PALUBA
April 27, 2024, 12:26:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji auto imate i vozite,a koji bi hteli da imate?  (Read 141250 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #210 on: October 19, 2016, 04:28:31 pm »

Znaš zašto Boro, kod JTD motora (inače konstruktori slavnog motora JTD su Ferarijevi inženjeri) se dobro "čipuju" i pošto se poveća snaga, obrtni momenat... rezultat je rasterećeniji motor gde se čak dobije i nešto manja potrošnja. Stavlja se optimalna mapa a ne recimo ovako nešto, ovo je suviše



Na bordu, potrošnja preko 20 l nafte Smiley, ali ovo je za decu, a ne za ozbiljne vozače, inače troši na otvorenom 4-5 l (spustio pre dve nedelje do Bgd-a na 4.3 l, doduše nisam imao tereta i nisam imao putnika, nisam preticao, i držao sam ravnomerno brzinu na nekih 80-90 km, pošto nemam tempomat).

Inače iz JTD motora je nastao još bolji Fiatov MultiJet motor, takođe i nemački CDTI motor je izveden iz legendarnog JTD-a, zapravo može se reći da su sa JTD-a uzeta mnoga rešenja za CDTI.

Alfa, ma koja, je jako atrkativna, ali za mene ima jednu veliku manu, alimunijumski prednji trap, i uopšte su Fiati i italijanska vozila su loša na trapovima, u kombinaciji sa srpskim "divnim putevima", "bez rupa", to baš i nije dobitna kombinacija.

Zašto volim JTD motore, zato što su odlični motori, uopšte nije važno koliko su prešli, već samo kako su održavani, i to je i razlog zašto se ugrađuju u gotovo sva italijaska vozila (cela gama Fiata, Alfe i Lančije) pa onda u švedskim vozilima tipa Volvo, Sab, pa u britanskom Roveru (mislim) 45 i 75, mada se oni više ne proizvode i ima ih sigurno još ali momentalno ne mogu da se setim.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #211 on: October 19, 2016, 04:40:28 pm »

CDTI imaju i Opeli, Chevroleti, Suzuki, skoro komplet GM.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #212 on: October 19, 2016, 05:18:23 pm »

Sada za sada jos uvek ne razmisljam o tome, prvo da se naviknem na nju ovakvu kakva je. Grin

A ne da vuceeeee (113 konja pod haubom), i na malo vecim obrtajima nemas osecaj da vozis dizelasa, prede kao mala maca. Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #213 on: October 19, 2016, 05:51:07 pm »

Samo nemoj ta forsiraš hladnog. Moj DCTI (89 kW, 120' ks) ima 300.000 i radi ko nov. Ali mu potrošnja nije jača strana. 6,5 do 7 po autoputu  130 kmh.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #214 on: October 19, 2016, 05:51:57 pm »

Znaš zašto Boro, kod JTD motora (inače konstruktori slavnog motora JTD su Ferarijevi inženjeri) se dobro "čipuju" i pošto se poveća snaga, obrtni momenat... rezultat je rasterećeniji motor gde se čak dobije i nešto manja potrošnja. Stavlja se optimalna mapa a ne recimo ovako nešto, ovo je suviše


Ma našalio sam se, nemoj da se ljutiš. Smiley
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #215 on: October 19, 2016, 06:05:00 pm »

Znaš zašto Boro, kod JTD motora (inače konstruktori slavnog motora JTD su Ferarijevi inženjeri) se dobro "čipuju" i pošto se poveća snaga, obrtni momenat... rezultat je rasterećeniji motor gde se čak dobije i nešto manja potrošnja. Stavlja se optimalna mapa a ne recimo ovako nešto, ovo je suviše



Na bordu, potrošnja preko 20 l nafte Smiley, ali ovo je za decu, a ne za ozbiljne vozače, inače troši na otvorenom 4-5 l (spustio pre dve nedelje do Bgd-a na 4.3 l, doduše nisam imao tereta i nisam imao putnika, nisam preticao, i držao sam ravnomerno brzinu na nekih 80-90 km, pošto nemam tempomat).

Inače iz JTD motora je nastao još bolji Fiatov MultiJet motor, takođe i nemački CDTI motor je izveden iz legendarnog JTD-a, zapravo može se reći da su sa JTD-a uzeta mnoga rešenja za CDTI.

 Ne sporim uopste kvalitet JTD motora (jedan od njboljih agregata na trzistu) ipak, prica o potrosnji od 4.5l na 100km je prica za siroke mase. Board racunar ne pokazuje realne vrednosti. Realna potrosnja je 5+ litara, pogotovu kod motora od 120+ KS, i velikim automobilima (mooozda bi puno 1.9JTD sa verzijom ispod 100KS imao manju potrosnju). Kolega se kleo da mu Clio 1.5DCI trosio prosecno ispod 3.5l na 100km od Panceva do Prijepolja...

  Jedini auto koj je zaista malo trosio a koga sam ja vozio je bio daihatsu charade 1.0TD, sa prosecnom potrosnjom od oko 3.5l na 100km D2. Medjtim, to je jako mali auto sa jako malim motorom.

Alfa, ma koja, je jako atrkativna, ali za mene ima jednu veliku manu, alimunijumski prednji trap, i uopšte su Fiati i italijanska vozila su loša na trapovima, u kombinaciji sa srpskim "divnim putevima", "bez rupa", to baš i nije dobitna kombinacija.
Zašto volim JTD motore, zato što su odlični motori, uopšte nije važno koliko su prešli, već samo kako su održavani, i to je i razlog zašto se ugrađuju u gotovo sva italijaska vozila (cela gama Fiata, Alfe i Lančije) pa onda u švedskim vozilima tipa Volvo, Sab, pa u britanskom Roveru (mislim) 45 i 75, mada se oni više ne proizvode i ima ih sigurno još ali momentalno ne mogu da se setim.
« Last Edit: October 20, 2016, 06:19:05 am by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #216 on: October 19, 2016, 11:17:32 pm »

Ja ću još jednom da ponovim, potrošnja od 4.3 l na 100 km nije realna, zato što se tako ne može voziti, bar ne stalno. Bio sam rasterećen, vožnja je bila noću, na magistrali nije bilo gužve, što je jako važno. Tamo gde sam mogao sam ga puštao na ler, npr. na potezu od Orlovače, vozilo nije teško, u pitanju je Brava sa JTD-em od 100 ks. Merenje vršeno sistemom punog rezervoara, takozvana čep metoda.
Da je u vozilu bilo još dva putnika, nema govora da bi toliko potrošio, već samo više.
Njegova realna potrošnja na otvorenom putu je tu negde 5.2 do 5.4, a potrošnja kod urbane vožnja zavisi od mnogo čega, koji je grad u pitanju, koje doba dana itd... i kod mene ide od od 6 pa do 8 l.

Ko hoće da veruje - hoće, ko neće ne mora. Inače nisam to naveo da bi bilo koga impresionirao.

Послато са NEXT761 уз помоћ Тапатока

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #217 on: October 20, 2016, 08:35:47 am »

Dizel agregati imaju vecu ekonomicnost, duzi zivotni vek, ali su skuplji i vise zagadjuju okolinu. Sto je govorio moj poznanik, "nafta je za traktor, plin je za sporet a benzin je za autO." Ja sam vozio na sva tri goriva, cak i na cetvrto CNG (metan), i tu nema neke preterane razlike, jedino sto je bitno je ekonomicnost. Da nam drzava nije lopovska, sa zilion nameta, atesta, reatesta, preatesta, atest na atest, plin i CNG bi bili ubedljivo najekonomicniji i najzdraviji za okolinu, medjutim sa nametima a ekolosko gorivo koji su veci od benzinskih nameta, i plus ostale svinjarje koje zahtevaju prosto isplativost CNG i TNG se dovode u pitanje kada se pogleda npr. 5 godina ekploatacije. Eto, ja sam pre par dana shvatio da mi reatest na plin vazi samo 3 god a ne 5 jer mi tada boca puni 10 godina. Kada sam reatestirao plin morao sam da odem u servis da mi izmenjaju creva za vodu jer na sebi nisu imala strelice, naravno u ovlascenom servisu za debele pare.

 Inace vozam "Nissan Almera N15" 1997. god, fenomenalan autic u klasi golfa III, otporan, robustan, dovoljno prostran, jako upravljiv i stabilan na putu, i nazalost za Srbiju velika mana nizak, pa se svako penjanje na bankinu (na parking!!!) i jos gore spustanje sa iste zavrsava cesanjem branika. Sa motorom 1.4 L, 87KS, i prosecnom potrosnjom od 7l benzina (5.5 otvoren put, 9.1 grad) i oko 9-10L plina (prosecno, zavisi od godisnjeg doba) nije najstedljiviji auto na trzistu, ali za te godine, sasvim je OK.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #218 on: October 20, 2016, 08:56:48 am »

A sada, nešto sasvim drugačije - Ford Taunus 12m, model P4, prvi sa V4 motorom, auto moga rođenja i detinjstva. Prvi tatin auto bio je Mercedes, pa Reno, pa Taunus, pa Toyota corolla, pa Fiat 125P. Mislio se da posle taunusa kupi Pežo 504, pa i Citroena "ajkulu", ali su uslovi bili loši,a cena visoka. Svejedno, Kad je 1966. kupovao Taunusa, kupio ga je od šest plata. Šta ćeš, ona "trula titova država", morao si čitavih šest (doduše povećih) plata odvojiti za Forda.

Ja nemam auto! Nemam "$vremena$" da ga kupim .


* 1962_cars_ford_taunus_p4_4d.jpg (181.87 KB, 1024x644 - viewed 100 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #219 on: October 20, 2016, 04:33:52 pm »

CDTI imaju i Opeli, Chevroleti, Suzuki, skoro komplet GM.
Tačno tako Božo, evo ko je, bar zvanično, radio JTD.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Chrysler_Automobiles
https://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors
https://en.wikipedia.org/wiki/Maruti_Suzuki
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #220 on: December 13, 2016, 05:58:53 pm »

Brok i tihi, da ne citiram sad sve postove,

Kao vlasnik automobila sa CDTI, odnosno multijet motorom mogu da vam kažem da one tvrdnje sa potrošnjom nemaju veze sa vezom.
Prvo fabrički piše da troši po gradu 6.5l/100km a na otvorenom 5.5l/100km (1.3CDTI) tako da one bajke što vidite po sajtovima za prodaju polovnjaka padaju u vodu. Često pišu da ovaj motor troši po gradu 5.5l/100km a na otvorenom ispod 5l/100km, ogovorno tvrdim da su to čiste laži.
Ovo sam u više navrata proverio puneći pun rezervoar, i dolivajući na pumpi posle pređenih 100km. Realna potrošnja leti, bez paljenja klime je 6-6.2l/100km po gradu, sa paljenjem klime verujem da bi bilo onih 6.5l/100km koji su navedeni u uputstvu o automobilu.


SVI proizvođači i preprodavci automobila lažu o potrošnji. Ko ne veruje nek proveriu potrošnju na gore opisan način pa će i sam da se uveri.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #221 on: December 13, 2016, 06:56:23 pm »

Ne bih se u potpunosti složio sa prethodnom konstatacijom. To ću da obrazložim na vlastitom primeru.

Vozim sandero stepway 1,5 dci već 5 godina (fabrički 55kW, kupljen nov). Prešao sa sa njim blizu 80.000 km.
Pre nešto više od dve godine sam ugradio race chip power box (to je praktično vrsta čipovanja, a da se ne prčka po originalnom fabričkom softveru motora), da bih malo dobio na agilnosti motora. Čip je podešen na ''ekono'' mod, što znači da bi se trebalo dobiti nekih 7 - 10 % snage i obrtnog momenta više, u odnosu na osnovni motor. Oseti se, posebno kada je auto pun i kada radi klima.

Od kada sam ugradio power box uvek punim rezervoar do vrha, da bih mogao realno pratiti potrošnju. Prešao sam od tada preko 35.000 km, i ispada da je prosečna potrošnja negde oko 5,2 l / 100 km. U gradu auto troši do 6 lit, a na otvorenom ispod 5l. To je manje od fabrički deklarisane potrošnje.
Gorivo točim skoro isključivo na EKO pumpama.

U prilogu dajem tabelu koju vodim od ugradnje čipa. Tabelu vodim isključivo radi sebe, a ne da bih propagirao daciu ili EKO pumpe.
Moram naglasiti i to da nisam baš skroz lagan na papučici gasa, posebno ne na otvorenom putu.

 

* Potrošnja gorivo.docx (20.4 KB - downloaded 44 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #222 on: December 13, 2016, 07:25:34 pm »

Sad kad sam pročitao ovo, probao bih i ja, da izračunam realnu potrošnju, čisto da provjerim dali i koliko board computer laže, baš me zanima. Mada je u svakom slučaju interesantno, kako je tehnologija motora napredovala u ovom pravcu i koliko kroz godine ovi motori znatno manje troše. Pre otprilike 20 godina znam da je 50 ccm skuter trošio 3,5 L (v-max 50 km/h) a sad troši pri istoj brzini auto od 1,5t toliko - barem po board komp , sa neuporedivo večim / jačim motorom.  Ili još drukčije:  imao sam Yugo 45 u 80-im. Znamo kakav je to auto, kako ide, a troši, pa recimo duplo više od mnogo većeg i jačeg auta danas. Vozio sam i prvi model Audija A4, sa starim VW 1,6 benzinskim motorom 100 KS. Udobna kola ali performanse nikakve i potrošnja teško ispod 10L/100km. Danas je to nezamisljivo na tako malom motoru.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #223 on: December 13, 2016, 08:00:12 pm »

Vozim Pezo 307 1.6 16V star 14 godina, kod mene je punih sest godina. Za ovo vreme prosecna potrosnja mi je 6,1 litar benzina i po putnom racunaru i po rezervoaru i natocenom gorivu. Auto ne prodajem pa nemam potrebe da izmisljam. Inace na jedno Pezo grupi na Fejsbuku se pre par meseci digla prasina kada sam napisao ovu potrosnju, poceli su da me napadaju kako nije tacno, kako je nemoguce itd. Jeste moguce je onda kada ljudi shvate da je moguce voziti po ogranicenju, da postoje mesta gde nema na svakih 100 metara semafor, da je moguce promeniti stepen prenosa i na 3000 obrtaja u minuti a ne na 5000 i tako dalje. Kasnije se javilo jos nekoliko onih koji imaju slicnu potrosnju.
Sto se tice goriva isto sipam gde stignem i uopste ne vodim racuna da li je to neka privatna pumpa, NIS, OVM ili neka cetvrta.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #224 on: December 13, 2016, 11:23:28 pm »

Vozim Ford Fusion 1,4 TDCI već punih 7 godina,auto preuzeto iz fabrike,prv gazda itd.Nisam puno putovao oko 33000-nisam imao potebe.Vodim tačnu statstiku potršnje i ona za oovih 7 godina je 6,36l/100 km i to 90% vožnja po gradu.Van grada sam dogurao kad se ''razradio'' momentalnu potrošnj do 3,8-4l/100km ali realno je to 4,7-4,9 l/100km i to na putu Struga-Debar-Skopje i Skopje Struga-Skopje,ja sa suprruggom i bagaž,a oni koji su putovali tim putevima znaju kako se vozi.Mislim da treba da fabrički prosek treba dodati nekih 0,5-1 litar do realne brojke.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.