PALUBA
March 28, 2024, 11:11:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: 17. izvidničko-padobranska jedinica švicarske vojske  (Read 26810 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #30 on: September 29, 2021, 08:57:33 am »

samo mi je smesno da neko danas zivi u obedjenju da bi svica u neprijateljskom okruzenju izmedju italije , austrije i nemacke (i okupirane francuske) mogla da pruzi nekakav ozbiljniji otpor eventualnoj nadolazecoj ofanzivi III rajha , ko u to veruje najverovatnije veruje da postoje i betmen i robin , jednostavno uz sve navodne moralne , fizicke i druge vrline  svajcarskih odbrambrenih formacija i taktika kraj bi se znao,  "sila boga ne moli", ali eto oni su imali i srece i pameti pa im se napad na teritoriju nije desio i to je pocetak i kraj te price, NIJE SE DESILO, sve ostalo je na nivou "sta bi bilo kad bi bilo" tj u domenu rada vidovite kleopatre 

banebeograd, ocito nisi hteo ili nisi procitao moj post uporedbi aprilskog rata i Reduita u Svicarskoj. Kao sto sam napisao mene je na to potakla analiza iz knjiga napisanih od predavaca na po meninajboljoj , drugoj, poslije West Point-a vojnoj akademiji na Svijetu britanskom Sandhurst-u da su sve zemlje koje su napadnute od Njemaca napravile gresku i krenule da se brane na granicama sto su Njemci jedva docekali. I Kraljevina Jugoslavija je imala planove o povlacenju u bosanska brda ali ih se nisu drzali. I u Svicarskoj se vode i dan danas diskusije i kritike Guisonovog plana da je ostavio nizinski dio na milos i nemilost, sto opet nije istina jer je 100.000 vojnika imalo zadatak da vodi elasticnu odbranu i povlaci se prema Alpama gdje je bila glavnina vojske sacuvana u slucaju napada od brzog unistenja. Nikada Svicarci nisu gajili iluzije da bi oni pobjedili niti je to igdje receno ,nego kako je Guison rekao "Skupo cemo prodati svoju kozu." Sto bi bilo kad bi bilo , su predpostavke ali pametni ljudi analiziraju proslost da iz nje nesto nauce a budale je ponavljaju ili kako vec ima neka izreka. Malo blefom ,malo odlucnoscu  ili kako tu neki kazu srecom, sacuvali su svoj narod od rata, kako je vec ovdje neko ljepo rekao. Apro po ruske opasnost i tu nisu gajili nikakve iluzije da bi se mogli totalno oduprijeti napadu Varsavskog pakta, nego su samo u slucaju zauzeca planirali daljnji otpor sa tzv. tajnom armijom P-26 o kojoj mozes puno naci na netu.
Koliko bi bili dobri neznamo ali mi je fascinantno da unutar obitelji i prijatelja sve do zvanicnog rasformiranja 1994 godine nitko nije znao tko su i za sto obuceni pripadnici  P-26, cak ni supruznici. Ta velika svicarska disciplina,  a i red koji nasi Balkanci ne vole, me fascinira. da ne pricam da sam 23 godine svakodnevno putovao vlakom sa momcima u uniformi, sa oruzjem, i sa po naravno plombiranim 150 metaka za samo-odbranu dok ne stignu u jedinice , i nisam bio svjedok niti jednog incidenta. Momci si popiju i po pivicu ali ne deset kako bi to bilo kod nas ,a o ostalom da i ne pricam. Nisam vidio ni vojne policajce ,jer ih skoro i ne treba. Za vrijeme hladnog rata je bio zakon o sklonistima u slucaju nuklearnog rata a i udesa sa nuklearkama, tako da Svicarska ima kapacitet za 110% stanovnistva, dakle svi stanovnici plus trenutni posjetioci u CH.Eto i danas u zgradi gdje smo kupili stan imamo skloniste.Bolnice koliko vidis iznad zemlje toliko su, bar 3-4 kata pod zemljom potpuno opremljeno sa svime neophodnim, sto da se vise pozeli.
Svatko ima pravo na svoje misljenje i to je ok ja sam samo iznio kako ja to vidim ali ne ocekujem da svi tako misle.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #31 on: September 29, 2021, 09:28:31 am »

banebeograd
"a kad je 98-99 pocelo da se kuva oko srbije resio sam da se privremeno vratim u zemlju , dakle nisam ostao kao vecina nasih gastera da branim "najljucu" frontalnu liniju milano-cirih-minhen-stokholm pa nemam zal da sam nesto propustio ."

Ljepo od tebe bane da si se vratio, svaka cast a meni se pruzila sansa da mogu da zivim u zemlji stotinama godinama bez rata i to nakon zadnjeg rata na balkanu neizmjerno cijenim.
Evo jedne anegdote iz mog sluzenja vojnog roka u 63. pad. brigadi u Nisu. Kao sto sam vec napisao bio sam u PDC-u dakle desetar sa 4-5 vojnika. Na aerodromu je tada bio zabranjen alkohol i tako smo mi vojnici isli/bjezali iz kasarne preko zice kod neke Baba Roze koja je prodavala pivo i kajganu ali samo za padobrance, plavce/ vazduhoplovce nije primala. I tako ja jednom odem sa mojom ekipom na kajganu i pivo kad nas starjesina, kapetan "Macak" nas pronadje i vrati u kasarnu. Ja sam ocekivao drakonske kazne. relativno nas je blago kaznio ali njegove rijeci koje nam je tada izrekao su mi se urezale za cijeli zivot i na zalost obistinile.
Kaze on nama :" Vi ste ovdje da naucite kako da sacuvate svoj zivot u slucaju rata. Zapamtite ovdje na Balkanu je svakih 30-40 godina rat. Nema generacije bez rata.."
Iskreno receno tada mada sam ga osobno jako cijenio jer je bio i fizicki i mentalno pravi "Rambo" , pomislio sam ma sto prica ovaj. Pazite 1980 g , Bratstvo i Jedinstvo, kakav rat.
I da ne uvrijedim bivse oficire mislio, sam ma oficircina stalno vidi sve crno i neki rat na pomolu. Deset godina kasnije 1991 g., jer sam do rata bio u rezervi policijske stanice na Losinju, u ponoc 1991 dva policajca na vrata , mobilizacija, za pola sata da se u uniformi javim u policisku stanicu, bez da sam ja kao i mnogi drugi ikoga mrzio ili ne daj Boze zelio rat ali duznost je duznost. Odlaskom vojske sa otoka su me demobilizirali, i dobio sam papire da mogu otici vani da radim, jer su me Austrijanci zvali da nemaju dovoljno mehanicara i da dodjem ,poslije Kanada i na kraju Svicarska.
I sada ti vrli Bane vidi prorocanstva:

Moj pra-pra djed se borio u balkanski ratovima.
Moj pradjed u Prvom Svjetskom ratu, izgubio sina u proboju Solunskog fronta, pogodio ga bugarski snajper kod izvirivanja iz rova.
Moj djed mobiliziran nasilno od cetnika i kada ga je zatrpao partizanski minobacac iskrao se i presao partizanima.
Moj otac ,ucesnik cijelo vrijeme rata u NOB, bio u jedinici Dobrice Cosica iz filma "Daleko je Sunce" a poslije u drugoj Proleterskoj brigadi, prosao Sutjesku, Neretvu i ostalo.
Mene mobilizirali u Pricuvni sastav policije 1991 godine.

E zato sam se pobrinuo da se ako je moguce mojoj djeci to ne ponovi. Dosta nam je bjezanja u sklonista i nestasice svega i svacega.
A sad Bane za destak godina se blizi prorocanstvo pa cemo da vidimo???
Na Balkanu stalno radi kuhinja...


Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #32 on: September 29, 2021, 10:00:05 am »

banebeograd,

posao me je par decenija vodio na razne destinacije pa sam tako izmedju milana,beca, luksemburga, marbelje i fankfurta neko vreme proveo i u svici (fefikon ciriski) tako da su mi poznate neke vrline te teritorije i naroda (autohtonog),

Ipak sam bio u pravu da spadas u grupu onih koji su bili kratko ili htjeli u Svicarsku ,pa nisu uspjeli ili "htjeli" ostati ,i obicno iz iskustva ovih 30 godina skoro svi ti bacaju drva i kamenje na Svicarsku, kao to su roboti smo rade, taj red i disciplina , njima nedostaje nered i spontanost sa Balkana, te nevalja ovo te nevalja ono, kao da im je kuci sve mnogo bolje. Pa izgradjuju kuce i vile na Balkanu, ali se kasnije tesko odluce da se vracaju. Kad si star trebas  svicarsko zdravstvo. Kako se politicka a prvenstveno financiska situacija zaostrava tako sve manje njih prica o vracanju. Najcesca shema, ispodizu penzione kase da bi sagradili kule i vile na Balkanu, da se pokazu susjedima i rodbini, isto je sa autima, i onda sa tako krnjim penzionim kasama, i da ostanu u CH bilo bi za zivot knap. Dakle naprave kuce i onda muz najcesce cim ode u penziju se vraca. Zena ne ,samo ide na par mjeseci, jer djeca i unucici su ovdje i ona hoce biti sa njima. Muz ode sam natrag, nema zene da mu gundja i kontrolira ga, i mada krnja penzija za Balkan (da mi se oprosti pisem Balkan jer vrijedi skoro za sve zemlje bivse JU.), dosadno mu je samom kuci pa se krene po kafanama, ima pare, svima place pice, pa malo danas malo sutra za par godina umre od ciroze jetre ili nezdravog zivota. Ovo nije samo stereotip za CH nego i za druge zemlje pecalbara. Ja i moja obitelj zivimo sretno i zadovoljno u CH ,jer smo si mogli priustiti ono po sto smo i dosli ,ugodan i ljep zivot
Kada sm odlazio sa otoka u zadnjem razgovoru sa generalnim direktorom moje firme rekao mi je pomalo ljutito jer im se nije svidjalo sto idem:" Znas tko se nije znao obogatiti u Jugoslaviji, nece mi vani". Velika istina, a ja sam mu rekao :" Ja ne idem vani da bi se obogatio, nego da si omogucim sebi i svojoj obitelji ljep i pristojan zivot." Sto smo i uspjeli.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #33 on: September 29, 2021, 10:10:44 am »

Moj pra-pra-pra djed ili jel se to kaze cukundjed se borio u balkanski ratovima.
Moj pra-pra djed isto u Balkanskim ratovima (zivio 107 godina) a u Prvom Svjetskom ratu, izgubio sina mog pra-djeda ,u proboju Solunskog fronta, pogodio ga bugarski snajper kod izvirivanja iz rova.
Da korigiram:
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: September 29, 2021, 11:09:32 am »

Milane55, bolje da si sačinio temu o 17. izviđačko-padobranskoj jedinici švajcarske vojske.
Kako se to radi.
Niko od tebe ne traži da odaješ vojne tajne, već se uzme iz par izvora sa Interneta podatke i svojim rečima sačiniš autorsku temu. Ono što je javno objavljeno ne spada u domen vojne niti bilo koje druge tajne.

To sto oni nisu ratovali ne znaci nista.

Itekako znači.


Sto da otvaram temu kad je vec otvorena. Na pocetku posta je sve postavljeno . Samo sam dodao par slika sa AIR 14 i i sa inteneta i napisao par rijeci koje sam cuo od ljudi koji su u jedinici sluzili , ko-piloti sa kojima sam godinama radio. Oni nisu jedinica tipa Navy Seals za likvidacije npr Bin Ladena nego za neprimjetno skupljanje informacija u pozadini neprijatelja, uz ostale elektronske mogucnosti Svicarska se nije odrekla ideje da to urade i vojnici. Naravno da su osposobljeni i za druge akcije po potrebi.
Ne treba spominjati koliko je informacija vazna. To je kruna uspjeha, dakle izvidjanje. Ostale stavri su vise u domenu druge formacije AD 10.


U redu, nećeš pisati temu, (zapravo ne znaš napisati temu čim ti je ovo dobro). Tvoje pravo, ali nećeš ovde ni ćaskati sa BanetomBgd, imate privatne poruke pa tamo, a ovde samo što je vezano za temu. Žao mi je da si toliko stvari napisao koje blage veze sa temom nemaju.

Bane, takođe važi i za tebe, nemoj ići u Off ili ga izazivati, ni ti ni Milan55 niste od juče članovi foruma pa da ne znate.
Postoji konstruktivan Offtopic (onda urednici te delove odvoje i formira se nova tema), ali ovde mnogo toga nema blage veze sa bilo kojom temom na forumu (moglo bi jedino da ide u temu Offtopic u delu Napolitanke i pivo), a kamoli o 17. izviđačko-padobranskoj jedinici. 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #35 on: September 29, 2021, 07:00:55 pm »

Хајде да се вратимо теми, односно 17. извиђачко-диверзантској чети Швајцарске војске.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #36 on: August 28, 2022, 06:39:39 pm »

Flieger Flab Museum (Dubendorf) Der 17er, slike:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* IMG_4811.JPG (2805.14 KB, 4320x3240 - viewed 4 times.)

* IMG_4814.JPG (2783.49 KB, 4320x3240 - viewed 4 times.)

* IMG_4815.JPG (2658.62 KB, 4320x3240 - viewed 3 times.)

* IMG_4818.JPG (2398.36 KB, 4320x3240 - viewed 3 times.)

* IMG_4819.JPG (2534.62 KB, 4320x3240 - viewed 3 times.)

* IMG_4820.JPG (2684.15 KB, 4320x3240 - viewed 6 times.)

* IMG_4821.JPG (2953.29 KB, 4320x3240 - viewed 4 times.)

* IMG_4827.JPG (2463.62 KB, 4320x3240 - viewed 3 times.)

* IMG_4832.JPG (2667.42 KB, 4320x3240 - viewed 6 times.)

* IMG_4833.JPG (2734.98 KB, 4320x3240 - viewed 5 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #37 on: August 28, 2022, 06:47:31 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_4834.JPG (3390.59 KB, 4320x3240 - viewed 2 times.)

* IMG_4822.JPG (2841.05 KB, 4320x3240 - viewed 4 times.)

* IMG_4823.JPG (3396.32 KB, 4320x3240 - viewed 2 times.)

* IMG_4824.JPG (3410.81 KB, 4320x3240 - viewed 3 times.)

* IMG_4825.JPG (3241.81 KB, 4320x3240 - viewed 2 times.)

* IMG_4826.JPG (3292.83 KB, 4320x3240 - viewed 1 times.)

* IMG_4828.JPG (3882.52 KB, 4320x3240 - viewed 4 times.)

* IMG_4829.JPG (3607.96 KB, 4320x3240 - viewed 5 times.)

* IMG_4830.JPG (3286.12 KB, 4320x3240 - viewed 5 times.)

* IMG_4856.JPG (2824.81 KB, 4320x3240 - viewed 4 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #38 on: September 03, 2022, 04:17:16 pm »

Какав је ово музеј? Ваздухопловства?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #39 on: September 10, 2022, 09:23:20 pm »

Da ,Muzej Svicarskog vazduhoplovstva i protuvazdusne odbrane.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #40 on: November 03, 2022, 10:17:49 pm »

Na svicarskoj nacionalnoj televiziji prikazana je izvrsna emisija o selekciji kandidata za AAD 10. Takodjer su djelomicno prikazane i kriticne misije u inostranstvu , jer je u suprotnosti sa svicarskim neutralitetom. Moderno vrijeme je donjelo potrebu da se donese zakon u parlamentu i dozvoli ucesce tih specijalaca u zastiti svicarskih ambasada i gradjana svicarske, koji su ugrozeni u inostranstvu. Ideja o jedinici je stvorena 2004, sa akcijama su zapoceli 2007. Na kraju kazu da je u 17 godina postojanja 8 pripadnika jedinice izgubilo zivot u akcijama u inostranstvu.
Jedinica AAD 10 ima oko stotinjak pripadnika i dio obuke je istovjetan sa 17. izvidjacko-padobranskoj jedinici svicarske vojske a neki pripadnici iz 17.-e prelaze nakon sluzenja u AAD 10.Kako je u emisiji navedeno kandidati se fizicki i psihicki pripremaju za prijem i po dvije godine, i svake godine se prijavi oko 400 kandidata i veci broj otpadne kod selektivne obuke.





Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #41 on: November 04, 2022, 08:01:15 pm »

Ког типа су те акције које та швајцарска јединица изводи у иностранству? Претпостављам да су они обезбеђење швајцарских дипломатских представништава (амбасаде, конзулати) у кризним подручјима (земљама)?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #42 on: November 07, 2022, 12:37:40 pm »

Po potrebi kao sto kazes zastita ambasada i konzulata i njihovog osoblja u kriznim podrucjima, ali ne samo to , Svicarska ima veliku trgovacku flotu, tradicionalno makar nema mora. Nekada Swiss atlantik je bio jaci od mnogih jugoslavenskih kompanija. Imaju specijalne tankere , tankovi oblozeni nerdjajucim celikom za prijevoz narandzinog soka i oni plove zapadnim dijelom Afrike, Nigerija, opasnost od otmica od pirata.I njima pruzaju zastitu, onda podraska u slucaju otmice djelatnicima Crvenog Kriza i Lijecnici bez granica. Ucesce u evakuaciji svicarskih gradjana i njihovih obitelji. Logisticku pomoc dobivaju od Njemaca i Francuza, transportne avione i brodove ako zatreba. Npr. planirali su ali nije do toga doslo i oslobadjanje dvojice menadzera uhicenih u Libiji kao odmazda za uhicenje Gadafijevog sina u Genfu jer je pretukao jednu sluzavku. O ne izvedenim akcijama govore a o izvedenim sute. Bilo je otmica svicaraca radnika Crvenog Kriza i Doktora bez granica i na Filipinima, Mali, Maroko, Alzir (Tuarezi mislim isto).Evakuacija iz Afganistana. Vecina ih je oslobodjena pa se uvijek pise da se svicarska vlada sa njima nagodila/kao platila otkup ali se prava istina ne publicira. U ovih 17 godina 8 pripadnika je izgubilo zivot u akcijama iskljucivo u inozemstvu , o ranjenima se i ne govori. Dakle nesto se ipak dogadjalo. Vise od toga ne znam. jer sam vec dvije godine u penziji pa nemam vise kontakata sa nekim kopilotima iz Swissa koji su sluzili u der 17.er. Normalno se vojni rok u CH sluzi 2x3 mjeseca ili 6 mjeseci u komadu, ali pripadnici specijalnih postrojbi i to ne samo ove ostaju i do 10 godina pripadnici po potrebi,tzv Milizn. Svake godine vojne vjezbe, drzava kompenzira placu, padobrancima pokriva djelomicno troskove skakanja u civilnim klubovima,odlazak vani na medjunarodna takmicenja, mnogi rade i base jump ili proximity flying, i troskove civilne opreme. Iz njih der 17.er vecina  ide u ADD 10 i samo kao pripadnici ADD 10 su naoruzano operirali u inozemstvu. Kao pripadnicima svicarske vojske u uniformi nije im dozvoljena upotreba i nosenja oruzja u inozemstvu pa se sale da ih na Kosovu obezbjedjuju Austrijanci, jer oni imaju od oruzja samo svicarski nozic.
« Last Edit: November 07, 2022, 01:00:37 pm by milan55 » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 413


« Reply #43 on: November 07, 2022, 01:16:57 pm »

Izasla izvrsna knjiga o svicarskim specijalnim jedinicama, ukljucujuci i ADD 10 i par stranica o djelovanju u inostranstvu u zastiti svicarskih diplomata i civila.
Knjiga: " Honor-Modestia- Unitas"
Autor Kaj Gunnar Sievert, i sam pripadnik svicarskih specijalnih postrojbi 14 godina.
U toj knjizi je mada sturo navedeno nekoliko akcija ADD 10 u inostranstvu, na stranicama 252 i 253, ostalo je klasificirano.
Kratko da navedem:

2003 Irak
2006 Iran
2008 EU Misija NAVFOR-Atlanta zastita brodova od pirata.
2010 Libija
2010 KAFOR Misija Kosovo
2011-2014 zastita ambasade u Libiji
2013 Mali
2016 Afganistan
2021 Afganistan
2022 Ukrajina

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #44 on: November 07, 2022, 09:38:35 pm »

Све те акције не морају вити борбене у смислу да та швајцаркса јединица дејствује као формација у некој борбеној акцији. Колико ја схватам они су били на задацима обезбеђења дипломатских и других мисија и ти припадници су највероватније тада и страдали. дакле, страдали су највероватније бранећи то представништво а не у некој противтерористичкој акцији.

Шта би могла бити та "акција" на Косову 2010? Ова у Украјини највероватније је заштита амбасаде у Кијеву.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.