PALUBA
March 29, 2024, 10:57:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji auto imate i vozite,a koji bi hteli da imate?  (Read 138975 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #330 on: January 31, 2017, 03:26:57 pm »

Sigurnostni propisi i testovi uzrokuju zajedno sa aerodinamikom oblik karoserije. Da bi se zadovoljilo sve te kriterije, vozila postaju sve veča i šira. Bilo bi zanimljivo ustanoviti pad koefienta unutarnjeg volumena putničke ćelije prema vanjskom volumenu iste. A to isto tako znaći da nova, sa propisima skladna vozila danas ne mogu imati oblik ispred 30-etak godina.
Vozila postaju sve veća i šira a na koliko mesta su prošireni putevi i prilagođeni novim gabaritima vozila? Kod nas sigurno nigde.
  I motori sve jači, generalno više nego treba, sve je to marketing i lov na kupce novih modela. Neki ne mogu zamislit kako može dobro da ide auto sa 1,5t i ne više od 120 KS (dizel; OK, nema ubrzanja 0-100 u 8s ali nije to jedini pokazatelj), trebalo bi po nekima, da ima min. 150 KS, ako više, još bolje. U svakodnevnoj upotrebi u većini primjera retko se iskoristi puna snaga motora. A bitniji je navor motora i kako je rasporedjen nego maks. snaga.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #331 on: January 31, 2017, 05:00:52 pm »

Zbog propisa o izduvnim gasovima, vozila danas imaju veću snagu ali "vuku" sasvim drugaćije nego starija. Vozi Klija 2001 do 265 hkm, mašina je vukla-nije iz kelera ali ipak. Danas turbo dizel 2009, veća snaga, navor (i veća masa ali po toni čak i više) ne "vuće" toliko. Pitam mehanićara, šta i kako to. Kaže on, da je zbog ekologije set-ap kompjutera motora podešen tako, kako jest. I nema više one eksplozivnosti, kad pogaziš da te katapultira. 
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #332 on: January 31, 2017, 05:42:44 pm »

Nije samo podatak o snagi indikativan kako auto ide. I dalje, zavisi od marke automobila ili tačnije, od managementa motora. Ne vozi se jednako Kia kao BMW npr. Kao isti motor ne daje jednake performanse u Škodi kao u Audiju; Audi ima bolju elektroniku. Ne volim nove motore na 3 cilindre ali probao sam BMW 1, 116KS, dizel i auto ide neverovatno dobro. A čitao sam test za 316d, čak karavan i napisali su da dobro vuče. Nravno, nema sporstkih performansi, napisao sam i ranije u vezi ubrzanja ali ima dovoljno navora da u svim uvjetima dobro vuče, osim kad je puno opterećen. Vozio sam slično male motore u nekoliko različitih modela i uvjerio sam se, da nema potrebe za 200KS.  Bili smo jednom zajedno na službenom putu ja i direktor. On Audi A6 ne sećam se koji motor ali mnogo snažniji od mog, ja VW Bora, osnovni TDI.  I pita on mene na kraju puta, pa dobro koliko konja ima tvoj auto ??  I kad mu kažem 90, zaprepao se a ja mu kažem, dovoljno je za brzu vožnju. Preticao sam na putu sve što sam htio, bez problema. Kasnije sam vozio dugo godina TDI sa 110 KS i bio oduševljen tim motorom, prešao skoro 200.000 km bez značajnih problema i uvijek je išao ko grom, do zadnjeg dana, nije bilo uzbrdice da ga je "ugušila". Recimo iz Ljubljane prema Kopru, t.zv. Vrhniški klanec, penjaš se prilično dugo. Sa familijom i punim gepekom sa odmora do vrha bez smanjenja brzine, auto je vukao konstantno i nije se osjećalo da mu nedostaje snage.  Još nešto za usporedbu: vozio sam novi Passat, 2016 godište,  TDI-150 KS. Iz starta do odredjenih okretaja bio sam iznenadjen kako loše povuče, kao da se tek probudi na višim obratima motora. U usporedbi sa onim BMW sa 116 KS sasvim drukčije. BMW vuče dobro od samog starta, odmah se "probudi" - ne kao VW. Stoga kažem, zavisi kako je motor definiran.
« Last Edit: January 31, 2017, 05:56:44 pm by galeb » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #333 on: January 31, 2017, 05:52:54 pm »

Sigurnostni propisi i testovi uzrokuju zajedno sa aerodinamikom oblik karoserije. Da bi se zadovoljilo sve te kriterije, vozila postaju sve veča i šira. Bilo bi zanimljivo ustanoviti pad koefienta unutarnjeg volumena putničke ćelije prema vanjskom volumenu iste. A to isto tako znaći da nova, sa propisima skladna vozila danas ne mogu imati oblik ispred 30-etak godina.
Vozila postaju sve veća i šira a na koliko mesta su prošireni putevi i prilagođeni novim gabaritima vozila? Kod nas sigurno nigde.
 I motori sve jači, generalno više nego treba, sve je to marketing i lov na kupce novih modela. Neki ne mogu zamislit kako može dobro da ide auto sa 1,5t i ne više od 120 KS (dizel; OK, nema ubrzanja 0-100 u 8s ali nije to jedini pokazatelj), trebalo bi po nekima, da ima min. 150 KS, ako više, još bolje. U svakodnevnoj upotrebi u većini primjera retko se iskoristi puna snaga motora. A bitniji je navor motora i kako je rasporedjen nego maks. snaga.
Retko se koristi ali činjenica je da je dobro imati jak motor, ne zbog ubrzanja 0-100 već ''međuubrzanja'', ondnosno imati elastičan motor koji će sa 60, 80 ili 120 lako krenuti u preticanje čak i kad je automobil pun. Naravno preko 150 KS je stvarno preterivanje.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #334 on: January 31, 2017, 06:04:16 pm »

Sigurnostni propisi i testovi uzrokuju zajedno sa aerodinamikom oblik karoserije. Da bi se zadovoljilo sve te kriterije, vozila postaju sve veča i šira. Bilo bi zanimljivo ustanoviti pad koefienta unutarnjeg volumena putničke ćelije prema vanjskom volumenu iste. A to isto tako znaći da nova, sa propisima skladna vozila danas ne mogu imati oblik ispred 30-etak godina.
Vozila postaju sve veća i šira a na koliko mesta su prošireni putevi i prilagođeni novim gabaritima vozila? Kod nas sigurno nigde.
  I motori sve jači, generalno više nego treba, sve je to marketing i lov na kupce novih modela. Neki ne mogu zamislit kako može dobro da ide auto sa 1,5t i ne više od 120 KS (dizel; OK, nema ubrzanja 0-100 u 8s ali nije to jedini pokazatelj), trebalo bi po nekima, da ima min. 150 KS, ako više, još bolje. U svakodnevnoj upotrebi u većini primjera retko se iskoristi puna snaga motora. A bitniji je navor motora i kako je rasporedjen nego maks. snaga.
Retko se koristi ali činjenica je da je dobro imati jak motor, ne zbog ubrzanja 0-100 već ''međuubrzanja'', ondnosno imati elastičan motor koji će sa 60, 80 ili 120 lako krenuti u preticanje čak i kad je automobil pun. Naravno preko 150 KS je stvarno preterivanje.

  Svakako, dobra logika. Ali treba da se vozi prema mogućnostima auta i sa 120 KM može se lepo vozit (barem dizel, dobro poznajem "dizel vožnju"). Preticaš kad možeš to sigurno napravit a imaš i ludake koji preticaju kad nije primjerno. Iliti:  ako voziš fiću, trebaš da znaš kakve su mu mogućnosti i skladno time, nećeš ići u preticanje kod 80 km/h :-)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #335 on: January 31, 2017, 08:33:31 pm »

A "navor" bi bio točno što? Okretni moment (N/m) ili nešto drugo?
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #336 on: January 31, 2017, 09:02:06 pm »

Navor=okretni moment, izvinite. Zahrđao malo... ma ne, mnogo. Embarrassed
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #337 on: January 31, 2017, 10:23:20 pm »

Quote
Još nešto za usporedbu: vozio sam novi Passat, 2016 godište,  TDI-150 KS. Iz starta do odredjenih okretaja bio sam iznenadjen kako loše povuče, kao da se tek probudi na višim obratima motora. U usporedbi sa onim BMW sa 116 KS sasvim drukčije. BMW vuče dobro od samog starta, odmah se "probudi" - ne kao VW. Stoga kažem, zavisi kako je motor definiran.

  To sto osetis da se motor "probudi i povuce" na vecem broju obrtaja je ustvari ukljucenje turbine, koja se i ukljucuje na vecem broju obrtaja radi trajnosti iste, a i same ekonomicnosti. Ako hoces da vozis "jeftino" i da stedis turbinu guras samo na malom broju obrtaja, dizeli su elasticni pa to nije problem. E sada, neki modeli automobila, koji su deklarisani kao "sportski" verovatno ukljucuju turbinu na manjem broju obrtaja, (ili je mozda i ne gase?) ili imaju rezime voznje tipa, economic, sport, itd... Sto se snage motora tice, to je maksimalna snaga motora, i retko kada se od motora to zahteva. Motor, koji bolje regulise i raspolaze snagom je trajniji i pouzdaniji.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #338 on: January 31, 2017, 10:48:57 pm »


Quote
  neki modeli automobila, koji su deklarisani kao "sportski" verovatno ukljucuju turbinu na manjem broju obrtaja, (ili je mozda i ne gase?) ili imaju rezime voznje tipa, e.

jedna klasična turbina ne pokriva optimalno sve režime obrtaja automobilskog diesel motora. zato su izmislili razna rešenja, npr. variabilni usisnik sa pomičnim lopaticama, kao kod vodnih turbina hidro centrala ili npr bmw je ugradio za niže okretaje dodatnu, manju turbinu tako da motor napajaju ukupno dve turbine. verovatno ima još tih rešenja
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #339 on: February 01, 2017, 12:31:02 am »

Proxy, nisam ni sam bio siguran, da se i na vašem jeziku kaže "navor" ali već si sam ugotovio pravilno. Dalje, tihi i kukador su lepo napisali.

Ovde je opisano kako rade BMW twinpower turbo motori: https://www.autoevolution.com/news/bmw-twinpower-turbo-engines-explained-50443.html. S raznim riješenjima dobivane su odredjene performanse motora s ciljem dinamičke vožnje u što širem području. Ako je još optimalna kombinacija motor - mjenjač, i tu su onda razlike medju motorima raznih marki ali iste ili slične snage.
  Izdvojio bih ovo, uz prilog onome što sam pričao (vožnja 116d):  "...a revolution is coming our way from BMW: three-cylinder engines, both petrol and diesel that can rival much bigger ones. These are built under the modular engine strategy all using the same 500cc cylinders and offer TwinPower Turbo technology in outputs from 120 to 220 horsepower".

  Pitao sam se i ja, pa što je sad ovo BMW i 3 cilindra ? Ali izgleda funkcionira, barem osječaj za volanom je takav,  inače malo sam ga vozio, da bih mogao reći na duži rok i u raznim uvjetima. Ali u par testova koje sam pročitao hvale ove 3 cilindraše. Znam nekoga ko ima seriju 1 sa starijim motorom 2.0, 4 cil., 116 KS a žena ima novog Minija sa 3 cil., koji mjenja stari dizel 2.0/116. I on kaže da mu se čini da bolje ide 3 cilindraš. Ja bih radije birao 2.0 ali hbg, fabrika pravi sad 3 cil. u toj snagi, ako hoćeš 4 onda izvoli 150 KM i "paganini" (=plati više).

Za dizel inače ne zna se mu sigurno kakva ga sudbina čeka u budućnosti, jer se granice dopuštenih emisija izduvnih gasova stalno snižuju a konstrukcione mogućnosti su već polako prema limitu (još pre par godina AdBlue imali su samo kamioni, sad i automobili. I FAP-a nekada nije bilo npr.). Ubrzano se radi ne elektro automobilima. Meni osobno se ne svidjaju za sad ali razvoj ide dalje, hbg. A fakat jeste, da su automobili sve komplikovaniji i skupi za održavanja. Trebali bismo se vratiti biciklu i gradskom prevozu...
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #340 on: February 01, 2017, 07:45:03 pm »

Quote
Još nešto za usporedbu: vozio sam novi Passat, 2016 godište,  TDI-150 KS. Iz starta do odredjenih okretaja bio sam iznenadjen kako loše povuče, kao da se tek probudi na višim obratima motora. U usporedbi sa onim BMW sa 116 KS sasvim drukčije. BMW vuče dobro od samog starta, odmah se "probudi" - ne kao VW. Stoga kažem, zavisi kako je motor definiran.

  To sto osetis da se motor "probudi i povuce" na vecem broju obrtaja je ustvari ukljucenje turbine, koja se i ukljucuje na vecem broju obrtaja radi trajnosti iste, a i same ekonomicnosti. Ako hoces da vozis "jeftino" i da stedis turbinu guras samo na malom broju obrtaja, dizeli su elasticni pa to nije problem. E sada, neki modeli automobila, koji su deklarisani kao "sportski" verovatno ukljucuju turbinu na manjem broju obrtaja, (ili je mozda i ne gase?) ili imaju rezime voznje tipa, economic, sport, itd... Sto se snage motora tice, to je maksimalna snaga motora, i retko kada se od motora to zahteva. Motor, koji bolje regulise i raspolaze snagom je trajniji i pouzdaniji.
Turbina je stalno aktivna ALI se ne angažuje podjednako na različom broju obrtaja motora. Angažovanje zavisi od ovoga što je kukador naveo u poruci kasnije, mada mislim da postoje i neka druga rešenja.

« Last Edit: February 01, 2017, 07:52:10 pm by Preki » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #341 on: February 01, 2017, 08:15:09 pm »

Turbina se konstantno vrti.
Brzina njene vrtnje određuje koliki će biti pritisak vazduha u usisnoj grani. Pritisak vazduha zapravo određuje količinu vazduha koja se ubacuje u culindar.
Što je veća brzina vrtnje turbine - pritisak vazduha je veći.

Pri manjim brojevima obrtaja motora (manja količina izduvnih gasova u izduvnoj grani motora, koji pokreću turbinu), efikasnost turbine sa konstantnim (nepokretnim) krilcima je manja, pošto se tada ona sporije vrti, i zato se oseća ta takozvana ''turbunska rupa'', jer na usisu nema dovoljno sabijenog vazduha.

Kod savremenih automobila ugrađuju se turbine čija se krilca zakreću u zavisnosti od broja obrtaja turbine (količine izduvnih gasova), i na taj način se ostvaruje približno konstantan pritisak vazduha na usisu u širokom dijapazonu broja obrtaja motora. To znači da motor dobija dovoljno veliku količinu vazduha i pri malim brojevima obrtaja. Samim tim povećava mu se snaga i elastičnost.

Kod turbo punjača značajnu ulogu igra i intercooler (međuhladnjak), koji je namenjen da ohladi sabijeni vazduh u usisnoj grani (kada se vazduh sabija - on se greje). Hlađenjem vazduha povećava se njegova gustoća - što znači više kiseonika dospeva u cilindar. Naravno, to znači veću snagu motora i čistije izgaranje ...

Ovo je bilo samo u par rečenica o turbo punjačima. Mašinski inženjeri bi sigurno mogli ispričati puno više o tome.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #342 on: February 01, 2017, 10:21:36 pm »

Turbinska rupa može se izbegavat sa 2 turbine na istom motoru ali to je skupo i prekompleksno. Postoji jednostavnije i efikasno riješenje, kojeg zovu i 2 u 1, to su Twin-scroll turbokompresori. Twin-scroll turbine imaju optimalan odziv na niskim obrtajima motora i porast snage u višim obrtajima, pa tako motor dobro radi u svim režimima i ne oseća se turbo rupa u vožnji kao na starim turbinama.


* Turbo_twinscroll.jpg (79.24 KB, 720x640 - viewed 60 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #343 on: February 01, 2017, 10:52:15 pm »

Da ne bismo samo raspravljali evo 1, kojeg bih probao:


* auto godine 1968.jpg (226.33 KB, 1280x814 - viewed 76 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #344 on: February 02, 2017, 09:09:51 am »

Kada sam vozio peugeot 504, prijatelj je imao novu 206 pa smo ih malo uporedjivali. Kvalitet zavrsne obrade, udobnost, dok je 206 jedino imao prednost u brzini, ubrzanju... Jedan prost detalj, znak lava na haubi i volanu kod 206 je obican lim tog oblika dok je kod 504 potpuno reljefni lav sa puno detalja. Jedino sto me je malo nerviralo su komande, migavac i brisaci su obrnuto postavljeni (treba vremena da se naviknes) i sirena (truba) nije na volanu nego sa strane gde su brisaci, prilino nezgrapno, pogotovu ako moras nekom da zatrubis u kriznoj situaciji. Mada, na kraju covek se naikn i na to, posle porblemi kada predje u standardni auto.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.