PALUBA
April 19, 2024, 03:33:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Konferencija za modernizaciju ARM (ponuda za saradnju sa Poljskom)  (Read 5703 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« on: April 23, 2012, 07:48:04 pm »

Quote
Конференција за модернизацијата на АРМ
Понеделник, 23 Април 2012 15:57

Полска има искуство и значајни капацитети за соработка и модернизација на македонските оружени сили согласно стандардите на НАТО. Може да понуди модернизација на хеликоптерите и оклопните возила, како и радарска опрема и системи за противвоздушна заштита.



Ова го порача полскиот генерал Анджеј Дукс на конференција на тема „Модернизација на македонската Армија со користење на полското искуство“ што денеска беше отворена во Скопје. Тој посочи дека Полска е подготвена и отворена за соработка во воениот аспект, како и за пренесување на новите индустриски технологии.

Целта на дводневната конференција, во организација на Полската амбасадата во Македонија и полскиот воено-индустриски комплекс „Бумар“, е споделување на искуствата кои Република Полска ги има акумулирано низ процесите на политичка и воена интеграција во НАТО и ЕУ, како и искуствата стекнати низ процесите на модернизација на сопствените вооружени сили и нивното учество во меѓународни воени мисии предводени од НАТО и ЕУ. Ќе бидат презентирани полските искуства од борбената употреба во Авганистан на современиот полски оклопен транспортер на тркала „Росомак“, како и искуствата од борбената употреба на полските воени хеликоптери Ми-8/17 и Ми-24, со посебен осврт кон полските национални капацитети за обезбедување сеопфатна логистичка поддршка и продолжување на животниот век за овие типови летала.

Македонските офицери и експерти ќе можат да се запознаат и со најновите достигнувања на полската воена индустрија во делот на современи мобилни средства за набљудување и заштита на воздушниот простор, како и со современите мобилни артилериски орудија „Краб“ и „Лангуста“.

Во политичкиот дел од конференцијата ќе се дискутира за можностите за примена на концептот за „Паметна одбрана“ во соработката меѓу Полска и Македонија, како и за поддршка на процесите на модернизација на македонската Армија со современи оклопни транспортери, мобилни средства за набљудување и заштита на воздушниот простор и мобилни самоодни артилериски орудија од голем калибар. Ќе стане збор и за модернизација на хеликоптерите Ми-8/17 и Ми-24, тенковите Т-72, артилериските орудија БМ-21.

Во рамки на конференцијата на македонската страна ќе и биде овозможено да се запознае со два приоритетни проекти за националната одбрана на Република Полска на кои активно работи „Бумар“. Тоа се проектот „Полски штит“ што има за цел изградба на комплексен систем за противвоздушна и противракетна одбрана на Полска и проектот „Војник на иднината“, проект за опремување на полскиот војник со современо персонално вооружување, униформи, опрема и системи кои ќе му овозможат супериорност на модерното војувалиште.

За време на конференцијата ќе бидат изложени и дел од личното вооружување и опрема кои ги произведува „Бумар“, најголемата компанија во воено индустрискиот сектор во Полска, која е  во државна сопственост  и обединува 25 компании со различна специјализирана дејност. „Бумар“ на пазарот опстојува повеќе од 40 години и остварува годишен обрт од над една милијарда американски долари. Во компанијата  работат 9.500 лица што е скоро една третина од вкупниот број вработени во полската воена индустрија.

„Бумар“ произведува најразлична муниција со калибар од 5,56 до 155 милиметри, бомби, водени и неводени проектили, гранати, мини, експлозиви и проектили со краток дострел. Покрај тоа произведува и радари и сензори, командни и контролни сиситеми  за противвоздушна одбрана, митролези, снајперски пушки, системи за контрола од далечина, лансери за гранати, минофрлачи, заштитна опрема, оклопни возила, подвижни мостови, и лесни тенкови.

Izvor kurir.mk

Prevod:

Konferencija za modernizaciju ARM (Armija Republike Makedonije)

Poljska ima iskustvo i kapacitete za modernizaciju makedonskih oruzanih snaga saglasno sa standardima NATO-a. Mogu ponuditi modernizaciju helikoptera, oklopnih vozila, kao i radarsku opremu i sisteme protivvazdusne odbrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je porucio poljski general Andzej Duks "Modernizacija Makedonske Armije sa koriscenjem poljskog iskustva" koja je danas bila otvorena u Skoplju. On je porucio da je Poljska spremna i otvorena za saradnju u vojnom aspektu, kao i prenosenje novih novih industriskih tehnologija.

Cilj dvodnevne konferencije u organizaciji poljske ambasade u Makedoniji i poljskog vojno-industriskog kompleksa "Bumbar" je deljenje iskustva koje Republika Poljska ima sakupljeno u procesu politicke i vojne integracije u NATO i EU. Bice prezentirana poljska iskustva iz borbene upotrebe u Avganistanu savremenog poljskog transportera na tockovima "Rosomark", kao i iskustvo iz borbene upotrebe poljskih ratnih helikoptera Mi-8/17 i Mi-24, sa posebnim osvrtom na poljskih nacionalnih kapaciteta za obezbedjivanje kompletne logisticke podrske i produzenje zivotnog veka za ove tipovo letilica.

Makedonski oficiri i eksperti moci ce da se upoznaju sa najnovijim dostignucima poljske vojne industrije u delu savremenih mobilnih sistema za osmatranje i zastitu vazdusnog prostora, kao i savremenih mobilnih artiljeriskih orudja "Krab" i "Langusta".

U politickom delu konferencije diskutirace se o mogucnosti primene koncepta "pametne odbrane" u saradnji izmedju Poljske i Makedonije, kao i podrsku u procesu modernizacije makedonske armije sa savremenim oklopnim transporterimamodernim sretstvima za osmatranje i zastitu vazdusnog prostora i mobilnim samohodnim orudjima velikog kalibra. Bice reci i o modernizaciji helikoptera Mi-8/17 i Mi-24, tenkova T-72, artiljeriskih orudja BM-21.

U okviru konferencije, makedonskoj strani bice omoguceno upoznavanje sa dva prioritetna projekta nacionalne odbrane Republike Poljske na kojima aktivno radi "Bumbar". To je projekt "Poljski stit" koji za cilj ima izgradnju kompleksnog sistema za protivvazdusnu i protivraketnu odbranu Poljske i projekt "Vojnik buducosti", projekt za opremanje poljskog vojnika sa savremenim licnim naoruzanjem, uniformom, opremom koja ce mu omoguciti superiornost nad savremenom voistu.

Za vreme konferencije bice izlozeno deo licnog naoruzanja i opreme koje proizvodi "Bumbar", najveca kompanija u vojno-industriskom sektoru u Poljskoj, koji je u drzavnom vlasnistvu i objedinjava 25 kompanija razlicitih specijaliziranih dejnosti."Bumbar" na trzistu deluje vise od 40 godina i ostvaruje godisnji promet od vise od 1 miljijarde americkih dolara. U kompaniji rade vise od 9.500 ljudi koji su skoro trecina od ukupnog broja zaposlenih u poljskoj vojnoj industriji.

"Bumbar" porizvodi najrazlicniju municiju sa kalibrima od 5.56mm do 155mm, bombe, vodjenih i nevodjenih projektila, granate, mine, eksplozive i projektile sa kratkim dometom. Pored toga proizvodi radare i senzore, komandne i kontrolne sisteme za protivvazdusnu odbranu, mitraljeze, snajperske puske, sisteme za daljinsku kontrolu, lansere za granate, minobacace, zastitnu opremu, oklopna vozila, pokretne mostove i lake tenkove.

Link do firme "Bumbar"


* image15.jpg (51.94 KB, 500x306 - viewed 260 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1 on: April 23, 2012, 08:18:10 pm »

Lepo sve ovo, daj boze da i nesto bude. Ipak, sve si nesto mislim da se Poljaci mole u pogresnu crkvu: nemamo mi pare za to. Mozda oni ponude neki povoljni kredit ali tesko. Posledni rebalans je udario vojsku za 10 miliona eura.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #2 on: April 23, 2012, 08:50:31 pm »

Znam Shooter, ali i ja se nadam, ko zna, mozda ce i nesto biti od ovog, jer su kod nas najavili nabavku radara za ovu godinu, dok artiljerija od 155mm je najavljena za sledecu.
Jos uvek stoji zelja za oklopnim transporterom, a za PVO naoruzanjem smo prilicno tanki.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #3 on: April 23, 2012, 09:43:20 pm »

@trpe grozni

Da li su transporteri M113 još uvek u naoružanju ili su izbačeni? Da li se planira modernizacija postojećih BTR-60/70/80 na standard BTR-4 koju je nudila Ukrajina ili nabavka potpuno novih OT. I šta je potrbno ARM guseničar ili točkaš?
Logged
zoransk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #4 on: April 23, 2012, 09:48:29 pm »

@trpe grozni

Da li su transporteri M113 još uvek u naoružanju ili su izbačeni? Da li se planira modernizacija postojećih BTR-60/70/80 na standard BTR-4 koju je nudila Ukrajina ili nabavka potpuno novih OT. I šta je potrbno ARM guseničar ili točkaš?
М-113 су резерви.
а остали су у употребливи стање без плана за модернизацију.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #5 on: April 23, 2012, 11:41:56 pm »

Znam Shooter, ali i ja se nadam, ko zna, mozda ce i nesto biti od ovog, jer su kod nas najavili nabavku radara za ovu godinu, dok artiljerija od 155mm je najavljena za sledecu.
Jos uvek stoji zelja za oklopnim transporterom, a za PVO naoruzanjem smo prilicno tanki.

Ako mora da resim sta je prioritetno onda ja mislim ovako:

1. moderni Radar - hvala Francuzima na onu donaciju sredinom 90tih, ali vreme je za nesto bolje
2. Modernizacija postojecih transportra ako vec ne mogu da kupe nove. Ako treba da budem specificniji sta ja hocu onda je to dodatna zastita a onda bolja 'vatrena' resenja.
Ako moze nove - super. Prvi izbor ruski, mislim da su soodvetni nasim mogucnostima ekonomski i tehnicki. Hermelin se isto tako dobro pokazao - ja sam bio skeptik ali imali su neke interesantne prednosti 2001.
3. i 4. artilerija 155mm i PVO sistemi. Hteo bih da je artilerija samohodna, hocu da se malo ucimo mobilnosti, a ne samo da ga retoricki deklariramo na svaki politicki skup. Oko PVO resenja nisam na sigurno bas...

Eto Deda Mraz, to je moja zelja za Novu Godinu 2013 Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #6 on: April 24, 2012, 06:21:58 am »

-
@trpe grozni

Da li su transporteri M113 još uvek u naoružanju ili su izbačeni? Da li se planira modernizacija postojećih BTR-60/70/80 na standard BTR-4 koju je nudila Ukrajina ili nabavka potpuno novih OT. I šta je potrbno ARM guseničar ili točkaš?

Nije bila namera da se moderniziraju postojeci, vec da se krene u proizvodnju (sklapanju) novih transportera BTR-4, sto za nase, sto za strano trziste. Ukrainci su takodje nudili i sklapanje vozila Dozor-B kod nas.
Mislim da je ta ponuda jos uvek aktuelna, ali i zamrznuta zbog ekonomske krize.

Shooter
Novi radar bi trebao biti narucan jos ove godine, a sto se 2013 tice, ja bih tu ubacio i zelju da se remontiraju Su-25, kao sto je najavio zamenik ministra za odbranu, ali na zalost, kasnije zvanicno demantiralo MO.  Grin Grin
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #7 on: April 24, 2012, 02:35:06 pm »

Puno zelja-malo novca.Iako svesni toga Polska opipava puls kao i ostali.Oni imaju gomile tehnike(stare za modernizaciju)a i po nesto novo.Videcemo..........
I ja bih voleo da Su25 opet grmi nasem nebom,ali posle rebalansa,tesko cak i u najboljoj mogucoj varijaanti.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #8 on: April 24, 2012, 07:29:30 pm »

Daj boze da se taj radar konacno postavi. Ima li neki info koje je prozivodnje, mogucnosti itd? Sta ce biti sa starim?

Sta se tice SU-25 to mi se isto svidja.

Da vam kazem ja VV zamisljam drugacie: ja bih hteo da vidim 12 borbeni helikoptera, 12 transportni i 2-4 helikoptera za obuku. Originalna ideja je i ovako zamisljena ali nazalost nikad se nije ostvaril kompletno. 

Sta se tice aviona ja bih hteo 4-6 za bazicnu obuku koji bi se mogli konvertirati kao borbene platforme u slucaju potrebe, 2-4 aviona za podrsku na zemlju i bar 2 lovca. Ne mora da su najmoderni ali hocu da su ispravni i da imaju mogucnost ekplotacije bar 10-15 godina od momenta nabavke.

Ne znam bas gde stojim sa tranportnim avionima. Hteo bih da ima bar jedan, ali nisam siguran dali to nama stvarno treba.

Ja ovako gledam 'jadro' Mak avijacije. Relativno malo ali dovoljno dobro da treniramo posade i ljudstvo za vozduhoplovni vid. Jedmostavno receno, Nema moderne vojne doktrine bez VV
Logged
zoransk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #9 on: April 24, 2012, 07:35:52 pm »

Зашто не и офф сет програм , парадајз и паприке за железо.
ко шта има.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #10 on: April 24, 2012, 07:49:05 pm »

Sada za sada vazduhoplovni deo i nije tako ugrozen, sest transportnih i osam borbenih helikoptera (na zalost ne lete svi, neki cekaju na remont), i cetiri trenazna aviona (Zlin 143 i Zlin 242).

Izgleda da u MO postoje dve struje, jedna bi zelela da Suske remontiramo i dovedemo u letno stanje, i druga koja to ne zeli, nego ima neke svoje planove.

Ko ce ga znati koja ce struja da pobedi, licno bih voleo da Suske polete i da imamo kakvu-takvu avio komponentu na nebu, pa kasnije, ako stvari krenu na bolje, nabavimo i nesto bolje.

Sto se radara tice, jos uvek nemam nikakvih informacija, osim da je u planu za ovu godinu. Sad

Zoki, svaki off set podize cenu, sto se paradajza, paprika, duvana i vina tice, nemora da bude off set, dovoljno je da ugovorimo otplatu u robi.
Kod off set-a, trazi se uzvratno ulaganje u drzavi, izgradnja objekta kod nas, ili angazovanje nasih firmi na trzistu prodavca ili zajednicki angazman na trecem trzistu (kao podizvodjaci).
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.