PALUBA
April 19, 2024, 05:50:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Fantomski napad na VPBR i još ponešto  (Read 34451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #45 on: July 01, 2013, 10:12:36 am »

Pitanje je i da li je brod koji je ispalio torpeda imao kompletnu posadu za taj tip plovila ili su entuzijasti za akciju bili skupljeni malo odavde malo odande?
Imao je kompletnu posadu. I bili su ljudi koje ja poznajem skoro sve. Stvar je prosta.
Glavni je naredio da se potopi VPBR (jeb...  pravilo mu se za ljude sa kojima je do juče komandovao),
a pametan komadant TČ je to ispalio u ništa jer je bio svjestan posledica da je poginulo preko
100 njegovoh dojučerašnjih kolega.

Ali mislim da je bolje da neširimo još uvijek diskusiju o ovome, lako sklizne, a "metla" je na stand bay.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #46 on: July 01, 2013, 10:24:14 am »

Džumba, neke od stvari koje se navode kao događaji koji su se desili vrlo su malo verovatne, ako ne i nemoguće. Nerado se uključujem o ovu diskusiju (nemama nikakve argumente osim reči, a to u ovakvim temama nije baš previše), ali ne mogu mirovati ako se izvodi zaključak da je obučenost u JRM bila na katastrofalno niskom nivou.

Šta ako je TČ "B" strane ispalio torpeda sa mnogo, mnogo veće udaljenosti od straha po sopstvenu bezbednost?

Šta ako ih je ispalio ko zna gde ili čak nigde osim u propagandnim pričama za široke mase? Da li i u tim varijantama zaključci ostaju isti?

Pre izvođenja konačnih zaključaka, ipak predlažem da se sačeka još argumenata, diskutanata... lako ćemo reći da nismo valjali - to neka ostane za kraj diskusije.  Wink

O ovoj temi postoje razne priče. Naslušao sam ih se. Zaključio sam da je  uzrok bio tehničke prirode a ne vojne vještine.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #47 on: July 01, 2013, 10:33:04 am »

Nisam bio od početka u priči ali kako je reagovalo napadnuto plovilo posle čak 8 ispaljenih torpeda?

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #48 on: July 01, 2013, 10:40:14 am »

Nisam bio od početka u priči ali kako je reagovalo napadnuto plovilo posle čak 8 ispaljenih torpeda?

Daj malo pročitaj ovu temu, ko boga te molim. nemoj da se ponavljamo.

Nikako, nikad taj napad nisu ni primjetili. U mom razgovoru, sa članovima posade VPBR (imam puno kolega
sa tog broda), njima su radari i služba permanentno radila, ali nikad nisu registrovali takvu aktivnost
protivničke strane. To po mome (u ratu obe strane kasnije trebaju potvrditi neku borbenu operaciju da bi
bila pruznata), stavlja ovu aktivnost pod veliki znak pitanja....
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #49 on: July 01, 2013, 10:58:59 am »

Ajd sad malo argumentovane rasprave.

Ima na forumu vas koji ste bili PEL-isti ili poznajete jako dobro mogućnosti i karakteristike sonara kakav je bio na VPBR-u.

Koje su mogućnosti da VPBR detektuje na vreme torpedo ispaljen na njega i koje kontramere preduzima. Sećam se da je po krmi 33/34 bio uređaj za ometanje torpeda - ne mogu se setiti dali je bio tegljeni ili je ispaljivao plutače - mamce. Jeli toga bilo i na 31/32.

Kakve su mogućnosti radara na VPBR-u da izdvoji objekat poput TČ u senci obale u pozadini, na takvoj konfiguraciji obale?

Dali postoje zone u kojima je teže otkriti torpedo (po krmi - šum vlastitih propelera)?

U kom kursu su morali biti TČ i VPBR da bi TČ izveo uspešno preticanje?

Ukratko - sa kog rastojanja je TČ morao prići i napasti, i kakve su mogućnosti da na tom odstojanju VPBR svojim senzorima registruje TČ.

Meni lično deluje neverovatno da je TČ mogao prići na 4-5NM, a da ostane neprimećen, pod uslovom da su svi snezori na VPBR-u radili i BS bile na borbenim dežurstvima.

Tokom blokade Dubrovnika, na VPBR-31 je pokušan napad daljinski upravljanim eksplozovnim čamcem - po noći. Otkriven na vreme i uništen vatrom iz AK.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #50 on: July 01, 2013, 11:07:59 am »

Neznam za ove druge mogućnosti VPBR, jer nikad nisam bio član posade toga tipa broda.
Ali znam da bi TČ uspješno mogao da pogodi VPBR u onim uslovima trebao je prići na
3 NM od njega.
Ja kao radarista sa iskustvom dugih godina, odgovorno tvrdim da TČ iz svu mogućnost maskiranja
sa radarima koje je posedovao VPBR, nije mogao doći na tu razdaljinu a da ne bude primjećen.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #51 on: July 01, 2013, 11:26:49 am »

Za neupućene samo da naglasim,
U navedeno vremensko razdoblje u Komandu Jugoslavenske Ratne Mornarice stiglo je pismeno naređenje po kojem se odobrava svakom aktivnom pripadniku JRM da na svoj zahtev može napustiti JRM bez bilo kakvih posledica. Dovoljno je bilo da bilo ko na papiru "A4" napiše da želi da da se demobiliše, to preda svom pretpostavljenom i u roku  24 sata bio je slobodan čovjek i građansko lice.
Na takav način JRM, legalnim putem su napuštali Slovenci, Makedonci, Hrvati, Srbi, Crnogorci, Albanci i ostali sa prostora bivše države.
Taj akt sam lično video i držao u svojim rukama.

Orićareb, taj akt važio je do 15.09.1991. Tada je povučen, a usput je došlo naređenje da se oni koji su po tom osnovu napustili RM, vrate.

Poštovani,

Zanima me da li možda netko ima kopiju ili sken tog naređenja da se omogućava svakom aktivnom vojnom licu
da se na osobni zahtjev demobiliše? Isto bi me zanimalo i za onaj drugi akt od 15. 09. 1991. za moju privatnu arhivu.
Ako ima bio bih zahvalan da postavi na forum pa da se može preuzeti.

Što li zpetrov9 i aktivira uopšte ovu temu, i to sa off-postom?! 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #52 on: July 01, 2013, 11:31:23 am »

..........................
Što li zpetrov9 i aktivira uopšte ovu temu, i to sa off-postom?! 

Ja završavam za danas javljanje po ovoj temi. Želim ostatak dana provesti u miru i ljepoti
ovoga sunca... marinero
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #53 on: July 01, 2013, 01:24:06 pm »

To po mome (u ratu obe strane kasnije trebaju potvrditi neku borbenu operaciju da bi bila priznata), stavlja ovu aktivnost pod veliki znak pitanja....

Ovo je sustina.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #54 on: July 01, 2013, 02:39:08 pm »

U čitavoj ovoj priči ima i jedan scenario koji još nije razmatran.

Dakle napad se je zbilja dogodio, ispaljeno je ukupno 8 torpeda koji nisu pogodili cilj.
Posljedica : brački i šoltanski kanal puni neispaljenih torpeda kao šipak, kako se ono kaže.

Potraga za torpedima i deaktiviranje mislim da nebi prošli nezapaženo.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #55 on: July 01, 2013, 02:58:51 pm »

Nema tu nikakvih torpeda...bio je jedan i pogodio Mukos i to je to ....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #56 on: July 01, 2013, 03:03:54 pm »

Nema tu nikakvih torpeda...bio je jedan i pogodio Mukos i to je to ....

To je već druga priča.  Wink

Potapanje PČ-176 Mukos 1991.

poz.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #57 on: July 01, 2013, 04:59:41 pm »

Jedno torpedo je nađeno kod Omiša. Da je bilo koje pogodilo "Mirnu" od nje ne bi ostalo bi M.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #58 on: July 01, 2013, 05:28:35 pm »

Ovo je objavljeno na Palubi.


* IMG_0002.jpg (364.6 KB, 781x591 - viewed 366 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #59 on: August 24, 2016, 01:23:56 pm »

Посада ТБ-51 (бивши ТЧ-222):


    poručnik bojnog broda Vojko Marelić, zapovjednik do 1. prosinca 1992.
    poručnik bojnog broda Nadomir Kodžoman, zapovjednik
    Križan Lendić, zapovjednik BO
    Ivan Gudelj, topnik
    Dinko Jakub, I. motorist
    Đorđe Rodić, električar
    Ivan Vučemilović-Grgić, torpedist
    Slaviša Serafimovski, radiotelegrafist
    Ante Kuzmanović
    Ivan Prebeg, risist
    Dragutin Bete
    Pavle Kaloci, RTB
    Tomislav Zupčić, II. motorist
    Mario Jakus
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.