PALUBA
April 19, 2024, 09:15:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Eksplozija na Pasuljanskim Livadama  (Read 85068 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #165 on: June 27, 2012, 10:31:49 pm »

Vojna akademija je u ozbiljnom rasulu desetak godina unazad,tamo se ne zna ko pije ko placa,a najvise dominiraju sisate polovnjace(matorke koje je vremo ozbiljno pocelo da gazi) visokorangiranih budza,kapetani prepodne predaju  a popodne taksiraju na divljaka!!!

P.S:Nikada nepisem nista napamet.

П.П.С.
Не, него се пише на основу врло детаљног познавања и озбиљних анализа!


"Zeljko", ово није тема за овакве "изјаве".
Овако "добар" опис одговара једино стандардној кафани на Ибарској магистрали током 80-тих година. Чист клише! Баш ме интересује, који је мотив "Zeljka" да коначно открије овако добро скриване тајне о стању у ВА?!

У ВА се сваке године школује и усавршава више стотина лица, од којих је и до 200 кадета, одн. будућих потпоручника. Одређени број кадета не успева да заврши школовање у ВА, углавном због слабог успеха.
А посебно се не слажем око временског оквира: " у последњих 10 година", које никако не стоји. Већ је и овде речено (претпостављам из личног искуства) да су се и у "златна времена ЈНА/ВЈ/ВСЦГ" кроз ВА провлачили до официрских чинова и они који то нису заслуживали. А да је ванредних догађаја било, било их је сигурно. А већина средстава била углавном нова, тек развијена и произведена. Постоји један мали проблем: пронаћи документацију о њима! Па то систематизовати, анализирати итд. Па написати и објавити.
Да је све било тако сјајно и бајно, не би "стари учитељи" били баш толико бољи од својих "ученика".
 
Само једна информација за већину учесника: Настава гађања (по старом ННГ) се реализује током читавог школовања (4 године), чији обим зависи од програма школовања. Наравно да наведених садржаја имају највише модули програма Менаџмент у одбрани (тако се зове, коме смета нека не обраћа пажњу, само је ствар навике). Пешадија има најразноврснију наставу и оспособљавање из наставе гађања, где се обрађују сва борбена средства, која се налазе у роду Пешадија ВС. При томе мислим на средства наоружања, убојна средства, борбена возила итд. Неозбиљно је да после оволико дискусије никоме не засмета потпуна дезинформација о томе да се настава гађања реализује са кадетима тек у 4. години ВА. А бар су данас информације много доступније него пре, већ сада епских, "10 година".

Мислим да ће ова кратка информација да створи мало реалнију слику код учесника дискусије, пошто мислим да је недостатак тачних информација многе одвео у потпуно погрешне закључке.


Милина и Филипе, почивајте у миру.

Sta sam hteo da kazem sa onim postom,ljudi su demoralisani koliko samo ljudi u VS nema stambeno pitanje reseno rade za mizeriju a tolike godine su utrosili na usavrsavanje i razne kurseve i opet sve to za 50-ak hiljada dinara i sad covek sa takvim problemima treba da radi svoj posao kako treba a ovamo razmislja dali ce imati do 20-og pare za hleb.Ja za nesrecu koja se nazalost dogodila nisam krivio oficire,niti mislim da su oficiri krivi,taj decko je mogao da kaze da ide da obavi malu nuzdu pa nece valjda oficir sa njim da ide da ga kontrolise.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #166 on: June 27, 2012, 11:01:55 pm »

Zaboravio sam da napisem u vezi taksija,najbolji drug mi je bio 6 meseci na VA pa sam tamo isao skoro svaki drugi dan i tamo sam vidjao nekog kapetana u prolazu,da bih par dana kasnije istog tog coveka video da taksira u vecernjim satima i to ne jednom nego vise puta.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #167 on: June 27, 2012, 11:27:35 pm »

nesto ja vidim da su i VA uspeli da unakaze...
Logged
Mungos52
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13

Ако сви мисле исто, неко сигурно не мисли.


« Reply #168 on: June 28, 2012, 12:01:38 am »

Zaboravio sam da napisem u vezi taksija,najbolji drug mi je bio 6 meseci na VA pa sam tamo isao skoro svaki drugi dan i tamo sam vidjao nekog kapetana u prolazu,da bih par dana kasnije istog tog coveka video da taksira u vecernjim satima i to ne jednom nego vise puta.


ОК, сада испада да дотични (а можда то није иста особа, али опет ОК) бар не таксира "на дивљака", као што је то раније речено.
Као што рекох, није примерено теми.

Несрећа се десила и то са страшним последицама. Није коректно унапред очекивати да се све околности неће детаљно испитати и утврдити стварна одговорност појединаца и војне организације.
Сматрам да не треба ни покушавати извести било какав закључак ако се не поседују иоле поуздани подаци. Овај и слични случајеви су углавном врло сложени, где постоји велики број могућих узрока. На пример, само дефинисање појма "неексплодирано убојно средство" је врло сложено и обухвата (малтене) сва стања УбС осим потпуно исправног. А таквих стања је, барем у теорији, бесконачно много. Још када се узме у обзир и могућност неправилног функционисања исправног УбС, па могућост људске грешке и да не набрајам...
Зато и постоји посебно оспособљено људство за одржавање УбС, где спада и уништавање неексплодираних УбС, које је у МО и ВС у саставу техничке службе (официри, подофицири, војници и војни службеници).
А посебно се згрозим када прочитам како су многи учествовали у разноразним "претрагама" и "чишћењу" полигона након гађања. И то, наравно, у "златна" времена. Чињеница да то можемо да чујемо од њих самих не лежи у чињеници да, парафразирам једног форумаша, "осу можеш да скупљаш, а зољу не, јер ми је тако рекао неки старешина док смо скупљали НУС". Искључиви разлог је у закону вероватноће, који се може описати и помоћу свима познате игре, зване руски рулет.
Ако је рулет "прошао" 1, 2, 3, ..., 5 пута, особа са правим знањем нема сумње о исходу 6. покушаја.

П.С. Авијатичарска изрека наводно гласи: "Не постоје добри и лоши пилоти, већ само они који знају и поштују све процедуре."
Живели пилоти!
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #169 on: June 28, 2012, 12:27:46 am »

Zaboravio sam da napisem u vezi taksija,najbolji drug mi je bio 6 meseci na VA pa sam tamo isao skoro svaki drugi dan i tamo sam vidjao nekog kapetana u prolazu,da bih par dana kasnije istog tog coveka video da taksira u vecernjim satima i to ne jednom nego vise puta.


ОК, сада испада да дотични (а можда то није иста особа, али опет ОК) бар не таксира "на дивљака", као што је то раније речено.
Као што рекох, није примерено теми.

Несрећа се десила и то са страшним последицама. Није коректно унапред очекивати да се све околности неће детаљно испитати и утврдити стварна одговорност појединаца и војне организације.
Сматрам да не треба ни покушавати извести било какав закључак ако се не поседују иоле поуздани подаци. Овај и слични случајеви су углавном врло сложени, где постоји велики број могућих узрока. На пример, само дефинисање појма "неексплодирано убојно средство" је врло сложено и обухвата (малтене) сва стања УбС осим потпуно исправног. А таквих стања је, барем у теорији, бесконачно много. Још када се узме у обзир и могућност неправилног функционисања исправног УбС, па могућост људске грешке и да не набрајам...
Зато и постоји посебно оспособљено људство за одржавање УбС, где спада и уништавање неексплодираних УбС, које је у МО и ВС у саставу техничке службе (официри, подофицири, војници и војни службеници).
А посебно се згрозим када прочитам како су многи учествовали у разноразним "претрагама" и "чишћењу" полигона након гађања. И то, наравно, у "златна" времена. Чињеница да то можемо да чујемо од њих самих не лежи у чињеници да, парафразирам једног форумаша, "осу можеш да скупљаш, а зољу не, јер ми је тако рекао неки старешина док смо скупљали НУС". Искључиви разлог је у закону вероватноће, који се може описати и помоћу свима познате игре, зване руски рулет.
Ако је рулет "прошао" 1, 2, 3, ..., 5 пута, особа са правим знањем нема сумње о исходу 6. покушаја.

П.С. Авијатичарска изрека наводно гласи: "Не постоје добри и лоши пилоти, већ само они који знају и поштују све процедуре."
Живели пилоти!

Izvinjavam se mali OFF,da bih odgovorio:
Sleng:Divljak vazi za one koji kupe taksimetar i firmu ili iznajme od nekog malog taxi udruzenja za npr 200 evra mesecno da ne objasnjavam celu proceduru jer je ovo vojni forum,rade iskljucivo nocu jer preko dana ima dosta inspekcije pa mogu da ostanu bez auta.I nisam pogresio u vezi osobe  jer ne moram bas sve da pisem i objasnjavam.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #170 on: June 28, 2012, 06:39:26 am »


Само једна информација за већину учесника: Настава гађања (по старом ННГ) се реализује током читавог школовања (4 године), чији обим зависи од програма школовања. Наравно да наведених садржаја имају највише модули програма Менаџмент у одбрани (тако се зове, коме смета нека не обраћа пажњу, само је ствар навике). Пешадија има најразноврснију наставу и оспособљавање из наставе гађања, где се обрађују сва борбена средства, која се налазе у роду Пешадија ВС. При томе мислим на средства наоружања, убојна средства, борбена возила итд. Неозбиљно је да после оволико дискусије никоме не засмета потпуна дезинформација о томе да се настава гађања реализује са кадетима тек у 4. години ВА. А бар су данас информације много доступније него пре, већ сада епских, "10 година".

Мислим да ће ова кратка информација да створи мало реалнију слику код учесника дискусије, пошто мислим да је недостатак тачних информација многе одвео у потпуно погрешне закључке.


Ovde je na forumu prakticno izneta teza da se predmet Nastava gadjanja na VA izucava samo u poslednjoj godini skolovanja. Iz te teze se doslo do zakljucka da to nije dobro i da je to jedan od mogucih uzroka tragedije - nedovljno poznavanje ubojnih sredstava.
U citiranom delu posta Mungos52 kaze da to nije tacno i da e taj predmet uci tokom celog skolovanja odnosno tokom sve 4 godine. Takodje se navodi da pesadija ima najraznovrsniju nastavu i osposobljavanje iz pomenutog predmeta itd. itd.
Pa sad mene interesuje ako je sistem skolovanja na VA u dobrom stanju kako to da posle 4 godine uzucavanja predmeta Nastava gadjanja i najraznovrsnijeg izucavanja pesadijskog naoruzanja jedan svrseni student VA (moislim da se moze tako reci obzirom na preostalo vreme do kraja skolovanja) smer PESADIJA:
- ne prepozna  UbS koje je izucavao tokom skolovanja
- ne odnosi prema svim sredstvima bilo vezbovna ili bojeva na identican nacin (ako je mislio da je vezbovno sredstvo)?

Inace, sto se tice prethodne stavke o odnosu izmedju vezbovnih i bojevih sredstava samo da objasnim da sam tokom skolovanja i kasnijeg rada u jedinici naucioi insistirao da se UVEK prema svim sredstvima bez obzira da li su bojeva ili ne treba odnositi na isti nacin. Onako kako si nauci sa vezbovnim sredstvima tako ces se sutra odnositi i prema bojevim. Ako si sa vezbovnim sredstvima radio pogresno gotovo sigurno ces te greske praviti i kada budes treba da radis sa bojevim. A na kraju uvek je i u podsetnicima za obuku u delu Mere tehnicke zastite tokom obuke pisalo isto  - da se prema vazbovnim sredstvima treba odnositi kao da su bojeva.


Dakle ovde je zakljuceno da je sistem skolovanja los zbog toga sto se samo u cetvrtoj godini izucava predmet Nastava gadjanja. Iz ovo g posta koji je napisao Mungos52 zakljucak ispada da je stanje jos gore. Kako? Pa eto ak si nesto ucio jednu godinu pa ne znas mozad nije bilo dovoljno ali ako si nesto ucio 4 godine onda se postavlja pitanje sta je taj student ucio, ko ga je  ucio  i sta ga je naucio?
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #171 on: June 28, 2012, 07:16:17 am »

Vojna akademija je u ozbiljnom rasulu desetak godina unazad,tamo se ne zna ko pije ko placa,a najvise dominiraju sisate polovnjace(matorke koje je vremo ozbiljno pocelo da gazi) visokorangiranih budza,kapetani prepodne predaju  a popodne taksiraju na divljaka!!!

P.S:Nikada nepisem nista napamet.

П.П.С.
Не, него се пише на основу врло детаљног познавања и озбиљних анализа!


"Zeljko", ово није тема за овакве "изјаве".
Овако "добар" опис одговара једино стандардној кафани на Ибарској магистрали током 80-тих година. Чист клише! Баш ме интересује, који је мотив "Zeljka" да коначно открије овако добро скриване тајне о стању у ВА?!

У ВА се сваке године школује и усавршава више стотина лица, од којих је и до 200 кадета, одн. будућих потпоручника. Одређени број кадета не успева да заврши школовање у ВА, углавном због слабог успеха.
А посебно се не слажем око временског оквира: " у последњих 10 година", које никако не стоји. Већ је и овде речено (претпостављам из личног искуства) да су се и у "златна времена ЈНА/ВЈ/ВСЦГ" кроз ВА провлачили до официрских чинова и они који то нису заслуживали. А да је ванредних догађаја било, било их је сигурно. А већина средстава била углавном нова, тек развијена и произведена. Постоји један мали проблем: пронаћи документацију о њима! Па то систематизовати, анализирати итд. Па написати и објавити.
Да је све било тако сјајно и бајно, не би "стари учитељи" били баш толико бољи од својих "ученика".
 
Само једна информација за већину учесника: Настава гађања (по старом ННГ) се реализује током читавог школовања (4 године), чији обим зависи од програма школовања. Наравно да наведених садржаја имају највише модули програма Менаџмент у одбрани (тако се зове, коме смета нека не обраћа пажњу, само је ствар навике). Пешадија има најразноврснију наставу и оспособљавање из наставе гађања, где се обрађују сва борбена средства, која се налазе у роду Пешадија ВС. При томе мислим на средства наоружања, убојна средства, борбена возила итд. Неозбиљно је да после оволико дискусије никоме не засмета потпуна дезинформација о томе да се настава гађања реализује са кадетима тек у 4. години ВА. А бар су данас информације много доступније него пре, већ сада епских, "10 година".

Мислим да ће ова кратка информација да створи мало реалнију слику код учесника дискусије, пошто мислим да је недостатак тачних информација многе одвео у потпуно погрешне закључке.


Милина и Филипе, почивајте у миру.
покушао сам да пронађем у списку предмета које изучава Менаџмент у одбрани, Модул Пешадија наоружање и гађање јединица пешадије -нема,.тек у трећој.једино ако није под изборним предметом.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #172 on: June 28, 2012, 07:18:37 am »

Predmeti na VA - Pesadija

http://www.va.mod.gov.rs/cms/view.php?id=16840
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #173 on: June 28, 2012, 07:43:02 am »

Tacno tako.
I ja sam to pogledao na zvanicnom sajtu VA gde ima precizan plan i program nastave za svaki modul po godinama. I zaista ako me sećenje od tad ne vara, piše da je na prve dve godine studiranja obavezni program isti za sve. A teorija i nastava gađanja se pominje tek u 4-toj godini. A mislim i da je isto i za modul OMJ.  pravilo.
U svakom slucaju slazem se da je još gore ako se nešto izučava pune 4 godine a niko od prisutnih "Kadeta" ne prepozna nešto, to je već propust ne za "medalju" nego za "grand pri" uz obavezni kurs dvoručno ukrštenog sviranja klavira.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #174 on: June 28, 2012, 07:53:55 am »

Štednja.

Znate li vi pošto je granata i metak. Menadžeri u VS uče racionalizaciju u trošenju municije. Zamislite da gađate, pa ako ste pogodili... Zamislite neeksplodiranu ...


Ušteda.

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #175 on: June 28, 2012, 08:20:52 am »

Мунгосе, хвала на информацијама, без обзира на ово што кажу претходници.

Ја сам тај који је први у овој теми поменуо да студенти уче "наставу гађања" само у 4. години. Признајем, повео за оним што је неко од колега написао у другој теми (да се "настава гађања" изучава само у 4. години). Нисам проверавао. Синоћ сам мало боље простудирао "модул пешадија" (стару српску реч "модул" сам, по препоруци, занемарио) и видео, не само оно што су навеле колеге (да је предмет настава гађања само у 3. и 4. години, дакле нема га у 1. и 2.), већ и да је чак и тактика битно скресана. Кадет смера пешадије има у 1. години "Општу тактику", а у трећој и четвртој тактику јединица пешадије. У другој години је нема. Мени се чини да су тактика и наоружање са наставом гађања два најбитнија предмета у војним школама, посебно Војној академији. Свестан сам тога да настава гађања нема потенцијал научног предмета (да би га на високошколској установи предавали доктори наука), већ спада у ниво стицања вештина и примењених знања, али ако мајстор не познаје алат џаба му титула. Мислим на титулу "менаџера".

Како овде активно пишем већ пуне четири године могу ово рећи. Овде пишу од пензионисаних (и понеког активног) официра, који понешто знају о предмету дискусије, до тоталних цивила (већина) који се већ слабије разумеју у ову работу (ипак, неки су изненађујуће добро квалификовани и разложни). Свима им је заједничка добронамерност. Тешко доживљавају ово што се десило, јер ово што се десило осим што је трагедија то је брука. И још нешто је за мене врло важно. Међу учесницима на разним темама овог форума су и "корисници" знања и вештина свршених кадета. То су војници по уговору и делом подофицири. Оно што све који раде у систему одбране треба да забрине јесте да ти "корисници" углавном имају критичан став о знањима и вештинама младих официра. Ова чињеница мора да забрине све који су у систему управљања одбраном.

Када се овако нешто деси онда се систем у коме се то десило мора да преиспита и утврдити где је главни узрок несрећног догађаја. Не сумњам да ће се утврдити, бар приближно тачно, како се тај пројектил нашао где није требао да буде. Ипак, то није главни узрок. Узрок је у незнању и недисциплини. То значи да се и у Војној академији морају преиспитати неке ствари, укључујући и "модуле". Лако је суспендовати непосредне старешине и наставнике који су изводили обуку или несретног управника полигона (ово нагађам, не знам ко је стварно суспендован). Можда су и криви. Али за систем који је "створио" кадета који не уочава убојни пројектил, који га шутира (ако је то тако било како је приказано) систем обуке мора да се критички преиспита.  Ми овде управо то чинимо, са информацијама које имамо. зато смо захвални свакоме ко нам овде презентира тачне информације. Немамо ми са форума Палуба никакву одговорност, ништа непосредно да изгубимо, нити добијемо па то лакше (па понекад и олако) можемо да чинимо. Имамо  добру намеру и вољу. Заинтересована (ако јесте) или "погођена" страна - систем одбране и Војна академија могу то да искористе и да оно што ваља искористе. И не морају, наравно.

Како видим да је Мунгос добро информисан па би могао да нам каже како се стварно десила несрећа. У мери која не нарушава приватност настрадалих и истрагу, наравно.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #176 on: June 28, 2012, 09:14:21 am »

Hvala Dzumba,

tema je opet pravo u centru mete.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #177 on: June 28, 2012, 02:08:53 pm »

dzumbo brate, u pravu si 100%. problem i jeste u tome sto je to BRUKA.

glede skupljanja ostataka i ciscenja terena, obzirom da smo mi to radili: ja sam bio u sro pesadije, protivoklopni vod. predavali su nam oficiri koji su prosli ratove i imali ogromno iskustvo. o kvalitetu tih ljudi koji su nam bili predavaci samo podatak da nam je taktiku predavao covek (pukovnik) koji je kao svoj naveci uspeh isticao da je u toku svih desavanja imao samo jednog povredjenog i to tako sto je slucajno pao sa tenka i polomio ruku. drugi je "zaobisao" temu i pricao nam o svojim ratnim iskustvima iz '99. bio u raskoj brigadi tad. sve moguce trikove i zamke na koje su nailazili detaljno nam je objasnjavao i upozoravao na moguce posledice. otvoreno govorio o mogucnostima teroristickih napada raznoraznih elemenata i sta i kako u tom slucaju. naravno, bilo je i "fizikalije" u smislu proigravanja ovoga ili onoga. po tim iskustvima, ne pravilima iz 1974. e, ti oficiri uglavnom nisu prihvatali tra-la-la (sto se ocigledno sad trazi) i trazili su od nas da se bar necemu naucimo. necemu konkretnom i (ne daj boze) "korisnom". zato smo radili i prikupljanje i unistavanje neeksplodiralih raketa. ne ocekujes valjda da ce za vojskom da idu cistacice u roze mantilima i skuoljaju neeksplodirane glave?!? ili da ces u nekom ne daj boze ratu da cekas inzenjerce koji su ko zna gde i ko zna kojim poslom zauzeti da dodju da bi ti unistili jednu neeksplodiralu pt raketu ili mb minu? za koj si ti krasni onda oficir ako to ne znas sta smes a sta ne? nije u pitanju nikakav ruski rulet, vec iskustvo potpukovnika koji je prosao sito i reseto i ubrzo potom penzionisan kao nepodoban (sreo sam ga preprosle godine u bg i mnogo sta mi je ispricao). inace je trebao da radi jos par godina, ali je bio zestoko protiv ovih reformi. sad vidim da je bio u pravu. 
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #178 on: June 28, 2012, 03:43:16 pm »

Od 2000-ite na ovamo iz vojske su oterani u prevremenu penziju svi koji su imali ikakve veze sa ratovima 90-tih. Sindrom toga je da su piloti Mig-ova postali proizvođači alkoholnih pića, raketaši pekari itd - većina protiv svoje volje. Kadar koji je jedini imao znanje i priliku da na osnovu ličnih iskustava i dostignuća obučava nove generacije oficira ustupio je pod pritiskom svoja mesta pulenima MO i karijeristima. Od tada u vojsci, umesto oficira školujemo menadžere, umesto nastavnih filmova snimamo humoristične serije, i umesto vojnih vežbi pravimo cirkusne predstave sa uvek istim sadržajem i tematikom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #179 on: June 28, 2012, 06:05:53 pm »

Није баш место овде, али хајде мало ван теме.

FF@, није баш то било тако. Тачно је да је један број квалитетних официра пензионисан "превремено". Међутим, неки су отишли сами (по свом захтеву, као на пример ја), неки су отишли противно својој вољи, али објективно, били су релативно старијих годишта. Неки су отишли, посебно из служби и јединица које имају бенефицирани радни стаж, јер су напунили стаж осигурања (40 година), иако се радило и релативно младим и врло квалитетним људима. Неки су отишли мимо своје воље, али искрено, добро је што јесу и камо среће да су и раније отишли (а било их је). Неки су заиста отишли против своје воље а радило се о квалитетним официрима.  Ипак, таквих је, по мом суду ипак било мање од три првонаведене категорије. Основни разлози за пензионисање су били :1) објективно смањење војске (које је било нужно) и 2) потреба да се направи место за млађе.  Тачно је и то да су неке ставили на листу " за одстрел" министри, око министара и неки генерали, да их не би ометали у разним работама. Могло им се и могу. Но, то је све део професије и тога ће, без обзира колико се буду наредни министри и генерали клели да неће, бити опет, само у мањој мери.

Међутим уместо, као што то раде и на Западу и на Истоку, да неке од пензионисаних официра ангажују као предаваче у Војној академији, на војним курсевима, као стручна лица при министарству одбране, у разним комисијама и сл, не само због стручности већ и због тога што је то јефтиније за систем (плаћају се умањени порези и доприноси), тога код нас нема. "НАТО стандарди" по том питању не важе.

Ако модератор сматра да овоме није овде место нека га пребаци и "кадровање".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.