PALUBA
April 23, 2024, 11:29:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Eksplozija na Pasuljanskim Livadama  (Read 85154 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Mungos52
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13

Ако сви мисле исто, неко сигурно не мисли.


« Reply #195 on: June 29, 2012, 10:08:37 pm »

Kolega "Mungos...", batali sa okolišanjem k'o kiša oko Kragujevca. Na temi je toga nadrobljeno i šta
treba i šta netreba.
Kratko i jasno, kako glasi slučaj koji se desio i o kome je tema pokrenuta. Bilo službeno bilo neslužbeno.
I da već jednom se to rasčisti. Dakle istinu i podatke na sunce... Angry

Мислим да сам се до сада држао анализе званично објављених података. И не мислим да сам погрешио, јер ипак дискутујемо "из фотеље" и желимо да разменимо мишљења о целом случају. И тиме дамо свој допринос сећању на трагедију, јер су многе скорије сличне трагедије врло брзо избледеле у сећањима.

Пошто ми је засметало "шенлучење" око узрока несреће и закључивање о потпуном незнању кадета ВА, морао сам мало да се распишем око тога. Бојим се да је многе занела "романсирана" слика ВА из истоимене серије. Распитајте се мало о критеријумима за упис и о броју кадета, који не заврше школовање због неуспеха на испитима.

Сматрам да је тренутно најкоректније имати поверења у МО и ВС. Није реч о слепом поверењу, већ нису познате све околности, а о сложености случаја нећу да понављам.
Logged
Mungos52
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13

Ако сви мисле исто, неко сигурно не мисли.


« Reply #196 on: June 29, 2012, 10:19:02 pm »

Нисам одмах видео дзумбин пост.

Колега, ангажују се у МО пензионисана ПВЛ, нарочито за потребе наставе, научно-истраживачког рада и сл.
Већ је речено да су ПВЛ одлазила у пензију око 50. године живота, када су итекако способни за такве послове.
Али, ово је за потпуно другу тему.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #197 on: June 29, 2012, 10:26:05 pm »

Ma ovo je sve trućanje u prazno. Nas zanima kako se konkretno desio slučaj
i to je sve. Na osnovu toga donijećemo mi sami procjenu. Za takvo nešto
netreba danima objašnjavati nastavni program na akademiji.
Desilo se šta se desilo i kratko treba reći i kako se desilo, to je sve...
Logged
Mungos52
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13

Ако сви мисле исто, неко сигурно не мисли.


« Reply #198 on: June 29, 2012, 11:05:36 pm »

Све нас то исто интересује. И у чему је онда проблем?

Не би ја "трућао" (и то не у празно), да се нису појавили коментари да су кадети настрадали, јер је (цитат):
   - програм школовања на ВА лош,
   - јер се на ВА сигурно "мувају" као и у серији и ништа не уче,
   - ко ли им предаје, кад официри после посла таксирају по БГ,
   - како нису знали да поступе са неексплодираним УбС, кад су то питомци радили по мраку уз "све" мере безбедности (а мрак?),
   - па онда тирада о лошем кадровању и системском упропашћавању Војске, ...
Било је пуно таквих коментара и то са потпуно промашеним подацима. То ће ми увек бити непримерено и никада се нећу слагати са тим, да се дају врло тешки коментари о стварима, које се очигледно не познају (довољно).

А податке не можемо створити тек-тако. И, заиста не знам шта то ОРИЋАРЕБ очекује?! Да се улогујемо на прави форум и "пуф": ево свих решења и "истина ће изаћи на сунце".
Неозбиљно је све проглашавати за неку заверу, заташкавање итд. Биће сигурно још одјека ове трагедије, као и објављивања резултата истраге.
Сматрам да су досадашње изјаве за јавност врло садржајне и да се могу анализирати и дискутовати уз лично знање и искуство свих учесника.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #199 on: June 30, 2012, 11:09:59 am »

Orićareb očekuje zvanični izvještaj.Što je i u redu,ali što nema nikavu težinu,kao ni što nije imao težinu zvanični izvještaj o ubistvima vojnika u topčiderskoj kasarni.
Nakon ovakve tragedije,i niza neuspjelih reformi vojske počevši od ministra odbrane Tadića,pa do Šutanovca,možda će se doći sada do osnovne stvari,poštovanja pravila službe,para koliko ima da ima,ali da su prioritet ljudski životi,a lako će se za ostalo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #200 on: June 30, 2012, 11:33:47 am »

Mungos52@, Ја нигде не прочитах то што то спочитавша  већини. Ко је рекао да су убојна средства чупана и уништавана од нестручних људи , осим тебе? Да, рекао сам да се, ако не експлодира мина, обављао претрес како би се мина пронашла. Да, и у мраку и уз мере безбедности прописане правилима. Наравно да се нађена мина не дира већ само обележи како би омогућили пиротехничару да је уништи. То нисам написао али се подразумева. Ако пратиш овај форум, могао си да приметиш да је на више тема указивано, кроз сопствене и друге негативне примере, на безбедан и правилан однос према УБС и уопште опасан војнички занат. Дакле, немој молим те да сада ти овде површно и олако дајеш оцене које не стоје и да окрећеш ствари.

А о кадровању се увек може говорити. Чак и кроз тираде. А ако ти имаш неки контрааргумент ти га изнеси (немој овде већ у теми "кадровање"), само не кроз општу оцену "не знате ви то". Већ сам ти написао ко овде пише. Неки не знају, а неки можда знају и боље од тебе.

Разумем ја вас садашње наставнике старешине ВА (реко бих да си то) да је ова критика болна. Знам да највећи број вас врло савесно и квалификовано ради свој посао. Знам и то да већина није ни могла да утиче на кључне ствари. Али, када се овако нешто деси неко јесте и мора бити крив. Нико од нас овде није упро прстом на наставнике и старешине. Супротно, већина сматра да старешине и наставници нису криви (а њих је најлакше окривити) или су то понајмање. "Кривца" видимо у систему који је конципиран тако да официр изађе неспреман за почетне официрске дужности. Овде мислим пре свега на официре родова, не и служби (инжињере). Тај део не пратим. Поменуо сам то шта "корисници услуга" мисле (пишу овде). Дакле, нешто се мора променити. Најбоље је да то уоче и учине они који раде у ВА. Сигурно не би ваљало да ја то радим.




Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #201 on: June 30, 2012, 03:04:20 pm »

Ne bih da podižem tenzije, ali mislim da je za ovu raspravu važno napomenuti da je pokojni Filip pre VA završio srednju vojnu školu, a što ovde do sada nije pomenuto. Bez namere da ulazim u detalje studijskog programa VA u koje apsolutno nisam upućen, činjenica da je tako postupio sa nađenom granatom je još čudnija. Nije mogao da postane vodnik (i to pešadinac), a da ne zna kako izgleda granata za BGA.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #202 on: June 30, 2012, 03:09:15 pm »

Srednju vojnu skolu nije mogao da zavrsi ni pod tackom razno. Mogao je da zavrsi Vojnu gimnaziju ili eventualno jednogodisnje specijalisticko skolovanje za podoficira i to pod uslovom da nije ukinuto ranije posto nisam siguran kada se i od tog nacina skolovanja podoficira odustalo.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #203 on: June 30, 2012, 03:14:28 pm »

Znam da sam negde u novinama pročitao izjavu nekog od rodbine koji je to rekao. Moguće da taj neko nije baš upućen i da je u pitanju v. gimnazija, ali u svakom slučaju je imao nekog predznanja i pre akademije.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #204 on: June 30, 2012, 06:01:12 pm »

Ovaj izvanredni događaj sa smrtnim posljedicama je nešto najgore što se može desiti na bojevom gađanju. Najteže je roditeljima, obiteljima ali ni vojsci nije baš lako. Rukovoditelju gađanja a i onima koji skrbe o poligonu isto tako. Ovdje se traži nečija ili nečije glave. Nije to jedini poligon na kojem se desila nesreća ali bi bilo najbolje kad takvih nesreća nikad više ne bi bilo. Ne ponovilo se nikad i nigdje barem u mirno doba. Što se tiče pirotehničara oni obavljaju pregled streljiva prije gađanja. Sumnjivo streljivo odmah odstranjuju i predlažu za uništavanje ili remont. Zavisi od procjene.  Neeksplodirane granate uništavaju na mjestu ili odnose na uništavanje. Zavisi od procjene.
 Očevid i istragu provodi vojna policija. Sigurno će se tražiti elaborati vježbe i gađanja. Istražiti će se zapovjedi i postupci prilikom gađanja. Sve to postoji ili bi moralo postojati u pisanom obliku. Prikupiti će se pisane izjave svih sudionika i nakon podužeg vremena  možemo očekivati službenu izjavu. Ne vjerujem da će ovaj nesretni događaj proći bez suđenja. U davno doba bio sam na Pasuljankama. Tamo je led ledeni.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #205 on: June 30, 2012, 09:03:23 pm »

Бродарски, несреће се није десила током гађања или припрема за гађање. Стрелишни простор је доста далеко од лица места несреће. Несрећа се десила током обуке  којом приликом су кадети правили неке моделе (на тлу) од приручног материјала, што нема никаве везе са ни са оружјем ни са убојним и експлозивним материјалом. На тлу тог простора (напољу, на полигону) где су кадети боравили неко од кадета нашао, највероватније испаљени, убојни  пројектил за БГА 30мм (Бацач граната аутоматски). Неко од кадета је потом бацио, а други изгледа и шутнуо тај пројектил. Након тога је дошло до експлозије. Пројектил је био црвен од рђе што указује да је доста дуго био напољу.  Све ово препричавам према ономе што је написано у новинама и речено на званичној конференцији за штампу. Истрага је у току и води је истражни судија и војна полиција. Војна академија је формирала своју комисију која треба да сагледа и друге околности догађаја (организационе, дисциплинске и сл.).

Проблем је у томе како се тај пројектил нашао на месту где се иначе не изводе гађања (где му место није и где се не очекује да буде). Други део проблема јесте да ли су кадети могли и умели да препознају опасност, односно да је то што је нађено опасно убојно средство. Највероватније кадети (они који су баратали са пројектилом или га уочили) ниси препознали опасност нашта указује поступање са пројектилом. Бар тако суди велика већина дискутаната.
Logged
Mungos52
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13

Ако сви мисле исто, неко сигурно не мисли.


« Reply #206 on: June 30, 2012, 09:16:00 pm »

Mungos52@, Ја нигде не прочитах то што то спочитавша  већини. Ко је рекао да су убојна средства чупана и уништавана од нестручних људи , осим тебе? Да, рекао сам да се, ако не експлодира мина, обављао претрес како би се мина пронашла. Да, и у мраку и уз мере безбедности прописане правилима. Наравно да се нађена мина не дира већ само обележи како би омогућили пиротехничару да је уништи. То нисам написао али се подразумева. Ако пратиш овај форум, могао си да приметиш да је на више тема указивано, кроз сопствене и друге негативне примере, на безбедан и правилан однос према УБС и уопште опасан војнички занат. Дакле, немој молим те да сада ти овде површно и олако дајеш оцене које не стоје и да окрећеш ствари.

А о кадровању се увек може говорити. Чак и кроз тираде. А ако ти имаш неки контрааргумент ти га изнеси (немој овде већ у теми "кадровање"), само не кроз општу оцену "не знате ви то". Већ сам ти написао ко овде пише. Неки не знају, а неки можда знају и боље од тебе.

Разумем ја вас садашње наставнике старешине ВА (реко бих да си то) да је ова критика болна. Знам да највећи број вас врло савесно и квалификовано ради свој посао. Знам и то да већина није ни могла да утиче на кључне ствари. Али, када се овако нешто деси неко јесте и мора бити крив. Нико од нас овде није упро прстом на наставнике и старешине. Супротно, већина сматра да старешине и наставници нису криви (а њих је најлакше окривити) или су то понајмање. "Кривца" видимо у систему који је конципиран тако да официр изађе неспреман за почетне официрске дужности. Овде мислим пре свега на официре родова, не и служби (инжињере). Тај део не пратим. Поменуо сам то шта "корисници услуга" мисле (пишу овде). Дакле, нешто се мора променити. Најбоље је да то уоче и учине они који раде у ВА. Сигурно не би ваљало да ја то радим.






Не спочитавам свима, већ је то реакција на прилично детаљна објашњења "процедура" уклањања неексплодираних УбС, која су дата у овој теми (ssekir75, 21.06. и његова реакција на мој пост 28.06.). Нисам стекао утисак да је писано о личним негативним искуствима, већ да баш тако мора. А тога сам се до сада наслушао и нагледао и на другим местима. Поготово ме је погодило поређење пиротехничара са теткицама у розе мантилима (могу да се увреде и једни и други).  
И морао сам да реагујем, пошто нико пре мене није. И добро сам пазио шта пишем. Далеко било да дајем олаке изјаве и да изврћем ствари, поготово то не би радио у овој теми.

Око недовољних садржаја из наставе гађања се може дискутовати довека, али је о тренутном обиму наставе изнето доста неистина из чега су донети врло брзи и површни закључци о несрећи (од 18.06. до 21.06., било је ту и dzumbe). Нисам се стално позивао на конкретне постове, па се стиче утисак да свима "спочитавам". Мислим да сви учесници теме обавезно прочитају све претходне постове. Нисам Вам ја често на форуму.
Око неидеалности школовања у ЈНА и неспремности официра за своје дужности је баш на овом месту писано од стране dzumbe, са којим се у много чему потпуно слажем. Човек је највећа непознаница.

Поздрављам свачије мишљење, добра дискусија ће нас сигурно повести унапред.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #207 on: June 30, 2012, 09:28:25 pm »

Бродарски, несреће се није десила током гађања или припрема за гађање. Стрелишни простор је доста далеко од лица места несреће. Несрећа се десила током обуке  којом приликом су кадети правили неке моделе (на тлу) од приручног материјала, што нема никаве везе са ни са оружјем ни са убојним и експлозивним материјалом. На тлу тог простора (напољу, на полигону) где су кадети боравили неко од кадета нашао, највероватније испаљени, убојни  пројектил за БГА 30мм (Бацач граната аутоматски). Неко од кадета је потом бацио, а други изгледа и шутнуо тај пројектил. Након тога је дошло до експлозије. Пројектил је био црвен од рђе што указује да је доста дуго био напољу.  Све ово препричавам према ономе што је написано у новинама и речено на званичној конференцији за штампу. Истрага је у току и води је истражни судија и војна полиција. Војна академија је формирала своју комисију која треба да сагледа и друге околности догађаја (организационе, дисциплинске и сл.).

Проблем је у томе како се тај пројектил нашао на месту где се иначе не изводе гађања (где му место није и где се не очекује да буде). Други део проблема јесте да ли су кадети могли и умели да препознају опасност, односно да је то што је нађено опасно убојно средство. Највероватније кадети (они који су баратали са пројектилом или га уочили) ниси препознали опасност нашта указује поступање са пројектилом. Бар тако суди велика већина дискутаната.
Sad mi je jasniji nastanak događaja. Nije prepoznat projektil koji je u naoružanju vojske. Premda zarđala  iskusni vojnik bi ga odmah prepoznao i upozorio na razornu moć tog projektila. A razoran je čudo jedno. Nemam riječi na sve to.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #208 on: June 30, 2012, 10:38:08 pm »

Изгледа да ти не пратиш форум. Моја опаска о негативним искуствима се односила на оно што је писано у другим темама. Да би дискусија била "добра" треба омогућити да свако каже шта мисли. Чак и када је то погрешно. Тако нешто и пише испод твог имена.

Дакле, битно је да надлежни преиспитају све чињенице, укључујући и садржаје и квалитет наставе и предузму мере да се ово не понови.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #209 on: July 02, 2012, 08:58:22 am »

Postavlja se pitanje ako kadet IV godine smera pesadija ima ovakav odnos prema UbS kako je onda na ostalim smerovima.
Naravno da ovo neznaci da su svi kadeti isti i da bi se svi isto poneli, ali ostavlja veoma ruznu sliku i gorak ukus.

Definitivno treba pojacati osnovnu obuku na pocetku skolovanja kadeta sa posebnim osvrtom na mere bezbednosti sa UbS i sa samim ponasanjem prema nepoznatim predmetima na poligonu tj gde god da ga pronadju (jos uvek postoji mogucnost da se nadje svasta po krugovima nasih kasarna kao suveniri iz 1999.).
Znajuci kako vojska funcionise ovo ce se 99% i desiti.

Ono o cemu svi mi ovde pricao je da treba dobro istraziti i prouciti ovaj
slucaj i napraviti odredjene korekcije u sistemu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.