PALUBA
March 28, 2024, 09:41:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Eksplozija na Pasuljanskim Livadama  (Read 84688 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #120 on: June 21, 2012, 06:21:45 pm »

Sto tice rikoseta iako ne poznajem taj poligon gotovo sam siguran da je to nemoguca varijanta.

Prema objasnjenjima koja su do sada isla u medijima i prema skici koju mi je posalo nas clan Ljuba neerovatno je da bilo koji projektil ili zrno rikosetira tako sto ce promeniti smer za mozda i celih 180 stepeni i otici u suprotnom smeru od smera ispaljenja. Ako pogledamo semu u prilogu videcemo gde se nalazi linija meta a gde se nalazi taj logorski prostor gde se sve to dogodilo. Takodje upada u oko cinjenica da je nekoliko puta pomenuto to rastojanje od 3 km izmedju mesta gde su se kadeti nalazili i dela poligona gde se nalazi linija meta i gde je moguce ocekivati neeksplodiran projektil. Da li ovako nesto kao sto je pomenuta granata moze da leti prema cilju 500-600 ili 1000 metara (ne znam na kojim daljinama se vrse gadjanja) pogodi neki predmet od koga se rikosetira pod veoma velikim uglom (cenim prema polozaju osmatracnice da je to ugao od najmanje 120 do 180 stepeni) i odleti prakticno preko onih koji vrse gadjanje i pri tom ima energiju da preleti jos 3 kilometra. Naravno u celoj prici da ne eksplodira?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сад се јасније види - од места логоровања до рејона циљева има око 3км, а гађање се врши правцем од места логоровања - значи рикошет је тешко могућ уназад у тој мери.

Остају могућности да је неко померао гранату - сам питомац, или неко од мештана ко је скупљао метал...
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #121 on: June 21, 2012, 08:06:34 pm »

Lično smatram da je ovo strašna tragedija, prvo za porodice poginulih pitomaca (iz principa neću da pišem kadeti) a onda i za Vojsku Srbije. Porodice se nikada neće oporaviti od ovog gubitka, a na nesreću Vojska neće izvući nikakve pouke.

Neko je rekao da je SVŠ skupa, ali i kvalitetna. Šta je to MUP dobio sa izbacivanjem 2 godišnjeg školovanja u Sremskoj Kamenici? Jad i bedu u policiji, kursisti, koji nemaju pojma ni o čemu, osim da imaju pištolj, uniformu i da su oni zakon. Zato nam je i policija takva.

Mislim da je Ćira rekao da se vežba trebala nastaviti. Moje mišljenja je da nije, posle tog događaja sve je izgubilo smisao.

Mislim da se i vežba "SALI 82" kada je kapetan bojnog broda D.B. Komandant VPS Šibenik u to doba, imao vežbu za admirala, prekinuta jer je helikopret sa rezervistima pao u more kod otoka Žirje, jer je bilo poginulih i povređenih.

Moje mišljenje o ovom slučaju je da se tresla gora, porodice ostale bez najmilijih, VS bez dva oficira i 7 u ko zna kakvom stanju (prevashodno psihičkom), da će da naj..e neki niži oficir, a da će ostali da budu nagrađeni nekim novim FM.

Izvinite, ali morao sam.

P.S.

Analizirajte "Stalaćku klasu", klasu koja je u Stalaću 80.-tih godina doživela železničku nesreću, na povratku sa logorovanja. Niko od onda nije bez velike potrebe (da ne kažem nužde) sedao u voz.
Jedao od njih je sada komandamt jedne od brigada KoV VS.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #122 on: June 21, 2012, 08:31:12 pm »

moze neki podatak za nas mladje koji ne znamo sta je bilo to u stalacu? Huh?
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #123 on: June 21, 2012, 08:34:58 pm »

TNT 024 u Sralaću su za relativno kratko vreme bile dve železničke nesreće i to jedna u samoj stanici a druga u Stevancu a to je 3 do 4 km od Stalaća kad se krene ka Nišu. U obe je dosta stradalo i pitomaca i regruta premda više u onoj samom Stalaću.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #124 on: June 21, 2012, 08:36:59 pm »

Несрећа која се догодила 13. септембра 1979. године у 1 сат и 34 минута у Сталаћу однела је 60 људских живота мада се, према незваничним информацијама, број жртава касније попео на 72. Повређено је 116 путника.

Тада је теретни воз 8335, који је долазио из правца Крушевца, ударио бочно путнички воз 771, који је саобраћао на релацији Београд - Скопље. Међу жртвама је био и велики број питомаца Војне академије који су ишли на прекоманду у Скопље.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #125 on: June 21, 2012, 08:48:34 pm »

nije ni cudno sto ne znam, imao sam 3 godine Smiley e sad, sta je tnt hteo da kaze? sta da se analizira? Huh?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #126 on: June 21, 2012, 09:04:41 pm »

Несрећа која се догодила 13. септембра 1979. године у 1 сат и 34 минута у Сталаћу однела је 60 људских живота мада се, према незваничним информацијама, број жртава касније попео на 72. Повређено је 116 путника.

Тада је теретни воз 8335, који је долазио из правца Крушевца, ударио бочно путнички воз 771, који је саобраћао на релацији Београд - Скопље. Међу жртвама је био и велики број питомаца Војне академије који су ишли на прекоманду у Скопље.
Jedna od najpoznatijih i najtragičnijih nesreća JŽ-e.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #127 on: June 21, 2012, 09:11:55 pm »

Lično smatram da je ovo strašna tragedija, prvo za porodice poginulih pitomaca (iz principa neću da pišem kadeti) a onda i za Vojsku Srbije. Porodice se nikada neće oporaviti od ovog gubitka, a na nesreću Vojska neće izvući nikakve pouke.

Neko je rekao da je SVŠ skupa, ali i kvalitetna. Šta je to MUP dobio sa izbacivanjem 2 godišnjeg školovanja u Sremskoj Kamenici? Jad i bedu u policiji, kursisti, koji nemaju pojma ni o čemu, osim da imaju pištolj, uniformu i da su oni zakon. Zato nam je i policija takva.

Mislim da je Ćira rekao da se vežba trebala nastaviti. Moje mišljenja je da nije, posle tog događaja sve je izgubilo smisao.

Mislim da se i vežba "SALI 82" kada je kapetan bojnog broda D.B. Komandant VPS Šibenik u to doba, imao vežbu za admirala, prekinuta jer je helikopret sa rezervistima pao u more kod otoka Žirje, jer je bilo poginulih i povređenih.

Moje mišljenje o ovom slučaju je da se tresla gora, porodice ostale bez najmilijih, VS bez dva oficira i 7 u ko zna kakvom stanju (prevashodno psihičkom), da će da naj..e neki niži oficir, a da će ostali da budu nagrađeni nekim novim FM.

Izvinite, ali morao sam.

P.S.

Analizirajte "Stalaćku klasu", klasu koja je u Stalaću 80.-tih godina doživela železničku nesreću, na povratku sa logorovanja. Niko od onda nije bez velike potrebe (da ne kažem nužde) sedao u voz.
Jedao od njih je sada komandamt jedne od brigada KoV VS.

Стицајем околности учествовао сам у вежби "Сали 82"или како се већ звала.тада сам био на МЛ-152.завршетак вежбе је био у 06.00 када смо добили отворену обавест о несрећи.хелкоптер је пао у плићак поред отока Пашмана,погинуло (удавило се )12 или 14 војника све резервисти са подручја Каштела.неби их толико страдало од пада већ су се први заглавили са ранчевима на вратима тако да се претпоставило да се добар део удавио.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #128 on: June 22, 2012, 10:50:32 am »

Meni baš mnogo smeta kada pročitam u novinama da su krive starešine jer nisu nadgledali pitomce.Pa nije to vrtić pa da pretpostavljeni oficir ne skreće pogled sa njih...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #129 on: June 22, 2012, 11:01:54 am »

Kako stvari stoje, biće to vrtić... Roll Eyes
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #130 on: June 22, 2012, 11:40:39 am »

Meni baš mnogo smeta kada pročitam u novinama da su krive starešine jer nisu nadgledali pitomce.Pa nije to vrtić pa da pretpostavljeni oficir ne skreće pogled sa njih...
Žao mi je poštovani "crki" ali to je tako.
Prvo, onog momenta kad si dobio naređenje za vježbu (vjerovatno i u pismenoj formi) i preuzeo pitomce odgovoran si za njih
u bilo kom smislu i za dobro i za loše. Takvi su zakoni i propisi.
Drugo, nemogu shvatiti nikako da pitomac završne četvrte godine, sa nekih 23-4 godine starosti nije obučen i upućen u to da
nesmije dirati nađenu neeksplodiranu minu/projektil ili neznam već šta i još je donese među skup ljudi, nonšalantno je odbacivši.
Drugo, još je grđe kad se to već desilo, da niko od njih ne reagira i to prekine, nego je još navodno drugi opiči nogom k'o trulu
lebenicu i sve ode u vražju mater.
E to ja nemogu nikako shvatiti i jedino mi se nameće to da se radi o neznanju, javašluku, neobučenosti, o neadekvatnom nadzoru
pretpostavljenih i svemu ostalom što bi se moglo pripisati ovakvom tragičnom događaju.. :'(
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #131 on: June 22, 2012, 11:55:15 am »

Gazim datu reč. Embarrassed.

Dragi Crki,

pa i vaspitačica u obdaništu bi kad bi primetila, sigurno reagovala pa makar i iz ljubopitljivosti i pitala "dečicu" zašto se odjedanput njih desetak okupilo u grupicu i čime se to trenutno "zabavljaju". Zar ne?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #132 on: June 22, 2012, 11:55:28 am »

Ne mogu da verujem da kadeti nisu znali o čemu se radi (dakle ne radi se o neobučenosti), mislim da je u pitanju malo "frajerisanja" i neozbiljnosti, da je to dovelo do tragedije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #133 on: June 22, 2012, 11:56:39 am »

Gazim datu reč. Embarrassed.

Dragi Crki,

pa i vaspitačica u obdaništu bi kad bi primetila, sigurno reagovala pa makar i iz ljubopitljivosti i pitala "dečicu" zašto se odjedanput njih desetak okupilo u grupicu i čime se to trenutno "zabavljaju". Zar ne?


Njih desetak je već bilo okupljeno, radili su zajedničku vežbu, dakle nije bilo potrebe da iko proverava šta rade.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #134 on: June 22, 2012, 12:02:47 pm »

Predpostavljam da oštrom oku ne izgleda isto "desetina" koja oragnizovano radi na izradi makete i desetina koja se skupila "u krug" da ne kažem u "buljuk" po sistemu "ko da igra mečka", neka oproste svi ako grešim ali svi opisi u štampi toj slici idu u prilog.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.