PALUBA
March 28, 2024, 03:09:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Eksplozija na Pasuljanskim Livadama  (Read 84683 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #105 on: June 21, 2012, 03:06:18 pm »

Boro, ima smislia i logike ono sto kazes, ali kako je to vec poredjeno u temi vise puta, vojska ne bi trebala da bude vatrogasno ili golubarsko drustvo.

Ne znam, bas sam u pravoj dilemi.

Ciro, naravno da se pitanje odnosi i na tebe, stavio sam tri tacke, a tu se valjda podrazumevaju i podoficiri sa velikim iskustvom sto ti svakako jesi.
Ne mogu sada sve pominjati, pola posta bi bilo samo u tome.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #106 on: June 21, 2012, 03:06:32 pm »

Ćiro, Borise, u celom svetu je takav običaj: ako ništa, zbog pijeteta prema poginulima.

Zamislite kakvi komentari bi tek bili da je vežba nastavljena: "Gledaj, bezosećajna Vojska nastavlja vežbu...", "Koliko kadeta treba da pogine da bi se vežba prekinula..." i slično.

Uveravam Vas obojicu da bi vežba bila prekinuta da se sličan događaj desio u ogromnoj većini drugih armija.
"Boro", ostajem pri svome stavu. Istovremeno duboko poštujem i tvoje razmišljanje.
Oficir mora biti čvršći od stijene kamene, inače ništa ni od njega ni od onih koje vodi
i usmjerava. Da nije tako nebi ni bio oficir u pravom smislu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #107 on: June 21, 2012, 03:08:57 pm »


Ciro, naravno da se pitanje odnosi i na tebe, stavio sam tri tacke, a tu se valjda podrazumevaju i podoficiri sa velikim iskustvom sto ti svakako jesi.

Ma dobro...
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #108 on: June 21, 2012, 03:22:18 pm »

gospodo ponovo ću izraziti svoj stav:onog momenta kada su "lepo pisanje i crtanje" postali glavni predmeti na VA adio Mare.ko razume razumeće a ko ne razume badava mu objašnjavati.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #109 on: June 21, 2012, 04:47:40 pm »

Slažem se sa oba stava.

Moraju se poštovati i nesrećni akademci i njihove porodice u crno zavijene.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #110 on: June 21, 2012, 04:56:48 pm »

gospodo ponovo ću izraziti svoj stav:onog momenta kada su "lepo pisanje i crtanje" postali glavni predmeti na VA adio Mare.ko razume razumeće a ko ne razume badava mu objašnjavati.

A tek hor...
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #111 on: June 21, 2012, 05:00:23 pm »

nisam bio tu pa nisam komentarisao, iako sam za ovo znao cim se desilo (pitali me sta to bi)

prvo, nek im Bog dusu prosti. kakvi god da su bili, steta je sto ih nema.

drugo, prvi krivac je direkni pretpostavljeni koji je dozvolio da, kako je neko napisao, "bauljaju" po poligonu bez nadzora. pa nisu na korzou, bogamu, vec na opasnom mestu Angry

trece, o nastavi naoruzanja smo vec negde pisali, a vidim da je vecina to i shvatila kao srz problema. ne moze se, dame i gospodo, VA pretvoriti u studijsku grupu anglistika. ja sam kao klinac uzduz i popreko procesljao markovo kale i petlovo bojiste, dovuko kuci boga oca gvozdjurije, (onomad u selu vido 122mm granatu koja sluzi kao stalak za antenu !!!) ali mi na kraj pameti nije bilo da diram neeksplodirale mb mine koje sam vidjao. da, bilo ih je jos iz jna zaostalih, a i nesto kasnije! sto neko rece (mislim dzumba) znao sam kako to izgleda jos u osnovnoj skoli. unistene su gadjanjem iz karabina ili smo obavestili policiju (miliciju u to doba). u gimnaziji sam jednog sadsnjeg kapetana (tada gimnazijalca II godine) vodio na markovo kale i prvo sto sam mu rekao pre nego sto smo posli bilo je NE DIRAJ NISTA STO NE ZNAS SIGURNO STA JE. nasao je rucnu bombu m75 ispred rova za bacanje bombe. srecom manevarsku. poneli smo je. zasto ta bomba nije bila pokupljena, a bila je nova-novcata? verovatno jer je nisu nasli, lakse bilo da se rashoduje. u vojsci sam na peskovima pokupio ispaljeni motor i balisticku kapu od zolje, gomilu raznih caura, a tadasnji majori su mi odobrili da to ponesem jer su iz aviona vidli da je to "gvozdjurija". cak mi i oni dali pojedine dobro ocuvane primerke. medjutim, iako sam ja bio obican slusalac sro, tretirali su nas sa puno poverenja pa smo isli u pretragu terena posle gadjanja osom i velikog procenta neeksplodiralih raketa. e tom prilikom nasli smo i jednu neekslodiralu zolju. otkud ona tu? zamisli, otkud na vojnom poligonu neeksplodiralo zrno?!? ljudi, nemojmo da se zavaravamo, svi znamo da zrno leti po njemu znanoj putanji posle rikoseta. svako ko je gledao gadjanje sa trasirajucim zrnima to zna. sve te neeksplodirale rakete NOSILI SU PODOFICIRI KAO CEPANICE, naslagane na lakat Angry jedino se ta zoljom nisu zezali. potpukovnik rukovalac gadjanja nas je posebno skrenuo paznju da je ona vrlo zeznuta, i da je ako je ikad vidimo negde CAK I NE DODIRUJEMO. unistena je tu gde smo je i nasli eksplozivom. na gadjanju bst-om ja nisam hteo/smeo da gadjam zardjalim rkz-om. taj isti ppuk mi je utrapio trotil u ruke i pokazao kako da ga unistim. ali svi smo bili upozoreni na sve moguce opasnosti, cak i da gledamo gde stajemo.

cemu ovoliko moje pisanije? verovatno je da su i ovi kadeti (uh sto mi je mrzak ovaj naziv Angry) bili upozoreni po milioniti put. da li je taj koji je doneo granatu hteo da se dokazuje, ili nesto trece, sad vise nije ni vazno. ko zna otkud je ta granata od bga doletela tu. rikoset, neko gadjanje ko zna otkad, neki pitomac je nekad doneo pa iz straha od kazne 'itnuo u prvo zbunje... za zabrinutost je sto niko od njih 10tak nije na vreme upozorio na opasnost, iako mozemo da pretpostavimo da je uvideo. a ono sto mi je juce pre*urcilo jeste ona "ispovest" "neimenovanog kadeta". OTKAD BRE NEIMENOVANI KADET SME DA DAJE IZJAVE ZA NOVINE??? Angry pa ni akktivni oficiri ne smeju da daju izjave za novine, to je posao oficira za odnose sa javnoscu, a ne pere, zike, laze. pre ce biti da je dobio instrukcije sta da kaze i odobrenje od nekog pretpostavljenog, a sve u svrhu da se opere krivica sa nekog ko nije odradio posao kako treba.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #112 on: June 21, 2012, 05:25:10 pm »

SSekir,
мада се са већином слажем (посебно за део о рикошету и НУС на полигону), ово ми просто боде очи:
”drugo, prvi krivac je direkni pretpostavljeni koji je dozvolio da, kako je neko napisao, "bauljaju" po poligonu bez nadzora. pa nisu na korzou, bogamu, vec na opasnom mestu.”
Па нису кадети 4. године мала деца. Како ће да се за неколико месеци старају о својим војницима ако не могу ни о себи?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #113 on: June 21, 2012, 05:43:26 pm »

znam, ali propisi su propisi...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #114 on: June 21, 2012, 05:48:05 pm »

Ako su već bili angažovani na izradi maketa, kako je moguće kontrolisati i grupu koja izradjuje i one koji prikupljaju materijal?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #115 on: June 21, 2012, 05:52:05 pm »

Sto tice rikoseta iako ne poznajem taj poligon gotovo sam siguran da je to nemoguca varijanta.

Prema objasnjenjima koja su do sada isla u medijima i prema skici koju mi je posalo nas clan Ljuba neerovatno je da bilo koji projektil ili zrno rikosetira tako sto ce promeniti smer za mozda i celih 180 stepeni i otici u suprotnom smeru od smera ispaljenja. Ako pogledamo semu u prilogu videcemo gde se nalazi linija meta a gde se nalazi taj logorski prostor gde se sve to dogodilo. Takodje upada u oko cinjenica da je nekoliko puta pomenuto to rastojanje od 3 km izmedju mesta gde su se kadeti nalazili i dela poligona gde se nalazi linija meta i gde je moguce ocekivati neeksplodiran projektil. Da li ovako nesto kao sto je pomenuta granata moze da leti prema cilju 500-600 ili 1000 metara (ne znam na kojim daljinama se vrse gadjanja) pogodi neki predmet od koga se rikosetira pod veoma velikim uglom (cenim prema polozaju osmatracnice da je to ugao od najmanje 120 do 180 stepeni) i odleti prakticno preko onih koji vrse gadjanje i pri tom ima energiju da preleti jos 3 kilometra. Naravno u celoj prici da ne eksplodira?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pasuljanske livade.jpg (564.82 KB, 1352x893 - viewed 142 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #116 on: June 21, 2012, 05:57:20 pm »

Može.... ali u "Kuriru".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #117 on: June 21, 2012, 05:58:14 pm »

Aha, posto su oni sad zabrinuti za selo Ravna Reka.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #118 on: June 21, 2012, 06:10:56 pm »

sudeci po slici, otpada mogucnost rikoseta. mada opet, ko zna...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #119 on: June 21, 2012, 06:12:34 pm »

Šta ako su stanovnici Ravne Reke, koji strahuju za svoje kuće da im vojska ne poruši, prilikom sakupljanja sekundarnih sirovina na sektoru za gadjanje našli granatu 30 mm, da bi kasnije skontali šta su uzeli i izbacili je van sektora kao kukavičije jaje?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.