PALUBA
March 19, 2024, 07:28:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji auto imate i vozite,a koji bi hteli da imate?  (Read 137846 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #390 on: February 17, 2019, 03:03:16 pm »

Quote
Zato postavljam konkretno pitanje: ima li iko životnih iskustava sa savremenim malolitražnim trocilindričnim turbo benzincima.
U svom proizvodnom programu ih imaju i dacia i škoda ... Prema specifikacijama nude veliku snagu i obrtni moment, malu potrošnju.

Kakose ponašaju u stvarnosti?

Lovac, mislim da gotovo svi veci proizvodjaci imaju slicne motore.Ako se ne varam dacia nema svoje motore vec koristi francuske. Za skodu nisam siguran ali pretpostavljam da koriste VW agregate. Ford ima ecoboost od 1.0l i verzijama od 90 i 120 ks. Ima ga u fiesti. Fiat ima TwinAir tehnologiju koja se nudi izmedju ostaloga i u fiat 500L, sa motorima od 0.9L sa turbom ili 1.0L atmosferski sa snagama od 60 do 105 KS, peugeot ima Puretech motore sa 3 cilindra od 85ks pa do 130ks. Da ne kopam sada ali rekao bih da je to neki trend prema kome idu vecina velikih proizvodjaca. Potrosnja jeste manja nego kod cetvorocilindricnih benzinaca,ali je ipak veca nego kod dizela manjih kubikaza (npr 1.4-1.6L). Ono sto je nepoznanica je da su to sve relativno novije tehnologije, i ne zna se kolika je trajnost tih motora, ali ono sto je sigurno je da ce progurati 10-ak godina ili 300k km koliko otrpilike automobili na zapadu predju pre zamene. Moja je sumnja da ce gurati po 20 godina i 500k km, kao sto cetvorocilindricni motori mogu. Prosto mozete uporediti sa dizel motorima  gde je npr renoov 1.5 DCI mnogo kraceg zivotnog veka od 2.0 motora.  Isto tako ti motori su 1500-2000e skuplji od klasicnog cetvorocilindraskog motora, pa tako da auto koji sa klasicnim motorom kosta oko 9 000e, sa manjim motorom bi kostao 10 500-11 000e.
Da imam novca za nov auto sigurno bih uzeo nesto ne vece od 1000ccm i sa preko 120 KS, jer nas nakaradni zakon o registraciji ce taj auto oporezivati 50% jeftinije nego neki od 1.8L i 90 KS. Kada se na to doda umanjena potrosnja, na vec nize cene benzina, i (teoretski) niza cena odrzavanja nego dizel agregata (mata je turbina sama po sebi skup deo) dobije se da na 10 godina ekspoatacije taj auto visestruko sam sebe isplati.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #391 on: February 17, 2019, 03:15:24 pm »

Nemam iskustva sa 1.0 3 cil., osim vozio sam BMW 116 dizel na 3 cilndre. Odlično ide i dosta dobro su zadušili onaj ružni 3 cil. zvuk i vibracije motora ali ipak ne može se sakriti karakter 3 cilindraša. A bencinskog još nisam vozio. Pogledaj po internetu imaš dosta testova od 1.0 benzin motora. Ako može pomoći, ovdje su 3 linkove na Slovenačkom, ako treba pitaj me što nije jasno da prevedem. U prvom linku je kratak opis od više 10 modela malih automobila, mada treba malo s rezervom uzeti, jer su neke po njima bitne ocjene čudno dodeljivane (oblika karoserije, izgled - to je stvar ukusa a ne objektivna ocjena testa). Onda drugo, što mi ne ide u račun, kritikovali su Škodu Fabiu, jer navodno ima previsoku potrošnju goriva - meni se ne čini. A da ima lošije vozne karakteristike, to mi je već više razumljivo, prema mojim iskustvima sa Škodom (pisao sam gore već o tome), mada ne mogu sudit za najnoviji model Fabie, jer je nisam vozio. Prema tom prvom linku, na 3 prva mesta su postavili: 1. Polo 1.0 TSI, 2. Suzuki Swift 1.0, 3. Fiesta 1.0. Fabia je na 7. mjestu, a Seat Ibiza 1.0 TSI na 10. mjestu, a vidio sam više testova, gdje su je stavili na drugo mjesto, iza VW Pola. Ono što kritikuju kod Ibize, i to je po njima mnogo bitno za konačnu ocjenu je izgled, dizajn karoserije.  Na drugo linku je predstavljena Fabia 1.0 u 2 verzije snage motora.  I u trećem linku je iskustvena potrošnja goriva, možeš birat marku, model, motor. Nije na meni da sudim ali moje mišljenje oko izboru od 3 modela, koje si naveo, ja bih uzeo Fiestu. Ford ima odlično podvozje, mada za prosječnog vozača je to svejedno ali ako uživaš u vožnji i voziš i malo dinamičko, Ford ti je skoro ko Bmw po ponašanju podvozja....

https://www.volan.si/ekstra/ekskluzivno/6569384-prima/

http://www.nastirihkolesih.si/skoda-fabia-1-0-tsi-dinamicen-trivaljnik-z-nizko-porabo/

https://poraba.com/usage_view.php?carid=31934
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #392 on: July 23, 2019, 11:13:03 am »

Nadam se da može tu

Društvo razmišljam o tome da uzmem neki auto, šta mislite da li se isplati hibridni model? Čisti elektro ne želim jer malo prelaze, skupi su i nemam ga gdje puniti.
Naravno benzinac je i dalje u igri

Hvala
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #393 on: July 23, 2019, 11:58:51 am »

Moje mišlenje je ne hibridima. Bar za Toyotu. Ajde još po gradu nekako ide, ali po otvorenoj cesti potrošnja benzina je viša od dizela. Imao sam 2 meseca toyotu auris hibrida i trošio mi oko 6 litara benzina (doduše 90 km autoputa, 10 km grada) dok mi astra dizel pije ispod 5, a i jeftiniji je za nabavku.

LpB
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #394 on: July 23, 2019, 03:29:41 pm »

Moje mišlenje je ne hibridima. Bar za Toyotu. Ajde još po gradu nekako ide, ali po otvorenoj cesti potrošnja benzina je viša od dizela. Imao sam 2 meseca toyotu auris hibrida i trošio mi oko 6 litara benzina (doduše 90 km autoputa, 10 km grada) dok mi astra dizel pije ispod 5, a i jeftiniji je za nabavku.

LpB

U toj tzv. golf klasi i ja nešto gledam,
Zanimljivo, hibrid da troši više od dizela.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #395 on: July 23, 2019, 05:04:09 pm »

pričam za ono što ja vozio.. postojna ljubljana. Verovatno da je cijelo vreme u gradu prošao bi bolje. Ja znam da za mene to još nije.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #396 on: July 23, 2019, 07:53:18 pm »

Na 5 godina eksploatacije ja ne vidim neku veliku prednost hibrida u odnosu na dizela. Uostalom, najmanja potrosnja i dalje imaju motori sa CNG sistemima, pa iza toga LPG i dizel.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #397 on: July 23, 2019, 08:18:38 pm »

Trenutno - da, zato što CNG još uvek nije u širokoj upotrebi i male su akcize na to gorivo.
Kada bi u bliskoj budućnosti CNG postalo naširoko prihvaćeno gorivo, političari bi našli načina da u cenu uključe akcize, koje bi mu digle cenu.
To je slučaj i sa dizelom na našim pumpama. Nema logike da cena dizela bude veća od bilo kog benzina.  pravilo

Kad bi dizel imao normalnu cenu, kakva mu sleduje, uz malu potrošnju savremnih dizel motora bilo bi najekonomičnije. Jedino, što malo više prlja i zagađuje okolinu.
No, savremeni dizel motori nisu ''prljaviji'' od običnih benzinaca.

Po nekoj logici stvari možda bi alkohol trebao da zameni benzin u skoroj budućnosti.


I, jedno pitanje: da li  je potrebno vršiti određene (značajnije) modifikacije na sadašnjim benzincima da bi mogli da troše metan (CNG)?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #398 on: July 23, 2019, 08:28:06 pm »

Ne. Svaki auto moze da ide na CNG, pa cak i dizel mada se malo ko odlucuje za konverziju dizel motora jer se onda ne moze koristiti dizel gorivo vec iskljucivo CNG( sto nije slucaj sa benzincem). Instalacije su slicne kao za LPG, jedino sto je sistem dosta tezi, par stotina kilograma pa se oseti na motorima male litraze. Nekada je i CNG kostao u Srbiji reda 50-ak, RSD, a sada je skoro 100 RSD. Mislim da je to vise problem monopola (malo ih ima) nego stvarnih troskova. Postoje cak i kucne punilice za CNG jer je to zemni gas iz instalacija za grejanje, ali im je cena visoka jer kompresor puni boce na preko 200 bara i potreban je zaista jak kompresor.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #399 on: July 23, 2019, 10:25:20 pm »

Kod CNG-a su izuzetno teske boce. Sad su se pojavile boce od kompozita koje su znacajno lakse od dosadasnjih celicnih.

Ipak i dalje zauzimaju znacajno vise prostora nego rezervoari za TNG.

https://worthingtonindustries.com/getmedia/aa572fd8-69df-46c4-bc77-d15fccd6a10e/Type-III-advantage_053116.pdf
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #400 on: July 24, 2019, 08:05:46 pm »

Nadam se da može tu

Društvo razmišljam o tome da uzmem neki auto, šta mislite da li se isplati hibridni model? Čisti elektro ne želim jer malo prelaze, skupi su i nemam ga gdje puniti.
Naravno benzinac je i dalje u igri

Hvala

Koliko ga misliš voziti, i šta misliš kako ga prodate, da li bi ti kupio polaovan hibrid?
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #401 on: July 24, 2019, 08:17:39 pm »

Nadam se da može tu

Društvo razmišljam o tome da uzmem neki auto, šta mislite da li se isplati hibridni model? Čisti elektro ne želim jer malo prelaze, skupi su i nemam ga gdje puniti.
Naravno benzinac je i dalje u igri

Hvala

Koliko ga misliš voziti, i šta misliš kako ga prodate, da li bi ti kupio polaovan hibrid?

Normalno, sad imam benzin Daciju 9 godina i 120.000 km.

Osobno ne bih kupio polovni ni benzinske ni dizelske motore.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #402 on: July 24, 2019, 09:44:35 pm »

S obzirom na to, koliko vozite i koliko ćesto menjate vozilo moja preporuka ide u smjer benzinca, po mogućnosti bez turbine (ali ti su već rjetki) ili provereni turbo motor (Ford 1.0, VW 1.2 ili 1.4). Zavisi koliko veliko vozilo imate u mislima, a i o parama na raspolaganju...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #403 on: July 24, 2019, 11:12:17 pm »

Normalno, sad imam benzin Daciju 9 godina i 120.000 km.

Osobno ne bih kupio polovni ni benzinske ni dizelske motore.
Vidi ovako uzmeš tog hibrida i voziš ga 9-10 narednih godine ima de se napatiš da ga prodaš em što je hibrid, em što je životni vijek same baterije u najboljem slučaju 10 godina.
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #404 on: July 25, 2019, 08:15:49 am »

S obzirom na to, koliko vozite i koliko ćesto menjate vozilo moja preporuka ide u smjer benzinca, po mogućnosti bez turbine (ali ti su već rjetki) ili provereni turbo motor (Ford 1.0, VW 1.2 ili 1.4). Zavisi koliko veliko vozilo imate u mislima, a i o parama na raspolaganju...

Nešto u tzv. golf klasi ili nissan Juke klasi
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.