PALUBA
April 20, 2024, 12:25:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Pilot Sandra (24) spasla tri galeba od rode!  (Read 8830 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #15 on: June 30, 2012, 02:58:22 pm »

Znam za to skrnavljenje jezika radi političke korektnosti na temu polne ravnopravnosti, ali je u ovom slučaju novinar upotrebio nepostojeći čin, jer je nedavno stupilo na snagu novo PS VS u kome jasno piše da su činovi isključivo u muškom rodu, a da se oficiru (ne "oficirki") ženskog pola obraća sa "gospođo" pre navođenja čina. Jeste rogobatno, ali je tako, to je zvaničan dokument. A mediji u Srbiji i jesu na jadnom nivou jer je danas svako "novinar".
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #16 on: July 01, 2012, 04:59:02 am »


   Ja ne vidim nista posebno sto je Sandra uradila. Avion se nije cak ni odlepio od tla,pri usisavanju rode motor je izgubio snagu,i sasvim logicno da se prednji tocak spustio na pistu usled gubitka brzine,"hit the brake" i avion staje. Pa mislim da bih to i ja uradio koj nikad nisam bio u avionu (pod uslovom da mi pokazu gde su kocnice  Grin). Sta je mogla da uradi? Da proba da se odlepi od piste-ne moze,motor crk'o. Ja zaista ne vidim sta je moglo da se desi u toj situaciji (skroz bi bila drugo da se avion odlepio od piste na par desetina metara).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #17 on: July 01, 2012, 08:23:11 am »

Mogla je da izbaci kočeći padobran i mirna Bačka... bez oštećenja po avion.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: July 01, 2012, 08:29:48 am »

Ma radi se o ženskom čeljadetu, pilotkinji, ( a lijepo izgleda.. Wink ), pa narod i nesvjesno joj je naklonjen.
Inače da se to desilo nekom mazgovu iz našeg roda (muškog), niko nebi ni primjetio događaj o kome
se priča.

U svakom slučaju dobro je ispalo.. laugh
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #19 on: July 01, 2012, 08:34:26 am »

Ma radi se o ženskom čeljadetu, pilotkinji, ( a lijepo izgleda.. Wink ), pa narod i nesvjesno joj je naklonjen.
Inače da se to desilo nekom mazgovu iz našeg roda (muškog), niko nebi ni primjetio događaj o kome
se priča.

U svakom slučaju dobro je ispalo.. laugh

Ne bi mi smetalo... samo kad bi izostalo pravljenje narodnog heroja Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: July 01, 2012, 08:43:43 am »

Quote

Ne bi mi smetalo... samo kad bi izostalo pravljenje narodnog heroja Smiley

Da, tu bi se s tobom složio.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #21 on: July 01, 2012, 09:07:48 am »

Znam za to skrnavljenje jezika radi političke korektnosti na temu polne ravnopravnosti, ali je u ovom slučaju novinar upotrebio nepostojeći čin, jer je nedavno stupilo na snagu novo PS VS u kome jasno piše da su činovi isključivo u muškom rodu, a da se oficiru (ne "oficirki") ženskog pola obraća sa "gospođo" pre navođenja čina. Jeste rogobatno, ali je tako, to je zvaničan dokument. A mediji u Srbiji i jesu na jadnom nivou jer je danas svako "novinar".

..... to je tako - bolje je ne znati previse, onda te smeta...

Jutros citam sljedece ----

Nakon trinaest dana provedenih u svemiru jučer su se na Zemlju uspješno spustili prvi kineski astronauti, među kojima je i bila jedna žena. Kapsula s astronautima spustila se na Zemlju u Mongoliji.......,

U ovom slucaju, novinarka se koristila valjda engleskim originalom gdje stoji naziv Inner Mongolia (kineska pokrajina Unutarnja Mongolija), pa pojednostavila u Mongoliju..... Za sada - nisu ispravili...... Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #22 on: July 01, 2012, 12:27:36 pm »


 Nije za Orden Narodnog Heroja, ipak je školovana za to! Moglo je svašta da se desi. Odluke donešene u deliću sekunde? Devojka- pilot je odlično reagovala, prekinula poletanje i zaustavila avion na pisti. Kočeći padobran bi uleteo u kolegu, svako skretanje s pravca poletanja bi doveo do sudara s nekim od drugih aviona.  Profesinalno urađen posao u vanrednim okolnostima i ništa više( po meni).
 Senzacionalizam " novinarske profesije"!
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #23 on: July 01, 2012, 01:03:13 pm »

@kilezr

Svaka čast za komentar, 100% stojim iza njega! Koliko je senzacionalizam današnjeg novinarstva "bolest" pa se pravi i tamo gde ga nema i vid je jedne krajnosti toliko je i post člana sa nikom "tihi" druga krajnost (" ...i ja bih to umeo da uradim"). Pravovremenost i ispravnost njene reakcije je samo za pohvalu, nikako za nipodaštavanje.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #24 on: July 01, 2012, 01:05:00 pm »

Moraću da ovde upostujem ovo... pročitajte i uporedite sa učinjenim:

Izvod iz 3-VANREDNI POSTUPCI na N-62

3.2.2 - OTKAZ MOTORA U POLETANJU
a - U fazi zaleta
 - ručicu snage motora povući do kraja "na sebe";
 - zatvoriti slavine visokog i niskog pritiska goriva;
 - izvući padobran za kočenje povlačenjem ručice "KOČNI PADOBRAN";
 - kočiti prema potrebi i u zavisnosti od preostale dužine PSS;
 - kada se avion zaustavi isključiti akumulator;
 - osigurati sedište;
 - pritiskom na brzorastavnu bravu odvezati padobransko--sedišne
 veze;
 - odvojiti deo priključka za ličnu opremu koji pripada pilotu, od dela koji
 pripada sedištu;
 - odvojiti gajtan koji je povezan sa paketom za preživljavanje;
 - otvoriti poklopac kabine i napustiti avion.

Napomena: Ukoliko dođe do slabije efikasnosti kočenja, kočenje vršiti
 pomoćnim putem povlačanjem ručice "PARKIRANJE AVIONA".

 Ako u fazi poletanja predstoji izletanje sa PSS na neravan teren:
 - prekidačem "SALVO" odbaciti spoljne terete sa nosača ispod krila;

UPOZORENJE! SA PREKIDAČEM "SALVO" PODVESNI TERETI SE ODBACUJU NA
 "PASIV":
 - AKO JE PREKIDAČ "GLAVNI ORUŽNI" ISKLJUČEN,
 - AKO JE PREKIDAČ "GLAVNI ORUŽNI" UKLJUČEN A PREKIDAČ
 "AKTIV- PASIV" U POLOŽAJU "PASIV".
 UKOLIKO SE SPOLJNJI TERET NE MOŽE ODBACITI PREKO
 PREKIDAČA "SALVO", TERET ODBACITI POMOĆU RUČICE ZA
 MEHANIČKO ODBACIVANJE SPOLJNJIH TERETA (PREKIDAČ
 "AKTIV-PASIV" TREBA DA BUDE U POLOŽAJU "PASIV" AKO JE
 UKLJUČEN PREKIDAČ "GLAVNI ORUŽNI).

 - u slučaju da se ne može izbeći direktan sudar sa preprekom,
 blagovremeno napustiti avion izbacivim sedištem.

b - U fazi uzleta
 - ručicu snage motora povuci do kraja "na sebe";
 - izvršiti ponovno dodirivanje PSS (pristajanje);
 - izvuci padobran za kočenje povlačenjem ručice "KOČNI PADOBRAN";
 - zatvoriti slavine visokog i niskog pritiska goriva;
 - kočiti prema potrebi i u zavisnosti od preostale dužine PSS;
 - kada se avion zaustavi isključiti akumulator;
 - osigurati sedište;
 - pritiskom na brzorastavnu bravu odvezati padobransko -sedišne veze;
 - odvojiti deo priključka za ličnu opremu koji pripada pilotu od dela koji
 pripada sedištu;
 - odvojiti gajtan koji je vezan sa paketom za preživljavanje;
 - otvoriti poklopac kabine i napustiti avion.

Napomena: Ukoliko dođe do slabije efikasnosti kočenja glavnog -
 osnovnog uređaja za kočenje, kočenje vršiti pomoćnim putem
 povlačenjem ručice "PARKIRANJE AVIONA".

 U slučaju da se avion ne može zaustaviti na PSS i predstoji izletanje na
 neravan teren:
 - prekidačem "SALVO" odbaciti spoljne terete sa nosača ispod krila;

UPOZORENJE! SA PREKIDAČEM "SALVO" PODVESNI TERETI SE ODBACUJU
 NA"PASIV":
 - AKO JE PREKIDAČ "GLAVNI ORUŽNI" ISKLJUČEN;
 - AKO JE PREKIDAČ "GLAVNI ORUŽNI" UKLJUČEN, A
 PREKIDAČ "AKTIV- PASIV" U POLOŽAJU "PASIV".
 UKOLIKO SE SPOLJNI TERET NE MOŽE ODBACITI PREKO
 PREKIDAČA "SALVO", TERET ODBACITI POMOĆU RUČICE ZA
 MEHANIČKO ODBACIVANJE SPOLJNJIH TERETA (PREKIDAČ
 "AKTIV-PASIV" TREBA DA BUDE U POLOŽAJU "PASIV" AKO JE
 UKLJUČEN PREKIDAČ "GLAVNI ORUŽNI).

 - u slučaju da se ne može izbeći direktan sudar sa preprekom,
 blagovremeno napustiti avion izbacivim sedištem.

c - U fazi poleta

 Ukoliko je do otkaza motora došlo pre uvlačenja stajnog trapa:
 - obezbediti brzinu za ponovno pristajanje;
 - dalji postupak je isti kao pri otkazu motora u fazi uzleta.
 U slučaju da je do otkaza motora došlo u fazi uvlačenja stajnog trapa, napustiti
 avion koristeći izbacivo sedište jer sletanje sa delimično uvučenim stajnim trapom i
 dalji postupak kao pri otkazu motora u fazi uzleta ne garantu je bezbednost posade
 aviona.

d - Delimičan otkaz motora

 - proveriti da je ručica snage motora potpuno napred - puna snaga motora;
 - ukoliko je do smanjenja snage motora došlo u fazi zaleta i
 uzleta, prekinuti poletanje i postupiti kako je opisano za potpuni otkaz motora.
 Ako je do delimičnog otkaza motora došlo u fazi poleta, i ako je potisak motora
 dovoljan za nastavak poletanja, postupiti na sledeći način:
 - zadržati punu snagu motora;
 - uvuci stajni trap i zakrilca;
 - isključiti uredjaj regulacije temperature izduvnlh gasova;
 - prekidačem "SALVO" odbaciti podvesne terete sa nosača naoružanja;
 - smanjiti ugao penjanja i održavati potrebnu brzinu, najmanje 280 km/h,
 okrenuti avion ka aerodromu, izvuci stajni trap i zakrilca, i sleteti.
 Ukoliko snaga motora nije dovoljna za nastavak poletanja i formiranja školskog
 kruga, napustiti avion pomoću izbacivog sedišta.
Logged
topalovicdj
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 395


« Reply #25 on: July 07, 2012, 02:27:39 pm »


   Ja ne vidim nista posebno sto je Sandra uradila. Avion se nije cak ni odlepio od tla,pri usisavanju rode motor je izgubio snagu,i sasvim logicno da se prednji tocak spustio na pistu usled gubitka brzine,"hit the brake" i avion staje. Pa mislim da bih to i ja uradio koj nikad nisam bio u avionu (pod uslovom da mi pokazu gde su kocnice  Grin). Sta je mogla da uradi? Da proba da se odlepi od piste-ne moze,motor crk'o. Ja zaista ne vidim sta je moglo da se desi u toj situaciji (skroz bi bila drugo da se avion odlepio od piste na par desetina metara).
pa vidi se da nisi nikad bio u avionu,cim tako kazes.Uradila je pravu stvar za koju je obucavana,bila je snalazljiva,ne treba hvalospeve ali ste mislim preostri,,kao nije to nista ,to bi ja uradio OK.Nemojte mudrovati pogotovo oni koji ocigledno nemaju ni sekunda u vazduhu sami
pozdrav Djordje
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #26 on: July 08, 2012, 06:27:33 pm »


   Ja ne vidim nista posebno sto je Sandra uradila. Avion se nije cak ni odlepio od tla,pri usisavanju rode motor je izgubio snagu,i sasvim logicno da se prednji tocak spustio na pistu usled gubitka brzine,"hit the brake" i avion staje. Pa mislim da bih to i ja uradio koj nikad nisam bio u avionu (pod uslovom da mi pokazu gde su kocnice  Grin). Sta je mogla da uradi? Da proba da se odlepi od piste-ne moze,motor crk'o. Ja zaista ne vidim sta je moglo da se desi u toj situaciji (skroz bi bila drugo da se avion odlepio od piste na par desetina metara).
pa vidi se da nisi nikad bio u avionu,cim tako kazes.Uradila je pravu stvar za koju je obucavana,bila je snalazljiva,ne treba hvalospeve ali ste mislim preostri,,kao nije to nista ,to bi ja uradio OK.Nemojte mudrovati pogotovo oni koji ocigledno nemaju ni sekunda u vazduhu sami
pozdrav Djordje

  Nema problema Djordje,nisam bio u avionu nikada,tu si u pravu.no,sve sto je uradila je bilo da je pritisnula kocnicu kada je otkazao motor.I to je sve.To je i trebala da uradi (mada kako vidim ovu proceduru gore,ne bas parkirnu). Ko bi uradio suprotno,i sta bi uradio?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #27 on: July 08, 2012, 09:25:29 pm »

Ministarstvo odbrane je zadnjih godina mnogo ulagalo u marketing, nebi li na taj način podiglo ugled vojske u običnom narodu. Nažalost, naspram toga zanemarili su primarne odlike koje daju vojsci kvalitet - opremljenost i obučenost. Ipak, marketinška služba je odahnula, jer ovog puta nije bilo udesa sa fatalnim posledicama. Mlad neiskusan pilot (pilotkinja) je imao peh na uzletanju - nije ona kriva za pticu u motoru. Avion nije potpuno uništen (mada je malo izvesno da će uskoro ponovo leteti), nije bilo povreda ni žrtava. Šta narod zna šta je procedura, obuka, trening, pilotski refleksi, automatizam. U neka druga vremena, nadležne službe bi preispitivale odgovornost pilota, jer nije postupio prema uputstvima za ovakve situacije i sačuvao avion. Ali to je u neka druga vremena, gde su piloti imali pravu nastavu i obuku. Danas su kriterijumi prilično srozani, kvalitet i kvantitet obuke je dosta lošiji. Nisu maldi i neiskusni piloti sa jednocifrenim brojem sati samostalnog naleta krivi. Opet, svi u MO su odahnuli, i iskoristili situaciju u svoju korist - potencijalnu nesreću su u medijama plasirali na sasvim drugi način. Da je pilot bio muškarac, nebi ni znali za ovo. Za vreme mog služenja vojnog roka, za 3 meseca, imali smo 2 mnogo opasnije situacije - sudar sa pticom u vazduhu i otkaz hidraulike stajnog trapa u vazduhu. U oba slučaja su iskusni piloti (leteli '99. u borbenim misjiama) uspešno prizemnili avion (prvi uopšte nije video kroz čeono staklo). Ni jedne novine nisu pisale o tome.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #28 on: July 13, 2012, 03:10:32 am »

Čuveni pilot iz vremena JRV, Omer Avdaković (poznat po preletu MiG-23 bez pilotskog sedišta) je na poletanju tokom dežurstva u Puli (80 i neke) imao uletanje galeba u motor. Nosni točak je već bio iznad piste kada se to desilo i on je odlučio da ipak pokuša da spasi avion, iako bi mnogi iskočili u istoj situaciji. Uspeo je u tome, a posledice po avion su bile iste kao i u slučaju sa ovim G-4, uništen motor i oštećenje stajnog trapa uz obavezno spržene gume što je normalno kod ovakvog vanrednog zaustavljanja. Eh da, Omer je malo i izleteo van piste pre nego se zaustavio.
Na kraju, avion je popravljen i vraćen u službu. Nadam se da će isto da se desi i sa G-4 iz ove priče.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #29 on: July 13, 2012, 11:37:26 am »

Velika je razlika izmedju G-4 i 21-dinice.

21-dinica polece je oko 310-330 km/h (tu negde), treba joj vise piste a koliko mi se cini poletanje je obavezno sa forsazom tako da ju je teze obuzdati.

Bez obzira poletanje i sletanje su najkriticniji u avijacij i svaki vanredni dogadjaj u tim fazama je prilicno "nezgodan" i opasan.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.