PALUBA
April 25, 2024, 10:38:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Švedski obalno osmatrački radar 9KR-409  (Read 67747 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #30 on: December 11, 2014, 11:28:06 pm »

Hvala,
ne znam koliko je OK da javno navodim imena, mada vidim da su mnoga pomenuta. Vidim da si stavljao puno postova, mozda imas neki cin, ja sam tamo bio obican mornar od jula 1982. do juna 1983. godine, prvo Pula 6 meseci, potom Obostnik.

Za slucaj da poznajes "kolege":
.....................................


Samo napred bez ustezanja. Sad je sve istorija, prošlost. Slobodno navodi imena, samo nemoj nikog da vređaš, a ostalo sve može.
Bitno je sve. Kako ti je bilo na OROST-u, kakava je bila hrana, kakva uniforma, kakvu ste službu davali, ma sve.

I nemoj brljati slike, nema potrebe. Ovaj forum je ISTORIJA. trebaju ostati vjerna tumačenja i prizori. To što si tek bio obični vojnik-mornar
nemjenja ništa. Svi smo mi ovde ravnopravni, samo se moramo držati korektnosti.

Inače ja sam BERA ĆIRO zas I klase u penziji. Prevrni onu temu gore koju sam ti naznačio i sve će ti dalje biti jasno. Čekamo tvoje nove slike.....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #31 on: December 12, 2014, 03:57:19 pm »



Pozdrav i dobrodosao. Pitanjce  Smiley

Gledam ovaj radar i malo me buni sta na nekim slikama vidim veliku golu resetku a na drugima je sve tamno.
Dali se tu stavljala neka dodatna mrezica ili tako nesto?

poz.
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #32 on: December 12, 2014, 04:28:41 pm »

Bio sam obican mornar tamo, "priuceni" radarista (kao dodatni VES). Radi se verovatno o razlicitim tehnologijama, u JNA se nista nije bacalo i stari radari sluzili su ili kao rezerva za slucaj nuzde, ili u svakodnevnom radu kada nismo pratili neki vazan objekat (a bilo je toga, u Boku su navracali cesto i strani brodovi na manji remont u Tivat, podmornice nisu smele zaroniti dok ne napuste nase teritorijalne vode (12 milja od obale) i slicno.
Secam se libijske topovnjace koja se zbog kvara kretala prema ulazu u Boku blizu obale, zbog strme obale izgubili smo je sa radara pa smo je trazili dvogledom i uocili je... bila je cudno maskirno obojena, braon i tamno sive, skoro crne, fleke. Uocili smo je naspram Plave spilje, pre ulaska u Boku. Dalje, svaka prekomanda mladih mornara isla je brodom Galeb iz Pule, sve do Boke u pratnji dva razaraca. I njih smo pratili novom opremom a ineteresantno, prilikom ulaska u Boku morali smo svetlosnim signalima (reflektorom) razmeniti pozdrav sa Galebom.

Redovno dezurstvo nije zahtevalo modernu opremu.

Moderni radari, to se vidi na postovima ovde, sastoje se od ravne ploce, nemaju cak ni onaj "istureni deo" (ovde ce se naci neko ko ce objasniti cemu to sluzi), neke antene su zakrivljene kao parabola, neke su zaista zicane, neke kao resetka... ja sam na fotografiji ka krovu kabine pored antene. Ne znam ko je radio mehanizam za pokretanje, ali na elektromotoru je pisalo "Sever Subotica".
« Last Edit: December 12, 2014, 04:36:51 pm by radarista_ns » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #33 on: December 12, 2014, 04:52:36 pm »


Da i ja postavim jedno pitanje ali ne iz struke.U nabrajanju imena naveli ste Biga D.Mislim da je to moj kolega iz "Rojca".Nisam ga video posle škole nikako.U školi se on zvao Bigić,ali sam kasnije od kolega,sa kojima sam se susretao,saznao da je promijenio prezime u Biga.Ako imate neku fotku na kojoj se i on vidi,bilo bi mi drago da je postavite ,jer ga nisam video 50 godina.
Inače u Boki sam boravio poprilično(možda i koju godinu kad se zbroji),u remontima i sl.,Ali nikad nisam išao gore na OROST,tako da tu ne bih znao što da napišem.

Poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #34 on: December 12, 2014, 04:53:58 pm »

Hvala na interesantnim pričama radarista_ns .
Mene zanima ovaj detalj oko antena radara. Ovo je slika antene sa prve stranice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je tvoja slika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na ovoj tvojoj kao da fali ova nekakva mreza ili šta je već

poz.


* rad1.JPG (32.38 KB, 757x273 - viewed 205 times.)

* rad2.JPG (52.66 KB, 975x309 - viewed 227 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: December 12, 2014, 04:56:08 pm »



Pozdrav i dobrodosao. Pitanjce  Smiley

Gledam ovaj radar i malo me buni sta na nekim slikama vidim veliku golu resetku a na drugima je sve tamno.
Dali se tu stavljala neka dodatna mrezica ili tako nesto?

poz.

Ako misliš na KR radar, sve su antene bile identične. Ništa se tu nije mjenjalo u odnosu na proizvođača.
To što na slikama vidiš razliku, to je do ugla snimanja i svjetlosti ili daljine snimanja.
Ko bi to mjenjao. To se nedira nikad, ni onda ni danas. Nema na Balkanu takvih mahera za takvo što... Wink
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #36 on: December 12, 2014, 09:00:17 pm »


Ponavljam fotografije, nadam se da je sada kvalitet nesto bolji.


* 000019.JPG (970.34 KB, 2137x1535 - viewed 216 times.)

* 000006.JPG (852.24 KB, 2137x1535 - viewed 212 times.)

* 000024.JPG (932.04 KB, 2137x1535 - viewed 216 times.)

* 000009.JPG (870.15 KB, 2137x1535 - viewed 212 times.)

* 000007.JPG (787.77 KB, 2137x1535 - viewed 231 times.)
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #37 on: December 12, 2014, 09:05:38 pm »

Drugi deo fotografija, ponovljen...


* 000023.JPG (774.17 KB, 2137x1535 - viewed 218 times.)

* 000004.JPG (1020.11 KB, 2137x1535 - viewed 241 times.)

* 000003.JPG (930.91 KB, 2137x1535 - viewed 207 times.)

* 000016.JPG (813.91 KB, 1535x2137 - viewed 199 times.)

* 000011.JPG (830.64 KB, 2137x1535 - viewed 224 times.)
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #38 on: December 12, 2014, 09:09:12 pm »

Treci, poslednji set fotografija


* 000018.JPG (708.01 KB, 2137x1535 - viewed 213 times.)

* 000022.JPG (767.82 KB, 2137x1535 - viewed 206 times.)

* 000015.JPG (780.52 KB, 2137x1535 - viewed 209 times.)

* 000001.JPG (947.69 KB, 2137x1535 - viewed 208 times.)
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #39 on: December 12, 2014, 09:14:24 pm »


Da i ja postavim jedno pitanje ali ne iz struke.U nabrajanju imena naveli ste Biga D.Mislim da je to moj kolega iz "Rojca".Nisam ga video posle škole nikako.U školi se on zvao Bigić,ali sam kasnije od kolega,sa kojima sam se susretao,saznao da je promijenio prezime u Biga.Ako imate neku fotku na kojoj se i on vidi,bilo bi mi drago da je postavite ,jer ga nisam video 50 godina.
Inače u Boki sam boravio poprilično(možda i koju godinu kad se zbroji),u remontima i sl.,Ali nikad nisam išao gore na OROST,tako da tu ne bih znao što da napišem.

Poz.

Nazalost, nemam na fotografijama nijednog staresinu. Inace su fotografije napravljene bez njihovog znanja (da li bi dopustili tada tako nesto?). Sada to moze da se objavi, oprema vise nije u upotrebi a lokacije su takodje promenile namenu. To je sada sve uspomena. Staresina o kojem je rec bio je zastavnik pre 30 godina, ko zna gde je danas... nemam saznanja da je bio u Karlo Rojc kasarni nekada.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #40 on: December 12, 2014, 10:03:42 pm »

Treci, poslednji set fotografija

 

Bravo kolega, odlične slike.

E, sad me zanimaju neke sitnice. Očito ti si bio u OSOJ četi. Gde je bila smještena u to vrijeme komanda te čete.
U kasarni Kumbor ili na Klincima. Šta ste imali od odjeljenja u četi. Radariste sigurno, možda veziste itd. Sjeti se čega je još bilo.
Kako ste davali to dežurstvo na radaru. Naravno u smjenama, ali koliko ste bili gore na Obosniku u komadu, 7 dana, više, manje,
ili do beskonačnosti. Ko je davao stražu oko objekta. Vi ili je bilo posebno odjeljenje mornara. Da li se dovozila hrana ili ste gore
imali kuvara i kuhali itd, itd..... Wink
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #41 on: December 12, 2014, 11:19:49 pm »


Da i ja postavim jedno pitanje ali ne iz struke.U nabrajanju imena naveli ste Biga D.Mislim da je to moj kolega iz "Rojca".Nisam ga video posle škole nikako.U školi se on zvao Bigić,ali sam kasnije od kolega,sa kojima sam se susretao,saznao da je promijenio prezime u Biga.Ako imate neku fotku na kojoj se i on vidi,bilo bi mi drago da je postavite ,jer ga nisam video 50 godina.
Inače u Boki sam boravio poprilično(možda i koju godinu kad se zbroji),u remontima i sl.,Ali nikad nisam išao gore na OROST,tako da tu ne bih znao što da napišem.

Poz.

Nazalost, nemam na fotografijama nijednog staresinu. Inace su fotografije napravljene bez njihovog znanja (da li bi dopustili tada tako nesto?). Sada to moze da se objavi, oprema vise nije u upotrebi a lokacije su takodje promenile namenu. To je sada sve uspomena. Staresina o kojem je rec bio je zastavnik pre 30 godina, ko zna gde je danas... nemam saznanja da je bio u Karlo Rojc kasarni nekada.

Hvala @radarista,

šta se može...niti ja se ne sjećam dobro njega.Možda malo i to fizički,da je bio vitalan,što bi se prostije reklo "žilav".Drugo,ali nisam siguran,djelovao  mi je  starije od nas,u to vrijeme,petnaestogodišnjaka.Što se tiče struke nemogu se sjetiti kakav je bio.

U svakom slučaju još jednom hvala na odgovoru.

Poz.
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #42 on: December 12, 2014, 11:33:53 pm »

Treci, poslednji set fotografija

E, sad me zanimaju neke sitnice. Očito ti si bio u OSOJ četi. Gde je bila smještena u to vrijeme komanda te čete.
U kasarni Kumbor ili na Klincima. Šta ste imali od odjeljenja u četi. Radariste sigurno, možda veziste itd. Sjeti se čega je još bilo.
Kako ste davali to dežurstvo na radaru. Naravno u smjenama, ali koliko ste bili gore na Obosniku u komadu, 7 dana, više, manje,
ili do beskonačnosti. Ko je davao stražu oko objekta. Vi ili je bilo posebno odjeljenje mornara. Da li se dovozila hrana ili ste gore
imali kuvara i kuhali itd, itd..... Wink

OROST Obosnik (ili Obostnik, negde ovaj vrh i tako zovu) je bio jedan vod cete OSOJ-a. Druga dva su bila na Mljetu i na Crnom rtu (mislim da se tako zove, to je bilo kod Bara, juznije od nas). Komanda je bila u Kumboru i tamo je bio jos jedan vod.

Mala kasarna u Klincima (Dornji ili Gornji Klinci, ne secam se), to je pripadalo nama i tu je bila kuhinja, vozni park, pratece sluzbe. Jos jedan manji objekat nedaleko odatle pripadao je nama, tu se cuvalo nesto (neki top u nekoj garazi) i nasi su davali strazu samo. Dole, nize, je ribarsko selo Rose, odatle je bila veza do Herceg Novog civilnim brodicem ili do Kumbora, vojnom "barkasom". Tri tunela za podmornice ili brodove u Rosama, dole, nisu imali veze sa nama, to su cuvali neki drugi mornari.

Mornari na Obosniku su stalno bili tamo gore, nije bilo smena. Kuvalo se u Klincima a kamion je tri puta dnevno isao gore. Hrana se nabavljala delom u Kumboru u kasarni, a delom iz civilne prodavnice u Klincima. U vreme mog boravka tamo kuhinja u Kumboru je bila nagradjena kao najbolja u JNA (nekoliko godina ranije, nakon zemljotresa, obnovljena je kasarna i Kumboru i izgradjena nova kuhinja).

Sa nama su bili i vojnici koji su odrzavali relejnu stanicu, jedna fotografija je iz njihove prostorije (jedan njihov vod je bio na Lovcenu). Veziste posebno nismo imali, ja sam po VES-u RTG a radarista mi je bio dodatni VES. Radar je radio samo nocu, uglavnom u isto vreme, mozda sat gore-dole je bilo pomeranja. Raspored se znao toga dana ujutru. Preko dana smo, svi odreda, bili i signalisti, odnosno radili na osmatracnici, jedna fotografija je iz te prostorije, kroz prozor se vidi antena OAR radara. Radili smo na njemu najvise, a KR samo po posebnom naredjenju i nije bilo retko da smo radili na njemu. Vec sam napisao i kada - isplovljavanje stranih vojnih plovila iz Tivta, uglavnom, uvek je bilo na remontu i americikih i ruskih brodova (jednom jedna ruska podmornica). Na osmatracnici se svakih 10 minuta "od oka" ocitavali i upisivali polozaji plovila, sa naznakom da li je putnicki, trgovacki ili vojni brod. Nocu slicno to, samo na radaru. Na radaru SG6B nikada nismo radili. KR je uvek radio preko svog dizel agregata, OAR nije nikada. Pre kraja vojnog roka imali smo vezbu, mislim da se zvalo Velje brdo, nedelju dana, od Igala prema Cilipima, ali blize Igalu. Gledao sam na Google Earth i ne mogu da lociram taj polozaj, jedan mali bunker je bio gore i betonirani plato za radar, nista vise. Vezba je bila sa raketnim topovnjacama i gadjana je  meta koja je bila na ulazu u Boku, mislim veliki drveni splav.

Veziste nismo imali, osim mene delimicno. Jednom ili dva puta nedeljno smo slusali jedan kanal (sluzba javljanja) i vodili dnevnik o kvalitetu prijema i to javljali u Kumbor, mislim da se emitovalo iz Sibenika ili Splita. To smo slusali na Siemens uredjaju na KT talasima, vidi se na fotografiji. Na jednoj drugoj fotografiji se vidi ruska FM stanica, koliko se secam od 100 do 150 Mhz, tako da je pokrivala malo i civilni opseg ali imala je 4 fiksna kanala. Rupovka je postojala i nju smo koristili za vezu sa patrolnim camcima kao i pomenutu FM stanicu. Na njoj se cesto cuo i albanski jezik, nesto se mesalo. Na jednoj fotografiji na glavi imam bele slusalice, one pripadaju uredjaju AGA koji se tu ne vidi. Bela kutija, cetvrtasta, sa jos jednom malom belom kutijom na kojoj su se nalazile komande. Uredjaj se povezivao sa KR-om radi slanja podataka, mislim na topovnjacu. To je bilo na toj vezbi. Nalazio se u zasebnom vozilu, ne u radaru.

Kada gledam ovaj snimak iz helikoptera sa YouTube-a, vidim da se dosta promenilo, ne vidim nijedan KR gore, neki objekti su dogradjeni i ona dva velika crvena gvozdena stuba nisu bila tamo. I sve antene su demontirane, na mojim fotografijama se vidi nekoliko.
« Last Edit: December 12, 2014, 11:56:14 pm by radarista_ns » Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #43 on: December 13, 2014, 12:03:13 am »

@radarista-ns,jesi li imao bliskih susreta sa čagljevima na Obosniku Smiley
Jedan crveni stub je ovo:
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,20735.msg271010.html#msg271010
Drugi crveni stub ti je ovo :
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,23646.msg333123.html#msg333123
Logged
radarista_ns
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #44 on: December 13, 2014, 01:10:04 am »

@radarista-ns,jesi li imao bliskih susreta sa čagljevima na Obosniku Smiley

Igrali smo fudbalske utakmice sa drugim vodovima u Kumboru i nazvali smo se "Cagljevi sa Obosnika", zvucalo je zastrasujuce, ali samo zvucalo. Cagljevi nisu opasni, pobegnu cim te vide... Mislim da je to vrsta divljeg psa ili mungosa koja se odomacila i ukrstila sa psima lutalicama a dovedena je davno radi unistavanja nekih divljih stetocina na Lustici, tako su nam tamo objasnili. Malo su neprijatni kada nocu zavijaju, to uglavnom lici na decije plakanje. Nisu se priblizavali OROST-u.

Hvala za objasnjenje za stubove. Od nekog sam cuo da je cela Lustica sada "ociscena" od vojske i da je privatizovano, a da vrh (Obosnik) pripada nekome, takodje je privatno. Navodno je i jedan od potkopa za podmornice pretvoren u disko klub, ali to sve nije provereno. Pamtim Rose kao malo mirno mesto, najpoznatiji nas glumacki bracni par je imao vikendicu tamo. Sada cujem da ima dosta vikendica, malo pre Rose, prema Tivtu kada se ide.

Kada sam procitao tekst i pogledao crteze radara i sheme spajanja, hteo sam da napisem da jedan tablet racunar danas moze sve to, ali nisam zeleo nikog da uvredim, a ispalo je tako. Bio sam tamo 11 meseci, nesto manje, vojni rok se sluzio 12+3 meseci. Posle su ukinuli ta 3 meseca. Ja nisam koristio redovno odsustvo i dosao sam kuci ranije. Pokusao sam o tome da pricam sa drugarima koji su bili samnom tamo (danas vise ne postoje kontakti) i svi su od reda izjavili da nikada vise ne bi otisli tamo, ni u posetu kao turisti jer tih ljudi, koje smo mi poznavali, vise ne bi bilo tamo i bilo bi sve drugacije. Ja imam jedan kamen koji sam poneo za uspomenu sa Obosnika i jedan formular u koji smo upisivali podatke o ocitavanu sa radara. I to je to.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.