PALUBA
March 28, 2024, 11:45:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-16C 02.05.1999.  (Read 58234 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #45 on: November 28, 2012, 05:11:58 pm »




   Mogu se remontovati ako posada uspe da ih nađe i ako nisu u većoj meri oštećene. S obzirom na visoku cenu ovih oruđa to je na neki način i logično da se iskoristi sve što se može od neeksplodirane rakete. Za samolikvidator nisam siguran da ga ove PVO rakete imaju, za Maljutku znam sigurno da ga nema, a sigurno se koristi na Zolji što je i normalno s obzirom na njenu jednokratnu primenu. Bez obzira na iznete tehničke detalje i dalje se niko nije javio da razmotri ko je stvarno pogodio F-16.

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #46 on: November 28, 2012, 05:35:54 pm »

Наведено је да је авион летео на 4300 метара. На тој висини су и летели да би избегли ЛПАА и ИЦ вођене ракете.
Не знам одакле је податак да је плафон гађања за Стрелу-10 толики, обично се наводи до 3500 метара.

Што се тиче гађања, имао сам прилике да гледам неколико гађања са Пасјаче, како се испоставило са Стрелама 2. ИЦ вођене ракете могу да ухвате циљ који лети на већој висини од плафона гађања. Код једног ноћног гађања ми се учинило да су погодили - видела се тачка од мотора ракете, улазак у облак, а онда бљесак и касније експлозија (каснила је због даљине). Само што су бљесак и експлозија били од ракете коју је авион испалио назад. Мислим да осматрањем није лако установити да ли је нешто погођено или није. Бљесак је могао бити и од ИЦ мамаца, наводна експлозија од пробијања звучног зида итд.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #47 on: November 28, 2012, 07:55:01 pm »

Овде има технички далеко писменијих од мене па да не испадне да држим "слово" некима из технике. Технику баш и не знам али знам физику.  Та наука има неке законитости. Кад нешто што лети врло брзо оде увис, којом брзином то исто средство падне на земљу? И све што не оде у орбиту око Земље мора сигурно да падне назад. Ако нема падобран или неки "успорач" онда ће да "тресне".  Нема ту никве науке и технике.  И сад то што "тресне" неко скупља да би га ремонтовао? Па није убојна глава ракете само метални ваљак са експлозивом. Има у њему и фине механике и елктронике којој баш не прија "трескање". Можда у Русији то скупљају  за "ремонт" (ушта чисто сумњам), али овде то скупљају да би се уништило. Евентулано, можда је могуће искористити неку компоненту, али тешко да је то могуће.

О чему овде полемишемо. О нечему што је непобитно утврђено? Авион је оборио ракетни дивизион 250.рбрПВО.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #48 on: November 28, 2012, 08:03:49 pm »

Ja sam uspeo da pronadjem jedan drugi podatak. Naime osim ovog sto je pao kod Nakucana 2.maja 1999. godine prema izvestajima od 01.05.1999. godine kaze da je jedan F16 pao 11 milja istocno od grada KOZLUK. Medjutim u izvestaju se navodi broj onog iz Nakucana.

Neobicno je:

-Vest je od 01.maja 1999.godine a ovaj kod Nakucana je pao 02.05.1999.
-Pominjanje mesta padao kao "11 milja istocno od grada Kozluk" a koliko mi se cini to je jedno selo na levoj strani Drine, pored toga daleko vecih mesta ima kao orijentir. Naravno ako se prisetimo razih gluposti izrecenih u medijima a u vezi geografskih pojmova onda jos vise cudi gde uopste pronadjose taj Kozluk.

Da li je u pitanju vremenska razlika ili nesto drugo ne znam.
 
http://www.f-16.net/news_article214.html

evo jednog svjedocenja iz prve ruke, tog u to vrijeme 99. godine prolazio sam autom u bilzini sela Kozluk, vise prema Tuzli, i to u Federaciji BiH, cuo se prasak, udar (avion nisam vidio), policija je blokirala cijelo podrucije i preusmjerila promet na "alternativne" pravce. Znaci ipak zapadno od Kozluka, ali se vriejeme bas podudara.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #49 on: November 28, 2012, 08:42:45 pm »

Pitanje dana-gde je zavrsio motor od F-16?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #50 on: November 28, 2012, 08:46:39 pm »

Ljudi treba da nam bude jasno da sve rakete imaju samolikvidator ili uređaj koji će uništiti sredstvo, ako posle promašaja cilja padne na zemlju ili udari u vodenu površinu.
Ima puno razloga za to, prvenstveno bezbednosnih.

Ukoliko raketa padne na zemlju pre nego što potroši svo svoje gorivo - ono će se sigurno zapaliti i eksplodirati.

Ako je svo gorivo potrošeno, bojeva glava je sigurno armirana (dovedena u oštro stanje), pa će udarom u zemlju ona eksplodirati i uništiti raketu - ukoliko je samolikvidator zakazao (što je vrlo redak slučaj).

Pa čak, iako se kojim slučajem ne desi ovo što sam u prethodne dve rečenice napisao, treba imati na umu da sve rakete lete brzinom metka - preko stotinu i više m/s (da bi uopšte mogle opstati u vazduhu i leteti). I ako pri toj brzini udare u bilo kakvu prepreku raspašće se u param parčad.

Mi smo ozbiljan vojni forum. Ne bi smeli da valajmo takve gluposti, da posle ispaljenja i pada rakete na zemlju, ona ide na remont i može ponovo na gađanje.


Tako nešto postoji kod torpednog naoružanja. Školsko torpedo, nakon što potroši svo gorivo isplivava na površinu mora i posebnim uređajem javlja svoju poziciju. Brodovi ga pokupe, ide na remont i posle toga je spremno za novo školsko gađanje.

Tako nešto sa raketama nije slučaj!  
Osim, ako se radi o nekoj specijalnoj izvedbi, koja ima namenu da se posle ispaljenja vrati u fabriku. Takve rakete moraju imati specijalne usporivače, padobrane i sl. da se ne bi oštetile kada padnu na zemlju.
Prave, bojeve rakete kada se ispale, možeš im reći zbogom, nema više!
« Last Edit: November 28, 2012, 08:55:14 pm by lovac » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #51 on: November 28, 2012, 09:25:38 pm »

vathra, u to vreme su sva deca razlikovala eksploziju nekog ubojnog sredstva i probijanje zvucnog zida, gde nece vojska i to plavci. ajde rezerva djenje-djene, ali aktivni, koji rukuju pvo sredstvima bi isgurno prepoznali zvuk.
 
to da se ispaljena bojeva raketa moze remontovati ne verujem, iz razloga koji je dzumba naveo. pa vidli smo dzumle harmova koji su popadali kod nas na sta lice. meni bar ni jedan nije izgledao kao nesto sto se moze remontovati, vec samo reciklirati.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #52 on: November 28, 2012, 09:50:21 pm »

vathra, u to vreme su sva deca razlikovala eksploziju nekog ubojnog sredstva i probijanje zvucnog zida, gde nece vojska i to plavci. ajde rezerva djenje-djene, ali aktivni, koji rukuju pvo sredstvima bi isgurno prepoznali zvuk.
За децу ти не могу рећи јер се тад нисам дружио са њима, а за војску са којом сам био (додуше нису били плавци), ти могу рећи да значајно прецењујеш ниво образовања и познавања војне технике. Све и да је све било савршено (а није), ипак се ради о врло специфичном искуству које је могуће добити само у рату.

Добар је пример мој капетан који је у неком селу близу нас видео мајстора за оправљање ПВО система Шило. Ја тад нисам знао да га имамо, односно да је то један од назива за ракету Игла за коју сам знао да је имамо. Питао сам капетана да се можда не ради о Шилки - на шта он није био сигуран о ком од та два система се ради (!!!?)

Да не спомињем класиће војнике који су ме пар дана пред рат убеђивали да имамо С-300, и као доказ ми показали слику са насловне стране Војске (са Кубом). Дијалог је био:
-(ја) Није то С-300.
- А него шта је то онда ако није С-300.
-(ја) Куб.
- Никад ти ја нисам чуо за Куб. Мора да имамо С-300, иначе се не би овако курчили.
-(ја) Немамо С-300 и курчимо се.

----

Иако сам имао солидно предзнање кад сам дошао у војску, неколико појава сам први и једини пут тад видео, а право да ти кажем неке од њих и даље их не разумем довољно добро. Током рата сам провео доста времена на стражи у околини Ниша и имао сам времена да осматрам дејства НАТО. Горепоменуто дејство Стреле-2 сам гледао ноћу. Још једно дејство сам осмотрио током дана - односно нас неколико је приметило само траг ракете, ништа друго пре тога. Огромна је разлика у условима осматрања.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #53 on: November 28, 2012, 09:58:38 pm »




   Pa zato se određena vrsta raketa, namenjena da je može koristiti običan vojnik sa minimalnom obukom i naziva ,,Ispali i zaboravi''. Ova raketa iz sistema Strela 10 sigurno nije takve vrste iako služi za PVO zaštitu oklopne brigade na maršu i u to vreme nije bila formacijski raspoređena u jedinicu raketne brigade PVO već u sastavu brigade KOv.
    Što se tiče visine, podatak od 3500 m  maksimalne visine se odnosi na originalnu Rusku raketu koja je sredinom 80-tih nabavljena za JNA. Ovde se radi o oruđu koje je montirano na domaće vozilo slično BVP-u sa domaćom raketom kojoj je povećana ubojitost dodavanjem čeličnih šipki, kao i žilavost rakete pri oštrim manevrima i velikim ubrzanjima. O krajnjoj visini i dometu nisam uspeo da nađem podatke za ovu modifikovanu raketu pa je moguće da su poboljšani. Takođe u ovom domaćem vozilu, kojih je ukupno napravljeno 3 primerka od kojih su dva u Srbiji a jedan verovatno u Republici Srpskoj, ubačena je domaća elektronika od radio-uređaja RU-30, unutrašnje veze , identifikatora F-O-F i još avio opreme za koju nisam siguran čemu služi.
   Takođe, podatak o visini na kojoj je pogođen F-16 treba uzeti sa rezervom pošto GPS uređaji za vreme NATO intervencije nisu tačno pokazivali položaj, pogotovo visinu tačke gde je bilo razlike od nekoliko stotina metara. To mogu da potvrde artiljerci koji su u to vreme bili opremljeni Trimble GPS stanicama.
   Postavlja se pitanje da li je raketa Strele-10 mogla da pogodi avion koji je leteo iznad lansera na visini većoj za 800 m od maksimalne, a u isto vreme se ne dovodi u pitanje pogodak 250. brigade iz sela Karlovčić udaljenog više od 20 km sa Nevom ! I to naročito nekoliko nedelja posle obaranja F-117 u istom tom reonu tj. u ataru s. Buđanovci. Čisto sumnjam da su NATO piloti smeli da se spuste ispod 8000 m u rejonu u kome su nedavno izgubili avion, a još manje da su isti ti raketaši smeli da dejstvuju na cilj koji je izvan ili jedva u granici dometa sa malom verovatnoćom da će biti pogođen.


Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #54 on: November 28, 2012, 10:18:31 pm »

vathra, u to vreme su sva deca razlikovala eksploziju nekog ubojnog sredstva i probijanje zvucnog zida, gde nece vojska i to plavci. ajde rezerva djenje-djene, ali aktivni, koji rukuju pvo sredstvima bi isgurno prepoznali zvuk.
За децу ти не могу рећи јер се тад нисам дружио са њима, а за војску са којом сам био (додуше нису били плавци), ти могу рећи да значајно прецењујеш ниво образовања и познавања војне технике. Све и да је све било савршено (а није), ипак се ради о врло специфичном искуству које је могуће добити само у рату.

Добар је пример мој капетан који је у неком селу близу нас видео мајстора за оправљање ПВО система Шило. Ја тад нисам знао да га имамо, односно да је то један од назива за ракету Игла за коју сам знао да је имамо. Питао сам капетана да се можда не ради о Шилки - на шта он није био сигуран о ком од та два система се ради (!!!?)

Да не спомињем класиће војнике који су ме пар дана пред рат убеђивали да имамо С-300, и као доказ ми показали слику са насловне стране Војске (са Кубом). Дијалог је био:
-(ја) Није то С-300.
- А него шта је то онда ако није С-300.
-(ја) Куб.
- Никад ти ја нисам чуо за Куб. Мора да имамо С-300, иначе се не би овако курчили.
-(ја) Немамо С-300 и курчимо се.

----

Иако сам имао солидно предзнање кад сам дошао у војску, неколико појава сам први и једини пут тад видео, а право да ти кажем неке од њих и даље их не разумем довољно добро. Током рата сам провео доста времена на стражи у околини Ниша и имао сам времена да осматрам дејства НАТО. Горепоменуто дејство Стреле-2 сам гледао ноћу. Још једно дејство сам осмотрио током дана - односно нас неколико је приметило само траг ракете, ништа друго пре тога. Огромна је разлика у условима осматрања.

ne razumem te o kojim pojavam pricas? ako sam te dobro shvatio gledao si dejstva sa gramade (pasjaca je selo, otud mi je baba)? za djurdjevdan su odatle tukli i kubovi, gledao i ja  Grin dejstvo strelama sam vido dvaput, jednom iz tvog pravca, a drugi put je neko gadjao sa vrezinskog bazena i iz mozak me isterao jer se nista nije ni vidlo ni culo gore (bio sam par stotina metara dalje a bilo vedro ko srebo i mesecina). bilo je jos gadjanja kubovima koje sam gledao, prvo je bilo 25.3. u 20:08 iz trupalskih suma, kad je raketa bukvalno presekla na pola nesto i odletela dalje (nagore). to "nesto" palo je u dve plamtece kugle, a raketa je unistena samolikvidatorom. sve se lepo vidlo, ko je u to vreme smeo da sedi napolje i gleda sta se desava. zvuk udarca kuba u to nesto bio je kao kad se udari u pleh. zaista ne moze da se opise recima.

"znanje" rezervista je bilo i ostalo katastrofa. jedino su zaludjenici kao mi znali ponesto. ali zvuk probijanja zvucnog zida su posle par dana naucila sva deca u okolini. specifican je sto se u stvari cuju dva praska, jedan za drugim, "ta-dam", kad bi morao da ga napisem. eksplozije su bile ko dobardan i lako se po zvuku odredjivvalo cak i sta se otprilike gadja.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #55 on: November 28, 2012, 10:38:15 pm »

Za raketu koja ide na sistem Strela-10M3 sam našao da se samouništava nakon 29+/-5 sekundi. Strela 2 nakon 14-17 sekundi. Znam da sve rakete vazduh-vazduh koje mi koristimo imaju tajmer za samouništenje, a spretpostavljam da je isti slučaj i za rakete zemlja-vazduh.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #56 on: November 28, 2012, 11:05:52 pm »

ne razumem te o kojim pojavam pricas? ako sam te dobro shvatio gledao si dejstva sa gramade (pasjaca je selo, otud mi je baba)? za djurdjevdan su odatle tukli i kubovi, gledao i ja  Grin dejstvo strelama sam vido dvaput, jednom iz tvog pravca, a drugi put je neko gadjao sa vrezinskog bazena i iz mozak me isterao jer se nista nije ni vidlo ni culo gore (bio sam par stotina metara dalje a bilo vedro ko srebo i mesecina). bilo je jos gadjanja kubovima koje sam gledao, prvo je bilo 25.3. u 20:08 iz trupalskih suma, kad je raketa bukvalno presekla na pola nesto i odletela dalje (nagore). to "nesto" palo je u dve plamtece kugle, a raketa je unistena samolikvidatorom. sve se lepo vidlo, ko je u to vreme smeo da sedi napolje i gleda sta se desava. zvuk udarca kuba u to nesto bio je kao kad se udari u pleh. zaista ne moze da se opise recima.
Не, планина Пасјача.
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B0%D1%81%D1%98%D0%B0%D1%87%D0%B0
У близини сам од ПВО видео Праге, које нису могле да се попну на оближње брдо да би гађале на већу висину. За Стреле-2 ми је рекао да се тамо налазе један војник са којим сам се враћао аутобусом из Ниша.

Ево пар чудних појава:
- другог дана рата смо добили најаву да ће можда да нас гађају (били смо у касарни Бубањски хероји у Нишу). Током ноћи је било све замрачено, осим ТВ-а на ком је ратне филмове гледао један резервиста и који је бацао сенку код мог места, 50 метара одавде. После неког времена сам чуо да нешто хуји у ваздуху, и да се удаљава и приближава, правцем ка аеродрому. После неког времена сам чуо како се упалио мали клипни мотор и удаљио. Мислим да се ради о БПЛ која је извиђала на малој висини угашеним мотором и једрећи. Што мислим да и није честа процедура.
- током ноћне страже сам приметио нешто што је личило на ИЦ мамац. Полако се спуштало и при томе њихало, као да је закачено на падобран који се није видео, укупно можда цео минут. Нисам видео нити чуо авионе пре или после тога.
- највише сам се изненадио кад сам видео пар А-10 одоздо, једва сам их препознао иако су се вуцарали - личили су на слово Х.
Било је још тога, али о томе сутра.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #57 on: November 28, 2012, 11:25:06 pm »

aha, ok, nesporazum. postoji selo pasjaca kad se krene prema svrljigu. iz tog pravca se isto dosta tuklo, prage i kubovi

bilo je tih bpl-ova sa ugasenim motorom vise puta. jedna je i oborena tako upravo iz pravca gramade.

ne znam sta bi moglo dabude na tim padobranima, bacano je svasta. mozda je neki meteo senzor, lokator, ili ko zna sta...

gde si video te a10?

Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #58 on: November 29, 2012, 10:02:20 am »

Ispravite me ako lupam.
Ja sam negde citao da su se A10 upotrebljavali samo na Kosovu, dok su na teritoriji ostatka Srbije bili korisceni samo za podrsku prilikom spasavanja oborenih pilota.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #59 on: November 29, 2012, 10:43:22 am »

ne znam sta bi moglo dabude na tim padobranima, bacano je svasta. mozda je neki meteo senzor, lokator, ili ko zna sta...

gde si video te a10?
Ово што је бацано је можда неки маркер или ИЦ мамац. Не верујем да је електроника.

Заборавио сам да напишем, пар А10 сам видео на Косову, на путу Гњилане - Приштина.
На истом месту је мој колега видео Б52.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.