PALUBA
March 29, 2024, 07:21:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-16C 02.05.1999.  (Read 58243 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #30 on: November 02, 2012, 11:34:22 pm »

Problem bi nastao da je avion pao dublje u teritoriju tadasnje Jugoslavije. Tada bi postojala mogucnost da se helikopteri vizuelno uoce od strane neke PVO jedinice, pa bi se moglo dejstvovati lakim prenosnim PVO sistemima. To je moj zakljucak. A pitam Vas, da li se to sme, i da li je moguce?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #31 on: November 02, 2012, 11:55:34 pm »


Interesantno je to pitanje. Da li je nekim aktima međunarodnog prava regulisana zabrana dejstvovanja po letelicama u SAR misijama u toku ratnih dejstava, na teritoriji protivničke strane?
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #32 on: November 03, 2012, 01:43:42 am »

A kako znas da je nekoliko helikoptera, transportnih u pratnji borbenih u SAR misiji? Nije to crveni krst, borbene letelice pune vojnika na tvojoj teritoriji. I ne vidim razlog za tako nesto, postoji medjunardno ratno pravo i pravila ponasanja prema zarobljenicima. Da se postuje, ne bi niko rizikovao sa spasilackim operacijama.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #33 on: November 26, 2012, 02:30:47 pm »




   Kao učesnik i svedok u ovom i prethodnom obaranju F-117 čini mi se da se neke stvari ne podudaraju. Na linku koji daje intervju sa oborenim pilotom na više mesta se pominje da je obaranje bilo 01.05.1999. Da li je u pitanju razlika u vremenskim zonama u Americi i kod nas ili je reč o različitom događaju. U tom periodu je srušen isto F-16 koji je pao na Cer dejstvom sistema Strela-10J iz sastava SARD PVO 453. oklopne brigade razmešten u okolini Sremske Mitrovice. Ne sećam se tačno datuma ali znam da je obaranje potvrđeno i da su posada i starešine unapređeni, a neki i odlikovani povodom ovog događaja.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #34 on: November 26, 2012, 02:36:25 pm »

Šta se desilo sa pilotom?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #35 on: November 26, 2012, 02:42:06 pm »

Pa, izvučen je vrlo brzo.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #36 on: November 26, 2012, 04:44:50 pm »

@micha- F-16 koji je pao na Cer kod sela Nakucani. Nisam bas shvatio tvoj post najbolje, cini mi se da si hteo reci da su za dva dana oborena 2 F-16.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #37 on: November 26, 2012, 05:09:31 pm »

Ja sam uspeo da pronadjem jedan drugi podatak. Naime osim ovog sto je pao kod Nakucana 2.maja 1999. godine prema izvestajima od 01.05.1999. godine kaze da je jedan F16 pao 11 milja istocno od grada KOZLUK. Medjutim u izvestaju se navodi broj onog iz Nakucana.

Neobicno je:

-Vest je od 01.maja 1999.godine a ovaj kod Nakucana je pao 02.05.1999.
-Pominjanje mesta padao kao "11 milja istocno od grada Kozluk" a koliko mi se cini to je jedno selo na levoj strani Drine, pored toga daleko vecih mesta ima kao orijentir. Naravno ako se prisetimo razih gluposti izrecenih u medijima a u vezi geografskih pojmova onda jos vise cudi gde uopste pronadjose taj Kozluk.

Da li je u pitanju vremenska razlika ili nesto drugo ne znam.
 
http://www.f-16.net/news_article214.html
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #38 on: November 26, 2012, 06:11:14 pm »

@micha

Sigurno nisu za dva dana oborena dva F-16 a iako jesu drugi nije pao sigurno na teritoriju SCG ili ti konkretno na Cer. Da li je ili ne pogođen neki avion 1. maja to ne bih znao ali sigurno nije pao na Cer i to mogu garantovati 100%.

@Kuzma

U pitanju je vremenska razlika pa eto pogledaj i za obaranje komandanta Pavlovića na pominjanom sajtu http://www.f-16.net/news_month05_year1999.html navodi se 3. a ne 4. maj. Pominjanje sela Kozluk koje se nalazi u istočnom delu Republike Srpske uz granicu, dugo se protezalo kroz naše medije (većinom pisane) ali i kroz strane pa se i danas na više mesta na internetu može naći kao podatak za lokaciju pada F-16.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #39 on: November 27, 2012, 12:49:38 am »



   Iz Američkih izvora se tvrdi da je avion pogođen pri povratku sa zadatka u okolini Novog Sada na visini 4300 m. Ako se pravom linijom povežu NS i mesto pada aviona u s. Nakučani ispada da je taj avion bio najbliži pomenutom sistemu Strela 10-MJ iz sastava 453.br. koji je tih dana bio raspoređen u blizini ekon. Glac u ataru između Srem. Mitrovice i s. Šašinci, a mnogo dalji od zone razmeštaja 250. Raketne brigade koja je bila toga dana u rejonu sela Karlovčić. Maltene je preleteo iznad lansera na visini koja je na granici dometa, a koji je tih dana u navedeno vreme oko 02 oo (ne sećam se tačno datuma) imao jedno uspešno lansiranje nakon čega se čula eksplozija. Pošto je bio mrak mogla se uočiti i svetlost u trenutku kada je raketa pogodila cilj, koji je nakon pogotka nastavio da leti u plamenu prema jugu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


   Pošto je sistem lansiranja na ovom oruđu takav da se ne može dejstvovati dok glava rakete ne zahvati cilj isključena je svaka mogućnost slučajnog lansiranja. Takođe, ako cilj izmakne ili iz nekog drugog razloga glava više ne zahvata cilj raketa će kada potroši gorivo pasti bez aktiviranja eksplozivnog punjenja, tako da se nakon remonta može ponovo upotrebiti. To znači da je pomenuta raketa morala pogoditi neki cilj pošto se nedugo nakon lansiranja čula detonacija i video bljesak na nebu, nakon čega se zapaljeni predmet udaljio ka jugu. Ovaj sistem nema poseban radar za osmatranje (tako da se pogodak ne može neposredno utvrditi na pokazivaču), mada se može povezati na informacioni sistem i koristiti podatke drugih sistema ili oblasne kontrole letenja, već se navodi pelengatorom koji detektuje EM zračenja u vazdušnom prostoru i usmerava raketu koja nakon zahvata cilja pomoću senzora u glavi signalizira zvučno zahvat i mogućnost dejstva. Posao dežurnog operatora je da nakon toga lansira po dobijenom odobrenju ili samostalno. Po izlasku rakete iz kontejnera na kupoli pali se marševski motor koji takođe ostavlja trag tako da se let rakete može donekle pratiti vizuelno ako je vidljivost dobra. Pošto sam bio u kontaktu sa posadom pomenute Strele u tom periodu mislim da je u knjizi pogrešno navedeno ko je oborio famozni F-16 toga dana u Nakučanima.

   Dosta vremena je prošlo pa se i ne sećam svih detalja i imena aktera pa bi bilo dobro da neko ko je bolje upućen proveri još jednom sve, u svetlu ovih podataka koje sam naveo. Moguće je i da ja grešim, ali sve ove godine sam verovao u ovo što sam izneo i malo me iznenadilo kada sam na ovom forumu pročitao da je i taj avion oborila 250. brigada PVO.






* sava-1.JPG (19.19 KB, 606x321 - viewed 227 times.)
« Last Edit: November 27, 2012, 12:58:01 am by micha » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #40 on: November 27, 2012, 09:30:19 am »

Samo jedan divizion 250.rbr je bio u rejonu Karlovcica a ta brigada ih je imala 8 ili 9 (diviziona). Tako je divizion iz Obrenovca bio lociran izmedju Obrenovca i Uba.

Sto se tice obaranja ovog F16 ponovo postoji par nelogicnosti.

1. Ako se vracao sa zadatka zbog cega bi iz pravca NS zar nije imao kraci put da izadje iz opasne zone
2. Ako je to bio povratak sa misije odakle mu onda jedna protivradarska raketa koju je prilikom pogotka ispustio i ista pala i eksplodirala u s. Zvecka kod Obrenovca. Tada je pogodila prizemnu terasu jedne privatne kuce.

Logika govori da je taj avion lete iz pravca BG ili mozda Panceva i da je pogodjen bas onako kakva i jeste zvanican verzija  - od strane 3.rd. Inace ovo je i verzija koja se u obrenovackom divizionu pricala odmah posle bombardovanja. Sticajem okolnosti taj divizion je bio u istoj kasarni sa jedinicom u kojoj sam radio.

P.S

Postoje izvestaji gde kaze da su americki avioni porusili mostove u Novom Sadu kako bi sprecili doturanje novih snaga VJ na Kosovo posto se za to koriste. Pa ima i ono da je Novi Sad grad na Kosovu. Toliko o americkim izvorima.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #41 on: November 27, 2012, 09:54:59 am »

Takođe, ako cilj izmakne ili iz nekog drugog razloga glava više ne zahvata cilj raketa će kada potroši gorivo pasti bez aktiviranja eksplozivnog punjenja, tako da se nakon remonta može ponovo upotrebiti.

Nešto nisam siguran da to baš tako radi niti sam ikada čuo za taj postupak. Osim što je krajnje nebezbjedno, na šta liči raketa koja je kao kamen pala s nekoliko kilometara visine...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #42 on: November 27, 2012, 10:37:50 am »

Nešto nisam siguran da to baš tako radi niti sam ikada čuo za taj postupak. Osim što je krajnje nebezbjedno, na šta liči raketa koja je kao kamen pala s nekoliko kilometara visine...
Стрела-1 нема самоликвидатор, за С-10 не знам.
Братова јединица је имала погодак у свињац, на сву срећу без жртава.
Сељак је мислио да је пао Томахавк, и остао у том убеђењу јер није видео ћирилицу на ракети.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #43 on: November 27, 2012, 11:23:09 pm »




   Sve Ruske iliti Sovjetske vođene rakete imaju takav princip da ukoliko ne pogode cilj ili se ne aktiviraju blizinskim upaljačem padnu na zemlju. Naprimer Maljutka kao prva i najduže upotrebljavana POVR, a isto tako i Strela 2 i 2M kao proizvodi istog konstruktorskog biroa. To nije ništa novo za ovaj tip napružanja već je pitanje ko je oborio pomenuti F-16 pre toliko godina. Čudi me da se ne javlja još neko od svedoka sa svojim komentarima.


Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #44 on: November 28, 2012, 09:30:32 am »

Sve Ruske iliti Sovjetske vođene rakete imaju takav princip da ukoliko ne pogode cilj ili se ne aktiviraju blizinskim upaljačem padnu na zemlju.

Ako se ne varam, samouništavaju se, u slučaju promašaja, i Strela-10 i Strela-2M.
Mene je najviše začudila tvrdnja da se rakete koje padnu remontuju i opet koriste.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.