PALUBA
April 24, 2024, 01:48:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Pištolj 7,62mm M57  (Read 138560 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #150 on: October 14, 2016, 08:51:46 pm »

Prve hiljade pistolja M70 privatnih i vojnog narucioca su morale biti doradjivane zbog nedovrsenog lezista metka. Jos uvijek se nailazi na te pistolje. Pistolj je nekvalitetan i zbog toga sto je kopija TT/M57. Za pistoljcic kalibra 7,65 mm to je neprihvatljivo. Rasklapanje bez alata i bez ostecenja brunira ili dijelova nemoguce. Pistolj kojim je naoruzavan komandni kadar i nagradjivani najbolji, ipak je morao biti kvalitetniji od vojnog, vojnicki jednostavnog M57. Poredimo li ga sa njegovim vrsnjacima koji su bili prisutni na nasim prostorima; Bernardelli Mod.60, Beretta Mod.70, CZ Vz.50,  Roll Eyes
To sa plitkim ležištem metka je interesantna stvar. Stariji puškari su mi objasnili da je ranije zrno metka 7,65mm bilo drugačije, i da je ležište odgovaralo. Onda su valjda zbog Škorpiona promenjene dimenzije zrna, tako da novi metak nije odgovarao starom ležištu.
Dok su se pištolji M 70 koristili na svakom 2. tehničkom pregledu obavezno se stavljao metak u ležište, i ako viri, cev je išla na produbljivanje razvrtačem za ležište metka i na poliranje. Više desetina sam ih i sam tako odradio.
Ništa taj M 70 nije lošiji od Berete M70, samo što Bereta mnogo lepše izgleda. I taj VZOR 50 nije nešto naročito.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #151 on: October 14, 2016, 09:44:45 pm »

  Kako ste znali da je metak onaj pravi? Zastava je isporucila nekoliko stotina kontrolnika i razvrtaca lezista metka.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #152 on: October 14, 2016, 09:48:13 pm »

  Kako ste znali da je metak onaj pravi? Zastava je isporucila nekoliko stotina kontrolnika i razvrtaca lezista metka.
Po godini proizvodnje  Grin
Interesantno je šta je sve Zastava uvaljivala vojsci u kompletu za 2. TP AP M70. Većina tih stvari su bespotrebne, a plaćene su papreno.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #153 on: October 14, 2016, 09:58:38 pm »

 Komplet specijalnog alata. Mjerac momenta sile okretanja musice
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #154 on: October 14, 2016, 10:08:24 pm »

Komplet specijalnog alata. Mjerac momenta sile okretanja musice
Baš mi to prvo pade na pamet 
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #155 on: October 14, 2016, 10:49:32 pm »

 Propisana radnja II tp. Tko je pokusao da objasni apsurdnost situacije, poslat je u Tehnicku kontrolu armije (inventura osnovnih sredstava, najplasticnije). Onaj koji je govorio o valjanosti sistema, u kancelariju za kompjuter i rad na TU poljske kuhinje M68
 Samo na jednom mjestu i samo u jednom danu 17 hiljada pistolja M57, "Stima, zatvaraj" pravilo
« Last Edit: October 14, 2016, 10:54:54 pm by milena braco » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #156 on: October 15, 2016, 07:01:24 am »

Raspravljte o 86 godina staroj konstrukciji, to je antikvitet a ne pistolj.
Znamo da je 7,65 anemican a 7,62x25 ima slabu zaustavnu moc jer ne prenosi energiju zrna na cilj vec ide dalje.
Sve te pistolje i kalibre je pregazilo vrijeme.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #157 on: October 15, 2016, 07:10:29 am »

M-1911 je jos starija konstrukcija, ali je jos uvek aktuelna.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #158 on: October 15, 2016, 07:51:38 am »

 Da se vratimo onda na Gasser M70/74, mislim da to ima dovoljno snage za balkance Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #159 on: October 15, 2016, 07:56:51 am »

..Znamo da je 7,65 anemican ...

Za vojsku i policiju možda, ali ga kao obrambeni kalibar za kod kuče nebi prebrzo odpisao. Mali trzaj, daljina upotrebe do 5 m, sportska JHP municija (Jacketed hollow points) mala verovatnoča da če "nebodigatreba" imati pancirni prsluk i kacigu..
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #160 on: October 15, 2016, 09:29:58 am »

M-1911 je jos starija konstrukcija, ali je jos uvek aktuelna.

TT jeste ponikao iz M1911 koncepta. Kalibar i terminalni efekt jako ih razlikuju.
Za istu tezinu moze se ponijeti vise municije za TT i domet je veci nego .45.
Zrno od TT je pozeljno samo kada napadac nosi balisticku zastitu nize klase.
Taj kalibar nije podesan za policijsku namjenu, zabiljezena su brojna ranjavanja 3. osoba nakon propucavanja ciljane osobe
Inace americko obozavanje M-1911 je davno preslo sve ukuse i granice.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #161 on: October 15, 2016, 09:55:29 am »

Pistolj 7,65 mm M70 je bio pocetak konstrukcionog, tehnoloskog i proizvodnog fuseraja ZCZ.

Pa kad su sve do tog trenutka radili isključivo po licencama, u nekom trenutku je netko imao viziju "domaće" pameti i iskustva te je nastao mali TT - ac, osobno imam jedan u vlasništvu, a što se tiče M 57 (kojeg svi zapravo zovu "tetejcem") mogu reći iz svog iskustva, da ga je zapravo omeo loš izbor kalibra ( ne bih ulazio u raspravu zašto je odabran kad je odabran) inačica od 9 mm je u tom polju vrlo zahvalna, relativno jednostavne konstrukcije, inačica 9 mm imala je (doduše vrlo ružno izrađeno) prihvatljivu kočnicu (mislim da je kopirana s M 70) , ali je ostala po meni velika boljka svih inačica M 75, dugme za izbacivanje spremnika/okvira koje se često samo aktiviralo pa ako nisi imao "vezan spremnik" traži ga okolo. Dužio sam i još dužim raznovrsne pištolje, ali je M 57 jedini imao (barem u mom slučaju  Grin  ) jedinstvenu mogućnost čišćenja, ovaj opis je stvaran i funkcionalan.....

1. rastaviti po uputi,
2. natopiti "Ivasolom",
3. oprati pod mlazom (po mogućnosti tople) vode,
4. ispuhati kompresorom,
5. posušiti na jakom suncu ili fenom,
6. potopiti ili namazati kvaltetnim motornim uljem,
7. obriati višak i dobro ga "uglancati" suhom krpom

Za redovno održavanje postupak je dovoljanjednom godišnje ili poslije uporabe. U "konkurenciji" cca 500 - ak komada bio je vođen kao najbolje održavan........

PS sirova, jednostavna i izdržljiva alatka, konstruķcijski zapela između 1911/1933, osobno imam samo dvije zamjerke, 7,62 mm i navedeno dugme za izbacivanje spremnika/okvira, neki smatraju i mali kapacitet, nitko ne brani nošenje tri spremnika, ergonomija, ima puno novijih i modernijih pištolje koji lošije sjedaju, možda malo modernije ili gumirane korice.....etc....usw....itd......
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #162 on: October 15, 2016, 10:02:57 am »

Pa u zrnu je i glavni problem, za M-1911 imas mali milion tipova zrna, dok za M-57 imas samo FMJ zrna. Bio je jednom objavljen test sa supljim zrnom u casopisu "Kalibar", ali taj broj mi nikad nije pao u ruke. Verujem da su rezultati bili drasticno drugaciji.

Do duse sto se ergonomije tice, ne lezi bas najbolje u ruci i zna da ustine ali je zato dosta tanji od danasnje konkurencije u istom rangu u snage i velicine.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #163 on: October 15, 2016, 10:07:29 am »

 Pistolj jeste star, ali jos uvijek se nalazi u naoruzanju vojski i u posjedu mnogih. Osim sto sam citao o bezbroj puta ponovljenu tvrdnju da su propucani mnogi tim metkom, nisam se nikad licno uvjerio u to. Vjerujem u koincidenciju mnogih faktora. Prisustvovao sam ranjavanju pri pokusaju da se puca u gumu vozila. Zrno se odbija i pogadja celo kauboja. Malo krvi i veliki strah. U drugom slucaju, mladi oficir pripadnik VP objasnjava upotrebu Skorpiona mladjem kolegi vodniku. Rezultat, dvojica ranjenih jednim ispaljenim metkom 7,65 mm. Mjeseci oporavka.
 Zrno 6,35 mm prolazi kroz dlan i razbija umivaonik sa cetkicom za brijanje.  
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #164 on: October 15, 2016, 10:24:07 am »

Kalibar je takav kakav je, ima i 9 mm, a što se tiče ergonomije mislim da tu objektivno mišljenje može biti dobiveno jedino prosjekom skupa subjektivnih. Meni je recimo dobro ležao u ruci, naslijedila ga je neprežaljena "čekinja ČŽ 75B", zatim renomirani primjerci prvo Glocka, a danas HS. Osobno češki proizvod mi je najbolje sjedao, Glock i HS su SF u odnosu na ove prije nabrojane, kako konstrukcijom, izradom, tenologijom, korištenim materijalima, unaprijeđenim rješenjima itd, ali meni je ČZ bio i ostao najdraži pištolj, osobno sam ponosan na uspjeh domaćeg HS, ali meni ne "leži" nije mi ni Glock što će reć' 100 ljudi 100 ćudi. A što se tiče repetiranja probaj iz prve HS bez čitanja uputstva ili da ti netko ne šapne u čemu je trik.......... Grin


Kod HS-a držiš navlaku i prema dolje gurneš tijelo (obrnuto od recimo M 75) i ide lako da ne može lakše, ali ako pokušaš na tradicionalni način ne da ćeš se iz..ati nego i vrlo vjerojatno i kožu izguliti......
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.