PALUBA
March 28, 2024, 09:13:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Canadair CL-215  (Read 117583 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« on: June 28, 2012, 11:30:06 am »


Ne znam da li sam ovu temu trebao da stavim pod "Civilnu avijaciju SFRJ" ali kako su ovi avioni zvanično pripadali RV-PVO JNA, postavio sam ovde topic.

Sledi izvod iz teksta u dnevnom listu "Politika":


Poslednji komandir eskadrile kanadera

Pukovnik Milan Matulović, jedan od najiskusnijih „letećih vatrogasaca” bivše Jugoslavije sa setom kaže da je prodajom kanadera grčkom privatniku učinjena nepopravljiva šteta
 
Tivat – Četiri protivpožarna aviona, popularna kanadera „bombardier CL 215” iz sastava protivpožarne eskadrile tadašnje Vojske Jugoslavije sa 13 rezervnih motora i kompletnom pratećom opremom sredinom 1995. poleteli su poslednji put sa aerodroma Golubovci. Krajnje odredište bila je Atina gde su prodati jednom grčkom biznismenu. Jednim od četiri vazduhoplova upravljao je tada „sveže” penzionisani komandir eskadrile, pukovnik Milan Matulović koji svoje penzionerske dane sada provodi u Tivtu.
Zadranin koji nije mogao da se pomiri sa raspadom Jugoslavije i građanskim ratom 1990. iz vojnog aerodroma Zemunik sa svojom jedinicom doleteo je na podgorički aerodrom, ne želeći da menja zastave i uniforme. Jedan od najiskusnijih „letećih vatrogasaca ” bivše Jugoslavije kaže sa setom da je prodajom kanadera učinjena nepopravljiva šteta. Tadašnje vlasti smatrale su da se sa šumskim požarima mogu nositi vatrogasne jedinice, ali kao što i obično biva, život ih je u praksi demantovao. Poslednjih nekoliko letnjih sezona, požari besne i na Primorju i u zaleđu Crne Gore, a poljoprivredna avijacija i lokalni vatrogasci ne mogu da zaustave vatru, dok šume sistematski nestaju. Matulović, koji je bio i poslednji komandir eskadrile kanadera, bezuspešno se zalagao da se ovi jedinstveni i skupoceni avioni zadrže.
„Ceo radni vek proveo sam u ratnoj avijaciji, što kao nastavnik letenja, što u akro grupi „Leteće zvezde”, a polovinu na kanaderima. Takva je bila sudbina i moja i tih aviona – da ih iz Hrvatske dovedem u Crnu Goru, a onda da ih odvedem u Atinu gde su prodati privatniku. Sa grčkim probnim pilotima smo svaki avion ispitivali da bi se oni uverili u stanje vazduhoplova. Bili su veoma zadovoljni kako sa tehnikom, tako i sa nama, ekipom koji je taj posao obavljala profesionalno”, kaže Matulović.
Ovaj pilot koji ima više od 4.000 sati leta što je dovoljno za nekoliko letačkih karijera ističe da se uvek najbolje osećao u vazduhu. Najveći deo penzionerskih dana provodi na moru, roneći ili loveći lignje. Sanja da se vrati pilotiranju, ali je svestan da je sve manje mogućnosti da država njegovo ogromno iskustvo iskoristi.
Ratno vazduhoplovstvo JNA kanadere je nabavilo 1981. i oni su sve do izbijanja rata u Hrvatskoj bili smešteni u bazi Zemunik. Matulović i njegove kolege dve decenije uspešno su gasili požare od „Vardara pa do Triglava”, čak i na Debelom brijegu 1991. dok su ispod njih besneli sukobi na dubrovačkom ratištu. Koliko su bili uspešni svedoči podatak da jedan od nekadašnjih jugoslovenskih kanadera „CL-215” i danas drži svetski rekord u broju bacanja vodenih bombi u jednom danu. Posada koju su činili kapetan Radovan Katanić i kopilot Radoslav Kujundžić je gaseći veliki požar na Hvaru 1983, izvela čak 225 bacanja vode za 24 sata, što je neprevaziđen rezultat u svetu. Ovaj podatak kao potvrdu kvaliteta svojih aviona i fabrika „Bombardier aerospace” navodi na svom zvaničnom internet sajtu.
Cena novog kanadera CL-415 je oko 26 miliona dolara na šta treba dodati i cenu obuke letačkog i tehničkog osoblja. Ovaj avion traži iskusne pilote za glisiranje po moru pri brzini od 130 kilometara na sat i bacanje vodenih bombi sa samo par desetina metara visine. Da bi pilot počeo da leti na kanaderu, mora imati najmanje deset godina letačkog iskustva na drugim vazduhoplovima, a da bi od kopilota postao kapetan, pilot na kanaderu mora da sakupi najmanje 370 sati leta.


Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1 on: June 28, 2012, 11:47:14 am »

Evo i slika pilota i aviona (koji nije pripadao JNA).


* Milan-Matulovic.jpg (10.51 KB, 179x220 - viewed 1954 times.)

* Kanader spoljašnjost.jpg (5.19 KB, 259x194 - viewed 2061 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #2 on: June 28, 2012, 11:50:58 am »

Još slika:


* Kanader unutrašnjost.jpg (148.12 KB, 274x184 - viewed 2152 times.)

* Kanader unutrašnjost 2.jpg (10.2 KB, 275x183 - viewed 2192 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: June 28, 2012, 12:08:51 pm »

Ne znam da li sam upravu ako me sećanje ne vara.Kanaderi JNA bili su crveno ofarbani.
U leto Jula 1983 ili 84-te gledao sam ih iz vojnog odmarališta "Perna-Komodor" na pelješkom kanalu kako dejstvuju gaseći požar izazvan udarom groma u rejonu vrha Sv. Ilija u podnožju čijeg se masiva nalazilo odmaralište.

Opšte karakteristike:

Posada: 2 pilota
Kapacitet za transport ljudstva: 18 putnika (u opciji za transport ljudstva)
Kapacitet tankova: 5,346 litara vode ili 6,123 kg hemikalija
Dužina: 19.82 m
Raspon krila: 28.60 m
Visina: 8.98 m
Površina krila: 100.3 m²
Težina praznog aviona: 12,065 kg
 
Max. težina pri poletanju:
Sa vode: 17,100 kg
Sa zemlje: 19,730 kg
Pogon: 2 × Pratt & Whitney R-2800-83AM 18-cilindarski u radijalnom rasporedu, 2,100 hp (1,566 kW) svaki

Performanse:

Brzina krstarenja maksimalna: 291 km/h (157 knots, 181 mph)
Minimalna brzina krstarenja: 123 km/h (66 knots, 76 mph)
Dolet: 2,260 km (1,220 nm, 1,405 mi)
Brzina penjanja: 5 m/s (1,000 ft/min)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #4 on: June 28, 2012, 12:11:44 pm »

Evo i slika pilota i aviona (koji nije pripadao JNA).

Oznaka je americka (SAD)......?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #5 on: June 28, 2012, 12:16:30 pm »

Predpostavljam da jeste.Nigde nisam mogao da nadjem slike naših crvenih pa sam stavio šta sam našao.
Ako neko ima molim vas da postavi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #6 on: June 28, 2012, 12:21:49 pm »

Evo još slika unutrašnjosti.
(preuzeto sa vikipedije)


* Rezervari sa kompresorom za nadpritisak.jpg (83.34 KB, 800x600 - viewed 398 times.)

* Vrata za bombardovanje.jpg (69.27 KB, 800x600 - viewed 319 times.)
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #7 on: June 28, 2012, 12:27:15 pm »

U 1986.nabavljen je peti po redu Canadair (kao zamena za jedna koji je se srusio).
Ovaj avion u Kanadi je označen kao ev.br.72301, ali je u RV i PVO je prergistrovan u ev.br.72205.

B. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* JRV_Yugoslavian_Canadair_CL-215_Wallpaper_ze79b.jpg (90.25 KB, 1024x768 - viewed 1282 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #8 on: June 28, 2012, 12:32:37 pm »

Znači  Grin  ipak su bili žuti sa crvenim linijama a sa razdaljine i verovatno zbog prelamanja svetlosti meni su tad izgledali tamno narandžasti-crveni.
Logged
ZuluDelta
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 202


« Reply #9 on: June 28, 2012, 10:09:26 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* MyAviationNetPhotoID01425319.jpg (148.31 KB, 1073x701 - viewed 1167 times.)
Logged
ZuluDelta
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 202


« Reply #10 on: June 28, 2012, 10:49:15 pm »

Ovo sam skupio negdje sa neta

javascript:void(0);


Ovaj snimak je vrlo rijedak, mnogi neznaju da su se canaderi koristili i to vrlo uspješno u tretitranju komaraca, ovaj snimak napravio je pilot CL-215 Vlatko Svilar istrčao je s fotoaparatom u rano jutro doslovno iz kreveta, pritom koliko se sjećam dobro negdje opalio s palcom noge i napravio iznad svoje zgrade u Zadru doista lijep prizor  /prijatelju pozdrav ma gdje bio/ marinero

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav ZD


* CL-215 RV.jpg (80.37 KB, 1024x161 - viewed 390 times.)

* CL-215 ZD...jpg (213.35 KB, 1280x939 - viewed 863 times.)
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #11 on: June 29, 2012, 12:14:22 am »

Ja bih malo komentirao do sada napisano. Na početku, cestitke kolega na izboru teme. Zasigurno će se moći puno napisati na ovu temu.

No, ja bih se malo vratio na početak, tj. na njen naslov. On je jednostavno rečeno - kriv, tj. netočan. Naime avion o kojem bi se ovdje trebalo pisati je Canadair CL-215 i ništa više. Nikakav Canadair-Bombardier CL-215, Bombardier CL-215 ili nešto slično. Samo Canadair CL-215.

Istina, firmu Canadair je kasnije kupio Bombardier, no to je već neka druga priča...

Dalje, CL-215 nije nikada (koliko je meni poznato) nazivan „letećim vatrogascem”, niti na prostoru ex-YU, a ni šire. Tako da je ovaj „leteći vatrogasac” najvjerojatnije "proizvod" novinara željnog senzacionalizma. Valjda "leteći vatrogasac" bolje "zvuči" od tamo nekog "dosadnog" CL-215...  Roll Eyes

Znači, naslov teme bi trebao biti Canadair CL-215 i nista više. Tako da možda ne bi bilo loše da to netko (od moderatora ?) ispravi.

Dalje prve dvije slike unutrašnjosti koje su postavljene odmah ispod američkog CL-215 se ne odnose na 215-icu, vec na 415-icu. Unutrašnjost ova dva aviona je kada je oprema u pitanju (pogotovo u cockpitu) bitno različita. Tako da se po meni ove fotke ili moraju izbrisati ili prebaciti u neki novi topic o CL-415.

Kolega ZuluDelta, svaka čast na postavljanju ove druge fotke. Vrlo zanimljivo. Ne čudi me da je pilot koji je slikao ovu fotku "izletio" iz kreveta. Nešto slično sam i ja doživio krajem 80-ih kada je iznad mog krova "protutnjio" CL-215 spuštajući se prema moru. I ja sam tada "izletio" iz kuće i gledao kako avion leti doslovno nekoliko metara iznad vrhova antena na kućama u susjedstvu...
Nezaboravno, i prizor i zvuk R-2800 motora...

Na kraju, ispravak tablice sa neta koju je postavio kolega ZD. Avioni po odlasku sa Zemunika nisu orišli u SLO, vec u ondašnju SRJ (ako se ne varam). U svakom slučaju nekoliko godina su čamili na Surčinu dok nisu "poklonjeni" Grcima...
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #12 on: June 29, 2012, 12:43:12 am »

Jel Vam poznato da Savezna vlada (SiV) ex-Yu 1981.god. nije baš bila za kupnju kanadera? Koliko je meni poznato večinski vlasnik tih kanadera je bila Republička Vlada tadašnje SR Hrvatske.Ti kanaderi nisu bili vlasništo JNA odnosno JRZ I PZO kao što se spominje u prvom postu ovog topica.
« Last Edit: June 29, 2012, 12:56:22 am by kanader41 » Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #13 on: June 29, 2012, 06:50:02 am »

E, to da je tadašnja vlada bila protiv kupnje prvi puta čujem. Zanimljivo.

Quote
Koliko je meni poznato večinski vlasnik tih kanadera je bila Republička Vlada tadašnje SR Hrvatske.
Ako se dobro sjećam, pred nekoliko godina su na jednom drugom forumu ljudi isto to ustanovili. Čini mi se da se tada spominjao omjer vlasništva 60 : 40 u korist Hrvatske, ako se ne varam. U svakom slučaju, sjećam se da su ljudi zaključili da su ti avioni bili hrvatsko vlasništvo. Sad, da li je to zbilja bilo tako ili ne, ne bih znao.

Avioni su po svemu sudeći najvjerojatnije bili u JRV-u iz praktičnih razloga, zbog lakšeg i jednostavnijeg održavanja u njihovim remontnim zavodima. Nešto slično poput ranije situacije sa SUCVP-ovom Dakotom koja je također imala vojne oznake iako joj je namjena bila zapravo civilna (kalibracija).
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: June 29, 2012, 06:52:44 am »


 Neki dokaz za tu tvrdnju? Ma kako bila jaka finansijski neka od bivših republika bivše nam SFRJ, mislim, da nije bila moćna da bude većinski vlasnik flote tih aviona.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.