PALUBA
April 18, 2024, 01:58:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje francuske flote u Tulonu  (Read 8897 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: September 05, 2008, 12:30:51 pm »

Bilo je prilika da se to odradi i za vreme dok Nemci nisu okupirali Viši Francusku.
Bez ljutnje Dišo, termin Viši Francuska se odnosi na period od kapitulacije/primirja-jun 1940 do savezničkog iskrcavanja u severnoj africi  - "Torch" - novembar 1942. U neokupiranom delu Francuske Peten je imao Potpunu kontrolu, dok je u okupiranom delu imao samo sudsko-administrativnu.

U tom periodu ne verujem da je stanje duha u admiralitetu dozvoljavalo racionalno razmišljanje, volju i zašto ne reći, petlju za takvo što. 
 
O Darlanu zaista nemam šta poziitivno reći osim da na izvestan način razumem njegove pobude. Jednostavo čovek, sa puno razloga, nije voleo engleze onakve dvolične kakvim ih je bog dao .Dal' je bio nacista? To stvarno ne znam...

Znam samo da je Francuska u trenutku primirja (čitaj kapitulacije) imala da izgubi mnogo više od onoga što jeste u slučaju da je flota isplovila i pridruzila se englezima. Nemci bi verovatno u tom slučaju nšli vec način kako da kazne Francuze, a da su bili spremni na mnogo toga u to ne treba ni sumnjati. Pariz verovatno ne bi bio tako lep kao danas.
Uostalom francuzi su bili nisko sa moralom i nije im ni bilo do borbe. Jednostavno su se predali.

Dakle po uslovima primirja flota je imala da bude neutralna. No Englezi (kao u ostalom i Nemci) nikad nisu poshtovali ničiju neutralnost, i po načelu "ili sa nama ili protiv nas" (protivpravno) napadaju francusku eskadru u Mers-el-Kebiru.

BTW zapovednik te eskadre nije bio Darlan već admiral Gensoul koji nije imao puno izbora. Poslušati svoju ili englesku vladu i postati pobunjenik. Niko od tog napada nije imao koristi, osim Cherchila koji je time utvrdjivao svoj položaj "ratnog vodje". Nepripremljeni i diletantski napad na Dakar par meseci kasnije (operacija"Menace") koji se završio fijaskom samo nekoliko meseci kasnije je još više razljuto francuze i još više produbio jaz izmedju bivših saveznika.

Kasnije sve i da su hteli da prebegnu nije bilo gotovo nikakvih uslova za to. Rekoh, manjkalo je goriva, ljudstva, brodovi nisu održavani...uopšte za takav poduhvat nije bilo realnih izgleda . Da nije bilo Mers-el Kabira možda bi  deo flote dočekao novembar 1942 u Sev.Africi a ne u Tulonu .Ovako jedini put na  koji je flota mogla da krene u datim uslovima je bio na dno Tulonske luke.Time su Francuzi dokazali da nisu za Nemce.
« Last Edit: November 27, 2008, 10:43:13 pm by dreadnought » Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #16 on: September 05, 2008, 05:04:05 pm »

Vidi mi manje više pričamo istu priču osim kad je reč o Darlanovim mogućnostima.

Što se tiče Darlanove odluke da ne nastavi rat mislim da razlog tome sigurno nije njegova zabrinutost za civile u Francuskoj jel ti i nije njegov posao. Da je to bio razlog onda, primera radi, ne bi dve godine kasnije potpisao tajni ugovor sa SAD i kasnije otvoreno prešao na njihovu stranu jer je pretnja nemačke odmazde nad civilima u Francuskoj postojala i tada. Po meni se tu radi o čistom egu jednog Francuza koji mrzi Engleze a da pri tome stavlja interes svoje zemlje u drugi plan. Francuska Flota je u svakom trenutku mogla da napusti Tulon, nemci ne bi mogli da spreče njeno isplovaljavanje jel bi već nakon nekoliko sati oni bili izvan domašaja avijacije. Da li je bio nacista ? Tu se slažemo pošto ni ja ne znam. Ima stvari na osnovu kojih bi ga mogli svrstati među njih ali realno ipak one koje ga čupaju od te etikete prevažu.

Što se tiče Engleskog nepoštovanja neutralnosti moram da priznam da bih ja uradio isto tako. Engleska je bila sama i imala je izuzetno veliku pomorsku površinu da brani. Osovina nije morala ništa da brani jel engleski desant na bilo koju tačku u Evropi bi bio katastrofalan poraz. Francuska flota u nemačkim rukama ili kao novi saveznik je bila izuzetno opasna stvar za njih. Verovatno dovoljna i da prelomi rat. Onda imamo Lavala koji nije krio oduševljanje Hitlerom, koji je srušio Reno-a i poništio pakt o savezništvu sa UK (što ni jedna francuska vlada nije mogla da uradi,ugovor je važio dok se obe vlade ne usaglase da se poništava). Darlana koji ulazi u pro-naci vladu. Čak da i zanemarimo da je Darlan ušao u jednu takvu vladu šta bi bilo da je Laval organizovao atentat na Darlana i postavio svog čoveka na čelo mornarice ? Englezi jednostavno nisu smeli da veruju u takvu neutralnost jel ako bi se ispostavilo da su pogrešili izgubili bi rat. Darlan je imao opciju i da pošalje brodove u SAD luke ali je i to odbio što je u Engleskoj dodatno doprinelo da se donese odluka o napadu.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.