PALUBA
April 25, 2024, 10:18:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Pištolj 7,62mm M57  (Read 138648 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #105 on: March 18, 2013, 09:25:43 pm »

Трагови корозије на навлаци су дубински и овај баш није одржаван. Какво год да је време, ако се сваки дан, оружје с поља само пребрише сувом крпом, а цев једном недељно (ако се не гађа), пиштољ сигурно не би био овакав. А то свако савестан борац може.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #106 on: March 19, 2013, 08:57:33 am »

Nije samo u pitanju mit da "presvlačenjem" niklom (niklovanjem) oružje dobija "nerđajuća" svojstva.

Postavlja se i drugo izlišno pitanje a to je koliko su bili profesionalni i kvalitetni oni koji su tokom 90-tih masovno kao vrsni "znalci" vršili prepravke oružja.

Da bi podloga prihvatila Nikl (leguru nikla) prethodno mora da prođe hemijski tretman.Ako tretman nije odrađen kvalitetnim i pogodnim sredstvom odnosno postupkom, korozija će mnogo pre uzeti danak nego da se uopšte nije niklovalo.Pa sve ovo udruženo sa predhodno pomenutim mitom dovešće do stanja kao na slici.

Takođe podsećam da čak i za oružja izrađena od tzv. "nerđajućih" čelika, važi da se moraju redovno čistiti, podmazivati odnosno održavati jer su ona isto izrađena od legiranih čelika koji iako veoma usporeno, su ipak podložni zubu vremena-koroziji.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #107 on: October 07, 2016, 05:59:58 am »

Zanima me nešto oko okvira za CZ M57. Znači ja imam okvir za taj pištolj. Sa strane sam mu nabrojao 8 rupa. Na prijašnjoj slici vidim okvir sa sedam rupa. A imam i okvir sa 6 rupa i krači je od standardnog (dali se kod tog kračeg okvira radi o okviru za ruski TT-jac?). Može li se okvir od zastavinog TT-jca koristiti u ruskom TT-jcu? Može li se okvir od ruskog TT-jca koristiti u zastavinom TT-jcu? Pištolja nemam imam samo ta dva različita okvira (duži sa osam rupa i krači sa šest rupa). Pištolj je u fazi nabavke jer je po meni veoma ljep (i zbog grba na poklopcu zatvarača).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #108 on: October 07, 2016, 08:20:28 am »

Mislim da okvir od TT-a nikako ne može da se ubaci u M-57, i obratno, zbog same dužine okvira.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #109 on: October 07, 2016, 03:54:26 pm »

Ako je dimenzisko (obim i oblik) isto, i zub na okviru koji legne na dugme za izbacivanje okvira, onda bi okvir od M-57 trebao ici u tt, ali bi gledao van malo.

Proverim kad imamo skup drustva.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #110 on: October 07, 2016, 08:47:56 pm »

Проверено (ја гађао више пута), оквир од М-57 може у ТТ без икаквих проблема. Као што је рекао Боже само мало штрчи. Обрнуто не може.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #111 on: October 08, 2016, 05:20:17 am »

Zna možda zašto neki okviri od M57 imaju osam rupa sa strane a neki sedam rupa ? Dužina okvira ista.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #112 on: October 08, 2016, 10:17:52 am »

 Zadnje vojne proizvodnje su sa sedam rupa. Ranije sovjetske proizvodnje TT su imale sest rupa, a kasnije 7 rupa. Rupe sluze da se vidi broj metaka u okviru. Gledajuci sa gornje strane se vide prvi i drugi metak, tako da je prva gornja rupa bespotrebna.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #113 on: October 09, 2016, 09:13:10 am »

Zadnje vojne proizvodnje su sa sedam rupa. Ranije sovjetske proizvodnje TT su imale sest rupa, a kasnije 7 rupa. Rupe sluze da se vidi broj metaka u okviru. Gledajuci sa gornje strane se vide prvi i drugi metak, tako da je prva gornja rupa bespotrebna.

Da da . To mi je sve jasno. Ali zanima me zašto imaju neki okviri sedam a neki osam rupa i to jugoslovenski pištolji.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #114 on: October 09, 2016, 11:13:07 am »

Pokusat cu biti jasniji. Ranija proizvodnja M57 je predvidjala osam rupa, a nakon sto je zakljuceno da nije potrebna prva gornja rupa radili su sedam rupa. Tijelo okvira i kompletan okvir su imali iste nomenklaturne brojeve, bili oni sa sedam ili osam rupa. Pri vrsenju raznih radnji tehnickog odrzavanja mijesali su se okviri.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #115 on: October 09, 2016, 07:17:07 pm »

Pokusat cu biti jasniji. Ranija proizvodnja M57 je predvidjala osam rupa, a nakon sto je zakljuceno da nije potrebna prva gornja rupa radili su sedam rupa. Tijelo okvira i kompletan okvir su imali iste nomenklaturne brojeve, bili oni sa sedam ili osam rupa. Pri vrsenju raznih radnji tehnickog odrzavanja mijesali su se okviri.

E hvala majstore. Sad mi je jasnije. Kao ljubitelju starijih tipova pištolja (sve što je model do 1980) mi ovaj podatak mnogo znači. Hvala na trudu. lp
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #116 on: October 12, 2016, 12:08:11 pm »

Iz priče sam čuo, da su ruski TT-jci krajem osamdesetih i početku devedesetih bili široko na upotrebi kod starešina JNA, JRM i RV i PVO. Da su pištolji Zastava M57 bili pravi luxus za one koji su ga dužili.

I još nešto. To sam vidio na vlastite oči, u muzeju Legije stranaca u AUBAGNE-u u Francuskoj, u vitrini se nalazi pištolj ZASTAVA M-57 za kojeg piše: TO JE PIŠTOLJ RUSKE PROIZVODNJE ZAPLENJEN IRAČKOM OFICIRU U ZALJEVSKOM RATU 1990. Ja sam njima (ljudima koji rade u muzeju) tamo rekao, da se radi o greški ali od oktobra 2010 do septembra 2016 još nisu izpravili grešku.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #117 on: October 12, 2016, 05:18:32 pm »

можда је негде и било "стаљинаца", али ја сам виђао само наше м57.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #118 on: October 12, 2016, 05:23:48 pm »

Zar nisu oficiri i podoficiri duzili M-70?

Znam da je moj stari nosio M-70, ali on je bio u komandi garnizona a ne sa vojskom.
« Last Edit: October 12, 2016, 05:44:07 pm by Bozo13 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #119 on: October 12, 2016, 06:17:34 pm »

Почетком 80-тих заиста је била донета одлука да се пиштољи М-57 замене са М-70 (7,65мм). Чак се кренуло у реализацију, да би негде 83-4. године то било заустављено. Војна полиција, као највећи корисник је сматрала да М-70 не одговара потребама и М-57 не треба замењивати и тамо где је замењен да се врати М-57. Тако је и урађено у већини јединица ВП. Војска је обучавана у гађању са М-57 а не са М-70. У мојој јединици М-57 никад није замењен са М-70.

Оригинални руски ТТ се користио доста дуго, али је постепено повлачен из употребе. Мислим да смо то негде, можда и у овој теми писали. Ја сам га, док сам био у 975.ВНЦ имао на задужењу (2/3 су били ти пиштољи), да би до 82-3. сви били замењени са М-57.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.