moj brat. Njemu auto iz snova, sav oduševljen i jeste odličan auto nema tu šta - Porš je Porš. Ali mene je ostavio hladnog a volim vozit dobar auto. I ja rekoh u poslednje vreme, želio bih da probam cvajtaktera 353 .  I onda dalje: pomislio sam, kako bi bilo, kad bi neko se time bavio, pa bi imao park odabranih vozila za čudake poput mene, koji bi voljeli da probaju nešto sa druge galaksije - spram ovim modernim kolima. Pa u tom parku 750, Y45, 101, tristać, 353, Volga, 1000MB, 2CV, DS, ...šta ja znam šta sve ima toga dosta.  I tako idu stvari dalje, jednog dana nadjem reportažu o vožnjama Trabantom po Berlinu, naslov je bio: "nekad smo gledali da se ih riješimo, danas platimo da bismo mogli ih voziti". I to ne jeftino, 100 EUR za sat ili koliko već vožnje u malom plastičkom čudu. Pa još: čitao sam više reportaža, kako ljudi u "pravim godinama", kad te "nešto uvati",  požele auto iz svoje mladosti i nadju ga, kupe. Star MB, R14, DAF, pa nekakvi manje poznati auti za koje ni čuo nisam. Pre mjesec dana pokaže mi neko na mobilnom sliku njegovog oldtajmera: R16. Auto u stanju ko glanc nov. I pitam ja kakva je vožnja u njemu, i kaže mi jedan pored njega, komforna, mnogo komforna, zakon od auta. Stavio sam ovde sliku plavog DS-a pallas auuuuuuuu....Pokazao ženi, vidi ovo, ovo ćemo da nabavimo pa da se vozamo ja i ti na nedeljske izlete. A ona, "e, pa da"  laugh. Pa nego šta, DS je i danas zakon, nisam se još vozao ali zamišljam kako to izgleda. Negoli dovoljno mi je već, da sam vidio ovoga u kakvom je stanju bio i kakav je bio interier. Kožna sjedala ko na kraljevom dvoru. Za ono vreme mnogo prostran interier. 
« Last Edit: January 28, 2017, 06:48:55 pm by galeb » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #318 on: January 28, 2017, 07:12:18 pm »

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #319 on: January 28, 2017, 11:27:12 pm »

Nisam sguran da bi Yugo (ili bilo koja zastava) bio moguc za taxi sada. Po novijim propisima svako taxi vozilo mora imati klimu. Ja sam vozio punta 8V 1.2l, i kada se ukljuci klima auto jedva ide... Zamislite sada Yuga sa 45,55 ili premium 65 ks? Drugi problem je jako malo prostora, pogotovu na zadnjoj klupi. Ja sam 193cm i skoro 100kg, iza mene nikad niko u Yugu nije mogao da sedi, sediste je bilo uvek skroz do zadnje klupe. Treca stvar, i prilicno bitna je bezbednost...Nazalost, fabricko stanje zastave je jako tesko postici jer je kvalitet delova, izrade i antikorozivne zastite ostao u XIX veku. Kosevi, greda, jako brzo propadaju, od zastitne opreme tu je pojas, od dodatke opreme retrovizor za vozaca (suvozaceva strana tek kasnije dobila). Salu na stranu, da bi se auto podigao na potreban i zahtevani standard, novac koj bi trebao da se ulozi bi bio priblizan novom automobilu. I da, izduvni gasovi i uzasna potrosnja za toliko mali auto. Mozda jedino neka verzija za peugeot motorom, ali to onda nije to...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #320 on: January 28, 2017, 11:29:51 pm »

Jugo kao taksi može samo u nekom SF filmu. Sva taksi vozila moraju da budu sa petoro vrata.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #321 on: January 29, 2017, 06:20:12 am »

Sigurnostni propisi i testovi uzrokuju zajedno sa aerodinamikom oblik karoserije. Da bi se zadovoljilo sve te kriterije, vozila postaju sve veča i šira. Bilo bi zanimljivo ustanoviti pad koefienta unutarnjeg volumena putničke ćelije prema vanjskom volumenu iste. A to isto tako znaći da nova, sa propisima skladna vozila danas ne mogu imati oblik ispred 30-etak godina.
Logged
bepo50
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #322 on: January 29, 2017, 09:46:56 am »

Kad smo već kod oldtimer-a ja vozim Mazdu 1200 iz 1970, naslijedio sam ju od oca, a na njoj i naučio voziti, u svojoj 47 godini ona nas vozi kad je neki od ovih novih na servisu. Inače ima 618.000 kilometara i na motoru još nije napravljena generalka. Kad odem negdje sa njom ljudi se čude otkud tako stara Mazda. Ovo ljeto jedan Belgijanac (inače vozi novu X5) molio me da ga provozam, dao sam mu da ju vozi, poslije navalio da mu prodam, ali nije na prodaju, ona je ljubimac obitelji! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG-5c04314977395fc413f35994263ec2a2-V.jpg (15.95 KB, 300x300 - viewed 167 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #323 on: January 29, 2017, 09:49:06 am »

Lepo znati da nisam jedini "lud" ovdje Wink
Logged
bepo50
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #324 on: January 29, 2017, 10:16:07 am »

Lepo znati da nisam jedini "lud" ovdje Wink
Grin niste, kupio sam još jednu, model sa 4 vrata, još da nađem karavan! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #325 on: January 29, 2017, 04:29:24 pm »

Lepo znati da nisam jedini "lud" ovdje Wink
    nisi, nisi, ne brini.... :-)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #326 on: January 29, 2017, 04:30:37 pm »

Lepo znati da nisam jedini "lud" ovdje Wink
Grin niste, kupio sam još jednu, model sa 4 vrata, još da nađem karavan! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
   
 Čestitam !  Mi drugi (za sad ?) sanjamo, ti ostvaruješ snove.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #327 on: January 29, 2017, 04:34:24 pm »

Nisam sguran da bi Yugo (ili bilo koja zastava) bio moguc za taxi sada. Po novijim propisima svako taxi vozilo mora imati klimu. Ja sam vozio punta 8V 1.2l, i kada se ukljuci klima auto jedva ide... Zamislite sada Yuga sa 45,55 ili premium 65 ks? Drugi problem je jako malo prostora, pogotovu na zadnjoj klupi. Ja sam 193cm i skoro 100kg, iza mene nikad niko u Yugu nije mogao da sedi, sediste je bilo uvek skroz do zadnje klupe. Treca stvar, i prilicno bitna je bezbednost...Nazalost, fabricko stanje zastave je jako tesko postici jer je kvalitet delova, izrade i antikorozivne zastite ostao u XIX veku. Kosevi, greda, jako brzo propadaju, od zastitne opreme tu je pojas, od dodatke opreme retrovizor za vozaca (suvozaceva strana tek kasnije dobila). Salu na stranu, da bi se auto podigao na potreban i zahtevani standard, novac koj bi trebao da se ulozi bi bio priblizan novom automobilu. I da, izduvni gasovi i uzasna potrosnja za toliko mali auto. Mozda jedino neka verzija za peugeot motorom, ali to onda nije to...

  U principu sve stoji. Ali, verovatno kao tursitička atrakcija moglo bi se uradit. Uvijek se setim Trabanta. Koji je to auto Trabant, da sa njim može (i to u Nemačkoj, gde nema trte mrte oko propisa i reda) a sa Yugom ne bi moglo. I biznis cvijeta:  http://www.trabi-safari.de/
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #328 on: January 30, 2017, 06:11:56 pm »


Prva kola kao prva ljubav!?Naime,prve korake i kilomekadtre sam presao i naucio na Fiatu 1300 daleke 1972,i kad vidim ovakve stvar u usima mi se cuje eho fijatovog auspuha-nezaboravno Wink Grin
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 868



« Reply #329 on: January 31, 2017, 11:10:23 am »

Sigurnostni propisi i testovi uzrokuju zajedno sa aerodinamikom oblik karoserije. Da bi se zadovoljilo sve te kriterije, vozila postaju sve veča i šira. Bilo bi zanimljivo ustanoviti pad koefienta unutarnjeg volumena putničke ćelije prema vanjskom volumenu iste. A to isto tako znaći da nova, sa propisima skladna vozila danas ne mogu imati oblik ispred 30-etak godina.
Vozila postaju sve veća i šira a na koliko mesta su prošireni putevi i prilagođeni novim gabaritima vozila? Kod nas sigurno nigde.
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.