Vazduhoplovno Jedriličarstvo
<< < (17/25) > >>
kosta1961:
Jedrilica Jastreb

Septembra 1937g  Aeroklub je  raspisao konskurs za školsku jedrilicu.Inženjeri Ivan Šoštarič i Vojko Humer su se prihvatili tog zadatka.Projektovali su jedrilicu ŠH1 ,koja je na konkursu osvojila prvo mesto.Predlog komisije je bio da se počne izrada prototipa.To je početo u Ljubljani,ali kako je Šoštarič prešao u UTVU  ona je prenesena tamo i završena.Ipak ,posle probnih letova u fabrici, od nje se odustalo.Konstuktor nije odustao i nastavio je rad na njoj ,ali pod imenom Jastreb.Planirana je izgradnja prvom polovinom 1940g.Rat je prekinuo dalji rad na njoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Konstrukcija jedrilice je bila klasična za to vreme,drvena konstrukcija,trup,šestougaonog preseka  poktiven lepenkom krila platnom.Slobodnonoseći ramenoklrilac.Zanimljivost konstrukcije je što se pomoćna ramenjača  nalazi ispred glavne u torzijonoj kutiji.Imala je zatvorenu kabinu i vazdušne kočnice.Sletalaje na drvenu skiju.Na horizontalnom stabuilizatoru je bio trimer.Horizontalni deo repa je za trup pričršćen samo jednim vijkom,radi lakšeg rasklapanja.Pokrov kabine je bio iz dva dela,vetrobran i pokretni poklopac.Poklopac je moga  da se skine ,i da leti bez njega.Još jedna zanimljivost je bila podešavanje pedala po dužini(na zemlji) ,a po uglu nagiba prema nozi (u letu).Namena joj je bila za obuku ,letenje u aerozaprezi ,a kasnije i za učenje osnovnih akrobacija.

Nastavak rada na jedrilici je nastavljen posle rata.Prva ,naparavljena u UTVI ,je poletela jula 1947g(fab.br 167).Posle ispitivanja je odlučeno  da se počne seriska proizvodnja za Savezni odbor za sportsko vazduhoplovstvo.U toku proizvodnje se nastavilo sa usavršavanjem jedrilice ,pa je tako na jedrilici fab.br 168 ,prvi put primenjen laminarni profil,što je bila novina u domaćim konstrukcijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jastreb YU-3017 fab.br.192 sa natpisom Jastreb ispod kabine i sa starim načinom označavanja na verikalcu J 16.

Ovakva jedrilca je dobila naziv Jastreb bis.U Cerklju 1947g je održano državno prvenstvo ,na kom je učestvovalo šest Jastreba ,medju njima i Jastreb bis( YU-3003  fabr.br.168)Tada je pokazano da je jedrilica sposbna da izvodi jednostavne  akrobacije.Medjutim,ubrzo sa Jastrebom bis ,pilot Žarko Majcen doživljava udes u kom je stradao.Rad na ovoj jedrilice je prekinut.Ipak 1948g na mitingu u Beogradu je sa ovim jedrilicama prikazan grupni let,neke akrobacije i ledjni let.

Nešto kasnije u proizvodnju Jastreba se uključila i fabrika LETOV.U toku svog životnog veka,jedrilica je bila popularna medju pilotima.Početkom pedsetih je odlučeno da se jedrilica ojača upornicama ispod krila,jer se koristila za akrobatska letenja.Proizvodnja takvih je počela 1954g ,pa je dobila naziv jastreb 54.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Utvi su radjene serije od 10 primeraka 1947g i 10 primeraka 1948g.
Poslednji primerci su rashodovani početkom sedamdesetih.Jedna jedrilica je devedesetih obnovljena u Sloveniji.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
kosta1961:
Jedna zanimljiva slika Salamandre

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
kosta1961:
Jedrilica VTC TRENER

Vazduhoplovni savez Jugoslavije je 1960g raspisao konskurs za novu jedrilicu standardne klase.Inženeri Mladen Berković i Valter Kučera su učestvovali na konkursu sa svojom nacrtima.Njih je prihvatila fabrika Libis i krenula u izradu prototipa.Dobio je naziv Libis 18.Prvi letovi su obavljeni 1964g na aerodromu kod Ljubljane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je bila drvena jedrilica klasične gradnje za to vreme.Prednja ivica krila je ojačana sa torzijonom kutijom od lipovog drveta.Profil krila je bio NACA 63,što je jedrilici omugućavalo bolje performanse na manjim brzinama.Uopšte ,jedrilica je bila jako dobra za klubske potrebe.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prototip je učestvovao na svetskom takmičenju 1965g u V.Britaniji.Počela je priprema za serisku proizvodnju,pa je jedrilica pretrpela niz promena.One su trebale da pojednostave gradnju,ali i da poboljšaju performanse jedrilice.Ipak drugi prototip nije napravljen u Libisu.

Drugi prototip je napravljen u VTC Vršac 1969g.Tada je uradjena i serija.Tvrdi se da je jedrilica imala lošije sposobnosti  od prve izradjene  iako je imala moderniji Wortmann-ov profil.Ipak,izgleda da je kvalitet same gradnje bio jako dobar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj model se od Libisa 18 razlikovao po repu,horizontalni stabilizator je bio veći i na drugačijem mestu,dok je verikalni stbilizator bio nešto viši.Kabina je poboljšana,i imao je poklopac kabine iz jednog dela.Jedrilica je drvene konstrukcije,osnova od bukve a pokrivena  šper plošom.Krilo odnos debljine i širine 18% u korenu krila.Trup je monokok (drveni) ,sa neuvlačivim točkom ispod kabine.Na njemu je bila kočnica.Predpostavlja se da je napravljena serija od 50 ovih jedrilica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Postoji jedna u Muzeju vazduhoplovstva u Surčinu VTC Trener YU-4169  fabr,br 79 i izgleda da ima jedna koja i dalje leti u Sloveniji.
kosta1961:
SOKO   SL 40 Liska

Inženjeri Razvojnog centra fabrike Soko u Mostaru su krajem sedamdesetih godina konstrisali motornu jedrilicu SL40.Predvidjena je za obuku i trenažu sportskih jedriličara.
Izgradjena je od stakloplastike i imala je motor u prednjem delu trupa Stark STAMO 1500/2 od 45k.s.sa četiri cilindra,bokser,vazdušno hladjen i elisu nepromenjivog koraka Hoffmann.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Napravljen je samo jedan primerak 1981g.Ispitivanja su pokazala da jedrilica zadovoljava postavljene uslove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razmah krila       15m
Dužina               6,4m
Težina prazne     358kg +/-1kg
Težina u letu      483kg/ maksimalna 500kg
Maksimalna brzina u horizontalnom letu           175km/h
Maksimalna dozvoljena brzina u obrušavanju    215km/h
Minimalna brzina     71,6km/h
Maksimalna finesa   22
Minimalna brzina propadanja                       1,25m/s pri 100km/h
Dužina poletanja preko prepreke od15m        384m
Eksploatacioni vrhunac leta                        6600m
Trajanje leta pri brzini od 110km/h               9,4h
Maskimalni dolet pri bbrzino od 110km/h       1030km

Oprema - u osnovnoj konfiguraciji kompletna instrumentizacija za dnevno letenje.
VHF radio stanica,VOR/ILS ,marker radio-fara,radio-kompas,DME,radio-visinomer ,žiroplatforma,kiseonički sistem visokog pritiska,sistem za presurizaciju i klimatizaciju kabine,uredjaj za regulaciju sile kočenja,kočioni padobran.

Elektro oprema           akumulator 12V(generator)
Radio oprema             12 kanalna VHF ,Rst Dittel FSG 16 emisione snage 5W
Kiseonička oprema      opciono EROS/SFIM portabl H.P.
Motor                       Stark STAMO 1500/2 četiri cilindra,četvorotakni,vazdušno hladjen ,bokser,1490ccm,nominalna snaga(5min) 33kW(45k.s.) pri 3200o/min

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
kosmonaut:
Pozdrav Kosta.
Odlican clanak i hvala ti na ovome.
Inace ova jedrilica je pocetkom 1992. ukradena od tadasnjeg AK Ljubo Bresan iz Mostara (vlasnistvo grada Mostara-civilna imovina) sa jos 4 zrakoplova, 8 jedrilica i 50 padobrana u sklopu odvlacenja vojne tehnike iz baze Rodoc -Jasenica, preseljenja dijela industrije u Srbiju te pljackanja i unistavanja tadasnje VI SOKO Mostar.
Pretpostavljam da ce i ovo biti obrisano od strane jataka kao i sva druga bolna istina iz tog vremena ali ja uvijek samo to zborim. Nemam 18.000 nebuloznih postova kao neki na ovom forumu ali se trudim da kvantitetu nadmasim kvalitetom.

Zivjeli
Navigation
Message Index
Next page
Previous page