PALUBA
March 28, 2024, 05:50:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Film "Dva ratna druga"  (Read 34359 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #30 on: June 26, 2012, 11:19:44 am »

Neko vrijeme boravi u zračnoj bazi u Zemunu kao nastavnik letenja, no kako je ondje izložen čestim provokacijama, na osobnu intervenciju zapovjednika JRZ-a Franje Pirca (u listopadu 1943. je s dužnosti glavara Glavnog stožera zrakoplovstva NDH, preletio k partizanima), premješten u pilotsku školu u Zemunik kraj Zadra.

Ovo mi je malo čudno. Da li to znači da su u Zemuniku bili tolerantniji prema njemu i njegovoj ranijoj karijeri? Da li su te provokacije zaista pravi razlog premještaja? I otkuda pretpostavka da bi u Zemuniku bio pošteđen istih?
Мислим да си лоше разумео, примедба у загради се односи на податак да је Пирц 1943. прешао у партизане. После рата је Пирц био и командант Ваздухопловства.

Nisam uopšte mislio na Pirca već na Dukovca.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #31 on: June 26, 2012, 12:10:13 pm »

Evo i ispravke vezane za potpukovnika Marka Mesića poslednjeg komandanta 369 "Vražije pukovnije" ustaške legije iz knjige "Ustaška legija pod Staljingradom".
(Tekst preuzet sa novinskog sajta "Glas Javnosti")

Poslednja bitka
komadanta Marka Mesića
Potpukovnik Mesić bio je samo 18 dana komandant legije
Artiljerijski potpukovnik bivše jugoslovenske vojske, Marko Mesić, poslednji službeni komandant 369. pješačke, pukovnik je s grupom preživelih legionara koji je odveden posle završetka staljingradske bitke u logor ratnih zarobljenika, najpre u Beketovku, pa kasnije u Kolomnu kod Moskve. Na inicijativu potpukovnika Mesića i kapetana Marjana Priština u logoru je formiran "Odred jugoslovenske vojske u SSSR" za borbu protiv fašizma. Komandant odreda bio je Mesić a načelnik štaba - Prišlin.

U septembru 1943. godine, odred je nazvan "Odred NOVJ, formiran u SSSR". Sačinjavali su ga Jugosloveni - prebegli iz mađarskih radnih logora, zatim politički emigranti u SSSR i Slovenci, prisilno mobilisani u nemačku vojsku, koji su na Istočnom frontu prebegli Crvenoj armiji i grupa preživelih legionara 369. pukovnije te "Lakog prevoznog zadruga, koji je takođe bio katastrofalno nastradao kod Staljingrada. Prema kazivanju političkog komesara bataljona u Odredu, Aleksandra-Saše Krajačevića (pukovnik JNA) aprila 1943. ova je jedinica nazvana "Prva brigada NOVOJ u SSSR", a imala je 2 bataljona pešadije, artiljerijski divizion i tenkovski centar.

S Rusima u Srbiju

Komandant brigade bio je potpukovnik Mesić, komandanti 1. bataljona - Aleksandar - Saša Krajačević. Brigada je u jesen 1944. s jedinicama Crvene armije stigla u Jugoslaviju i u međuvremenu su svi nepouzdani borci odstranjeni iz jedinice, koja je ubrzo rasformirana. Marko Mesić i Marjan Prišlin povukli su se u penziju i danas žive u Jugoslaviji.

Potpukovnik Marko Mesić bio je samo osamnaest dana komandant legije (od 13. do 31. januara 1943.) i kada je s preostalim ljudstvom 369. pešačke pukovnije istakao belu zastavu i položio oružje u Staljingradu. Zarobljeni legionari odvedeni su u sovjetske radne logore, u unutrašnjost Sovjetskog Saveza, potpukovnik Mesić je sproveden u logor političkih zarobljenika u Krasnogorsk, gde je pod nadzorom političkih organa Crvene armije i oficira NKVD, počelo njegovo saslušavanje, obrađivanje i "prevaspitavanje".

Sovjetske vlasti težile su da većini zarobljenih oficira pruže mogućnost za rehabilitaciju i pored toga što su se žestoko borili protiv Crvene armije, da ih ubede u pravičnost oslobodilačkog rata Sovjetskog Saveza i istovremeno ih preusmere za borbu protiv svojih dojučerašnjih saveznika nemačkog Wehrmachta.

Promena ubeđenja

Kada je 1942. godine sovjetska vlada inicirala formiranje Sveslovenskog komiteta koji je političko propagandnim delatnostima razvijao ideju bratstva i solidarnosti među slovenskim narodima u zajedničkoj borbi protiv fašizma, u Komesarijatu narodne odbrane SSSR organizovano je odeljenje za stvaranje inostranih vojnih jedinica na teritoriji SSSR. Potpukovniku Mesiću je ponuđen mandat za formiranje i organizaciju jugoslovenske jedinice za borbu protiv nemačkih grupa.

Mesić je prihvatio tu ideju svojih staratelja, jer to je najzad za njega i bila prilika da napusti status pasivnog ratnog zarobljenika. Obećana mu je svesrdna pomoć sovjetskih organa u organizovanju jedinica, borbenoj obuci i uspostavljanju gvozdene discipline među vojnicima.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #32 on: June 26, 2012, 03:53:28 pm »

Ljudi, ajde da rascistimo jednu stvar, 369 Vrazja Pukovnija nije bila ustaska jedinica. Ta jedinica je osnovana od dobrovoljaca iz Hrvatske i bila je pod neposrednom njemackom komandom. Sam naziv "Legionarska" kaze da nije bila ustaska formacija.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #33 on: June 26, 2012, 04:10:30 pm »

Ljudi, ajde da rascistimo jednu stvar, 369 Vrazja Pukovnija nije bila ustaska jedinica. Ta jedinica je osnovana od dobrovoljaca iz Hrvatske i bila je pod neposrednom njemackom komandom. Sam naziv "Legionarska" kaze da nije bila ustaska formacija.
"trpe..." prijatelju. da ti danas nisi slučajno bio predugo na plaži pa te udarija zvizdan. Grin
Ista je to sorta, miliću lijepo. Angry
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #34 on: June 26, 2012, 04:47:08 pm »

Ciro, formalno-pravno gledajuci ima velike razlike. Legionari su bili pod direktnom njemackom komandom i u sastavu njemackoh jedinica.
Niti jedna legionarska jedinica nije bila u sastavu ustaske vojnice.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: June 26, 2012, 05:16:42 pm »

Ciro, formalno-pravno gledajuci ima velike razlike. Legionari su bili pod direktnom njemackom komandom i u sastavu njemackoh jedinica.
Niti jedna legionarska jedinica nije bila u sastavu ustaske vojnice.
"trpe.." poštujem tvoja razmišljanja. I mislim da je to dovoljno s moje strane. S druge strane lično me ne zanimaju te formalno
pravne strane u vezi tih događaja. To su za mene sve pripadnici tamne strane ovoga svijeta, sa najcrnjom mogućom devijacijom
unutar ljudskog roda. I bolje je da ne dužim da nebi nastao pakao. S ovim završava moja bilo kakava dalja rasprava, a tebe
pozivam  na pivudžu.. Wink
Logged
rcopec
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #36 on: June 26, 2012, 05:52:05 pm »

Kad smo se već dotakli 1. samostalnog jugoslavenskog odreda, moguće ovu fotografiju (snimljenu tijekom obuke ove postrojbe u Karasevu) niste vidjeli; "glavešine" (mahom dobro nam poznate), i to slijeva: potpukovnik Marko Mesić, pa narodni heroji Božidar Maslarić i Veljko Vlahović, a između potonje dvojice sjedi generalni sekretar sveslavenskog komiteta Osminjin.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ii1944mmesicbmaslaricge.jpg (77.41 KB, 668x435 - viewed 238 times.)
« Last Edit: June 26, 2012, 05:59:14 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #37 on: June 26, 2012, 06:18:34 pm »

Znači li to da su ima komunisti oprostili zulume u Rusiji ili ih komunisti nisu evidentirali, najprije sovjetski, pa onda jugoslavenski . Ili sam ja opet nešto krivo pitao ?
Za sovjete znam da bi im sigurno oprostili, a o ovima jugoslavenskim šegrtima ne treba trošiti riječi .
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #38 on: June 26, 2012, 08:27:20 pm »

Eto ja malo o temi .... film sam pogledao, za mene je jako zanimljiv sa istorijskog aspekta i nisam imao priliku do sada čuti takvu priču direktno od aktera (prebeglih pilota Luftvafea ili ti ZNDH kako god). Zeljak je stvarno imao dosta sreće (ako se to može nazvati tako) da se živ vrati i uopšte doživi kraj rata s' obzirom na njegov stav prema sovjetima i antifašističkoj borbi uopšte.

Iskreno govoreći nisam znao da su sovjeti (čitaj NKVD) bili tako pomirljivi prema svojim protivnicima (verovatno zato što je rođen na ovim prosotora) i da su eto "ubeđivali" ljude da pređu na njihovu stranu, kao i da je proces provera nakon prebega bio tako dugotrajan. Po samim rečima gospodina Zeljaka samim tim što je prešao u posadu Boroša-braća Okševski ostao je živ, jer je njegova prethodna posada nastrala kompletna na prvom sledećem letu pa bi verovatno trebao biti donekle zahvalan njima jer eto, sticajem okolnosti i njihovog odabira ostao je živ.

Razlozi za dugotrajno ne pričanje/komuniciranje mi nisu jasni, bolje rečeno shvatam zašto ali ne razumem zašto toliko dugo. Eto npr. odmah po završetku rata, glavno i osnovno glava je ostala na ramenima (što mnogima u tom ratu nije uspelo) i samo iz tih razloga trebali su davno da izglade odnose. Jedan jeste bio na strani pobednika drugi ne ali i takav je mogao nastaviti da živi u svom gradu, zemlji bez nekih većih poteškoća.

Interesantno je ovakve priče, ovakva svedočenja zabeležiti na ovaj način za buduće naraštaje jer godine prolaze i svedoci-ljudi koji su direktni akteri neminovno umiru i sve ih je manje (i ova dva gospodina imaju već dobrano godina).

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #39 on: June 26, 2012, 08:33:06 pm »

Pogledao sam film. Što reći? Ljudi ubačeni u žrvanj i spašavaju se, snalaze kako tko zna. Ne bih im bio u koži. Traume za cili život.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #40 on: June 26, 2012, 10:20:14 pm »

Pogledao sam film ,svidio mi se veoma,šta reći pa amo ovako živi su dokazi jednog vremena i pravi primjer različitih ideologija odnosno suprotnosti ,što je jednome istinito drugome je krivo i obrnuto ,svak je za sebe u pravu i na pravoj je strani, a rat nemojmo se zavaravati ne poznaje ni logiku ni pravila, rat je sam po sebi apsurd ,provjereno i dokazano kroz povijest od pamtivjeka i gle čuda ništa se nije niti će se promijenit po tom pitanju. teška je to tema no kako se ono kaže svaka tica svome jatu leti  pilot
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #41 on: June 27, 2012, 08:09:10 am »

Trpe,

Ako se posmatra pravno-formalno to jeste bila jedinica pod komandom Vermahta ali sa "šahovnicom" kao grbom u nemačkim uniformama.Takođe institucije NDH su davale logističku podršku u vršenju selekcije i mobilizacije posebno biranog kadra za tu jedinicu.Najagresivnija kampanja za dragovoljno javljanje sprovodjena je najviše među hrvatskom omladinom uz obećanje beneficija.Nije bilo dovoljno da se samo bude dragovoljac itd.Između ostalog kad stignem pogledaću knjigu još jednom tamo ima i originalnih fotografija, čini mi se i jednog vazduhoplovnog časnika posle uspešne vazdušne misije gde se lepo vide simboli na uniformama.Odluku o formiranju "Legije" doneo je lično Dr A.Pavelić u cilju dodvoravanja g. Hitleru a istorijski fakt je da je g. Pavelić jedan od osnivača i  glavnih rodonačelnika ustaškog pokreta.Verovatno shodno tome autor i ostali istoriografi "Legiju" nazivaju ustaškom.Film ima univerzalnu ratnu tematiku sa osvrtom na lične životne tragedije i međusobni odnos aktera.Lično mislim da je Zeljak dobrovoljno učestvovao u "prebegu" ali da se zbog porodice možda kasnije pokolebao pa promenio ploču.U svakom slučaju ostao je živ i zdrav.Nije ga život posle toga milovao.Ali da nije bilo "prebega" možda bi poginuo u nekoj misiji.U svakom slučaju se ne bi mnogo nauživao ratničke slave i karijere jer ipak se zna ko je na kraju bila pobednička strana i kako se cela ta avantura sa "Legijom" sramotno završila.Kad kažem "Legija" mislim na sva tri vida oružanih snaga koji su u tom pohodu na Rusiju učestvovali.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #42 on: June 27, 2012, 08:21:11 am »

U ostalom uopšte me ne čudi stav NKVD-a prema prebezima.Sa sličnom logikom to isto su sprovodile snage saveznika regrutovanjem kroz razno-razne "pacovske kanale" jer je već tokom 1943-će bilo jasno da se svet sa polja borbe "Treći Rajh" - "Ostatak sveta" počelo prevoditi na polje "Zapad" - "Istok". A tada je glad za iskusnim tuđim "topovskim mesom" postala nepresušna.Sa filozofijom bolje prvo tuđe pa onda naše. 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #43 on: June 27, 2012, 08:56:59 am »

Trpe,

Ako se posmatra pravno-formalno to jeste bila jedinica pod komandom Vermahta ali sa "šahovnicom" kao grbom u nemačkim uniformama.Takođe institucije NDH su davale logističku podršku u vršenju selekcije i mobilizacije posebno biranog kadra za tu jedinicu.Najagresivnija kampanja za dragovoljno javljanje sprovodjena je najviše među hrvatskom omladinom uz obećanje beneficija.Nije bilo dovoljno da se samo bude dragovoljac itd.Između ostalog kad stignem pogledaću knjigu još jednom tamo ima i originalnih fotografija, čini mi se i jednog vazduhoplovnog časnika posle uspešne vazdušne misije gde se lepo vide simboli na uniformama.Odluku o formiranju "Legije" doneo je lično Dr A.Pavelić u cilju dodvoravanja g. Hitleru a istorijski fakt je da je g. Pavelić jedan od osnivača i  glavnih rodonačelnika ustaškog pokreta.Verovatno shodno tome autor i ostali istoriografi "Legiju" nazivaju ustaškom.Film ima univerzalnu ratnu tematiku sa osvrtom na lične životne tragedije i međusobni odnos aktera.Lično mislim da je Zeljak dobrovoljno učestvovao u "prebegu" ali da se zbog porodice možda kasnije pokolebao pa promenio ploču.U svakom slučaju ostao je živ i zdrav.Nije ga život posle toga milovao.Ali da nije bilo "prebega" možda bi poginuo u nekoj misiji.U svakom slučaju se ne bi mnogo nauživao ratničke slave i karijere jer ipak se zna ko je na kraju bila pobednička strana i kako se cela ta avantura sa "Legijom" sramotno završila.Kad kažem "Legija" mislim na sva tri vida oružanih snaga koji su u tom pohodu na Rusiju učestvovali.

I opet nista od ovog ne dokazuje da su bili pod komandom ustaske vojnice.
Ustaska vojnica je partiska vojska NDH tipa SS jedinica kod njemaca i crnokosuljasa kod italijana, za razliku od domobrana koji su oficijalno vojska NDH.
Tek kasnije (1945 godine) te dve formacije se prisilno sjedinjavaju.

Za dobrobit naseg foruma, trebali bi da se drzimo za istoriske fakte i pravilno oznacavanje, ako zelimo da budemo relevantni izvor informacija. Svako generaliziranje i uopstavanje samo nam rusi kredibilitet kao validni i nepristrasni izvor.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #44 on: June 27, 2012, 09:35:34 am »

Trpe,
slažem se sa tobom.

Sve što sam izneo nije moj lični stav. Nisam ja dao naslov knjizi. A pomenuo sam je kao jedno od prvih istoriografskih dela koja dokumentuju te događaje i sve samo u cilju iliustracije i kompletnosti šire slike u odnosu na temu "prebega" hrvatskih ratnih postrojbi Rusima. Od istorije na žalost se ne može pobeći a niti se ublažavanjem fakata ona može ulepšati onda preti opasnost "falsifikata". Ona kao grana nauke isključivo daje praktični doprinos tome da se izvuku pouke iz sopstvenih a još bolje po mogućstvu tuđih grešaka. Pošto sam knjigu i pročitao slobodno mogu da kažem da je dobro izbalansirana i da ne deluje pristrastno u ideološkom smislu iako je pisana sredinom osamdesetih. A siguran sam da će se i ostali ako je pročitaju bar delimično složiti sa tim.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.