PALUBA
April 19, 2024, 04:28:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Eksplozija na Pasuljanskim Livadama  (Read 85055 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #45 on: June 19, 2012, 12:58:12 pm »

Saucesce porodicama poginulih. Velika tragedija.

@Rade
Treba ponavljati i burgijati u mozak (drilovati) dok mu/joj to nepostane nesto sto ce uraditi bez razmisljanja.

Totalno je drugo pitanje otkud na delu poligona kadeti i neksplodirana granata.

Neko tu nije trebao da bude ili kadeti ili granata.
уопште није битно ко је требао или није требао да буде ту.чињеница је да обученост питомаца завршне године ВА није на потребном нивоу.да ли су криви наставни планови или незнање предавача то је ствар за разматрање.то су будуће старешине које требају да воде Војску земље Србије следећих 30-так година.СРАМОТА
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #46 on: June 19, 2012, 01:01:13 pm »

Mislim da ne treba generalizovati, tu je margina greške vrlo mala. O obučenosti može da se da sud nakon inspekcije, pregleda i slično, a jedan izdvojen događaj je statistički gledano suviše mali uzorak za bilo kakve generalne zaključke.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #47 on: June 19, 2012, 01:31:04 pm »

Dragi Boro nikad ne treba generalizovati, slažem se.
Ali opasnost po život nije prepoznalo čak 7 Kadeta-Pitomaca-Studenata VA sad ih sirote možemo zvati kako god želimo i to smera pešadije. Pa i da su bili Kadeti bilo kog drugog smera, nekoliko meseci pre diplome to je bar jedan od prisutnih morao da shvati, eto o takvom generalizovanju je reč. A tamo među njima je svakako trebalo da bude mesto i nekom starijem iz linije komandovanja pa makar da su pravili i makete od papira na "Pasuljanskim livadama".
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #48 on: June 19, 2012, 02:08:58 pm »

I da ne bude greške. Nisu kadeti VA krivi što nešto nisu znali ili uopšte znali da nešto trebaju da prepoznaju. Nego verovatno možda oni koji odlučuju i sprovode ono što oni treba sigurno da znaju da prepoznaju- bez abolicije onih koji su "zaboravili" takvo sredstvo na poligonu. Zna se tačno ko planira, ko izvodi, ko proverava, ko kontroliše a ko svojim potpisom odobrava obavezan sadržaj,planove i programe za nastavu, izvođenje obuke i način provere iste na VA. Pa prema tome ako je naložena istraga za odgovornost po liniji komande (komandnoj odgovornosti) a u tom lancu dokumenata se možda nalaze i potpisi, (zaista ne znam samo se pitam?) načelnika GŠ, a možda čak i resornog ministra onda molim lepo neka gospoda daju ostavke na sunce i to ne iz "moralnih" nego komandnih razloga.
Unazad nekoliko godina bilo je više takvih "vanrednih događaja": skladište na Karađorđevom brdu kod Paraćina, ispala mina iz vojnog vozila na auto putu, par palih aviona sa žrtvama itd. I uvek žalopojna priča o generalizovanju,nedostatku sredstava,motivisanosti pripadnika itd. Ako postoji svesnost o svemu tome, a godinama se ništa ne preduzima onda se tu radi o "nečinjenju" kada i treba da se podnese ostavka iz "moralno-političkih" razloga ili dajte da stavimo kluč u "butigu" pa razlaz "lipi moji". Ja ne želim više o ovome. Nikakva ostavka ne može da vrati živote i uteši porodice nastardalih i svaka dalja reč je suvišna ali bi možda prouzrokovala veću odgovornost struke u budućnosti.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #49 on: June 19, 2012, 02:19:32 pm »

Ja nemam snage da išta napišem, sem da mi je veoma, veoma žao nastradalih. Žali Bože mladost. Evo i njihovih fotografija iz novina.





* tragedija-v.jpg (49.6 KB, 460x280 - viewed 75 times.)
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #50 on: June 19, 2012, 02:43:24 pm »

Da li se oni stariji sećaju one "propale i nevaljale" JNA kakav bi ršum nastao ako se posle bojevog gađanja streljačkim oružjem ne poklopi broj izdatih i ispaljenih čaura koje su se obavezno kupile. Koja su sve izjašnjavanja sledila. Ja se i dan danas sećam koji sam problem imao posle postavljanja i vađenja školskih PT mina što mi je nedostajao jedan upaljač. Komandant puka mi je pola sata držao vakelu kakav sam ja to starešina da mi nedostaje jedan upaljač. A ja daj ašovče od sramote da se sam ukopam. Kad bi radili sa bojevim eksplozivom (bio sam inžinjerac) detonatosrke kapisle izdate, utrošene i pretekle su morale da se poklope 100% a da ti se ne podudara izdati, utrošeni i pretekli eksploziv o tome niko nije i razmišljao. Kad smo imali gađanje bojevim tromblonima nakon gađanja su starešine od desetara pa naviše išle da pokupe ono što je preteklo od tromblona, ne dao ti bog da ti se ne polopi jednom prilikom na Krivolaku pontonjercima se nije poklopilo pa su pokupili i nas pionire cele noći smo tražili dok nismo našli ostatke nedostajućeg tromblona i tek kad su ti ostaci nađeni krenuli smo nazad u kasarnu.
A sad ...
Imao sam prilike da gledam gospođe i gospodu menadžere znate šta je za njih rezervni oficir iz Bileće ili inžinjerac iz Karlovca lele majke. O aktivnim oficirima JNA neću ni da pričam ...
Ma oni bre ne znaju ni da puze a ako 10% posto njih zna da zauzme makar jedan stav za gađanje (o svim stavovima neću ni da govorim) ja sečem glavu ...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #51 on: June 19, 2012, 03:03:18 pm »

Da mi nije žao ne bih ni ja onoliko pisao a ni ja više nemam srca.Strašna tragedija.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #52 on: June 19, 2012, 03:16:41 pm »

Imao sam prilike da gledam gospođe i gospodu menadžere znate šta je za njih rezervni oficir iz Bileće

Nama se jednom prilikom tokom straze raspao okvir i ispao jedan metak iz zapecenjog rapa. Nije bilo smjene straze dok nismo bukvalno precesljali pola Bilece da ga nadjemo.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #53 on: June 19, 2012, 03:36:47 pm »

Malo se otislo u preterivanje.
Oficiri su bili prisutni - barem je tako zvanicno saopsteno - usta ja licno nesumljam. Nista se bez prisustva oficira neradi.
Ako neko misli da moze kontorlisati sve kadte 24h - nema sanse.

Kadet je nesto nasao i doneo do ostalih - ovde lezi problem !

Trebalo je da bude dovoljno obuce da prepozna neksplodirano ubojno sredstvo i trebalo je za 4 godine da mu bude usadjeno u potsvest koliko je to opasno.

Da je tako bilo nebi mu palo na pamet da se igra sa granatom a jos manje da je donosi kod svojih kolega i koleginica.

Ovako nesto bi se moglo ocekivati od regruta koji su tek stigli u vojsku ali od buducih oficira ...

Mada izgleda da je neko od kadeta posle i sutnuo tu granatu sto ponovo znaci da je neko i prepoznao da je to mozda nesto opasno ali ponovo nije bio obucen da postupi kako treba.
« Last Edit: June 19, 2012, 03:43:33 pm by pvanja » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #54 on: June 19, 2012, 03:47:03 pm »

Kadet je nesto nasao i doneo do ostalih - ovde lezi problem !
Није само то проблем. Да је једна особа забрљала, било би далеко лакше.

Ако је веровати новинском извештају:
- један кадет је нашао гранату
- други ју је шутнуо
- у непосредној близини је било најмање 9 кадета који су страдали.
Изгледа да нико од њих није реаговао да спречи несрећу!

Очигледно се ради о системском проблему, а не о појединачној грешци.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #55 on: June 19, 2012, 03:48:40 pm »

Mladi ljudi su izginuli i to je užasna katastrofa.
Gubitak najbolniji za njihove najmilije a udarac za vojsku.
Ako je istina što piše jedan član foruma na B 92 da su gađali bestrzajcem i da nije jedna granata eksplodirala ,te su kadeti dobili zapovjed da je pronađu i da je tom prilikom jedan kadet "naletio" na nju i tako se dogodila ova tragedija, to je katastrofalno za Vojsku Srbije.

Neka duše ovih mladih ljudi nađu smiraj i spokoj u Vječnosti.Jer jedan je dan u Božjim očima kao tisuću godina i tisuću je godina u Božjim očima kao jedan dan.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #56 on: June 19, 2012, 03:53:36 pm »

Kakav bestrzajac, on se ne koristi odavno...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #57 on: June 19, 2012, 03:54:34 pm »

Pa bestrzajac tipa B92
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #58 on: June 19, 2012, 03:55:13 pm »

Kadet je nesto nasao i doneo do ostalih - ovde lezi problem !
Није само то проблем. Да је једна особа забрљала, било би далеко лакше.

Ако је веровати новинском извештају:
- један кадет је нашао гранату
- други ју је шутнуо
- у непосредној близини је било најмање 9 кадета који су страдали.
Изгледа да нико од њих није реаговао да спречи несрећу!

Очигледно се ради о системском проблему, а не о појединачној грешци.

Slazem se sa tobom ovo je dublji problem.

Naravno ostaje da se utvrdi otkud ta granata na tom delu poligona. Po svim izjavama taj deo poligona nije sluzio za gadjanja.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #59 on: June 19, 2012, 04:07:58 pm »

Riba smri od glave

ДС, Г17 плус и СПС великодушни према Горану Шутановцу


http://pistaljka.rs/home/read/231


Грађевински послови министра Драгана Шутановца


http://pistaljka.rs/home/read/235


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sekretarijat1.jpg (220.26 KB, 766x1053 - viewed 177 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.